Emeklilikte yaşa takılanların gözü 1 Ekim'de

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), uzun yıllardır ilk kez, Meclis’te çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu. Yüz binlerce kişinin gözü, 1 Ekim’de açılacak Meclis’e çevrildi.

Emeklilikte yaşa takılanların gözü 1 Ekim'de

Yüz binlerce çalışanın beklediği emeklilikte yaş probleminin (EYT) ortadan kaldırılması muhalefet partilerinin ortak gündem konusu oldu. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20 yıl sigortalılık; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu.

8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı artırıldı. Emeklilik yaşı, kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı.

2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’e çıkacak şekilde tekrar yükseltildi. Emekliliğe hazırlanan pek çok kişi bir gün farkla 2-3 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Yasa değişikliğinin yapıldığı ilk yıllarda, kademeli yaş artışı konusunda toplumda bir konsensüs vardı. Doğrudan etkilenenlerin sesi cılız çıkıyordu. Zamanla prim gününü dolduranların sayısı arttıkça yaşı bekleyenlerin sesleri daha gür çıkmaya başladı. Önceki yasama dönemlerinde bazı muhalefet milletvekilleri münferit olarak yasa teklifleri verdi. Ancak, ilk defa muhalefet partileri, konuyu yeni yasama döneminin hemen başında gündeme getirdi.

DÖRT MUHALEFET PARTİSİ AYNI GÖRÜŞTE

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ilk teklif, genel seçimlerde AK Parti ile ittifak yapan ve hükümet politikalarına geniş destek veren MHP’den geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, teklifi Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatıyla hazırladığını vurguladı.

Erdem’in ardından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundu. Tekliflerin ortak noktası, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların 20, erkeklerin 25 yıl sigortalılık süresi ve 5.000 gün prim ödeme koşulunu yerine getirmeleri halinde yaşı beklemeden emekli olmaları yönünde.

DÖRT PARTİ MECLİS’TE ÇOĞUNLUĞU OLUŞTURUYOR

Meclis’te grubu bulunan dördüncü muhalefet partisi HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın da bu hafta içinde konuyla ilgili yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sunması bekleniyor. Bu arada HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, geçen hafta yaptığı açıklamada, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifi hangi partiden gelirse gelsin destekleyeceklerini söyledi.

AK Parti TBMM’de 290 sandalyeye sahip bulunuyor. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik yasa teklifi veren CHP’nin 144, MHP’nin 50, İYİ Parti’nin 41 milletvekili bulunuyor. Teklife destek vereceğini açıklayan HDP de Meclis’te 67 milletvekili ile temsil ediliyor. Böylece, teklifi destekleyen partilerin toplam oyu 302’ye ulaşarak, çoğunluğu sağlıyor.

TBMM, tatilin ardından 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak. Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı yeni yasama yılında Meclis’te olacak.

38 YAŞINDA EMEKLİLİK OLACAK MI?

Muhalefet partilerinin tekliflerinde, 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanların, 5510 sayılı Kanun ile yürürlükten kaldırılmış bulunan sosyal güvenlik kanunları hükümlerine göre gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşulunu yerine getirenlerin yaşı beklemeksizin emekli edilmeleri öngörülüyor. Teklifler bu şekilde yasalaştığı takdirde, 1989 yılında 18 yaşında işe giren bir kadın 2019 yılında 38 yaşında emekli olabilecek. 1989’da 18 yaşında işe giren bir erkek de 2024 yılında 43 yaşında emekliliğe hak kazanabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 152 yorum
1989 yılında 18 yaşında olan biri 2019 yılında nasıl 38 yaşında olabiliyor? :) :)
@bilgin_yavuz_2018 :)) Bunların matematik uzmanlığı bu kadar.
Staj yasası yeniler için çıktı, öncekiler için niçin geçerli değil! Bu çifte standart değil de nedir! MHP'nin, verilmiş sözü yerine getirmesi gerekmez mi?
1989 yılında işe başlayan diyor. Doğumlu degil.
@bilgin_yavuz_2018 KESİN CHP LİDİR HESAP UZMANI
1999 yazmak istemiş...
@nethirdavat yok sitenin haberi eksik yapması sizin de bazı kanunları eksik bilmenizden. bazı meslekler (Polis asker sağlıkçı) 4 yıl çalışmaya 1 yıl yıpranma alırlar. bir yılda 450 gün sigorta primleri yatar. 24 yıl çalışan bir bayan polis sivil bir bayan memura göre 6 yıl daha erken emekli olur. diyelim ki bayanlarda emeklilik yaşı 58. 24 yıl görev yapan bayan bir sağlıkçı asker ya da polisin emeklilik yaşı 52 ye düşer.
@bilgin_yavuz_2018 e be akıllım sigorta girişi diyor
@manas32 helal sana bi anlayan sen çıktın
@nethirdavat staj yasasi cıktı mı
matematik hesabınız bile şaibeli
STAJ DÖNEMİNDE YAPILAN SSK SİGORTASI VAR. BUNU NEDEN HİCKİMSE KONUSMUYOR?.. ORADA VERİLEN SSK NUMARASI hiçbir şeye YARAMIYOR. SİGORTA YAPMAYIN OZAMAN.. yapıyorsanız da. SSK YA EKLENSİN BU YUZDEN SİGORTALI OLAN KİSİ 6 YIL GETİ GİDİYOR, BUNU NİYE GÜNDEME ALMAZLAR?...
@yks1966 Çünkü o siğortalılık olmuyor. Senin adına prim yatırılmıyor. Sadece iş kazası durumuna karşı sağlık sigortasıdır. Ortada prim yatırma olmadığından sayılması da imkansızdır. Beğenenler de neyi ne için beğendi anlamadım.
@z.baspinar staj günlerini borçlanması için bir yasa çıkar onu da yapmıyor bu yönetim. Milletine halkına düşman bir zihniyet.
@yks1966 aynı teklifin içinde o da var haber yapmamislar ama oda var
@z.baspinar ben 4 yıl çalıştı o sistem ile benim kaybım ne olacak o 4 yıl yüzünden benim 6 yıl kaybım oldu ama sayılmıyor ise o zaman işverenlere emeklilik için prim ödeme zorunlulupu getirelecek çalış ama birşey alma neden devlet seni sigortalı saymadığı için
@z.baspinar staj değilde 1990 yılında lise 1. sınıfta sigorta başlangıcım var. 8 ay kadar sigortalı çalıştım. 25 yıl için bu süre sayılıyormu
@z.baspinar kabul edilsin o primi biz yatırırız
ölünce emekli oluyoruz sıkıntı yok
1999 aralıkta girişim var biz ne suç işledik kardeş 2 veyya 3 ay sonra giriş yaptık diye daha mı uzun yaçayacaz ki bizim ki altmış onlarınki prim sayısı tamamıyla saçmalık 65 yaş ise zaten zıvanalık
mantıklı, günahımız ne, 5 yıl bekliyorum
38 ile 43 te çok erken değilmi yazik ülkemin haline bu yaşta emekli olan milyonlar var.ortasini bulamiyorlar şimdide mezarda emekli ol diyorlar.yaziklar olsun
ya beyler bu 38 yaş kadınlarda erken erkeklerde 43 yaş çok erken bu yaşlarda emekli olunurmu ya biraz mantıklı düşünün pirim dolan çok haklıyız ama burda bizlerde bir pirimlerde kolaylık sağlana sağlanmalı herkes kızacak ama erkeklerde 55 yaş emeklilik için iyi kadınlar 50 iyi ve çalıma koşuları iyi
@talaybaris 50 yaşını doldurmus emekli olmayı beklen kaç tane işsiz vatandaş var onu biliyormusun?iş veren 40 yaş üzerinde olana iş vermiyor !!! Devlet kapısı tamamen kapalı. 50 yaşında bir birey gsk iş başvurusu nasil yapacak birde onu yaz???
Akp höyyytt desin MHP teklifi geri çeker
INSAALLAH YASA eyt bıran önce olur,,,,,
kazanılan hak hani geri alınmazdı bizim haklar geri alındı bu kanunun takipçisi olacağız yeni işe başlayan mevcut şartlarda başlayabilir o da yaş yüksek ama biz tüm perişan olduk 1994 girişliyim
Söz konusu emeklilik yaşının uzunluğu kısalığı değil 08.09.1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasa ile bu tarihten önce sigortalı olan kişilerin emekliliğini doğrudan etkilemesidir.Kimse erken emekli olalım demiyor.insanların elinden alınan hakkın iadesi için mücadele ediliyor.
ERKEN EMEKLİLİK TÜRKİYE İÇİN BİR İFLASTIR. YUNANİSTAN NASIL İFLAS ETTİYSE BİZDE ÖYLE İFLAS EDERZ. ÇÜNKÜ HALİHAZIRDA ÜRETİMDE OLAN İNSANI EMEKLİ EDİYORSUN YERİNE KALİFİYE ELEMAN BIRAKAMIYORSUN. ALIŞMIŞIZ RAHAT YAŞAMAYA GERİSİ YALAN DİYORUZ AMA MAAŞI ÖDEYECEK OLAN YİNE DEVLET BUNU DÜŞÜNMÜYORUZ. DÜŞERSEK BİZİ HİÇ BİR DEVLET KALDIRMAZ. TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOK. TÜRK DÜŞTÜKTEN SONRA POSTUNA SAHİP OLMAK İSTEYEN ÇOK. BU GERÇEĞİ GÖZ ARDI ETMEMEK LAZIM.
@maveran65 kardes soylediklerin hava ve civa,,, hakkiniz olani istiyoruz...
@maveran65 he he adam 42 yılını doldurmuş hala tırmalıyor.Emekli olmuyor çünkü yasa 65 e kadar izin vermiş.adamın cenazesi çıkacak kurumdan.Emekli olsun da işsiz gençler işe girsin.Gençler iş yok diye evlenip ev bark sahibi olamıyorlar. Birde buradan bak olaya.
@maveran65 sanane birader benim emekliliğimden sen ne karışıyorsun adama bak yav
ülkemizde kaçtane iş yeri kanuna göre işçi çalıştırıyor ssk ödüyor adam 40 yaşına geldimi işi bitiyor işverende işten çıkartıyor sonra ne yapacak bu insanlar hangi işyeri alacak 40 45 yaşında birini alan yer varsa yazın
BU KONU KAMUOYUNU ÇOK SIKTI. HERKESE GÖRE KANUN ÇIKARILAMAZ, YASA NEYSE O. YETER ARTIK.
benim ilk işe giriştarihim 1987 şu an 9000 e yakın günüm var 5 yıl önce bu hakkı elde ettim ama bu kanunla işe girerken 25 yıl hizmet yılı yada 5000 gün prim şartlarını yerine getir neredeyse 2 kata yakın prim günü öde ne fayda hem maaş alma hemde sgk primi ödemeye devam et üstüne üstlük prim ödedikçe emekli maaşın her geçen gün azalsın günah bizim gibilere hepimizin şu an üniversite okuyan çocukları var yetişemiyoruz
turkiye zaten çalışmyor herkez yatalım modunda TABUTA BİR ÇİVİDE SİZ ÇAKIN.
@hasimn saray üstüne saray yapılıyor bunlar tabuta çivi çakmıyor mu? Garanti verilerek yaptırılan ve ZARAR eden yatırımlar tabuta çivi çakmıyor mu?
Yasa 2000 yılında çıktı Eylül 1999 öncesini kapsadı. Kasım 99 da girdik bizim suçumuz ne ?
Emekli baglama oranlari cok dusuruldu onun oncelikle yukseltilmesi lazim,2000 yilindan sonra emekli olan daha az maas aliyor hala
Gari PAYKAN'ın emeklileri düşündüğünü sanmıyorum... Onun amacı farklı...
İyi ne güzel ben 38 yasındayım 1997 girişliyim harika olur 6100 günüm var :-) seneye 6400le emekli olur 2500₺ baglanılır süper . Yaparsa akp yapar
@erogluerkan hesabında yok ki 25 yıl süre deniyor 2022 yapar oda yasaya ayrım yapmazlarsa
@erogluerkan merhabalar, 97 girişli 40 yaşındayım. 5400 prim günüm var. ne zaman emekli olurum sizce?
@rahime_bicere_1978 yasa cıkarsa hemen
nerde o gunler
staj başlangıcıda sigortadan sayılmalı
Sarayın icazeti yoksa göstermelik teklif olur. MHP de "bak biz teklif ettik" diyecek güya..
ulan yaşlanmıssın emekli olsan nolur işin bitmiş 40 tan sonra ne yapacaksın
acıl cıkarılması lazım bosu bosuna neden hakkımızı gerı aldılar 5 sene bekleıyorlar bızı yazıktır gunahtır hakkımı hellal etmem bunlara cıkarmazlarsa
kafasi calisan hukumet ssk yi kapatir milletin anaparasini iade eder zararin neresinden donersen kardir milyar zarar veren kurum ne inattir bu birak millet ozelden yaptirsin emekliligini sagligini
ALLAH'IM iNŞALLAH
Hangi parti çözerse o ikdidar olurolur.
1989 yılında 18 yaşında işe giren bayan 2019 yılında 48 yaşında olup ve bukişiler 2017 yılında emekli zaten oldular yaş 38 değil yanlış hesaplama
@mergulcan ay evet ya kafayı yedirdibu mynet bana hesaplıyom hesaplıyom acaba nerde yanlış yapıyorum diyorum
turkiye zaten çalışmyor herkez yatalım modunda TABUTA BİR ÇİVİDE SİZ ÇAKIN.
@hasimn sen ömrünü çalışarak bitir, sonra hakkını alama da görelim tabutuda çiviyide , hayatın zorluğunu yaşamamışsın
Doğada zaten emeklilik diye birşey yok.Siz hiç emekliye ayrılan bir aslan gördünüz mü ? diyecekler diye çok korkuyorum :)
İNŞALLAH. Sermayesi ve tecrübesi olmayan gençlere iş imkanı sağlanır. Emekli olacaklar ise kazandıkları tecrübeler ve emeklilik güvencesiyle yeni işletmeler açabilirler.
kanun çıkarsa 25 yıl şartı olursa sadece 1993 yılı ve öncesi sgk girişi olanlar emekli olabilecek.
5500 is günüm bırakın emekli olmayı tazminatimi bile alamıyorum 12 yıldır aynı firmada yim Patron kafasına göre zam yapıyor işine gelirse çalış gelmezsse güle güle ben seni cikamiyorum sen çıkıyorsun diyor kanunen haklı konuma geliyor benim tazminat patrona kalıyor böyle kanun olmaz olsun tek kusurumuz 2001 den sigortalı olmak
UMARIM BU KADAR VEKİLİMİZ 2000 YILINDAN SONRAKİ İNTİBAKLARI DA YASALAŞTIRIR. HAKSIZLIĞI GİDERİRLER!!!!
Heveslendirmeyin insanlarıııııı....
ben 1989 yılında 18 yaşındaydım.. şuan 38 yaşındamı oluyorum..:):):hesaplama doğruysa 10 yaş gençleştim.
90 Bagkur girisliyim,10228 gunum olmus yasi bekliyorum boyle is mi olur
gapa dur de miletvekili 5 yıl çalışıp emekli oluyor hemde 9,500 tl maaş ben 30 yıl çalışmışım adam bekle yaş diyor ya dünyanın neresinde böyle bir adaletsizlik var vatan zor durumdaysa bunlarda tamam alsınlar askeri ücret maaş ya gasp durde REİS
Trump Türkiyeden ihracaat edeceğimiz mallara ek vergi getireceğiz dedi yaptı. Kudüse Elçiliğimi tasıyacağım dedi taşıdı. Adam nederse yapıyor. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNUNU ancak Trump vaat ederse yapar. Bizimkiler ancak önümüze 3 ayda bır ısıtıp ısıtıp getiriyor.
Diğer Haberler