Emeklilikte yaşa takılanların gözü 1 Ekim'de

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), uzun yıllardır ilk kez, Meclis’te çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu. Yüz binlerce kişinin gözü, 1 Ekim’de açılacak Meclis’e çevrildi.

Emeklilikte yaşa takılanların gözü 1 Ekim'de

Yüz binlerce çalışanın beklediği emeklilikte yaş probleminin (EYT) ortadan kaldırılması muhalefet partilerinin ortak gündem konusu oldu. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20 yıl sigortalılık; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu.

8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı artırıldı. Emeklilik yaşı, kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı.

2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’e çıkacak şekilde tekrar yükseltildi. Emekliliğe hazırlanan pek çok kişi bir gün farkla 2-3 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Yasa değişikliğinin yapıldığı ilk yıllarda, kademeli yaş artışı konusunda toplumda bir konsensüs vardı. Doğrudan etkilenenlerin sesi cılız çıkıyordu. Zamanla prim gününü dolduranların sayısı arttıkça yaşı bekleyenlerin sesleri daha gür çıkmaya başladı. Önceki yasama dönemlerinde bazı muhalefet milletvekilleri münferit olarak yasa teklifleri verdi. Ancak, ilk defa muhalefet partileri, konuyu yeni yasama döneminin hemen başında gündeme getirdi.

DÖRT MUHALEFET PARTİSİ AYNI GÖRÜŞTE

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ilk teklif, genel seçimlerde AK Parti ile ittifak yapan ve hükümet politikalarına geniş destek veren MHP’den geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, teklifi Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatıyla hazırladığını vurguladı.

Erdem’in ardından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundu. Tekliflerin ortak noktası, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların 20, erkeklerin 25 yıl sigortalılık süresi ve 5.000 gün prim ödeme koşulunu yerine getirmeleri halinde yaşı beklemeden emekli olmaları yönünde.

DÖRT PARTİ MECLİS’TE ÇOĞUNLUĞU OLUŞTURUYOR

Meclis’te grubu bulunan dördüncü muhalefet partisi HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın da bu hafta içinde konuyla ilgili yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sunması bekleniyor. Bu arada HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, geçen hafta yaptığı açıklamada, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifi hangi partiden gelirse gelsin destekleyeceklerini söyledi.

AK Parti TBMM’de 290 sandalyeye sahip bulunuyor. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik yasa teklifi veren CHP’nin 144, MHP’nin 50, İYİ Parti’nin 41 milletvekili bulunuyor. Teklife destek vereceğini açıklayan HDP de Meclis’te 67 milletvekili ile temsil ediliyor. Böylece, teklifi destekleyen partilerin toplam oyu 302’ye ulaşarak, çoğunluğu sağlıyor.

TBMM, tatilin ardından 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak. Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı yeni yasama yılında Meclis’te olacak.

38 YAŞINDA EMEKLİLİK OLACAK MI?

Muhalefet partilerinin tekliflerinde, 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanların, 5510 sayılı Kanun ile yürürlükten kaldırılmış bulunan sosyal güvenlik kanunları hükümlerine göre gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşulunu yerine getirenlerin yaşı beklemeksizin emekli edilmeleri öngörülüyor. Teklifler bu şekilde yasalaştığı takdirde, 1989 yılında 18 yaşında işe giren bir kadın 2019 yılında 38 yaşında emekli olabilecek. 1989’da 18 yaşında işe giren bir erkek de 2024 yılında 43 yaşında emekliliğe hak kazanabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 152 yorum
1989 yılında 18 yaşında olan biri 2019 yılında nasıl 38 yaşında olabiliyor? :) :)
@bilgin_yavuz_2018 :)) Bunların matematik uzmanlığı bu kadar.
Staj yasası yeniler için çıktı, öncekiler için niçin geçerli değil! Bu çifte standart değil de nedir! MHP'nin, verilmiş sözü yerine getirmesi gerekmez mi?
1989 yılında işe başlayan diyor. Doğumlu degil.
@bilgin_yavuz_2018 KESİN CHP LİDİR HESAP UZMANI
1999 yazmak istemiş...
@nethirdavat yok sitenin haberi eksik yapması sizin de bazı kanunları eksik bilmenizden. bazı meslekler (Polis asker sağlıkçı) 4 yıl çalışmaya 1 yıl yıpranma alırlar. bir yılda 450 gün sigorta primleri yatar. 24 yıl çalışan bir bayan polis sivil bir bayan memura göre 6 yıl daha erken emekli olur. diyelim ki bayanlarda emeklilik yaşı 58. 24 yıl görev yapan bayan bir sağlıkçı asker ya da polisin emeklilik yaşı 52 ye düşer.
@bilgin_yavuz_2018 e be akıllım sigorta girişi diyor
@manas32 helal sana bi anlayan sen çıktın
@nethirdavat staj yasasi cıktı mı
matematik hesabınız bile şaibeli
STAJ DÖNEMİNDE YAPILAN SSK SİGORTASI VAR. BUNU NEDEN HİCKİMSE KONUSMUYOR?.. ORADA VERİLEN SSK NUMARASI hiçbir şeye YARAMIYOR. SİGORTA YAPMAYIN OZAMAN.. yapıyorsanız da. SSK YA EKLENSİN BU YUZDEN SİGORTALI OLAN KİSİ 6 YIL GETİ GİDİYOR, BUNU NİYE GÜNDEME ALMAZLAR?...
@yks1966 Çünkü o siğortalılık olmuyor. Senin adına prim yatırılmıyor. Sadece iş kazası durumuna karşı sağlık sigortasıdır. Ortada prim yatırma olmadığından sayılması da imkansızdır. Beğenenler de neyi ne için beğendi anlamadım.
@z.baspinar staj günlerini borçlanması için bir yasa çıkar onu da yapmıyor bu yönetim. Milletine halkına düşman bir zihniyet.
@yks1966 aynı teklifin içinde o da var haber yapmamislar ama oda var
@z.baspinar ben 4 yıl çalıştı o sistem ile benim kaybım ne olacak o 4 yıl yüzünden benim 6 yıl kaybım oldu ama sayılmıyor ise o zaman işverenlere emeklilik için prim ödeme zorunlulupu getirelecek çalış ama birşey alma neden devlet seni sigortalı saymadığı için
@z.baspinar staj değilde 1990 yılında lise 1. sınıfta sigorta başlangıcım var. 8 ay kadar sigortalı çalıştım. 25 yıl için bu süre sayılıyormu
@z.baspinar kabul edilsin o primi biz yatırırız
ölünce emekli oluyoruz sıkıntı yok
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler