Emeklinin maaşı yeniden hasaplanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeyi gelecek hafta Bakanlar Kurulu’na göndermeyi tasarladıklarını bildirdi.

Emeklinin maaşı yeniden hasaplanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeyi gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na göndermeyi tasarladıklarını bildirdi.

Bakan Çelik, yapılması planlanan İntibak Yasası'na ilişkin görüşleri almak üzere Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakanlık'taki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen görüşme öncesinde açıklama yapan Çelik, öncelikle Öğretmenler Günü'nü kutladı.

İntibak konusunun yıllardır emeklilerin gündeminde olduğunu belirten Çelik, Hükümet olarak bu konuyu programlarına aldıklarını ve adil bir intibak sistemini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladıklarını anlattı. Teknik düzeyde çalışmaların tamamlandığını ifade eden Çelik, düzenlemede sona yaklaştıklarını bildirdi.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İntibakla amaç, 2000 yılına kadar uygulanan 5 ayrı aylık bağlama sisteminden kaynaklanan mağduriyetleri gidermek. 2000 sonrasında olduğu gibi 2000 öncesinde de emekli aylığının ödenen prim, çalışılan süre ve gelişme hızı dikkate alınarak hesaplandığı adil bir sistem tasarladık. 2,5 milyon emeklinin aylığı yeniden hesaplanacak.

Mevcut maaşlarda bir düşme kesinlikle söz konusu değil. Bu yaptığımız çalışma emekli aylıklarına seyyanen bir zam değil. Bunun da bilinmesinde yarar var. Tüm emekli aylıklarında bir artış da bu çalışmayla söz konusu değil. 2,5 milyon emeklinin tümünde artış olacak diye bir yaklaşım doğru değil. 2000 öncesi aylık bağlama sistemlerindeki adil olmayan unsurların giderilmesi çalışmasıdır. Aynı süreyle ve eşit seviyede maaşla çalışanlara eşit emekli aylığının verilmesi veya uzun süreli çalışan yüksek prim ödeyene daha yüksek maaş ödenmesi şeklinde özetlenebilecek bir çalışmadır.''

"2.5 MİLYON EMEKLİNİN AYLIĞI YENİDEN HESAPLANACAK"
İntibak düzenlemesine ilişkin çalışmalar hakkında emekli dernekleriyle bir araya geldiklerine işaret eden Çelik, bir önceki toplantıda konuyu enine boyuna ele aldıklarını söyledi.

Bugün, emekli derneklerinin görüş ve önerilerini de dinleyeceklerini kaydeden Çelik, ''Önümüzdeki hafta bu düzenlemeyi Bakanlar Kurulu'na göndermeyi tasarlıyoruz. Umarım bugün bu düzenlemeyi hızlı bir şekilde gerçekleştiririz'' diye konuştu.

Bakan Çelik, düzenlemenin tamamlanmasının ardından ödemenin 2012 içinde yapılmasının mümkün olmayacağını belirterek, bütçe imkanlarından dolayı ödenmiyor gibi bir anlayışın doğru olmadığını anlattı.

Konuyla ilgili ödenek sıkıntısı bulunmadığına işaret eden Çelik, şöyle devam etti:

''Hükümet programında bunun kademeli olarak ödeneceği ifade ediliyor, ama konumuz bu değil. 2000 öncesinde emeklililerimizin ne kadar çalıştığı, ne kadar prim ödediği aylık bağlanırken önemli değildi, önem arz etmiyordu, ama şimdi yaptığımız çalışma ödenen prim ve çalışılan süreyi esas alan bir düzenleme olduğu için dosya bazlı bir çalışmayı gerektiriyor. Yani 2,5 milyon emeklimizin dosyasına bizzat inilecek. Bunun için bir süreye ihtiyaç olduğu için biz 2012'nin zor olacağını söylüyoruz. Bunun ekonomik boyutuyla ilgili bir sorun değil, sorun bizatihi teknik olarak 2,5 milyon dosyaya inilmesi gerektiğinden kaynaklanıyor. İnşallah yasal düzenlemesi kısa zaman içerisinde gerçekleşir ve diğer süreler de buna bağlı olarak Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilir ve hayata geçer ve bir önemli konuyu daha sonlandırmanın mutluluğunu, emeklilerimizle hep birlikte yaşarız.''

"BAKANLAR KURULU'NDA BU ÖDEMENİN NASIL YAPILACAĞINI KARARLAŞTIRACAĞIZ"
Bakan Çelik, düzenlemenin 2000'den sonra emekli olanları kapsayıp kapsamayacağının sorulması üzerine 2000'den sonra ödenen prim, çalışılan süreyi dikkate alan ve gelişme hızından pay alan bir uygulamanın olduğunu söyledi.

2000 öncesinde sistemin farklı işlediğini ifade eden Çelik, eşitsizlik ve adaletsizliğin esas olarak 2000 öncesinde olduğunu vurguladı. Çelik, ''2000'den sonraki uygulamada, oranlarda yaşanan bir sıkıntı var. Gelişme hızıyla ilgili 2003 yılına kadar bir süreç yaşanmış, eksi büyüme. 2003 yılından sonra 3-4 yıllık bir süre içerisinde Türkiye büyüme hızını yüzde 7'lere taşımış. 2008'de reform yürürlüğe girince de gelişme hızından yüzde 30'luk bir pay'' diye konuştu.

Prim ve çalışılan süreyi esas alan ve gelişme hızından pay alan bir süreci geçmişi de kapsayacak şekilde uygulamak istediklerini dile getiren Çelik, ''2000 sonrasıyla 2000 öncesindeki adaletsizliği bu şekilde aynı esasları ele alarak eşitlemiş oluyoruz'' dedi.

EMEKLİLERİN YÜZDE 70'İ YARARLANACAK
Çelik, düzenlemenin ardından emekli aylıklarında ne kadar artış olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, bugün yapacakları görüşmede, gelişme hızının 2000 öncesinde emekli olanlara hangi oranda yansıtılacağını görüşeceklerini söyledi.

Çelik, ''2,5 milyon emeklimizden yaklaşık yüzde 70'i bu düzenlemeden yararlanacak. Ama çok düşük prim ödeyen asgari ücretten ödeyen ve çok kısa çalışanların maaşlarında bir düşme olmayacak'' şeklinde konuştu.

''Düzenlemenin ardından geriye dönük bir ödeme olacak mı? Yasa 2012'de çıkar ve ödemeler 2013'te yapılırsa bir yıllık döneme ilişkin toplu ödeme yapılacak mı'' sorusuna karşılık Çelik, şunları söyledi:

''Bakanlar Kurulu'nda bu ödemenin nasıl yapılacağını kararlaştıracağız. Defaten mi olacak, 2013'te mi olacak, 2 yıllık mı olacak, yoksa kademeli olursa 2012 nasıl telafi edilecek? Bunlar Bakanlar Kurulu'nda karara bağlamamız gereken konular. Bu konuda bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade edebilirim. Bu konu Bakanlar Kurulu'nun yetkisinde. Sayın Başbakanımızın emekliler üzerinde de hassasiyeti her zaman söz konusudur.''

Çelik, bir soru üzerine 2000 yılından önce emekli olan 2 milyon 743 bin kişi olduğunu, ancak vefat edenler bulunduğu için işlem yapılacak dosya sayısının 2 milyon 575 bin olduğunu kaydetti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 109 yorum
İNSANDA UTANMA ARLANMA OLMALI.1998 DE TAVANDAN EMEKLİ OLDUM 10/2011 MAAŞIM 930.00 LİRA.KUŞ OLDU MAAŞI KARGALAR YEDİ BİTİRDİ.ALLAHA İNANANLAR YA İNANMASALARDI NOLCAKTI.ANLADIGIM KADARI İLE EMEKLİNİN MAAŞI OTOYOL OLDU BİZ BU KONUDA NUTUK ATACAĞIMIZA BAŞBAKAN BİZİM PARALARLA YAPTIGI YOLLARLA PROPOGANDA YAPIYOR.YAZIKLAR OLSUN, SEBEP OLANLARA, HAKKIMI HELAL ETMİYORUM ÇOLUK ÇOÇUKLARINDAN ÇIKSIN. H.TUZUN
Ben bu hükümete oy veren biri değilim ama bu düzenleme gerçekten adil gibi görünüyor,geçmişteki yani 2000 yılından önceki hükümetlerin karadüzen anlayışını değiştiriyorlar,çalışma yılı ve ödenen pirim yılına göre kalıcı bir düzenleme gerekiyordu,bunu yapıyorlar,biraz düşünün emekli arkadaşlar,sizin yaşlarınız da geçmiş hükümetleri görmenize yetiyor sanırım!!!
YA GÜLDÜRÜN YA ÖLDÜRÜN AMA SÜRÜNDÜRMEYİN
ARTIK BU İŞ UZATILMAMALI DEVLET YETKİLİLERİ BU İŞİ ÇÖZMELİ İNSANLAR ARTIK PATLADI PATLAYACAK EMEKLİ NİN DE YÜZÜ BİRAZCIK OLSA GÜLSÜN
Devlet yetkilileri ancak 2013 de belki öder ancak bu devlet seçime yakın öder 2 kuruş parayı ama bizim millete müstahat 4.5 milyon emekli başbakandan memnun ki bu partiye oy verdiler şimdi kimsenin şikayet etmeye hakkı yok. bu millet alışmış senede 60 lira zam almaya emeklilere yetiyor herhalde 60 lira zam ben bu partiye oy vermedim vermemde keşke bütün emekliler birleşse ocak ayı zammını başbakana 1 hesap açsak ta ona geri yollasak 60 lirayla o 2 kilo kıyma alsın ama bizim millet şikayet etmesin sakın oy verirken düşünselerdi
şu hale bak...devlet diye güveniyoruz..biz aramadan onların bu haksızlığı en adil bir şekilde acilen düzeltmesi gerekirdi... söyleye söyleye çıkan durum bu... türkiye emekliler derneği zayıf bu konuda.. top yekün mahkemeye verilecekti çok önce... bazıları öldü ..! 2013 e kadar daha kaç kişi alamayacak hakkını..!! bu nasıl adalet.. bunca zaman ben noksan almışım maaşımı onlar ne olacak...2013 ü bekleyeceğiz daha........... her yere para buluyorlar da emeklilere yok para............. hak hukuk hak getire lafta...............
almadiklarinida hayir yaptim dersin fakir devletimize
Sevgili hükümet yetkilileri bu haberleri inanan var mı bilemiyorum.Emekliyi düşünen daha adam evladı çıkmadı.Fakat iktidarda en fazla kalan parti olarak tüm suçları size yüklemek mümkün.Siz emeklinin cebine para almak için,kendi cebinize ise para doldurmak için bakıyorsunuz.Bunu başka izahı yok.
ben 2009 da emekli oldum 10500 gün prim yatırdım 15 ci basamaktan ve son 2 yıldada prim aylık 505 tl ödedeim 635 tl ile emekli oldum şimdi 735 tl alıyorum 2000 yılından önce 6 cı basamaktan 5500 günde emekli olan kişiyle ben aynı alıyorum bu nasıl adelet hem 5000 iş gnü fazla pirim yatırıyorum hem 10 basamak yüksek hemde son 2 sene yüksek prim yatırıyorum önce bu adaletsizliği kaldırın sayın bakanım lüfen adeletli olun... 2000 den öncesi sonrası diye bişey yok herkes hakkettiğini alsın slm..saygılar..
Tamamen yalan sallıyorsun....
yahu yapmayın kardeşim. düzenleme yapmayın kesin maaşlarımızı. sizden beklentimiz budur sizin kime hizmet ettiğiniz belli. hiç değilse emeklinin umutlarıyla oynamayın gidin hükümetten biz kimin bu işi çözeceğini biliyoruz bu kişiler siz değilsiniz boşuna tiyatro oynamayın. yaşasın sol düşünce işte bu kadar.
2 *3 yıl daha bekleyin ölenler 500 600bin olur kalan paraları milletvekili.cumhurbaşkanı maaşlarına aktarırsınız.
çok güzel valla aile bakanımızla çalışma bakanımızı çok beğeniyorum eleştirenlere diyorum ki,ülkemiz büyük iş çok anca acımasız olmayın..
deveyi diken emekliyi akp çetesi ve elebaşı yakışır
emekliler olarak, hiç zam yapmasada her zaman akpliyizzzzzzzzzzz
2000 yılından sonra emekli olanlar insan değilmi. hükümet neyin hikümeti.
Ben 657 sayılı yasaya tabi 38 yıldan beri çalışıyoum.(14.000 gün pirim)Alacağım kıdem tazminatı 35.ooo TL.emekli maaşı ise 1200 TL. kamudaki işçi ile kıyaslandığında 35 yıllık bir işçi 91.000 TL.kıdem tazminatı,2.500 TL EMEKLİ MAAŞİ ALMAKTADIR.İntibak yasasıda yeni emekli olan bir işçiyle memurun arasındaki maaş ve kıdem tazminatları eşitlenecekmi.
masum senin Allahına kurban adama bak 35000 alıyor 1200 de emekli maaşı zaten yan gelip yatıyor bi de şikayetçi angut
İşte sizin gibiler yüzünden yeni mezunlar iş bulamıyor ya....
Ölüncemi emekli olacan amca? Bırakında gençlerin önünü açın biraz.
SEN YATA YATA MAAŞ ALIRKEN İŞÇİNİN ANASI AĞLIYOR SEN DEVLETİN ARACINI 1 KİLO SÜT İÇİN 50 KM GÖNDERİRSİN HİÇBİR ŞEYE PARA VERMEZSİN ,ŞİMDİDE AĞLARSIN NE KADAR MEMUR VARSA İSTİSNALARI VAR ELBETTE AMA ,GENELİNİN GÖZÜ İŞÇİNİN PARASINDA.SEN YAT İŞÇİ ÇALIŞSIN AYNI PARAYI AL NE GÜZEL YAAA.GÖÜNÜZ ÇIKAR İNŞALLAHHH....
ne dersin işçi insanmı da alsın işçi senin gibi masa başında yatmamış adı üstünde iş yapmış ağlarken ağlarken maaşları katladınız işçiyi solladınız bide emekli maaşında sollasaydınız ...... neyse bu arada bende işçiyim ama senin kadar maaş alamıyom konuşurken biraz mantıklı olsak
Ağzınla söylüyorsun bak.Memurların gözü işçinin parasında diye niye acaba.İşçinin gözü memurun parasında değilde memurun gözü işçinin parasında..
bütün mesele bu memur emeklsini aklına bile getiren yok
35 yıldır aldığın maaşları hesabakatmıyormusun. mılyonlarca işsizi unutma onlara da birşeyler kalsın kardeş.
Lafa gelince herşey yapıyorlar ama icraat için 2012-2013 kısaca seçime kadar uzar sonunda ya enflasyon götürür yada kırpmak için bahane bulunur. emekli genede yaşadığına pişman olur..
EMEKLİYE BİR ŞEY VERMEZ BUNLAR BEKLEMEYİN. DOKUZ YILDIR NE VERDİLER Kİ? ASLINDA HERKES ŞİKAYETÇİ BÜTÜN KESİMLER MUTSUZ AMA OYLARINI YİNE DE VERİYORLAR AKP.YE. O ZAMAN HAK EDİYORLAR YOKSULLUĞU DEMEK Kİ DAHA BETER OLUN. EMEKLİYE AYARLAMALAR YAPILACAK VE BİR SÜRE SONRA BAŞBAKAN ÇIKACAK SANKİ MAL BAĞIŞLAMIŞ GİBİ AÇIKLAYACAK FITIK EDE EDE. SONUÇ KOCAMAN BİR SIFIR. AKP.Lİ OLMAYANA EKMEK YOK BU ÜLKE DE ANLAYIN ARTIK.
bedelli askerlık söz konusu olunca.(zira kendi yakınları bu katagoride) bir haftada yasalaştırıyorlar.emekliye gelince işi yavaştan alıyorlar.yazıklar olsun size oy verenlere. ne diyeyim.gerçi benim 10 milyon oyum olsa yarımtanesi bu partiye gitmez. müsterihim.
Aynen katılıyorum.
YENİDEN HESAPLANACAKSA BOKU YEDİK BU MAAŞIDA VERMEZLER
2ooo sonrasında emekli olanlar neden yararlanamıyor.Bunlarda yanlışlık yokmu sanki.Benim en yakınımda örneği ben 2006 da 5100 günle emekli oldum.Abim geçen sene vevat etti 1800 günü vardı ve eşine bağlanan ölüm aylığı 650 lira.Ölüm aylığının %75 i kesiliyor.Demek oluyorki bu maaşı kendisi alsaydı 900 lira gibi aylık alacaktı.Bu nasıl hesaplama.Biri 1800 gün öteki 5100 gün ödenen prim.Lütfen 2000 den sonrakilerde ele alınsın.
sayın sevim yazıcı abinizi eşi 'taban aylık uygulaması' denilen bir düzenlemeden dolayı size yakın bir maaş almaktadır.
katılıyorum ben 5000 günden emekli oldum 730 tl alıyorum kayınpeder malulen emekli oldu vefat etti 790 tl eşi alıyor 3800 günmü büyük 5000 mi büyük üstelik çalışmaktan canımız çıktı bizim bedenimiz yıprandı BU ADALETMİ.2000 DEN SONRAKİLERİNDE GÖZDEN GEÇİRİLMESİ
Fazla bişey kaybetmediniz zamlar belli oldu 10 tl ile 200 tl arasında zam diyor ortalama 40-70 arası zam yapacaklar maaşlara bunuda intibak diye yutturacaklar.Gerçek intibak bu olamaz.Basit bakkal hesabıyla primleri yüksek yatan yeni emekliler. 1700-2000 arası maaş alıyorlar. Benim Babam 1995 de emekli olduğu için 830 lira maaş alıyor. bu paraya 70 lira zam yapsalar 900 lira olur maaş.Yani intibak yalanı ile herkesi kandırdılar.Zaten uzun zamandır emekliye doğru dürüst zam yapmadılar zam yerine intibak dediler adına.Yani anlayacağın adalet yerini bulmadı.
DEVLETİMİZ SAĞ OLSUN KAŞIKLA VERİYOR KEPÇEYLE ALIYOR...
İşçi emeklileri ,memur emeklilerine korkunç maaş farkı atıyor.Örneğin ben Tarım bakanlığında 24 yıllık memur ve şefim.Drecem 1 nci drecenin dördüncü basamağı maaşım 1.286 TL.Dairemizde işçi var maaşı 1.700 TL.Ve ben bunun amiri pozisyonundayım.Sıkışınca kendinden borç alıyorum.Bakanlıklar önce bunları düzeltsin.
Türkiyedeki tüm emekliler iktidarın kendilerine çok gördüğü komik rakamları protesto etmelidir!..Emekliler olmasa idi kazanamazdınız..Şimdi sıra emeklilerde...Hor görülen,statüsüne değer verilmeyen tüm tekaütler hakkınızı arayın!!
emekliyi ciddi olarak düşünüyorsaniz vicdaniniz varsa avans olarak bizim aylıklarımıza 2oo tl ocak ayında yansıtın sonra siz dosyalaarı inceleyin ALLAH için dua eder ozaman emekli haksızmıyım.
bin tl nin üzerinde olmsı lazım bakan bey
devir teknoloji devri ver verileri bilgisayara on dakikada hesaplar aynen ortada haaa ama yook kardeşim şanda boşa nefes tüketme biz bildiğimizden geri kalmayız bu farklar 2013 te ödenecek oda taksit taksit deniyorsa o başka ozaman da bu farklar iki senede çerez oldu gitti tabii iyi hesap 2013 tede seçim var eee işte emekliyide rahatlatıyoz ayağına yine yüzde elli oy hesabı hııı yoook efendi yok en öncebizim hayırlı paramız sonra belki ooooooy
SGK 7000 günü olan 780 TL alıyor,3600 günü olan alıyor 1000 TL Bu mu adalet?
haklısın kardeşim benimde 8910 gün benim maaş 870 lira 5400 den emekli olan arkadaşım 1000 liraya yakın alıyor bence bu adil degil dogru söylüyorsun
SAYIN BAKANIM BİRDE SÜPER EMEKLİ YAPACAĞIZ DİYEREK TAZMİNATI ELİNDEN ALINIP DAHA SONRA BU PARALARIN KARŞILIĞI VERİLMEYEN ÇOLUK ÇOCUĞUN RIZKLARI NE OLACAK.VARMI BÖYLE HAKLARINI GASP ETMEK BUNU DÜZELTMEKTE SİZLERE DÜŞÜYOR.
KADEMELİ EMEKLİLİKTE EMEKLİLİĞİ UZAYAN ARKADAŞLAR HERKEZ HAKKINI ARASIN.SİZ BU ŞARTLARDAMI İŞE BAŞLADINIZ?HEPİMİZİN HAKKI ELİMİZDEN ALINDI.HERKEZİ HAKKINI ALMAYA DAVET EDİYORUM.
SANA KATILIYORUM KARDEŞ EMEKLİ ZATEN EMEKLİ OLMUŞ ASIL MESELE YAŞ BEKLEYEN ARKADAŞLARIMIZDIR İKTİDAR PARTİ BUNA İNŞAALLAH BİR ÇARE BULURDA HERKES RAHAT BİR NEFES ALIR....
Yaş bekleyenler ne krizler ne zorluklar gördü,işsiz kaldı geçim sıkıntısı çekti,sigortaları ya eksik yattı ya yatmadı sesini çıkaramadı,zaten iş hayatına başlarken ssk bilinci yoktu sigortasız uzun süre çalıştı,mesailere kaldı ya eksik ödendi ya bordroya mesai ücretleri yansıtılmadı özel sektörde eziyet çektiler,velhasıl 1963-1970 arası doğanların çektiği saymakla bitmez.Emekli olmak için yaş bekleyenler bu kanunu dört gözle bekliyorlar,umarızki bir an önce bu kanun çıkar bizlerde emekli oluruz... SAYGILAR
BENDE 2005 YILINDA 30YIL 33 GÜN ÜZERİNDEN EMELİ OLDUM 1000 TL MAAŞ BAĞLANDI 2011 YILINDA BENİM HİZMET YILIM KADAR GÜN ÜZERİNDEN EMEKLİ OLAN KİŞİYE2200 TL AYLIK BAĞLANDI BUKADA ARTIŞ NEDEN KAYNAKLANIYOR 2000 YILINDAN SONRA EMEKLİLERİN İNTİBAK DÜZENLEMESİNEDE EL ATIMASINI İSTİYORUZ.ÇORUMDAN EMEKLİ BİR VATANDAŞ.
emeklilerin maaşıı düşürmeyinde zam vermesenizde olur :)
he birde 2012 zor diyorsunuz siz bunu 2013 e sarktırırsınız bir bahane ilerde 2013 ü de es gecer 2014 de kesin dersiniz 2014 dede bir bomba gündem ile geçiştirip 2015 seçim yılına kadar getirir ve seçim kampanyası olarak kullanırsınız ve kuş beyinlilerde buna kanar ve oylarını satarlar hiç düşünmezler 3 senedir sallıyorlar diye balık beyinli oldukları için
yalan yalan yalan ve yinede yalan yahu bu hükümet emekli ve çalışan memur kesimine gelince niye kılı kırk yarıyor niye hep 2 veya 3 yıl öteliyor nedenmi çünkü koyun gibi insanlar görüyorlar allah aşkına çıkın şuna vermiyoruz beklemeyin diyin teröriste yaltakçılarına bütçe var namusuyla 25 yılını doldurmuş hakkı yiyilmişlerin haklarını gasp ediyorsunuz zaten bir ayakları çukurda niye 2 yıl geriye atıyorsunuz hakları sizde kalmayacakmı gerçi zaten hakkımız üstünüzde hep olacak ama şua akp nin tek yaptığı birşey var inanınki yalandan başka birşey görmedik enflasyon oranları yalannnnnn
vefat eden emeklilerin maaşlarında neden düzenleme yapılmayacak anlamadım. vefat eden kişinin maşını varisleri almıyormu
200 yılından sonra emekli olupda 800 küsür TL maaş alan işçi emeklileri var onlar ne olucak?
Ne kadar uzatırsanız kar bir senede ikiyüzbin azlmış iki sene daha beklerseniz beşyüzbin kişi daha azalır.böylecede bütçe dengeleri bozulmaz.Bunun hesabını yaradan rabbim öteki dünyada sorar inşallah.
KADEMELİ EMEKLİLİK GEÇİŞ SİSTEMİNİDE YENİDEN AYARLASINLAR.NASIL ŞİKEDE CEZAYI İNDİRİYORLARSA,EMKLİLİĞİ UZAYAN ARKADAŞLARIN YAŞ DURUMUDA İNDİRİLSİN.
eveeet çok doğruuu.....
Emeklilerin ölümden başka beklediği bir şey kalmadı artık, insanlar ömürlerinin en son deminde böyle mutsuz, umutsuz ve acz içerisinde kaldılar. Yöneticilerimiz de bir gün hak baki olduğunda elbet ilahi adalete hesap verecek unutmasınlar. İnsan dünyaya bir kere geliyor ve insan gibi yaşamak istiyor çok fazla bir şey değil istenilen, sadece hakça bir paylaşım.
kim öle kim kala bide unutulmzsa
laf laf laf.....msallarla ninnilerle uyutayım .
800 lira nede 2 bin lira nerde adalet olsun yeter
işçiler arasında adaletsizlik olduğu kesin ama işçi ile memur arasıdaki emekli maaşlarındaki adaletsizliği kimse görmüyomu
Tek bir sistemle 2000 öncesi ve sonrası tüm emeklileri aynı formülle emekli hesabı yapacak formül ne kadarda zormuş.Allahım ölmeden canımı alama.
Diğer Haberler