FİNANS

Yatırım yapmak için doğru zamanı belirlemek

Yatırım için doğru zamanı belirleme kriterlerini 2’ye ayırmak mümkün. Birincisi; ekonomi takvimine göre. Bir diğeri ise; kişisel kazanç-gider oranı ile ihtiyaçlarımıza göre.

Yatırım yapmak için doğru zamanı belirlemek

Ekonomi takvimine göre doğru zamanlama; ülkenin siyasi değişimleriyle yakından alakalı. Siyasetin direkt olarak etkilediği ekonomik gelişim ve değişimler doğru takvimi bulmamıza kılavuzluk ediyor.  Türkiye gibi gelişimini sürdürmekte olan ülkeler için günlük siyasi dalgalanmalar kadar geleceği öngören yatırımlar da önemli. Her yatırımcı hedeflerini iyi belirlemeli ve en uygun siyasi konjonktürde yatırımını gerçekleştirmelidir.


Kişisel gelir-gider oranı ve ihtiyaçlarımız, yapacağımız yatırımın en önemli belirleyici unsuru. Kısa vadeli tahminleri dikkate almadan geleceğe dönük uzun vadeli yatırımlar yapmak yatırımcı için karlı bir iş. Aşırı risk taşıyan ürünleri yatırım aracı olarak kullanmak özellikle yeni girişimciler için doğru bir adım değil. Basit stratejiler belirlemek ise sizi doğru yatırım araçlarına götürecek önemli bir başlık. Yatırımlarınızı zamana yayarak yapmak, tek enstrüman yerine farklı küçük yatırımlarla iş olanakları yaratmak ise daha etkin bir sonuç  almanızı sağlar. Bunun için uzmanların ilk önerisi; risk alabilecek bir miktarı biriktirmek. Her yatırımcının öncelikli hedefi; olan parayı çoğaltmak. Parayı çoğaltmak için alabileceğiniz risk miktarını belirleyerek bu parayı biriktirmeniz, olası ekonomi dalgalanmalarında devreye  girerek hayat kurtarıcı bir görev görür.

Kredi Çekmek Yatırımı Kolaylaştırıyor

Kişisel ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz doğrultusunda ise yatırımcının karşısına çok önemli bir sorun çıkar: Reel gelir. Bunu çözmek için alabileceğiniz kredi kısa ya da uzun vadeli risk alma potansiyelini yükselterek bizi sonuca daha hızlı ulaştırır. En başta belirlememiz gereken yatırım hedefimizle doğru orantılı olarak ihtiyacımız olan meblağı kredi çekerek finanse edebiliriz.

Kredi Hesaplama Alanı

 


 

Bildiği İşi Yapmak Yatırımcının İşini Kolaylaştırıyor


Hakim olduğunuz ya da uzun vadede uzmanından destek alabileceğiniz bir işi yapmak piyasa koşullarını iyi bilmek anlamına gelir. Sektörel birikim ve deneyimler hedeflerinize giden yolda zorlu dönemeçleri daha kısa sürede aşmanıza  yardımcı olur. Vizyonu ve misyonu ile örtüştüğünüz şirketler de yatırım için iyi bir seçenektir.
Bir yatırımcının mutlaka yapması gereken şeylerden bir diğeri; piyasayı yakından takip etmek ve olası dalgalanmaların kendisi için büyük bir risk oluşturmayacağı dönemleri belirlemektir.

Son olarak dünyanın ünlü yatırımcılarından Warren Buffet’in doğru yatırım için söylediklerine kulak verelim: Bir yatırımcının en önemli işi, kaçırılmış fırsatlardan öğrenmektir!

Okuyucu Yorumları70 yorum
 • 3 Oy
  yalan yalan yalan
 • 3 Oy
  Milleti kandırmayın . Bu ülkede 1999 öncesi 5000 gün ile emekli olan binlerce insan var. Bunlara verilecek fark kocaman bir sıfır.
 • 5 Oy
  emeklilerde emekli milletvekiligibi hak istiyor.siz vekil onlar asıllar
 • 1 Oy
  Katılıyoruz
 • 1 Oy
  KESİNLİKLE MİLLETİN VEKİLİ KAYMAK YERKEN O VEKİLİN SAHİBİ MİLLET NE ZORLUKLAR ÇEKİYOR HAK ADALET YOK VE DİĞER TARAFDA HESABINI VERSİNLER TÜM SORUMLULAR
 • 5 Oy
  kardeşim biz devletin kollarında çalışamamışız özel sektörde zarzor çalışarak hesbel kadar emekli olmuşuz.Bir dayımızın olmamasından devlet işine girememişsek bu bizim suçumuzmu ben 2008 de emekli oldum maaşım 900 tl kamudan emekli olanın maaşı 2000 tl bu nasıl bir adalet
 • 1 Oy
  KAMUDAN EMEKLİ OLANIN MAAŞI SENİN DEDİĞİN GİBİ OLSAYDI KEŞKE 2001DE DEVLET MEMURU OLARAK EMEKLİ OLDUĞUMDA BAĞLANA EMEKLİ MAAŞI 275 TL İDİ.10 YIL SONRAKİ EMEKLİ MAAŞIM MAALESEF 935 LİRA SEN 2008DE ÖZEL SEKTÖRDEN EMEKLİ OLMUŞSUN 900 TL ALIYORSUN
 • 5 Oy
  bu yasa teklifinin meclise yarım metre kala tekerleği patlar.
 • 2 Oy
  Alırken şahin verirken serçe ama patlamaz inşaallah,seçim yaklaşıyor çünkü.....
 • 2 Oy
  Kendinize zam yaparken bütçeye maliyeti yüksek olmuyorda işçiye emekliye memura vereceğiniz 2 kuruşmu fazla maliyet oluyor. ALLAH SENİN VE SENİN GİBİ BEYİNSİZ NE SÖYLEDİĞİNDEN HABERİ OLMAYAN SAHTEKARLARIN DÜZENBAZLARIN ŞERRİNDEN KORUSUN.HAKKIMIZI YİYEN HERKESE CEHENNEM ATEŞİ OLSUN HAKKIM.
 • 1 Oy
  AMİNNNNNN İNŞALLAH.
 • 2 Oy
  emekli ancak kırasını elektrik su parasını öder kalan para olmayınca taş yer bu parayla anca
 • 2 Oy
  iyide 2013 e kadar zırnık yok onuda söylesene
 • 4 Oy
  ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUP 2001 EN YÜKSEK DEVLET MEMURU DERECESİNDEN MAAŞ ALAN BEN ALDIĞIM MAAŞ 1230TL.BU İNTİBAKLA İLKOKUL MEZUNU SSKLI BENDEN FAZLA MAAŞ ALACAK.BU HAKSIZLIK DEĞİLMİ SAYIN ARINÇ?
 • 1 Oy
  sen masa başındayken ssk lı - 30 derecede gece günduz çalışıyordu
 • 2 Oy
  ELEKTİRİK FATURALARINDAN TRT PAYI KAÇAK ELEKTRİK PAYI ALANA KADAR Bİ KALEM DAHA AÇACAKSIN EMEKLİ PAYI DİYE EŞİT ORANDA EMEKLİ MAAŞLARINA EKLEYECEKSİN. EN AZINDAN PARANIN KİME GİTTİĞİ BELLİ OLUR. ŞANS OYUNLARINDADA AYNI ŞEY YAPILABİLİR. SONUÇTA EMEKLİLİK ÖMÜR YETTİKTEN SONRA HERKESİN BAŞINA GELEBİLECEK BİŞEY BUGÜN BİZ ÖDERİZ YARIN BİZİM İÇİN ÖDERLER. TABİ HERŞEYDEN ÖNCE ADALATLİ BİR YÖNETİM LAZIM.
 • 2 Oy
  hala aynı statüden emekli olanlar arasında katlar farkı var hiç adalet yok
 • 4 Oy
  halen işçi ve memur emeklileri gündemdeki intibak yasasından habersiz, bu defalarca söylendiği halde hiç kimse dikkate almadı veya işine gelmediği için duymak istemedi. Bu intibak yasası 2000 yılı öncesinde çalışan işçi emeklilerini kapsamaktadır, ayrıca 2000 yılından sonra emekli olanların ödedikleri primlere göre bizlerle mukayese edildiğinde hasbelkader asgari ücretten de primini ödemiş olsa bile 2000 yılına kadar emekli olanların ücretlerinden fazla bunlara yüksek ücret bağlanmıştır. Onun için kimse 2000 yılı öncesi emeklileriyle kendilerini bir kefeye koymasın.
 • 1 Oy
  iyi güzel de bu eşinden dolayı dul aylığı alanlar ne olacak asgari ücret gibi aylık alıyorlar. bunların durumu ne olacak
 • 1 Oy
  işçiye memura verdiğiniz 3 kuruş para ama söylerken eski tl bazında triliyonlar dile geliyo kendinize 2 şer binlira zam yapınca bu nedense şu kadar triliyon diye hiç dile gelmiyo nedenki acep.
 • 1 Oy
  ben 2011 mart emeklisiyim 6500 gün pirim yatırdım bağlanan maaş 725 tl bizim maaşları kim düzeltcek şu an 750 alıyorum bu yazdıklarımızı okuyan bir allahın kulu yokmu bu devletten
 • 1 Oy
  emeklıye 290 vereceklermışşş hhhhh ayıklayın bakalım kac kısıye duser acabaaaaa
 • 1 Oy
  ya ben anladım maaşıma 55tl zam yapmışlar birde intibak gelirse iyi olur..
 • 1 Oy
  2008/10.AYDAN SONRA EMEKLİ OLANLAR NE OLACAK.
 • 1 Oy
  ben 2011 de emekli oldum 7000 gün asgari prime 700 tl maaşa bağlandım sonradan emekli olduğum içinde intibak yasasından faydalanamıyorum. çünkü benim maşım yüksekmiş.hadi ordan (adaletiniz batsın)eskiden aynı işi yapan çalışanlar arasında3 5 kat fark vardı şimdi aynıstatüden emekli olanlar arasında katlar farkı var. adalet sağlayacaklarmış?hadi ordan hadi ordan
 • 1 Oy
  bence para aynı kanunda kalmak şartıryla devlet emekli parası basması lazım ,mevcut paranın yüzde ellisi fazla olmak şartıyla örnek: bir emekli parası ,bir bucuk lira gibi.
 • 9 Oy
  AKP ye oy veripde bu ülke insanlarını inim inim inletip daha çok fakirlik ve yoksulluğa sürükleyen sebeb olanlara allah nasıl bilirse öyle yapsın diyebiliyorum sadece...
 • 3 Oy
  cok sacma 2000 den önce diyorlar ben 2010 da emekli oldum 7000 günle hemde asgari üçretin biraz üstünden 688 tl ile bağandı iu an 800 tl alıyorum ve eskiler dedikleri bile 850 de aşşağı alan yok bu nasıl adalet
 • 0 Oy
  SAYIN ARINÇ; EMEKLİYE ÇOOOOOK ZAM YAPMIŞSINIZ,BUNU NASIL KARŞILAYACAKSINIZ. HERHALDE BU ZAMMI HESAPLARKEN ÇOOOOOK GÖZYAŞI DÖKTÜNÜZ. ETMEYİN EYLEMEYİN BU ZAMLARI KALDIRAMAZSINIZ YARISINI GERİ ALIN BARİ. VEKİLİMİN AZ BUÇUK ZAMMINI GERİ ALDINIZ. ZAVALLI VEKİLİM 6 BİN KUSUR TL. ZAMCIKLA NASIL GEÇİNECEKKKKKK???????????
 • 2 Oy
  birde emekli olacaklara el atılsa maaşlar düşük diye çalışan memurlar emekli olamıyorlar
 • 2 Oy
  deprem bahanesiyle 29 ekimi 290 tl ye 19 mayısı hallediyorlar.23 nisan ve 30 ağustosu bakalım kaça haletçekler.
 • 0 Oy
  babam 2002 de emekli oldu 25 yıl tam pirim ödedi bağkurdan 700 tl maaş alıyor peki 2000 den sonrakiler bu memleketin adamı değilmi yetkililer
 • 0 Oy
  sayın arınç kaç kişiye 290 lira verilecek.10 milyon emekliden sadece 200-300 üne belki biz sadaka değil intibak istiyoruz.aynı pirimi ödeyen iki ssk lı olarak ben 2003 ve 2011 emeklisi iki kişi arasındaki fark sadece ve sadece 1100 tl dir.
 • 2 Oy
  ülkede adını asıl yaşlıların yıl dönümü kutlanmalıki yaşıyanı devlet yurt dışı turnesine gönderecekki seçip nerde o günler
 • 0 Oy
  yapılan açıklamada iki noktaya dikkat... 1--9 milyon 928 bin 960 kişi toplam emekli denmesine rağmen verilen emkli gurupları toplamı ((SSK tarım emeklisi 49 bin 383, Bağkur emeklisi 1 milyon 760 bin 872, Bağkur tarım emeklisi 534 bin 157, memur emeklisi de 1 milyon 856 bin 765)) 4milyom201bin177 kişi yapmaktadır.aradaki toplam farkı olan 4milyon 700 bin kişi nereden gelmektedir.hesap bilmeyen kim???????ortalama 200 tl artış olsa toplam yük ne olur insanca yaşayamadıktan sonra????????? 2-- Hangi emekli kesimini kapsayıp kapsamadığı belli değil..örneğin memur emeklileri faydalanıyormu?????
 • 0 Oy
  ayrıca toplam 2011 bütçesi emekli aylıklarıda 91 milyar 600 milyon tl yapmaz?????????
 • 4 Oy
  1983 YILINDA BİR ARKADAŞIMLA BİRLİKTE O KAMU BEN ÖZELDE AYNI STATÜDEN İŞE BAŞLADIK. O ARKADAŞIMZAMAN İÇERİSİNDE BENDEN3 5 KAT FAZLA MAAŞ ALIYORDU ŞİMDİ İKİMİZDE EMEKLİ OLDUK AYNI İŞ GÜNÜNDEN(7000).EMEKLİ MAAŞLARIMIZ BAĞLANDI BANA 700 ONA 1950 TL.ARKADAŞIM DERKİ TABİİ BÖYLE OLACAK BEN YÜKSEKTEN PRİM ÖDEDİM.SANKİDOĞRU ADİL POLİTİKALARLA YÖNETİLDİKTE ÇALIŞIRKEN AYNI STATÜDE BANA DÜŞÜK MAAŞI REVA GÖRENLERİN HİÇ SUÇU YOKMUŞ GİBİ.KISACASI ZAM DEĞİL SOSYAL ADALET LZM.
 • 0 Oy
  ya bülent bey cıkıyor devletin kasasından sukadar para vereceğiz diyor.miletvekili emeklilerinede dünyanın zammını yaptılar sukadar para gitti demiyor.çünkü emeklileri bunlar kaale almıyor adeta dalga geçiyorlar görün bu intibaktanda bukadar para almıyacağız bu siyasi rant yarın secim yatırımı
 • 0 Oy
  Zengin fakir,az alan çok alan takınyısıyla kişinin ne kadar süreyle prim ödediği,tavandan mı tabandan mı ödediği dikkate alınmadan yapılacak düzenleme hatalı olurdu.Görünüşe göre düzenlemenin bu hususlar dikkate alınarak yapıldığı anlaşılıyor ki olması gereken de budur.İnşaallah hayal kırıklığına uğramayız.
 • 1 Oy
  pinokyonun hikayesi aklıma geldi ....
 • 1 Oy
  Tşk ettik ailece,hakkımız olanı vereceğiniz için.
 • 1 Oy
  babam 2000 senesınde 8000gün pirim ,ile emekli oldu ve 800 tl maaş alıyorr. onun maaşı ne olacak bilen var mı? yanı ne alaka 2000den öncesi ile aynı magdurıyette babam da..
 • 4 Oy
  ne olacağı belli değişlmi kardeş tabiki bu gidişle 800 tl maaşı 700 tl ye düşecek.belkide 600 tlye bu zamlar karşısında .
 • 1 Oy
  DAĞ FARE DOĞURDU SÖZÜ DOĞRU ÇIKTI SEÇİMDE SÖZÜ VERİLEN İNTİBAK YASASI KUŞA DÖNDÜ HAK EDEN ETMİYEN PREİM ÖDEYEN ÖDEMEYEN PRİMLERİNİNİ BU EMEKLİLER BİLEREKMİ ÖDEMEDİ,BİR YIL ÇALIŞTI 3 AY PRİM YATIRILDI BUNU YAPAN İŞVEREN ÇALIŞANIN GÜNAHI NE,HANİ SOSYAL DEVLET,EŞİTLİK İLKESİ KENDİNİZE GELİNCE KABUL EDENLER ETMİYENLER KABUL EDİLMİŞTİR.HAKSIZLIK BU.
 • 3 Oy
  Allah razı olsun..
 • 7 Oy
  Eleştirenlere Tansu Çiller lazım. % 110 enflasyon, 1 yıl % 0 ( emekli, işçi ve memur) zam... Bu kadar da kör ve fanatik olmaz ki insan. iyiyide eleştiriler kötüyü de. Sanki kendi partileri millete % 500 zam yapmış gibi. Milletin ümmüğünü sıktınız halen konuşuyorsunuz ayıp siyeceğim deayıbı anlarmısınız siz. Dediğim gibi size zam değil Tansu çiller mantığı lazım. O zmana tatmin olursunuz ancak
 • 1 Oy
  tansu çiller ile kafalar aynı... sadece tansu çiller enflasyonu tam açıklıyordu... bunlar açıklamıyor...
 • 1 Oy
  Sayın Bakanıma sormak isterim bir gecede 4000TL alan Milletin Vekil emeklisine 4000Tl zam 8000TL yle ancak geçinecek Milletin kendi emeklisine 10 ile 290 TL ben yazarken vicdanen hiçap duymaktayım.Bu güne kadar emeklilikten fatdalanan Emekli Vekillerin sayısı nedir.Kendilerine para var Milletin kendisine gelince 10 TL 290TL ne diyelim.Vicdanınız rahatsa ki rahat Çıkar kursuye siyaset dürüstlük ister doğruluk ister dersiniz.Allahın da bir hesabının olduğunu unutmayalım.
 • 16 Oy
  ya bizim Türk milleti kadar nankör bir millet yok ağlıyıp sızlıyıp emekli maaşları düşük asgari ücret düşük memur maaşı felan düşük diye ağlıyorsunuz alın adamlar size 300 milyon zam yaptılar daha ne istiyorsunuz hangi iktidar başbakan böyle bir zam yapar akp olmasa başka partiler mhp chp gibi partiler iktidar olsa emeklıler 300 milyon zammı 30 yılda alırlar anca
 • 1 Oy
  ne yazık ki memur aldığı maaşı hak etmiyor en düşük memur maaşının altındta çalışan askari ücretliyi işci diye hakir gören memurlar maalesef bazen koministleri ister hale geldik bu memlekette memur denince akla gelen masa başı memuruna lafımız hem hiç sogk sıcak görmez yemegi ayağına gelir hemde iyi maaş alır hem itiraz eder çıksın dışarda çalışsında görelim memuru mamur ederler dışarda a kuzum
 • 1 Oy
  altan kesin devletten ihale almış askerliğini yapmamış vergi kaçıranlardansın

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın