Emekliye ek zam geliyor

Her ay verilen yüzde 4-5’lik ek ödemenin yüzde 8’e çıkarılması teklifi emeklileri sevindirdi. Artış, SSK ve Bağ-Kur’luya 28-179 TL zam getirecek.

Emekliye ek zam geliyor

Emeklilere her ay net maaşlarıyla birlikte verilen ek ödemenin artırılması gündeme geldi, milyonlar heyecanlandı. Halen maaşın yüzde 4-5'i oranında verilen ek ödeme için Türkiye Emekliler Derneği'nin "En az yüzde 8 olsun" teklifine, ilgili bakanlıkların vereceği yanıt merakla bekleniyor.

Talep hayata geçerse, emeklilerin gelirinde 28 ile 179 lira arasında artış yaşanacak. Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödemenin oranı, maaşa göre değişiyor. Bu yıl maaşı bin 18 liranın altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor.

Yüzde 8'lik teklif hayata geçirilirse, emeklilerin ek ödemelerinde 2 kata varan artış yaşanacak. Halen en düşük emekli maaşı 935,60 lira. Bu maaşı alan emeklinin eline aylık 46,78 lira ek ödeme geçiyor.

Oran yüzde 8'e çıkarılırsa, bu emeklinin ek ödemesi 74,85 liraya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en yüksek maaş ise 4 bin 481 lira 25 kuruş. Bu maaşı alan emekliye halen aylık 179,24 lira ek veriliyor. Ek ödeme, oran yüzde 8'e çıkartılırsa, 358,48 liraya yükselecek.

BORÇ BİTECEK, AYLIK GELECEK

Prim borcu olan Bağ-Kur'lulara krediyle emeklilik imkanı için SGK ve Ziraat Bankası protokol imzaladı. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olanları da kapsıyor. Durdurulan sürelerinin ihya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da protokol kapsamında" dedi. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı da Bağ-Kur'lulara yüzde 1.28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi imkanı sağlandığın belirtti. Kredinin ödemesi, emekli aylığıyla yapılacak.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
Emekli abi ablalarıma nacizane tavsiyemdir. SEÇİM yaklaşıyor daha çok koparmaya bakın . Bu seçim malüm parti için çok zor NE İSTEDİNİZ VERMEDİK durumuna getirmeye bakın . ne koparsanız kar kardır .
@samaccc türkiyede 8 milyonu aşan emekli var, her birininde eşi ile çocuğunu hesaplarsak 24 milyon oyları var demek, türkiyede son seçimlerde seçmen sayısı 54 milyon yani emekli ve aileleri bir partiye oy verecek olsa %47-48 lik orana denk geliyor tabi artabilirde dertlerini herkeze dinletebilirler isteseler.
@samaccc kaedws ben emekli olucam 900 tl maaş baglanacak bu hukumete soruyorum nasıl geçinecem bir yol göstersinler
Suriyeliler yiyeceğine emeklilerimiz yesin halklı kazançlarını.
memur emeklisine yok mu?onlar üvey evlat mı?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler