Emekliye ek zam geliyor

Her ay verilen yüzde 4-5’lik ek ödemenin yüzde 8’e çıkarılması teklifi emeklileri sevindirdi. Artış, SSK ve Bağ-Kur’luya 28-179 TL zam getirecek.

Emekliye ek zam geliyor

Emeklilere her ay net maaşlarıyla birlikte verilen ek ödemenin artırılması gündeme geldi, milyonlar heyecanlandı. Halen maaşın yüzde 4-5'i oranında verilen ek ödeme için Türkiye Emekliler Derneği'nin "En az yüzde 8 olsun" teklifine, ilgili bakanlıkların vereceği yanıt merakla bekleniyor.

Talep hayata geçerse, emeklilerin gelirinde 28 ile 179 lira arasında artış yaşanacak. Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödemenin oranı, maaşa göre değişiyor. Bu yıl maaşı bin 18 liranın altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor.

Yüzde 8'lik teklif hayata geçirilirse, emeklilerin ek ödemelerinde 2 kata varan artış yaşanacak. Halen en düşük emekli maaşı 935,60 lira. Bu maaşı alan emeklinin eline aylık 46,78 lira ek ödeme geçiyor.

Oran yüzde 8'e çıkarılırsa, bu emeklinin ek ödemesi 74,85 liraya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en yüksek maaş ise 4 bin 481 lira 25 kuruş. Bu maaşı alan emekliye halen aylık 179,24 lira ek veriliyor. Ek ödeme, oran yüzde 8'e çıkartılırsa, 358,48 liraya yükselecek.

BORÇ BİTECEK, AYLIK GELECEK

Prim borcu olan Bağ-Kur'lulara krediyle emeklilik imkanı için SGK ve Ziraat Bankası protokol imzaladı. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olanları da kapsıyor. Durdurulan sürelerinin ihya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da protokol kapsamında" dedi. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı da Bağ-Kur'lulara yüzde 1.28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi imkanı sağlandığın belirtti. Kredinin ödemesi, emekli aylığıyla yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
Emekli abi ablalarıma nacizane tavsiyemdir. SEÇİM yaklaşıyor daha çok koparmaya bakın . Bu seçim malüm parti için çok zor NE İSTEDİNİZ VERMEDİK durumuna getirmeye bakın . ne koparsanız kar kardır .
@samaccc türkiyede 8 milyonu aşan emekli var, her birininde eşi ile çocuğunu hesaplarsak 24 milyon oyları var demek, türkiyede son seçimlerde seçmen sayısı 54 milyon yani emekli ve aileleri bir partiye oy verecek olsa %47-48 lik orana denk geliyor tabi artabilirde dertlerini herkeze dinletebilirler isteseler.
@samaccc kaedws ben emekli olucam 900 tl maaş baglanacak bu hukumete soruyorum nasıl geçinecem bir yol göstersinler
Suriyeliler yiyeceğine emeklilerimiz yesin halklı kazançlarını.
memur emeklisine yok mu?onlar üvey evlat mı?
VEKİL MAAŞI TEKLİFİ OLMADIĞI İÇİN TEKLİFİ REDDEDERLER. EKONOMİYİ SARSAR DEYİP ATARLAR KENARA
Bağkur.lulara tanınan bu imkan ssk.lı olanlarada tanınsa olmazmı. ssk prim borcu olanlarada borçlanıp emekli olma imkanı verilsin. SSK.lı olupta primi az olanlarda borçlandırılsın ki bizlerde emekli olalım. yaşın büyük diye iş vermiyorlar bizde prim dolduramıyoruz. Biz nasıl emekli olacağız sayın yetkililer duyun sesimizi
@hslmz 2000 sonrası emeklilerin intibakları yapılsın kamu denetçilerinin onayladığı bir durum nasıl olur gözardı edilir. aynı süre çalışmış insanlar farklı maaş alıyor.ne yapalım derdimizi anlatmak için.
10 milyon emekliye 30 ile 75 lira arası zam olur. Yapmayın kardeşim boşuna hazineyi zarara sokmayın bu para emeklinin derdine deva değil. İşadamlarına verin toplamda 3-4 milyar para ediyor bin işadamına dağıtsanız adam başı çocuklarına 2 şer lüx araba alırlar ekonomiye katkı olur emekli alacak parayı aldığını bile bilmeyecek alacakta ayakları göğemi erecek.
Bir parça ciğer hep sallanıp duruyor.
Halamın dayım olması gibi bir şey..Cek cak...
Verilmeyecek bir paranın lafını etmek gereksiz. Verildiğinde şu kadar verildi diye haber yapın. Yoksa verilmeme ihtimali yüksek bir ödemeyle emekli vatandaşı boşuna ümitlendirmeyin.
ŞU YORUMLARA BAKIYORUMDA .NANKÖRLÜKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL.ESKİDEN EK ÖDEME DİYE BİR ŞEYMİ VARDI.FİŞLERİ TOPLANIRMIYDI TOPLANMAZMIYDI. EMEKLİ MAAŞINA 90 -100 LİRA VERİLİYOR. ŞİMDİ BU İKİ KATINAÇIKARTILIYOR.ONA BİLE MUHALEFET.BUNLARI YAZANLARIN ZİHNİYETİ BELLİ ZATEN BELKİDE ÇOĞU EMEKLİ BİLE DEĞİL.AMA HÜKÜMETE VURACAKLAR YA AKILLARI SIRA.EY CHP LİLER OYUNUZ %25 NERENİZİ YIRTARSANIZ YIRTIN.15 PUAN DAHA FETODA HDPKK VE AKŞENER DE ALIRSINIZ 40 OLUR VE HAVA ALIRSINIZ.KENDİ ÜLKESİNİ HAÇLIYA AVRUPALIYA ŞİKAYET EDEN ZİHNİYET YOK OLUP GİDECEKTİR.BUNU O HAÇLI KAFANIZA SOKUN.
@volcano1144 Senin tuzun kuru silahşörlük yaptığına göre..Burda kimse senden daha az vatansever değil.bu bir.Şahsım adına kimse senden daha az AK partili değil.Sen eleştirmeyi bu bağlamda değerlendiriyorsan git bir beyin al o kafana....2000 den sorakilere intibak nerde..Milet vekillerine ve brokrata %40-lar 50 ler zam yapılıyor.bu halk eşşekmi sırtından geçiniyorsunuz.Kimse lutufta bulnmanızı değil her kese verilen eşit haklarını istiyor...gel bakalım sen 1600 tl ile bir geçin bakalımda görelim...Edebinlen konuş yalakalık yapma..
@volcano1144 nankörlük sizlere uygun bir tanım sen ya havadan sudan beleş yaşayanlardansın yada tuzun kuru eskiden gerçek enflasyona göre verilirdi zamlar şimdidiye gerçek enflesyon üzerinden hesaplansaydı hak edişler maaşlar tuzbuz olmayacakdı senin hesaplardan habaerin bile yok
@volcano1144 aynen kardeş katılıyorum sana
@volcano1144 Bunun CHP ile alakası yok. Emeklilikle ilgili bilginiz varmı bilmiyorum. 1 in 4 ünden ve 35 yıl üzerinden emekli oldum. 3000 TL emekli maaşı alıyorum. 350 doğalgaz+ 300 çocukların belediye otobüsü parası + 80 elektrik + 90 su (Ankarada en düşük su faturası) +75 pt. aidatı + 500 çocukların yemek parası (tam gün). 1600 TL kalıyor. Mutfak masrafı çocukların üst başı, pazarı çarşısı derken o da bitiyor. Et yok, sinama yok, tiyatro yok, dışarda yemek yiyelim yok. 1600 TL emekli maaşı alan nasıl yaşar hayret ediyorum.
emeklilerden, aldıkları maaştan sağlık giderlerine kadar daha nasıl kırparım diyen,biraz zor verir bu farkı
takvim gazetesinde ki emekli zamlarını topladım,kabaca maaşım 9878900000 oldu
AKP'nin havuz medyası sürekli köpürtüyor, vatandaş da gerçek sanıyor. Ortada henüz bir şey yok, bu müjde olarak verilen haber gerçekleşse bile emeklinin eline geçecek tutar ortalama 50 (elli) TL.dir. Takvim, Güneş vs. gazetelerin sürmanşetlerine bakın hemen hemen her gün 'Emeklilere Müjde' başlığını yazarlar. Müslüman olduklarını iddia eden bu zevat emeklileri kandırmaktan utanmazlar mı? İslam dininde aldatma ve yalan söylemek var mıdır?
@akalkan.59 e balık baştan kokar.müslümanım diye sahtekarlıkla ülkenin başındakiler de yalan dolan hile olursa gazatelerde olsa nolur.
çocukluğumdan aklımda kalan bir söz var "domuzdan bir kıl koparmak kardır" diye bana bugün %100 zam verse asla hakkımı helal etmem asla oyumu akpye vermem eğer vereceksem ellerim kırılsın
@erkan_1975_bazzz 20 önce emekliye çift maaş mı veriyorlardı
DEVE DİKENİ COK SEVERMİŞ BU EMEKLILERDE
yahu inanmayın vermezler bunlart
emekliler beter olsun.bana mı sordunuz emekli olurken.size kim dedi emekli ol diye.:)
Sen kiminki sana sorsunlar
yav 900 tl ye nasıl geçinilir bir hükümet yetkilisi yol göstersin bana artık bunlara oy moy yok deli olucam yav emekli olucam 935 tl maaş bağlanacak mış yazık yavbenim üç çocıgum okuyor
ya arkadaş önce 2000 yılı sonrası emekli olanların bende dahil intibak hakkını versinler.28 TL ver.tm.öylemi yemezler
seçimlere kadar gider bu konu
Eyyyyyyy Emeklim Borcu Borçla öde zavallı Emeklim
Duygularımızla oynama hakkını nerden buluyorsunuz?
başkan olmak için kesenin ağzını açtı ama memura %50 zam vermezsen boş
Bir salon uçurdular ama inşallah patlamaz.
Daha teklif durun bakalımm : )
SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ DENMEKTE....MEMUR EMEKLİLERİ BUNA DAHİLMİDİR...DEĞİLMİDİR.... bilgisi olan varmıdır
@zebey sözleşmeyle memur kuzu başı alıyordu guguk kuşu zebey bilip bilmeden herşeye atlama
@yavuz330 memur emeklileri sözleşmeyle bu cıvarda zaten alıyordu işçi ve bağkur emeklisine memura verdiklerinden bir parca vermişler sanırım
Bağkurlulara tanınan bu hak SSK lılara da yapılsın ki emekli olabilelim.yaşın büyük diye işe alınmazken nasıl çalışıp SSK primimizi tamamlayalım.Bence yetkililer bu konuya da el atmalı.SSK lı olmanın suçu ne?
Geçen ay doktora gittim.Gittiğim doktor bana 4 adet ilaç yazdı. Bu ayın emekli maaşından 24 TL ücret kesilmiş. Dikkatinizi çekerim beni muayene etmedi sadece ilaç yazdı....
Palavra 50+1 tamamlayamadılar sallamışlar yalanı...Emeklının sız daha INTIBAK yasasını çıkaramadınız..2000 öncesı farklı 2000 sonrası farklı maaş alıyor emeklı sana 16 senede %3 den fazla zam yapıldımı ben görmedım..onun ıçın at yalanı ......
Para cebe girmeden zaten yok olup gidecek. Sadece adı kalacak. Piyasa çay kaşığıyla gelen zammı kepçe ile götürecek.
bu siteye göre devamlı emekliye zam geliyor ek ödeme geliyor o geliyor bu geliyor. Zaten ufacık maaş alan emekliyi böyle haberlerle umutlandırmayın.
ASKERİ ÜCRETLİ VE EMEKLİ HAK ETTİHİNİZ GİBİ YAŞIYORSUNUZ???
@atakan613 İnsanlar hakettikleri gibi yönetili ve yaşar
@akselri iyiki reis var. Kıllıçdaroğlu olsaydı ssk gibi devletide batırıdı.
@atakan613 SADECE EMEKLI VE ASGARI UCRETLILER MI HAKETTIGI GIBI YASIYOR KENDINI BILMEZ.BU NEBICIM LAF.
intibak artı ek ödeme artı her bayram 1 maaş ikramiye artı askari ücretten az olmayacak son 2 ay içerisinde 4 adet haber doğrudur inşallah
papa ya 25 milyon dollar bağış emekliye gelince yok işte sözde dindarların adaleti ver çoşkuyu çomara
emekliye yüzde 3, konutlara yüzde 23 zam !!!
aylık 10 tl promosyonu 3 yılda zor verdiler. bakalım bunu kaç yılda verecekler...
yeni bir umut sömürüsü..vatandaşın isyanlarına fren yapma mekanizmasını sunmuşlar..gerçekleştiğinde yine sadaka gibi bir rakamla karşılaşacağımız bir zam olacak.
EMEKLİ NEDEN SEVİNSİN ZATEN ÖLÜMÜNÜ BEKLİYOR ÇOĞU HASTA YAŞLI ONURUYLA YAŞAMADAN KAHRINDA HEPSİ HASTA STRESLİ ÜZGÜN BORÇLU 20 -30 LİRA SANKİ ÇOK BÜYÜK PARAYMIŞ AYIP AYIP EMEKLİNİNİN ONURUYLA ONAMALARI BÜYÜK TERBİYESİZLİKTİR EMEKLİNİN ONURUYLA OYNAMAK DEMEKTİR VERECEKLERSE KENDİLERİNE NASIL VERİYORLARSA AYNI ŞEKİLDE MAAŞLARINA ZAM YAPILMASI LAZIM AKSİ HALDE EMEKLİLERE TAVSİYEM SEÇİMDE TOKAT GİBİ GEREKEN CEVABINI VERMELİ.
Arkadaşlar daha olan yok verilen birşey yok adamlar hakkımız olan intibakı vermiyorlar verecekler 30 ila 40 lira zam oda daha ortada yok herşey ateş pahası bir litre benzin 6 lira 1 kilo salatalık 5 lira bu kadar heyecanlanmayın bu verceği falanda belli değil yandaş medyanın arada bir servis ettiği haber ne olacak bu zammı verince herşey unutulacakmı yapmayın bu kadar ucuza gitmeyin
yeter be kardeşim kuruşlarla emekliye verilecek zammı sanki büyük ikramiye gibi göstermeyin artık bu kadarda emekli vatandaşı ti ye almayın vicdanınız olsun 1000 tl maaşla kim nasıl geçinir onu yazın heabını sorun,
Diğer Haberler