FİNANS

Emekliye promosyon müjdesi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'emeklilere banka promosyonu' konusunda müjdeyi verdi.

Emekliye promosyon müjdesi!

Çelik, yaklaşık 9 milyon emeklinin merakla beklediği konuyla ilgili, "Bankalarla mücadelemiz devam ediyor. Sorunu çözme noktasındayız." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Emekliler Derneği 20. Olağan Genel Kuruluna katıldı. Emeklilerin maaşı üzerinden promosyon adı altında bakanlık olarak hiçbir şey almadıklarını kaydeden Çelik, "Bankalarla mücadelemiz devam ediyor. Alacağımız bir kuruş sizin hakkınızdır. Bankalardan bir kuruş alınca bu sizindir. Bu başka bir yere gitmeyecek. Ama bankalarla ilgili bu sorunu çözme noktasındayız. Toplantı yapacağız tekrar görüşeceğiz. Emeklilerimizin promosyonla ilgili alacağımız tüm imkanın size döneceğini bilmenizi istiyorum. Alınmış bir şey de verilmiyor gibi bir algı olmasın. Alınacak olan bir şey size verilecek. Bu mücadeleyi maaş aldığınız bankalarla sürdürüyoruz." açıklamasında bulundu.

2023 yılına kadar işsizliği yüzde 5'e çekeceklerini kaydeden Çelik, "25 bakan arkadaşımız planlı programlı 2023 hedeflerine doğru planlı programlı çalışıyor. 75 milyonla birlikte başardık yaptıklarımızı. Cumhuriyeti sahip çıkmak 3 bin dolardan fert başına milli geliri 10 bin dolara çıkarmaktır. Milletin refah düzeyini yükseltmektir. Biz cumhuriyeti böyle anlıyoruz. Gelişmek, muasır medeniyetler seviyesine çıkmak anlıyoruz. Cumhuriyete sahip çıkmak taş üstene taş koymaktır." şeklinde konuştu.

Avrupa'daki ülkelerin son 4 yılda krizden çıkmak için işçi çıkardığını anlatan Çelik, "Biz 4 yılda 4 milyon istihdam gerçekleştirdik. Birileri işçi çıkararak sistemi rehabilite etmeye çalışırken biz istihdamı artırarak süreci çok rahat bir şekilde geçirdik. Asgari ücret 2002'de 180 TL idi yüzde 301'lik artışla bugün 740 TL'ye çıktı. En düşük işçi emekli aylığı 2002'de 257 TL iken yüzde 244'lük artışla bugün 886 TL.Tarım işçi emeklisi maaşı 2002'de 216 TL iken yüzde 269'luk artışla bugün 799 TL. 10 yılda enflasyon yüzde 143. Kesinlikle hükümet olarak sabit ve dar gelirli ve asgari ücretlinin durumunu sürekli bununla yatıp kalkan bir hükümetiz." diye konuştu.

2012 yılı bütçesinin 351 milyar TL olduğunu bunun 320 milyar TL'sinin emekli ve memur maaşlarına gittiğini aktaran Çelik, "Bütçenin üçte ikisinin çalışanlara gidiyor. Bu bir hesap işi ne zaman 351 milyar 500 milyara taşınırsa o zaman memur pay alacaktır. Hesabı böyle getirmezseniz toslarsınız. Kimin gibi Yunanistan,İspanya ve Portekiz gibi Avrupa Birliğindeki bir çok ülke gibi toslarız." dedi.

Okuyucu Yorumları52 yorum
 • 3 Oy
  en düşük işçi emeklisi maaşı 886 tl deniliyor, babam 3 ay önce emekli oldu ek ödemeyle beraber 750 tl maaş alıyor bunun sebebini bilen varsa açıklayabilir mi bir zahmet
 • 3 Oy
  VEKİLLERİN MAAŞINA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILDI. HASTANELER PARALI. NE İMİŞ EK ÜCRET. SOKAKLAR PARALI ARABA PARKEDEMİYORUZ,PARALI OLMAYAN NEYİMİZ KALDI SU PARASI ELEKTİRİK PARALARINI GEÇTİ,800 TL İLE NERE GİDİLİR, HANGİ ÇOCUK OKUTULA BİLİR SAYIN BAKANIM
 • 3 Oy
  Vekile,cum babaya yapılan zam birde emekliye yapılan zam,aradaki fark tarif edilmez sizlerde bizler gibi 9 aylıksın ama geri kalanını sizler tamamlayın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • 3 Oy
  YAHU NEDEN YAPTIĞIN ZAMLARI SÖYLEMİYORSUN DA HEP YAPTIĞIN İYİ ŞEYLERİ SÖYLÜYORSUN SEN ÖNCE YANLIŞLARINA BAK SONRA KONUŞ
 • 2 Oy
  asgari ücretten kesilen işçi payı 53 liradır, açıklama yapıldı,"asagari ücretten vergi kesilmeyecek bu da 200 lira işcinin ücretinin artması demek, (DOĞRU DEĞİL) şimdi 53 lira gündemde değil(DOĞRU) Yani, hep boş laf.
 • 2 Oy
  çıkarın genelgeyi olsun bitsin neyin mücadelesi, kimi kandırıyorsunuz. promosyon konusunda açılan davada başbakanlık genelgesi çalışanı kapsıyor, emekli için genelge yok diye mahkeme davayı reddetmedi mi?
 • 2 Oy
  Allahım ya bide kriz yok kriz yok söylenip duruyor.Avrupa ile karşılaştırılıyoruz hep orada yaşayan emekli ile buradaki bir mi burada yaşayan emekli halk asosyal yaşamaya mahkum edilmiş.Ne gezme, ne eğlenme ne de sevdiği birşeyi yapmak akşama kadar evde oturuyor zavallılar.Otobüse bile binerken düşünüyorlar.Hastaneye giderken ceplerinde para olmuyor.Avrupa emeklisi öyle mi?Kapalı çarşıya,Sultan Ahmet e bir gidin yabancı emeklileri görün ellerinde İstanbul un haritası,boyunlarında fotograf makinesi geziyorlar.Herşeyin hesabını soruyorlar bizimkiler ise maaşlarını bile tek çekemiyor bankadan.
 • 2 Oy
  asgari ücret yüzde 300 geri kalan yaşamsal ihtiyaçlara da yüzde 100000 zam yaptınız göreve geldiğinizde en kral evler 30 40 lira idi şimdi insanların evlerini ellerinden alarak milyon dolarlık yer yapıyoruz diyip bide borclanrıyorsunuz.eee noldu şimdi siz iyi şeylermi yapmış oluyosunuz bide utanmadan bizi gerizekalı yerine oyuyosunuz ama helal olsun büyük kısmı alıştırdınız adamlar ısrarla sizi savunuyor hayırlı işler sayın bakan
 • 2 Oy
  yarında biz öyle demedik emekliler yanlış anlamış demeyin,geçin bunları bu promosyon işi öyle görüşmeyle falan olmaz eğer gücünüz yetiyorsa nasıl çalışana promosyon ödeniyorsa emekliyede ayni şekilde ödenir,alt tarafı ağzınızdan çıkacak bir kelimeye bakar yoksa efendim emeklinin maaşından bankalar bir şey kazanmıyor diye bir şey saçmalık olur,belki çalışanlar maaşıın tamamını ayın 15 de çekiyor ama emekli öylemi mutlaka diğer ayın maaşını hesapta bırakır isterse bırakmasın yoksa gelecek ay aç kalır????????? durum böyle olunca bankalar hangisinden daha çok kazanır ortada
 • 2 Oy
  gerek yok versenizde vermesenizde bu millet size oy verecek kasmayın kendinizi meler sırada salatalığı gösterip acuru sona saklamayın
 • 4 Oy
  imamlara fazla mesai veririken ii günde 50 dk çalış bayramlarda fazla mesia ver oh ne ii
 • 5 Oy
  bizim köyde imam sadece kışın 3 kişiye namaz kıliyor bunlarada bir düzenleme gelmiyecekmi sayın bakanım bu emeklinin cebinde aliyorsunuz?
 • 1 Oy
  vay beee ne kadar çok ilerlemişiz...
 • 1 Oy
  Anlaşıldı,seçim yakın.Politikacılar insanları tam aptal yerine koyuyorlar.Yıllardır neredeydi bakan bey.Günaydın derler adama.
 • 1 Oy
  güldürdünüz bizi,yalan dolan.hep aynı laflar.kul hakkı bu dünyada çıkar inşallah.
 • 1 Oy
  2002 de benzin 1,67 tl idi şimdi 5 tl oldu artış %300, et fiyatı 7 liraydı şimdi 30 lira artış %400, altın granı 18 liraydı şimdi 95 lira artış %450 bunlardan neden bahsetmiyorsunuz acaba?
 • 1 Oy
  çelik güzel konuşmuş ama şunu bilmelidirki 886 tl maaş diye birşey yoktur nereden uyduruyor bunu kendi o maaşımı alıyorda çok iyi biliyor yoksa bakanlar bilir de vatandaş bilmezmi yoksa para saymasınımı bilmiyor vatandaş benim 2 tane kardeşim daha 3-5 ay önce emekli oldu maaşları 750 ila 780 arası sen neden bahis ediyorsun sayın bakan yoksa sen TÜRKİYEDEKİ bütün işçilerin ORTALAMASINI MI alıp bu rakamı buluyorsun söyle de biz de öğrenelim nasıl ulaşıyorsun bu rakama
 • 1 Oy
  YALANCILARIN ÖNDE GİDENLERİ
 • 1 Oy
  içim sıkıldı atrık bu tür haberlerden ne bu ya müjde promosyon deniyor sonra unutuluyor bir süre sonra tekrar müjde emekliye promosyon yine unutuluyor ve tekrar tekrar tekrar adammı kandırıyorsunuz siz.Istıp ısıtıp önümüze koyuyorsunuz bir haber kesinleşir yasa çıkar ondan sonra yapılır.Ara ara gündeme getiriyorsunuz bunun arkasındada vardır bir negatif durum
 • 1 Oy
  emeklilikte YAŞA takılanların sorununu hallet,,o zaman millet için çalıştıgınızı bilelim..
 • 1 Oy
  promosyon dediğin yılda 20 tl birşey bunun yaygarasını yapmayın.gerçek rakam daha farklı bankaların verceği promosyon 20 tl dir.
 • 1 Oy
  bu bakan hangi ülkenin bakanı bilen varmı, bu söyledikleri bizim ülkede asla yaşanmadı ve bu gidişlede yaşanacak gibi değil, milli gelir cumhuriyete sahip çıkmak işsizliğin önlenmesi gelir adaleti ekonomik rahatlık, bunu belli bir kesim için diyorsa doğrudur birkaç yüzbün kişilik elit kesim için bunların bir kısmı gerçek geri kalan 70 milyon için hayal pazarlamaktır
 • 1 Oy
  ne mujdesı kardesim ne müjdesi allahın aşkına habaere bır bakın mujde mı var bu haberde...hanı nerde mujdee üç kuruşluk bır şey verılecek aylardır tanataya bak icraat yok yazıkdır gunahdır emeklıyle uğraşmayın çunku onlar gercekden zor durmdalar zaten..
 • 1 Oy
  MÜJDECİ ÇIĞIRTKANLAR YİNE SAHNE ALMAYA BAŞLADILAR........
 • 1 Oy
  15 yıl önce emekli olduğumda emekli ile çalışan arasında yüzde on -oniki gibi fark vardı.Akp iktidarı bu farkı iki katından fazlaya çıkardı.Emekli düşmanı bir tutum bu.emekliler bir an önce ölsünler de kurtulalım diye düşünüyorlar herhalde.
 • 0 Oy
  promosyon olarak bankalar emekliye 3 metre kefen dağıtır bundan sonra emeklimi kalacak.
 • 0 Oy
  SÖZÜNÜZÜN ARKASINDA DURURSANIZ BAKALIM.
 • 0 Oy
  DERSİNİZ ARKASI BOŞ ÖNCE YAPIN SONRA SÖYLEMENİZE BİLE GEREK YOK SİZLERİ ORALARA BİZLER RAHAT EDİLİM DİYE GETİRDİK.
 • 0 Oy
  bu adamın devlet istatiklerinden bile haberi yok.2002 de asgari ücret 250.87 tl,dana kuşbaşı 2002 de 11 tl şimdi 27 tl,benzin 1.64 şimdi 5 tl,bunların işi gücü çalışandan ve emekliden ne çırpabiliriz üzerine kurulu.nasıl olsa ben ödemiyorum deme hakları yok.ama iş para babalarına gelince sesleri çıkmıyor.hazine işçi ve memur,ötv,akaryakıt,karayolu ve köprüden gelen gelirler üzerine plan yapıyor.fabrikalardan,kuyumculardan,holdinglerden yana hiç bir planları yok.nede olsa gücü gücü yetene anlayacağınız bize karşı orantılı güç kullanılıyor.
 • 0 Oy
  hani kişi başına düşen Milli Gelir 10.000 doların üzerindeydi?
 • 0 Oy
  Sizin yaptıklarınız yanında,Cumhuriyeti kuranların yaptığı nedir ki???İşte gerçek Cumhuriyete sahip çıkmak budur!!!Bizi düşünmekten uykularınız kaçıyor!!!Aslında her şey güllük gülistanlık niye uykulanız kaçıyor ki???Ama demek ki hizmet aşkı böyle bir şey!!!Bize ne verseniz yetmiyor.Bu aşkla yanıp tutuşuyorsunuz!!!Bravo sizlere!!!Hedef 2023'te muhalefetsiz Türkiye.Her seçimde oyları daha da artırarak 2023'te sizi %100 oy alır hale getireceğiz!!!Bize güvenmeye devam edin!!!
 • 0 Oy
  sayin bakan,önçe ümit verirsin sonra hüsran oluyor. olmaz insanların duygulari ile oynamayin
 • 0 Oy
  emekliye müjde bir parmak bal oy verin diye durmak yok yola devam promosyon miktarı bellidir kişi başı 10 tl çok bile
 • 0 Oy
  32 sene 11 ay 12 basamaktan pirim odedim emekli oldum 900 tl maas baglandı 33 sene 12 basamak 400 liradan olsa 150 160 bin TL yapar paramı geri verin maas sizin olsun razıyım
 • 0 Oy
  ilkokul mezunu kamu işçi emeklisi en az 2000-tl özel sektör işçi emeklisi 870-tl üniversite mezunu memur emeklisi 1300-tl alıyor. sayın bakanım bu yazıyı okursa lütfen cevap versin en küçük bir yalanım varmı?
 • 0 Oy
  DEVLET OLMA BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTEREMEYİP EMEKLİYİ DİLENCİYE ÇEVİRİN SADAKA GİBİ PROMOSYON VERECEGİZ DEMEYE UTANMIYORSUNUZ SEN TOPLADIĞIN VERGİLERİ OY UGRUNA DAGITACAGINA HALKIN EMEKLİNİN HAKKINI VER RAHMETLİ ERBAKAN NASIL ZAM VEREBİLDİYSE SİZ VEREMEDİYSENİZ OYUDA NAH ALIRSINIZ EMEKLİYİ UYANMAYA DAVET EDİYORUM
 • 0 Oy
  benzine yine indirim geldi mazotla arasında sadece 32 krş. kaldı benzini kim kullanıyor genelde özel araçlar yani anlamda keyfekeder mazotu kim kullanıyor genelde para kazanmak ülkeye vergi vermek için uğraşanlar doğrumu arkadaşlar evet doğru. öyleyse esnafa vurmak taşıma işleriyle uğraşanlara yazık oluyor. lütfen yanlış anlamayın kesinlikle mazottan para kazanmıyorum ve esnafta değilim.
 • 0 Oy
  ben bankadan ihrac etirdim maaşımı ptt den alıyorum nasıl isterseniz ?????????*.....
 • 0 Oy
  SAYIN BAKAN SAYENİZDE EMEKLİ MİLLİ GELİRDEN PAY ALMAKTAN DA MAHRUM EDİLDİ.BU HATANIZI NE ZAMAN DÜZELTECEKSİNİZ?
 • 0 Oy
  HAK ETTİĞİM EMEKLİLİĞİ BANA VERİN,SİZDEN MİNNET İSTEMİYORUM.HAKKIMI İSTİYORUM HAKKIMI.27 SENEDİR YÜZÜM GÜN GÖRMEDİ YETER.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın