Erdoğan: Dövizin ağustosta 7 liraya yükselmesi suikasttır

Doların 7 liraya yükselmesini 'ekonomik suikast' olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Paranıza güvenin, TL'ye geçin" çağrısını yineledi. Erdoğan, TCMB'nin faiz artırımı için de 'Sabır safhasındayım' yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Seçim öncesi bir parça yükselen döviz kurunun düşmesi veya yatay seyre geçmesini beklerken tam tersi bir durumla karşılaştık. ABD yönetiminin Türkiye ekonomisini hedef alan alçak bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Açık konuşmak gerekirse yıl başında 3.8 olan mart başında bu durumu koruyan nisan başında 4 olan mayıs başında 4,12 olan haziranda seçimlerin ertesi günü 4,6 olan döviz yükselişini buraya kadar anlayabilirdik.

Doların 7 liraya yükselmesi ekonomik suikasttir

Seçim belirsizliği nedeniyle buraya kadar olabilir diye baktık. Burdan sonrasını böyle değerlendiremiyoruz. Ağustosta 7 liraya yükselmesi ekonomik suikasttir. Böyle bir sonucun ortaya çıkması meselenin siyasi olduğuna işaret ediyor. Türkiye bir hukuk devletidir, bir kabile devleti değildir. Türkiye'nin yaşadığı bu hadise dünyada hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik bağımsızlığının olmadığının göstergesidir. İş ekonomi sınırlarını aştı, Türkiye'nin cezalandırılması boyutuna ulaştı.

MB'nin faiz artırımı için: Sabır safhasındayız

Bu saldırıyı belirli bir noktada durdurduk. Mücadelemiz amansız bir şekilde sürüyor. Maruz kaldığımız saldırının manivelası kur gibi görülse de asıl darbeyi enflasyon ve faiz olarak alıyoruz. Faizi yöneticiler belirler, enflasyonu yönetici belirlemez. Enflasyon faizin akışı ile oluşur. Merkez Bankası defalarca enflasyonu herkes açıklamıştır ama enflasyon Merkez Bankası'nın açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Bakıyorsunuz yıl donunda revize ediyor. Madem biliyorsun bu işi... Faiz tutuyor da enflasyon neden tutmuyor. Son olarak Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını da oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Hadi buyur bağımsızlık. Şu an sabır safham, bu sabır bir yere kadar. Sadece bir kur manivelasıyla bir ülke terbiye edilemez.

Finans kuruluşlarına tabii ki ihtiyacımız var. Onlarsız bir ekonomi olmaz. Onların ayakta kalışı da bizim reel ekonomi ve yatırımcının güçlü olmasına bağlıdır. O tulumbaya suyu koymamız lazım ki tulumbadan su gelsin. Kİşisel olarak faiz meselesine bakışımı bilmenizi isterim. Bu meseleyi gerek sizlerle gerek milletimle defalarca paylaştım.

Kamuda tasarrufa gidiyoruz

Gelişmeleri takip ediyoruz, bekleyip göreceğiz. Pek çok tedbiri de hayata geçirdik. Menkul alım satım ve kiralamada tüm işlemlerde ödeme yükümlülüklerinin kendi paramızla yapılmasını zorunlu hale getirdik. Artık Türk Lirası. Kim ki döviz talep ediyor, ilgili merciye şikayet ediliyor. Gereği ne ise yaparız. Uzun süredir şikayet konusu olan döviz ile kira konusunu ortadan kaldırdık. Sen elektriği suyu döviz ile mi ödüyorsun. 25 kuruşa simit yok.

Kamuda tasarrufa yönelik ciddi adımlar attık. Bakanlıklar birleşti. Ciddi bir tasarrufa kamuda gitmiş oluyoruz. Kamudaki araçların kullanımını sınırlandırdık. Personel alımını da emekli olan personel sayısına yakın bir seviyeye çekiyoruz. Devam eden yatırımları bitireceğiz. Müteahhit firmaları mağdur etmeyeceğiz. Bakanlıklarımız ellerindeki yatırım stoklarını gözden geçirecek. Öncelik sırasına göre değerlendirme yapacak.

Paranıza güvenin

Vatandaşlarımıza sesleniyorum, paranıza paramıza güvenin. Tüm tasarrfuların dövizden Türk Lirası'na yönlendirilmesi gerekli. Yastık altı diye tabir edilen sistem dışı tasarrufların ekonomiye kazandırılmasını bekliyoruz. Özel sektör üretim ve yatırımdan vazgeçmemeli. Döviz kuru üzerinden vurmak isteyenlere cevabımızı üretim ve istihdam yaratarak vermeliyiz. Birileri milletimizin kafasını bulandırmak için yalan haber yayıyor. Bu ara bol miktarda stokçu çıktı. Bunlara gereken cevabı baskınlar yapmak suretiyle vereceğiz. Bedeli ödetilecek. Okul kitaplarının basılamadığından sağlık hizmetlerinin aksatılacağına yönelik yalan haberler üretiliyor. Bu ülkede çözülemeyecek bir sorun yok.

Seçimlere güçlü adaylarla gireceğiz

Bu mücadeleyi verirken yerel seçimlere de hazırlanıyoruz. Bu seçimlerden de başarı ile çıkarak önümüzü gördüğümüzde orta ve uzun vadeli projelerimize sıkıca sarılacağız. Kongrelerimizin büyük bir çoğunluğunu yeni yaptık. Şimdiden hazırlanmamız lazım. Mahalli seçimlerde de bütün oyunları bozmalıyız. Sırtını partiye dayayan değil, karşılığı olan güçlü isimlerle seçimlere gireceğiz. Seçimlere doğru giden süreçte eksiklik gördüğümüz yerde aksaklık olması durumunda teşkilatlarımızı güçlendirebiliriz. Kendisine aday olduğu tevdi edilene kadar her arkadaşımız möevcut görevini layıkıyla yerine getirmeli.

İttifak için imkan olursa birlikte bunu da değerlendirebiliriz. yerel seçimlerde de bu ittifakı gerçekleştirme imkanımız olabilir. Arkadaşlarımız ön görüşmeleri yapar ardından liderler olarak konuşuruz. Bu olursa iki parti de mahalli iaderelerde gücünü artırabilir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 129 yorum
dolar on milyon olsada arkandayız reis Bu saldırıları görüpte fırsatçılık yapanlara da yazıklar olsun selam sana UZUN ADAM
siyasi olduğu falan yok üretim yok ürrtim anca cahil halkı kandırın siz
ulan şimdi de 6 lira sanki çok düşük faizi gizliden gizliden yukseltiyorsunuz
hala kriz var denmiyor ayran içiyim en iyisi iyi gelir
suikasti tam kalbimden hissettim reis..
Haberi duyan da , Merkez Bankası başkanını eniştem atıyor zanneder.. Merkez Bankası bağımsızmış..göya özerkmis.. hadi yaaa.. biz de yedik..
Sanki 16 yıldır ulkeyi ben yönetiyorum.Batırdın ulkeyi,orta sınıfı ve bodrolu çalişanları makarnaya mahkum ettin.Ha bir de faizin artışından haberin yokmuş yaa,yeter be kardeşim ALLAH çarpar bu kadar da yalan söyleme.
@topaltilki.89 tam makarna yiyordum :D
düşünce siz düşürüyorsunuz yükselince başkası helal olsun.
bak böyle diyorsa dolar 8 lira olacak görürsünüz rtd konuştukça ülke batıyor
eyvah yine konuştu dolar akşam 6.50 çıkar yine
Habu yutuk gene yükselecek
satarsaniz bütün herşeyi yabancılara ,adamlar tabi suikast yapar bu ülkeye ülke de bize ait ne var hiçbir şey ondan sonra bize suikast yapıldı adamlar boşuna mı sahibi oluyor bu malların bugünlerde için bizim koyunlarda ağzı açık ah vah onlar kendini biliyor ya hayatım da bu kadar - ,bu kadar kör bir millet daha görmedim göz göre göre yine aynı yine aynı müstahak bunlara
DEMEK Kİ KESİN 7 TL OLACAK.
daha ne konuşuyorsun olan garibana oluyor ekonomik olarak hiçbir şeyi yapamadın
UZUN ADAM REİSİMİZİN her daim arkasındayız.Dağları deldi. Her ne kadar saldırılar yapılsada milletimiz bu oyuna düşmez.Sen çok yaşa koca reis
ya işin gücün bağlama koymak bunada %51 inanan bir kitle var maalesef iyiki 1 kere dahi oy vermedimde vicdanım rahat
ÜLKEYİ BU KADAR BORCA SOKARKEN İYİYDİ HERHALDE. ÖDEMEYE GELİNCE AMERİKA KÖTÜ OLDU .
lütfen sus uzun adam
bence doları yükselten senin varlığın
DIŞ MİHRAKLAR OLMASA BUNLARIN HALİ NE OLUR ACABA .
MUTFAKTA LPG MUTFAK TÜPÜ %40 ZAMLA BİZE SUİKAST YAPTI ZATEN. SARAY MUTFAĞI NE ALEMDE BİLEMEYİZ. DOLARI GÖRMÜYORUZ AMA RÜZGARI BİZİ HARAP ETTİ. 7 LİRA SUİKAST İSE KESİN 7 LİRA OLACAK BU SİNYALLE...
BU ADAM NE DERSE TERSİNİ YAPIN KAZANIRSINIZ
DOLAR 7 TL YE BECERİKSİZ SİYASETÇİLER YÜZÜNDENDİR NE ÜRETTİKTE NE KAZANALIM
dolar 5 liraya düşecek
HEMEN DOLARA YÜKLENİN YAKINDA 9 TL OLACAK
ABD şirketleri Fatura kesmiyor. Buda yukseleceginin sinyalini veriyor
ABD. şirketleri Şu anki kurdan fatura kesmiyor. pazartesi yi bekliyor. fed. açıklarını bekliyor piyasalalar
MB NİN FAİZ ARTIRMASI DEMEK ÜRETİME PARA GİTMEMESİ DEMEKTİR.ERDOĞANI SEVİP SEVMEME MESELESİ DEĞİL MEMLEKETİ SEVİP SEVMEME MESELESİDİR. ŞU AN ABD TÜRKİYENİN EKONOMİK DENGESİNİ BOZMAK İÇİN BÜYÜK BİR GAYRET İÇİNDEDİR.
gülüyorum ne diyim yuh ya memleketi ne hale getirdniz bırakın tiyatroyu gemi batıyor kaptannn
bütün yetkileri eline verdi bu millet ülkeyi iyi yönetmek için hiçbir bahanen kalmadı bakalım neler yapacaksın bekleyip görme vakti. olurda ülke dahada kötüye giderse bu millet cezayı keser keser dicemde öyle bilgili sorgulayan bir toplum nerde gene %50 garanti oyun var o yüzden hiç kasma boşver nasılsa araştırıp soran yok. ha olurda sorgulayanlar çıkarsa arada onlarında sesini kısmasını zaten biliyorsunuz.
başkan millet düşşün diye dolay çırpınıyor sen mb ile tv önünde kabga edince otomatikmen yükseliyor kimden tarafsın anlamadım
Kendi taifeniz; döviz yükseldi voleyi vurdu...tezgahtan, destek içinmiş gibi yüksek değerden dövizi bozdular...şimdi de kayıkçı kavgası yapıp, vurdukları vole'yi, yüksek faiz ile katlayacaklar...!! Olan; garibana oluyot yine...!! Yandaşlar; hem döviz hem faiz yükselmesinden...avantayı kaptı yineeee...????????
50 bine 3 yıllığina 60 bin oderken simdi 50 bine 92 bin geri odüyoruz ey erdoğan milletle dalga geçmeyi birak dolar degil bizi vuran senin ekinomik basiretsizliğin
bir kere de yapamadıl beceremedik biz bu işi bilmiyoruz diye itiraf!! millete dövizinizi bozdurun diyorsun da sen ne yapıyorsun acaba??? cebinde dolar ve euro haricinde para var mı? sen önce kendi milyon dolarlarınla milyon eurolarını bozdur sonra milletin cebindeki 2 kuruş dövize göz dik!! ama senin gözün hep milletin cebinde
ÜLKENİN FABRİKALARINI PEŞKEŞ ÇEK SAT SONRA BİZİMLE UĞRAŞİLERRRR DE KURTUL. SİZE ANCA KAFASI ÇALIŞMAYAN KESİM İNANIR. SENİN TUZUN KURU MARKETE GİTTİĞİN YOK HA BİRE HEDİYELER GELİYOR SARAYINDA VAR OH MİS
bahaneye bak ekonomik suikast!!!! İyide siz orda bu suikastleri önlemek için bulunmuyormusunuz??? Önleyemiyorsanız ne iş yapıyorsunuz??? Önünne gelen ekonomiye suikast yapabiliyorsa bu da ekonominin zayıf olduğunun ispatıdır. Reis dolar 10 tl de olsa arkandayız diyen mallarada aklını başına alsın dolar arttıkça yemeye ekmek bulamayacaksın ve siz otla besleniyor olabilirsiniz ama biz ot yemiyoruz akıllı oluntrollük yapmayın. Bu ekonomi iyiyken reis sorumluysa kötüykende reis sorumludur bu kadar !!!!! NOKTA .
ne demek paranıza güvenin kendileri türk lirasını kullanmıyorda paramıza diyemiyor.
VARLIK FONU SON ÜMİT ODA BİTİNCE DOLAR 20 Yİ GÖRÜR .
1974 kıbrıs şavaşın dan hoşlanmayan ABD rahmetli ecevite uyguladığı ambargo, ekonomik baskı,tüp kuyruğu .yağ.çay v.s..şimdi aynısın tekrar yapıyor...amam o köprünün altından çok sular geçti...şimdi BÜYÜK TÜRKİYE VAR..GÜÇLÜ EKONOMİ ..GÜÇLÜ GELECEK VAR..EYY..MİLLETİM VATANINA DEVLETİNE İNAN...SAHİP ÇIK..
Tayyip Bey; DOLAR ve FAİZ de Artışın Sebebi Sizin LÜKS HARCAMA ve TASARRUF tan UZAK Yaşama Hevesiniz Olduğuna İNANIYORUM. Çankaya Köşkü Varken Binlerce Odalı Yeni Yerler Yaptırmanız, Cumhurbaşkanlığının Kaç Hava ve Kara Aracı Olduğunu İnanın Tutacak Görevli Olduğuna İNANMIYORUM. Çünkü ANKARA da yaptığım Bir Ziyaret te Siz Geçiyordunuz Koruma - Eskort Araçlarını İnanın Sayamadım, Ne olur, Bırakın LÜKS Yaşamayı. Size ÖNERİM PEYGAMBER Efendimizin Evini ve Kıyafetler Bir Daha İNCELEYİN. Bu Yaşadığınız DÜZENİN OLMADIĞINI GÖRECEKSİNİZ. Bu Nedenle DOLAR ve FAİZ' ın Sorumlusu Sizsiniz. Saygılarımla
@menderes_yildirim sende o önerini tut ve öyle yaşa ve ondan sonra böyle yazacakmısınız bakalım. güvenlik şart çünkü yabancı istihbaratlar ve içimizdeki hainler suikastler için fırsat kolluyor. senin dediğin amaçsız bir laf olsun hijayesi,,,
@menderes_yildirim kısaca, ben ulkeme halkıma güveniyorum AMA, RTE ye ve güvenmiyorum. söyleyene değil söyletene bak demiş atalarımız ! dolarmı bozmak için bir neden söylesin VATAn MİLLET SAKARYA edebiyatından başka, coluk cocuğun rıskını nasıl heba edebiliriz?
Tayyip Bey; Hani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile HER ŞEY ESKİSİNDEN Daha İYİ OLACAK tı. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün Kurduğu CUMHURİYET Yönetim Şeklinde Sizin de Belirttiğiniz Gibi DOLAR 4.00 TL, Faizler % 10 idi. Sizin İcat Ettiğiniz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde DOLAR şimdilik 6 - 7 yakında Ne Olur Bilmiyoruz, Faizler % 24 Oldu. Sizin HER EY İYİ OLACAK DEDİĞİNİZ, Faizin % 24 ve Daha Yukarılara Çıkması ve DOLAR' ın 6 - 7 şimdilik, yakında daha yukarılara çıkması mı? Bizlere İYİ OLACAK DEDİĞİNİZ Faiz ve Dolar' ın Artması mıydı? Saygılarımla
OBJEKTİF OLABİLMEK OLGUNLUK İSTER, AMA MİLLETİMİZ HAM. CHPLİ AKP Lİ FARKETMEZ. EKONOMİK GERÇEKLER VAR. FAİZ İNDİRİLMEL Kİ PARA REPOYA DEĞİL BORSAYA GİTSİN. SADECE ERDOĞAN ALERJİSİNDEN DOLAYI ACIMASIZCA YÜKLENENLERE SESLENİYORUM. BU GERÇEK BİR OYUN. EN YALIN HALİYLE ABD VE TÜRKİYE ARASINDAKİ GERÇEK BİR OYUN.$
@serdar_akdeniz_1983 AKP olgun değil o zaman, en ufak bir eleştiri varmı. kendi içinde en ufak eleştireni silip atıyor. uretmeden tüketmek nereye kadar gider. paranın dini imanı olmaz. sığınacakları bir dal dış güçler.
Bir kere "Kamuda tasarrufa gidiliyor" sözü bana hiç inandırıcı gelmiyor. Kamunun şimdiki hantal yapısı ile bu çok zor. Ayrıca ABD gerçekten ekonomimize darbe vuruluyorsa tüm ticari ilişkilerimize son verilmesi gerekmez mi? ABD'den süt alacakmışız diye haberler var... bunların aslı astarı yok mu?
Diğer Haberler