Erken emekli olmanın 5 yolu!

Emeklilik için belli bir prim ve yaşı doldurmak gerekiyor. Ancak bunu esneten bazı imkânlar da var. Çalışanlar açısından erken emekli olmanın 5 ayrı yolu bulunuyor.

Erken emekli olmanın 5 yolu!

Çalışanların en büyük hayali emekli olup iyi bir maaşa kavuşmak. Ancak emeklilik için işe giriş tarihine göre ve bulunulan kuruma göre belli süreler gerekiyor. Öncelikle sigortadan sonra belli bir süre geçmesi, işe giriş tarihine göre de prim ve yaş şartlarını tamamlamak gerekiyor. Ancak emeklilik yaşını geri çekmek de mümkün. Bunun için 5 önemli fırsat var.

1) Kadınlara doğum imkanı : Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkânı bulunuyor. Bu imkân 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş bir anne üç çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabiliyor. Burada tek şart annenin borçlanacağı çocuklarının sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olması.

2) Askerlik yaşı azaltıyor: Erkeklerde ise askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkânı veriyor. Sigortalıların askerlikte geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını para ödeyerek emeklilik hesaplarına saydırmaları imkânı var. Sigortalı olduktan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihi borçlandığı gün kadar geriye gidiyor. 1988 girişli birisi 1 yıl askerlik borçlanırsa 1987 girişli oluyor ve şartları buna göre belirleniyor. Böylece en az bir yaş önce emeklilik imkânı bulunuyor.

3) 15 yılda maaş: Kısmi emeklilik de denilen bu yöntemde ise 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58 erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Böylece yaşı gelmiş ama çalışma imkânı olmayan sigortalılar kısmi emeklilik imkanıyla beklemeden maaş almaya başlayabiliyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e yıl şartı 25'e çıkıyor.

4) Malulluk ve engelli durumu: Sağlık durumları elverişli olmayanlar için iki türlü erken emeklilik imkânı bulunuyor. Malulen emeklilikte sigortalı olduktan sonra ortaya çıkan rahatsızlıklar geçerli sayılıyor. Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak bu imkândan yararlanıp emekli olabiliyor. En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün bildirmek şartıyla malulen emeklilik imkânı veriliyor. Engelli çalışanlar ise en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor.

5) Yıpranma hakkı: Kanunun Fiili Hizmet Süresi Zammı (FHSZ) diye tarif ettiği bu avantaj belli mesleklere uygulanıyor. Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkânına kavuşuyor. Yani bir yılda 12 ay çalışmış birisi 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor ve işe giriş tarihi de 3 ay geri çekiliyor. Bu da normal çalışanlara göre erken emeklilik ortaya çıkartıyor. Sabah

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Gerçekten de şimdiye kadar yapılmamış ve ilk defa uygulanan 5 madde sayesinde artık herkes erken emekli olabilecek, harika bir haber bu.
Yani emeklilik hayal ne biçim bir zamanda dünyaya gelmişim millet 35-40 yaşında emekli oldu 4000 gün primim var 37 yaşındayım ekim 1999 da sigorta girişim var 1 ay önce olsa girişim 58 yaşında emekli olacaktım şuan 60 yaşında gözüküyor şaka gibi 23 yıl var daha artık emekli maaşımı Mars'ta kurulacak bankamatikten çekerim...
3. madde olan kısmi emeklilikte bir hata var galiba,saçma.15 yıl çalışan ve 3600 pirimi tamamlayan kadınlarda 58 erkeklerde 60 yaşında emekli oluyor denilmiş.Bu adam 45 yaşında mı iş başı yapacak!?yıllardır çalışıyoruz,sgk kesintilerimiz var her ay,yani sgk ya pirimlerimiz yatıyor,şu ana kadar nerdeyse 500 milyar kesinti yapmışsınız ve utanmadan kalkıp sizi nasıl daha erken emekli yapalım diyorsunuz,nasıl emekli maaşı verelim diyorsunuz,siz milleti ne sanıyorsunuz?Bu kesintilere denk gelen maaşımı mezardamı alacağım.Öldükten sonra % 25 keserek aileme vereceksiniz,üçkağıtçısınız hepiniz.
@akyurd Yaşı kaç olursa olsun, ne zaman işbaşı yaparsa yapsın eğer 15 yılı doldurmuşsa emekliliğe hakkı olacak, yaşı bekleyecek demek istemişler. Şimdi yaş 25'te başlasa 15 yıl yatırsa, sonrasında pirimlerini yatıramadığı için bağkuru veya tarım sigortasını donduran vatandaş Gss ile 55-60TL prim yatırarak sadece sağlıktan yararlanıp, yaşı geldiğinde 15 yıl üzerinden yaştan emekli olur. Eğer dondurmaz ama yatırmazsa sağlıktan yararlanamaz, onda da 25 yıl üzerinden emekli olması gerekirken o kadar primi ödeyemediğinden 15 yıldan emekli olur, parası varsa 25 yıldan. Memurlar için geçerli değil.
nerde erken emeklilik 60 yaş diyor günü dolduran 50-55 yaşında emekli olsun o zaman de erken emeklilik 100-200 az maaş alalım ama emekli olalım
@serdar1223 Her emekli külfettir devlete. Ve bu işçi olursa, memur olursa yerlerine yenilerini alıp emeklileirn dışında onlara da maaş vermek demek, emekli olunca maaş düşüyor ama bu defa da tazminat var. Sgkda oluşan açık bütçeden karşılanmasın diye ya emeklilik yaşı yükselir ya da pirimler. Biz de sağlık reformu adı altında yapılanlardan sonra açık o kadar çokki, her ikisi de oluyor. Devletin emeklisine bırakın ödeyecek fazla para olmasını, verecek zammı dahi yok. Bağkur emeklisi enflasyon kadar alır, o da farkı almadan önce püf diye yok olur gider.
bunlara istinaden temizlik islerinde calisanlar da yani çöpçü diye tabir ettigimiz kisilerinde erken emeklilikten faydalanmasi gerekiyor
HİKAYE VALLA NEZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM DİYE SORUYORUM SİSTEME, SİSTEM DİREK "ÖMRÜN VEFA ETMEZ DİYOR." :)
Diğer Haberler