Erken emeklilik mali yük getirmezse...

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, erken emeklilikle ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Erken emeklilik mali yük getirmezse...

Bu konuda anlaşılamadıklarını belirten Bakan Çelik, "Çözüm onlardan geldi. Bizden gelecek bir çözüm önerisi yok ki. Mali yükü değerlendirmek gerek" dedi.

5 milyon kişiyi ilgilendiren ve son haftalarda sıkça konu edilen erken emeklilikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten yeni bir açıklama daha geldi. TÜSİAD tarafından düzenlenen "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun Getirdiği Yenilikler ve Uygulama Boyutu" başlıklı seminer sonrası soruları yanıtlayan Bakan Çelik, "Medyamız bunu anlamıyor. Biz Çalışma Bakanlığıyız. Bizden görüşme talebinde bulunan herkesle biz görüşürüz. Çözülecek sorunlar varsa, çözüme kavuşturmaya çalışırız" dedi.

'YASA ÇIKMIŞ, KEŞKE DEMENİN FAYDASI YOK'
"Erken taşa takılanlar diye ifade edilen kardeşlerimizle de bir araya geldik" diyen Faruk Çelik, şunları söyledi: "Sorunlarını bize anlattılar. Çözüm önerilerini bize sundular. Çözüm önerisi onlardan geldi. Bizden gelecek bir çözüm önerisi yok ki, yasa çıkmış, uygulamaya girmiş, 14 yıldır bir uygulama var. Şimdi efendim bu yasa çıkarken şöyle çıksaydı daha iyi olurdu, demenin de bir faydası yok. Onlardan gelen teklifleri bir bakış açısı ile değerlendirme yapacağımızı kendilerine söyledik."

'MALİ YÜK GETİRİYOR MU?'
Avrupa ile kıyaslanmalara da değinen Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Diyorlar ki, 'Avrupa'da bazı ülkelerde uygulamalar var. Acaba daha düşük bir maaşla bizim emekliliğimiz erkene alınabilir mi?' Bunun bir maliyet getirisi söz konusu ise, bizim orta, uzun vadede Türkiye Sosyal Güvenlik Sistemi'ni tam rayına koymuşken, bu şekilde bir mali yükü taşıma gibi bir şansımızın olmadığını kendilerine de söyledim. Ama bu dediğiniz çözüm, 30-40 yıllık projeksiyonda Sosyal Güvenlik Sitemi'ne bir yük getirmiyorsa, bunu bir tabloda görmemiz gerekiyor. Peki, tablo ne? Tablo dediğiniz, 2000 yılından önce işe başlamış 5 milyon SSK'lı. Kiminin 3 ay var emekliliğine, kiminin 3 yılı, kiminin 6 yılı, kiminin 8 yılı var. Çok farklı incelenmesi ve ortaya çıkarılması kolay bir hadise değil."

İŞ KAZALARINDA ÖLÜMLE MÜCADELE
Bakan Çelik, son bir ayda 60 işçinin iş kazasıyla yaşamını yitirdiği hatrılatılarak, hükümet olarak işverenden beklentilerinin ne olduğu sorulunca "İşeverenler şu anda görevini yapıyor. İçeride bu sorunların önüne geçmek için çıkan yasanın uygulanmasında aksaklıklar neler olabilir, çalışma hayatının gerek iş kazalarından, gerek meslek hastalıklarından arındırılmasıyla ilgili büyük bir dayanışma, bilinçlenme, duyarlılığın arttırılması konusunda bir mücadele var. Ben, geleceğin bu konuda daha aydınlık olacağı inancı içerisindeyim. Bugün çok çok kötü değiliz diğer ülkelere göre ama iyi olmadığımızı da söylüyoruz. Hükümet, işveren ve işçi birlikte güzel bir çalışma içerisindeyiz. Umarım bu rakamları ilk etapta yüzde 4'lere çekeriz. AB ortalaması 27 ülkede yüzde 4. Ama hedefimiz gelişmiş 15 Avrupa ülkesi seviyesine, yüzde 1-2'lere bunu çekmektir" yanıtını verdi.

'THY İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELERİ YAPARIZ'
15 Mayıs'ta greve gidecek olan Türk Hava Yolları'nda (THY) ile son bir görüşme yapılıp yapılmayacağı sorulduğunda ise Bakan Çelik, "Böyle bir talep olursa, mesela Çaykur'da böyle bir talep olmuştu. Biz araya girdik, ciddi şekilde yardımcı olmaya çalıştık. Ama orada başka şeyler oldu, enteresan. Biz, niye greve gitsin deriz. Neden gidilsin THY'de? Nedir sorun, ne derece konuşuldu? Bakanlık olarak bize düşen görev olursa, herkesle olduğu gibi THY ile de ilgili görüşmeleri yaparız" dedi. DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
sayın bakan sizi takdir ediyoruz. erken emeklilik devletimize büyük bir yük getireceğinden istemiyoruz fakat yaşımızı beklerkende seneden seneye alacağımız üç kuruşun tırtıklanmasını,her sene aşağı çekilmesini istemiyoruz. bu haksızlığa son verilmesini istiyoruz.
Erken emeklilik hayaldir.. Amerikancı akepe zalimdir.. Bunlar İslam devlet başkanları olan Ebubekir Ömerlere kurban olsunlar, onların tozu olamazlar.. Korkaktırlar ve natocu uşaklardır.. patriotların gölgesine sığınmışlardır!.. Milleti çeşit çeşit fahiş vergilerle inletirtirler, vatanı yabancı sermayeye peşkeş çektiklerinden bütçe açığı hainane haraçlarla halka yüklendikleri halde bir türlü kapanmamaktadır... Emekli işci işsiz milyonları kölece ücretlerle sömürmektedirler.. Allahın laneti ve gazabı amerikan uşaklarına olsun ve mevud inkilapla zalimler tepetaklak olsunlar..
Diğer Haberler