Eşini işyerinde sigortalı gösterenlere kötü haber

Eşlerine ait iş yerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik hayali kuran ev hanımlarına kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek Mahkeme; eşinin yanında ücret almadan çalışma nedeniyle sigortalı sayılmanın mümkün olmadığına hükmetti.

 Eşini işyerinde sigortalı gösterenlere kötü haber

Emeklilik hayali kuran ev hanımı, eksik olan prim gün sayısının dolması için eşine ait PVC üretim atölyesinde kendisini sigortalı gösterdi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetmenleri, işyerinin kapanma işlemlerinin yapıldığı 2014 yılında yaptıkları kontrollerde, patronun eşinin 2005 - 2006 yılları arasında işyerinde sigortalı gösterildiğini ortaya çıkardı. Belirtilen dönemdeki prim gün sayısını geçersiz sayan SGK, sağlık yardımının iade edilmesini istedi. Sigortalı kadın ve eşi, çağrıya kulak asmayınca icralık oldu.

Eşinin yanında ücretsiz olarak çalıştığını anlatan kadın, 1.500 lirayı SGK'ya ödedi. Kurum, işleminin iptali için İş Mahkemesi'nin yolunu tutan emekli adayı kadın, eşinin PVC doğrama atölyesinde çalıştığı sürelerin davalı kurum tarafından fiili çalışmaya dayanmadığı gerekçesiyle iptal edildiğini söyledi.
Kurum işleminin iptali ile kuruma borçlu olmadığının tespiti ve istirdat isteminde bulunan davacı kadın, eşinden ücret almadan çalıştığının altını çizdi. Mahkeme, işyerinin kapanmasından uzun süre sonra çalışmanın iptaline yönelik rapor düzenlenmesinin davalı kurumun, vatandaşların temel sosyal güvenlik hakkını koruma misyonuna uygun bir yaklaşım olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığına hükmetti.

Mahkeme, davanın kabulüne karar verdi. Kararı SGK temyiz etti. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, sigortalı ile işveren arasındaki iş ilişkisinin hizmet akdine dayanması gerektiğine vurgu yaptı. Kararda, "Yasada, işverenin ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılamayacağı belirtilmiştir. Davacının, kuruma verdiği imzalı beyanda, ücretsiz olarak eşinin yanında çalıştığını dile getirmesi karşısında davacının sigortalı sayılamayacağı gözetilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir. Bu maddi ve hukuki olgular göz önünde bulundurulmaksızın, eksik inceleme ve hatalı değerlendirme sonucu, yazılı şekilde hüküm kurulması, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir. O hâlde, davalı vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir." denildi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 54 yorum
Sadece Türkiye ye mahsus bir karar, Son on yıldır Danıştay veya Yarğıtaydan Vatandaş lehine bir karar çıkmış mıdır. Sananne! Eşim benim yanımda ücretsiz çalışıyor, evinin ekmeğini ben götürüyorum, siğorta pirimini devlete eksiksiz yatırıyorum, ücret alıp almadığından sana ne! bu yarğı kararı değil bence, şahsi husumete dayalı bir karar olmalı.
zaten bu sgk denetmenleri dersin ki uzaydan gelmişler. halkına hırsız muamalesi yapan, yaparkende kraldan kralcı kesilen başka meslek grubu yoktur bu denetmenlerdan başka.
o zaman ev hanımlarını devlet emekli etsin insanlar ne yapsın bir şekilde yol bulmaya çalışıyorlar haa devlet primleri aldı mı aldı ama bir sıkıntı var bu işyeri bir garibanın neymiş pvc doğrama atölyesi burası bir fabrika olsaydı ve fabrika sahibinin eşi çocuğu olsaydı ne olurdu ???
Sn. AKP, Bunlar Sosyal Devlet olamadığımız için yaşanan çelişkiler. Bizim Vergilerimizle Yapılan , Alt yapı hizmetlerini, '' Yol yaptık, Köprü yaptık, Hava alanı yaptık vs. '' diye Vatandaşın başına kakıyorsunuz. Alt yapı yapmak Zor geliyorsa, Bırakın Yapmayın kardeşim, Yapacak olan gelsin..! Yapacaksınız, İşiniz bu. SOSYAL DEVLET OLACAKSINIZ. Her zaman, Yapamadıklarınız Yaptıklarınızdan daha Önemlidir..!
köprüden geçtin ver para, yolu kullandin ver para , yapılan işleride ücretsiz kullandirmiyor
Kardeş şu telefonunu bir tamire versen yada ayarlardan yazım kurallarına bir baksan ha olmadı okyanus ötesine gönder bu yazım şeklini bir yerden hatırlıyorum..
hüseyin avni
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler