Fakıbaba'dan şartsız kefilsiz kredi müjdesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dünyada tarıma yönelişin arttığını belirterek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi aracılığıyla şartsız, kefilsiz kredi kullanabileceğini ve kredinin tüm faizini karşılayacaklarını belirtti.

Fakıbaba'dan şartsız kefilsiz kredi müjdesi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Lisanslı Depoculuk ve 80. Yıl Lansman toplantısına katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaptığı konuşmada, “Dünyada tarıma yönelişin arttığı bir zamanda yaşıyoruz.

İnsan neslinin devamı, dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenme için tarım olmazsa olmazımızdır. Dolayısıyla tarım, sadece üreticileri değil, tüketicileri de doğrudan ilgilendiren bir sektör durumundadır.

“Üreticilerimiz Ziraat Bankası ve TKK aracılığıyla şartsız, kefilsiz kredi kullanabilecek”

Lisanslı depoculuk faaliyetleri ile ilgili son duruma da değinen Bakan Fakıbaba, “Ülkemiz depo açığının giderilmesi amacıyla 2005 yılında TMO tarafından 'Özel Sektöre Uzun Süreli Kiralama Yöntemiyle Lisanslı Depo Yaptırılması' süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda ülke genelinde 90 noktada 4,2 milyon ton kapasiteli depo yapımı hedeflenmiştir.

"Kira ve nakliye ücreti ödenmeyecek"

İhtiyaç görülen noktalara depo yapımı faaliyetlerine devam edilecektir. 2018 yılında 2,5 milyon tonluk kısmı, 2019 yılı sonunda ise tamamı devreye girmiş olacaktır. Bu sistem tamamlandığında ülkemize, 1,5 milyar TL’lik yatırım yapılarak, bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Üreticilerimiz ürününü lisanslı depoya teslim ettikleri takdirde, 2018 yılında depo kira ücreti ödemeyecek, biz karşılayacağız, ürün teslim ederken 25 TL analiz ücretini ödemeyecek, biz karşılayacağız, ton başına 25 TL nakliye desteği alacak. İlk kez bu yıl uyguluyoruz.

Ürününü sattığında yüzde 2 stopaj vergisi ve yüzde 2 SGK bedeli ödemeyecek, Ziraat Bankası ve TKK aracılığıyla şartsız, kefilsiz kredi kullanabilecek, kredinin tüm faizini biz karşılayacağız. Uzun kuyruklara maruz kalmadan kısa sürede ürünlerini teslim edecekler. Tüm bu desteklerimiz ile örneğin lisanslı depoya 20 ton ürününü getiren bir üretici, bu ürünü ister TMO’ya ister tüccara veya sanayiciye satsın bin 450 TL’ye kadar kazanç sağlayabilecek. Üretici olmayanları da unutmadık.

"Kredi faizinin yüzde 75'ini biz karşılıyoruz"

Lisanslı depo yapmak isteyen yatırımcılara, 20 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilme imkanı verdik, kredi faizinin yüzde 75’ine kadarını da biz karşılıyoruz. Ürününü lisanslı depoya teslim eden üretici dışındaki kesimlerin depo kira ücretlerinin yaklaşık yarısını da biz karşılayacağız. Tüccar/Sanayici lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi ticareti yaptığında yüzde 1 KDV ve yüzde 20 oranındaki gelir vergisini ödemeyecek” diye konuştu.

Bakan Fakıbaba, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Lisanslı depoculukla üreticimiz, faizsiz kredi ile nakit ihtiyacını karşılayacak, ürününü hasat döneminde düşük fiyatlardan satmak zorunda kalmayacak, depo kirası ödemeden ürününü bekletebilecek, sonuçta ürününün değerinde satabilecektir.

Böylelikle fiyat istikrarı da korunacaktır. Depolama, bankacılık ve sigorta sektörü açısından yeni iş alanları oluşacak. Rekabet ortamı sağlanacak. İhtiyaç duyulan miktarda, tür ve kalitedeki ürün kısa zamanda temin edilebilecek.

Sözlerime son verirken yaptığımız çalışmaların çiftçimize, üreticimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu çalışmalarda emeği geçenlere ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Okuyucu Yorumları 25 yorum
Sayın bakan şimdiye kadar ki hizmetleriniz için teşekkür ederiz Biz yolumuza yeni arkadaşlarla devam edeceğiz size sivil hayatınızda başarılar dileriz
baskan erdogan
mılletle dalga gecıyor aklınca
kaybedecegini anlayan akp kese agzını açtı demekki kesede isteyince halka para varmış ama bu halka müstahak yine seçilirsiniz bal kaymak yiyin tamam
Bu şartlarda verilecek krediler doğu ve güneydoğuya akacak, adamlar kredileri ödemeyecektir büyük çoğunluğu kefil yok, teminat yok! istanbulda, izmir veya antalyada yeni yeni mütaahit kırıntıları türeyecek, olan devletin bankasına olacaktır, ekonomiye zarar verir bu tarz teminatsız krediler. zaten ekonomi darboğazı geçememiş suni nefes almakta. siz siz olun teminat ve kefil alınız kredilerden, yoksa bu vatandaşın paraları geri gelmez, çar-çur olur.
bunun neresi müjde ? halkı borçlandırıyorlar sonra patlayınca ne olacak ?
Korku Dağları sardı. Yıllardır bu ülkeyi siz yönetiyordunuz, şimdi mi aklınıza geldi?
Yandaşa devlet kaynaklarını peşkeşin kapısı açıldı.Akp ilçeden veya Herhangi bir akp liden referans şartı nın dışında bişiy oktur.Yaho bi çöpçü işine bile alınacak adamı il veya ilçe başkanlığına gönderip önce üye sonrada referans alması şartı koyuorsunuz..Bu ne nalet zihniyet.nerde sizin adalet ve eşitlik anlayışınız..
Her yıl üreticiye şunu yapıyoruz bunu veriyoruz hepsi hikaye.şöyle etrafınıza bakın en gelişmiş ülkelerin tarım ve hayvancılıkta gelirleri az bir nufusun daha küçük arazilerde üretimleri kendi ülkelerine yettiği gibi birde ihraç ediyorlar.türkiyede bu nasıl?üretimde çalışanlar aşagılanır duruma getirilmiş herkes üretimden kaçar duruma gelmiştir.şehirde tuvalet bekçiliği yapıp üç kuruş kazanmayı tarımda çalışmaya yeğler duruma gelinmiştir.ürtici ürettiği ürünü satamıyor,asgari ücretle calışan,emekli bunları alamaz duruma gelmiş bir avuç kamisyoncunun keyfi yerinde herşey güllük gülüstanlık yazı
Geçti borun pazarı sür eşeği Niğde kocum.kuzu pirzola 96 lira .siz neyin kafasını yaşıyorsunuz .
ESNAFI NİYE HİÇ DİKKATE ALMIYOR BU HÜKÜMET ESNAF BAĞKUR BORCUNU ÖDEYEMİYOR VERGİ BORCUNU ÖDEYEMİYOR YAPILANDIRDIK DİYOR HÜKÜMET FAİZ İNDİRİMİ YOK EE PARA KAZANAMAYAN ESNAF NASIL ÖDEYECEK İSTEDİĞİN KADAR YAPILANDIR FAİZSİZ 4 YIL ÖDEMELİ NEFES KREDİSİ VERİN ESNAFA BİR TANE HÜKÜMET YETKİLİSİNDEN MÜJDE YOK DEDTEK YOK KOBİ KREDİSİNE MÜRACAAT EDİYORUZ BAĞKUR VERGİ BORCUN VAR DİYE VERMİYOR BORCUM OLMASA NEDEN KREDİ ALAYIM BORCUMU ÖDEMEK İÇİN AMA İLGİLENEN YOK YAZIKLAR OLSUN
Bunların hiçbiri küçük çiftçiye hitap etmiyor yine. Etrafınızdaki kan emicilerden bir uzaklaşın da gerçek köylüye yarayacak bir şeyler yapın.
SAYIN FAKIBABA GELDİ GELELİ TÜRKİYDE ÇİFÇİLERE YÖNELİK ÇOK BÜYÜK ADIMLAR ATIYOR VE HAELENDE ATMAYA DEVAM EDİYOR. HER PROJESİNİ TAM DESTEKLİYORUM ŞU AN MARKETLERDE ETİN KG 30 TL. ÇOK GÜZEL ETLER KIYMADA KALİTELİ. BAŞBAKANLIK YAPABİLEVEK KAPASİTEYE SAHİP NADİR BAKANLARDANDIR. 300 KOYUN PROJESİ EL ÜSTÜNDE TUTULUYOR ÇİFÇİ TARAFINDAN ÇOK BAŞARILI OLACAK BU PROJE. YALNIZ BAKANLIĞINDAKİ TÜM BİLGİSAYARLARI DİĞER KANALLARA KAPATMASI İYİ BİR İŞ DEĞİL.KİMSE MİLLETİ SUSTURMA İŞİNE YÖNELMEMELİDİR. AKIL AKILDAN ÜSÜTÜNDÜR.TARIMDA ÇIĞIR AÇACAK ÇOK İNSANI SUSTRURMAK YAKIŞMAZ TARIM BAKANLIĞINA.ÖZGÜRLÜKTEN İYİ.
@ozaydin65 tavuk etimi 30 lira
birkaç gün sonra ben öyle dememiştim. yanlış anlaşılmış der.
Esnafıda görün. Kan ağlıyoruz.
fakibaba ya bir git işin olmayan işlere kalkisiyorsun.omrunde kurek almamış koyun gitmemiş birini tarim bakanı yapmışlar.oda seçim öncesi bizi kandiriyor.tarim bitti bitti milletin krediden çok türkiye gibi kendi malını degil ithal mali kulanan ülke lazım yani alici olacak .kredi alsam ne yazacak satış yoksa
peki fakı bu krediyi kim ler alacak liste tamammı mesela halfetide 15 aile koyun işini almış krediyi alanlarmı yskda akapeye büyük yararları olmuş ysk üyesinin şimdi akape vekil adayı onun 14 tanesini buna vermişsin ödülmü yani yeni ysk üyelerine örnekmi
şaka kardeşim şaka her duydugunuza inanmayın bizde dogulu olarak batıya yatırım çok yapılıyo zannediyoruz
yeni ciftlikbank lar kurulmasın da insanların canı çok yandı
çiftçiye varda esnafa yok esnafa çok şart var
surekli mujde ama buna inananlar helak olacak birkaçk kişiye verirler diğerleri mujde mujde diye gezerler :)
sanki cebinizden dağıtıyorsunuz. Para dağitarak milleti oyları satın alacağınıza iş imkanları yaratın.
et 20 lira olacaktı..............o eti ülkeye getirenler para kazandı..............et şu anda 70 lira..............
inananlar varmı acaba esnafa kredi kgf ben alan görmedim besiciye kredi alan yok çiftçiye kredi inş alan olur tohum ithal gübre ithal mazot ithal = domates 5 lira
Diğer Haberler