Fakıbaba: Kırmızı ette gerekli önlemleri alacağız

Kırmızı etteki fiyat artışlarının spekülatif olduğunu kaydeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Bu konuda gerekli önlemleri alacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi.

Fakıbaba: Kırmızı ette gerekli önlemleri alacağız

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğini belirterek, "Bu konuda gerekli önlemleri alacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi.

Fakıbaba, bir otelde gerçekleştirilen Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) İstişare Toplantısı'nın ardından düzenlenen akşam yemeği programında, hayvancılığın, kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve köyden kente göçün önlenmesi açısından stratejik bir sektör olduğunu söyledi.

Kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğinin altını çizen Fakıbaba, "Bu konuda gerekli önlemleri alacağımızdan emin olabilirsiniz. Mutlaka önce üretici sonra sanayici arkadaşlarımız sonra tüketici. Üretici olmazsa olmaz. Üreticiler bu zincirin en değerli halkası. İnşallah yerli üretimimizi yapıp ithalatı önleyip yerli olarak bu gıda maddesini Türk halkına yedireceğimize inanıyorum. Yerli üretimi geliştirmek bizim görevimizdir." değerlendirmesinde bulundu.

Fakıbaba, üretimde sürdürülebilirliği sağlamak için 1 milyon düve hedefine ulaşılması gerektiğine işaret ederek, hayvancılığın devam edebilmesi için buzağı ölüm oranlarının düşürülmesinin önemine değindi.

Hayvan sayısının artırılmasına yönelik projelere dikkati çeken Fakıbaba, "250 Bin Düve Projesi kapsamında 3 yılda toplam 250 bin baş düve verilecek. Bunlardan ilk 100 bini en geç temmuzda verilmeye başlanacak. 100 bini sonraki yıl ve 50 bini 3'üncü yıl verilecek. Proje ile 7 yılda yaklaşık 1,5 milyon damızlık hayvan sayısına ulaşılacaktır. 300 Koyun Projesi'nde uygulamalar 26 Nisan'da başlayacak." ifadelerini kullandı.

Fakıbaba, hayvancılık sektöründe yaşanan yem sıkıntısına da değinerek, meraların kullanıma açılmasının bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıracağını kaydetti.

Kırmızı ette fiyat istikrarının önemli olduğunu belirten Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Piyasa koşullarında fiyat artışının önüne geçmek için Et ve Süt Kurumuna piyasaya müdahale ve ithalat yetkisi verdik. Piyasa regülasyonu kapsamında kalıcı çözüm olmamakla birlikte besilik ve kesimlik sığır ithal edilebilir. Kendi yerli hayvanımızı üretinceye kadar ama bu ateşi düşürmek için. Biz regülasyon yapmak zorundayız. Dar gelirli arkadaşlarımız var."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Mümkünse hiç elinizi sokmayın siz nereye el atsanız o yer kuruyor.Çıkın medyaya biz bu işi yapamadık özür dileyin ve gidin.Tarım Hayvancılık öldü.Ödenen onca vergiler Döneminizde alınan yüksek borçların daha faizini ödeyeymiyor hikaye anlatmayın Ülke battı sayenizde.
Alın artık ulan ne önlem alacaksanız. Yarın bir de et lobisi çıkarırsanız başımıza hiç şaşırmam.
Gerekli önlemleri 2002den beri alıyorsunuz.Aldığınız için hayvancılığın geldiği nokta ortada.
sorsan herşeyin önlemini alıyorlar zaten. Ama nedense hayat git gide pahalılaşıyor. 2019 u iple çekiyoruz.
Ulan hayvan az diye pahalı olmuyor.Çok kâr etmek istedikleri için pahalı oluyor. 1 milyon hayvan versende yüksek kâr etmek için yine aynı pahalı fiyattan satacaklar. Bunun çözümü alım gücünü düşürmekten geçiyor.Alım gücünü düşürürsen talep azalacağı için mecburen malını satmak için kârından feragat edip düşük fiyattan satmaya başlayacaklar.Bu ekonomideki herşey için geçerli.
sayın bakan gücünüz yetiyorsa eti 5 lira ucuzlatın görelim...ne yunan,ne bulgaristan..hiç birinin tırnağı olamazsınız...
Artik bi gidin çürümüş yumurta gibi her yeriniz kokuyo.Biktikkkkkk
Vatandasin et yememesi bunlarin isine geliyor millet protein beslenemeyince kafasi calismiyor bunlarda oy topluyor milletin kafasi calismasin.
siz vatandasi değil kendinizi kandirin birde ramazanda ki fiyatlari goreceğiz
GİDERKENMİ
arakdaşlar, etin fiyatını aracılar öldürüyor,bunun 3-5 kişi çiftliklerden alıp kestirip paylaşması dipfrizlemesi daha iyi ozaman kasaplardan et alınmadığı için aracılarda kasaplarda indirim yapmak zorunda kalacaklar satılmadığı için en iyisi mandıralardan kurban bayramında olduğu gibi 3-5-7 kişi toplanıp büyük yada küçük baş alıp kestirmek hem kendi gözünle görürsün ne yediğini çiftlik ve mandıralardada damızlık hayvan bulup bunu kiralayıp resmi evrak üzerinden sütünden faydalanmak gerek yada hayvanı alıp mandıra ile anlaşıp mandıra otel olarak onlar bakacaklar zamanı geldigindede kesilebilir
İnsanda biraz utanma olur.
İnsanda biraz utanma olur.
Diğer Haberler