Geçen yıl 379 kozmetik ürün 'güvensiz' bulundu

Sağlık Bakanlığınca geçen yıl denetlenen bin 198 kozmetik ürünün 379'unun güvensiz, 606'sının "Teknik düzenlemeye aykırı" olduğu tespit edildi.

Geçen yıl 379 kozmetik ürün 'güvensiz' bulundu

Sağlık Bakanlığı tarafından geçen yıl denetlenen bin 198 kozmetik üründen 379'unun güvensiz olduğu belirlendi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca (TİTCK) 2016 yılında yapılan kozmetik ve tıbbi cihaz denetimlerine ilişkin sonuçları açıklandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, denetimlerde bin 198 kozmetik ürün mercek altına alındı. Söz konusu ürünler arasında cilt-saç bakım malzemeleri, fondötenler ile tüy dökücüler yer aldı.

Denetlenen bin 198 kozmetik üründen 606'sı "Teknik düzenlemeye aykırı", 379'u ise "Güvensiz" olarak kayıtlara geçti. Bu ürünler için teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi ile 227 bin 696 lira, mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle 10 bin lira, toplam da ise 237 bin 696 para cezası uygulandı.

Öte yandan, geçen yıl ekim-kasım-aralık aylarını kapsayan tıbbi cihaz denetimlerinde, bin 325 üründen 742'sinin "Uygunsuz", 61'inin ise "Güvensiz" olduğu tespit edildi. Güvensizlik gerekçesi ile toplam 1 milyon 79 bin 700 lira para cezası uygulandı.

Denetlenen ürünler içerisinde eldivenler, glukometreler, nasır bantları, ev tipi oksijen konsantratörleri yer aldı.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Satış iznini kim vermiş babam mı??
@oozn SATIŞ IZNININ OLDUNU NERDEN BILIYOSUN BUNUDA TAYIP YAPMIŞTIR GERÇI BAŞINIZA SICLSA IKTIDAR PARTISI YAPMIŞTIR \\\\
@oozn Bunun aslında bir boykot olduğunu anladınız değil mi :D
@fatih_asci_1979 HEE ÇOK DOĞRU.ÜLKEYİ 15 YILDIR BEN YÖNETİYORUM YA....
@fatih_asci_1979 bu mallar yurt dıısndan gelıyorsa gumruklerde bunların doktoru veternerı var yapılıyor nasıl ab ye gıden urunler bulgasr kapıda analıze tabı ıse gırıste sende analııznı yap ulkeyı ben yonetmıyorum
ALLAH kahretsin sizin gibi yöneticileri bir yıldır kimler aldı bu ürünleri bunca masum insanı hiçe sayan ak tazılar ALLA sizin belanızı versin hayır demek için ne lazım
Peki bu ürünlerin ismine niye halka açıklanmıyor merket raflarında duruyor halka açıklamak daha doğruolmazmı
Diğer Haberler