FİNANS

Haberde izleyip yaptı, şimdi para basıyor

Kahramanmaraş'da emekli Mehmet Ali Koca, televizyonda gördüğü haberden etkilenip tarlasına 'gezen tavuk yumurtası çiftliği' kurdu. Şimdi paraya para demiyor.

Haberde izleyip yaptı, şimdi para basıyor

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, emekli Mehmet Ali Koca (65), televizyonda gördüğü bir haberden etkilenip tarlasına 'gezen tavuk yumurtası çiftliği' kurdu.

70 BİN KREDİ ALDI, 60 BİNDE EKLEDİ

Bankadan çektiği 70 bin lira kredinin üzerine 60 bin lira daha ekleyip kurduğu çiftlikte yetiştirdiği bin 350 tavuktan günde bin 100 adet doğal köy yumurtası elde eden Mehmet Ali Koca, taleplere cevap vermekte zorlandığını belirtti.

 SİPARİŞE YETİŞEMİYOR

Tavukların beslenmesi için tarlasının bir bölümüne yonca ve benzeri yem bitkileri eken Koca, her gün tek tek topladığı yumurtaları paketleyip, günlük olarak Elbistan'daki marketlere sattığını söyledi.

"HORMON YOK"

Tavuklara kesinlikle hormon vermediğini vurgulayan Koca, "Bu yumurtalar doğal. Tavuklara hormon vermiyoruz. Kafeste de beslemiyoruz. Doğal gıdalarla beslendikleri için yumurtaları da lezzetli oluyor. Elbistan'dan ve Ekinözü'nden sırf yumurta almak için çok sayıda vatandaş çiftliğe geliyor." diye konuştu.

GÜNDE 1.100 YUMURTA

Elbistan'da uzun süre esnaflık yaptıktan sonra emekli olan Mehmet Ali Koca, eşi ile birlikte ilçeye bağlı İğde Mahallesi'nde aldığı bir tarlaya ev yaptı. Şehir stresinden uzak bir yaşam sürmek isteyen Koca'nın televizyonda izlediği bir haber, 65 yaşında tavuk çiftliği kurmasına neden oldu. Gezen tavuk çiftliği kurup doğal yumurta üretmeye karar veren Koca, yaklaşık 2 yıllık araştırmanın ardından 130 bin TL harcayarak çiftliği kurdu. Bu iş için bankadan 70 bin lira da kredi çeken Koca, 4 aylıkken aldığı tavukları büyütüp, günlük bin 100 yumurta üretmeyi başardı.

 TAVUKLARI 16 BİN LİRAYA ALDI

Koca, şunları söyledi:

"Uzun süre esnaflık yaptım. Emekli olduktan sonra eşimle birlikte buraya yerleştim. Ama boş duramadım. Bir gün televizyon izlerken tavuk çiftliği haberi denk geldi. O an kararımı verdim ve hemen uygulamaya geçirdim. Hiçbir şey bilmiyordum bu konuda. Malatya'da ve çevre illerde araştırma yaptım. 2 yıl sonra çiftlik açmayı başardım. 60 bin liram vardı üzerine de bankadan 70 bin lira kredi aldım ve bu çiftliği kurdum. Küçük kafeslerde tutulan ve önündeki yemi yiyen, sadece yumurta yapan tavuk yerine geniş alanda istediği gibi gezen ve arazideki doğal besinleri yiyen tavuklardan yumurta üretmeyi amaçladım. Tavukları, 4 aylıkken Kayseri'deki bir çiftlikten 16 bin liraya aldım. Su ve yem sistemlerini tam otomatik olarak kurdum. Bizim çiftliğimizde kafes yok.


"SÜREKLİ GEZİYORLAR"


Tavuklar sürekli geziyor. Tarlamın bir bölümüne yonca ektim. Diğer sebzeler de var. Tavuklar, her gün iki defa yoncayla besleniyor. Aynı zamanda buğday, mısır ve soya veriyoruz. Kesinlikle hormon kullanmıyoruz. Sadece yumurta yemi veriyoruz. Tavuklar büyümeye ve yumurta verecek erişkinliğe ulaşmadan resmi işlemlerimi tamamladım. Üretim için gerekli olan tüm belgelerimi aldım. Tavuklarımız 17 haftalıkken yumurta vermeye başladı. İlk başta yumurta sayısı azdı. Yumurtalar da normalden küçüktü. Ancak zaman geçtikte yumurtalar hem fazlalaştı hem de büyüdü.

BİN 350 TAVUĞU VAR

Bin 400 tavukla başladığım çiftliğimde şimdi bin 350 tavuk var. Günlük de bin 100 yumurta alıyorum. Bunlar gezen tavuk olduğu için yumurtaları da doğal. Buradaki bütün işlemler veteriner kontrolünde yapılıyor."

GÖZÜ GİBİ BAKIYOR


Kurduğu çiftliğindeki tavukların bakım, temizlik ve beslenme ihtiyaçlarıyla kendisinin de ilgilendiğini ifade eden Mehmet Ali Koca, çocuk gibi büyüttüğü tavuklara gözü gibi baktığını ifade ederek şöyle devam etti:

GÜNE ERKEN BAŞLIYOR

"Günümün 24 saatini neredeyse çiftlikte geçiriyorum. Sabah erkenden kalkıp, yonca biçiyorum. Çiftliğin temizliğini yapıyorum. Tavukları yemledikten sonra yumurta toplama işi başlıyor. Her tavuk için kasalardan yaptığımız tünekler var. Tavuklar buralara yumurtluyor. Yumurtaların toplanmasının ardından paketlemeye geçiyoruz. 15'li ve 30'lu şekilde paketlemesi yapıldıktan sonra satışa hazır hale geliyor.

İLGİ BÜYÜK

Şu an üretimden çok memnunum. Günde bin 100 yumurta satıyoruz. Günlük olarak taze taze Elbistan'daki marketlere götürüyoruz. Taleplere cevap vermekte zorlanıyoruz. Ayrıca günlük olarak buraya gelen vatandaşlar var. Ekinözü'nden, Elbistan'dan geliyorlar. Yumurtalar doğal olduğu için tercih ediyorlar. Elbistan'da bir ilki başardığım için çok mutluyum. İnşallah, önümüzdeki kışı atlatırsak çiftliği büyütüp tavuk sayısını da artırmayı düşünüyorum."

ÜRETELİM Kİ ÜLKE AYAKTA KALSIN

Koca, üretmenin ve üretimin önemine işaret ederek, "Üretelim ki bu ülke ayakta kalsın. 65 yaşında ben bu işe başladım. Gençlerin beni örnek almalarını temenni ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Okuyucu Yorumları91 yorum
 • 4 Oy
  yumurta yemi veriyorum diyor bunun neresi doğal
 • 6 Oy
  @ismail_cetin_y1 Doğal nasıl olur pekii? Köylüde yavuğuna yem veriyor, hayvan yem almadan sıçarmı, ama bakıyorum sizler sıçıyorsunuz..
 • 4 Oy
  Evet bu gençliği tüketici toplumundan bir an önce kurtarmak gerek.Nesleimizi devam ettirmek için üretmeliyiz hazırcılık nereye ne zmana kadar.
 • 6 Oy
  valla helal olsun bende araştırıcam bu işi çok fazla parada gözüm yok açıkçası banada bu kadar tavuk yeter :))
 • 4 Oy
  1100 yumurta...yüz değil...norma yumurta 30 kuruş... bu yumurta 60 kuruş olsa bence bu iş olur...
 • 12 Oy
  işçisin sen işçi kal
 • 10 Oy
  Bilmeyende darphane zannedecek. Ne para basması 1100 adet yumurta kaç paraya satılıyor az çok herkes bilir En fazla 50 Kuruştan ortalama ayda 15.000 tl yapar.bunun yemi,masrafı vs.hoş bu tavuklar bedava yaşamıyor herhalde. ayrıca hastalık telef olan cabası Ve bu amca Eşiyle 24 saat mesai yapıyor Birde ona sorun T Bu arada emekli amca kendine bir meşgale bulmuş bu kadar abartmaya gerek yok.bazı arkadaşlar balıklama atlamasın ....
 • 0 Oy
  @jagmyner.com Dışarıdan gelenlere 75 kuruşa satar 300 tanesini o paraya satsa günde 225TL eder. 800 tanesinide 50 kuruştan gezen tavuk yumurtası diye markete satar oda 400 toplam 625 Ayda 18.750 Eder. 6750 yi geçmez masrafı 12.000 kalr yanında birde diledği kadar tavuk keser yer arada değiştirir zira bir günde kendi soyunu kurtaracak kadar yumurtluyor neredeyse hayvanlar. 10 katına çıkartacağım dese hiç zorlanmaz civciv alır sıkıntı yok. Kartlaşmış tavuklarıda zaten satar oradan zaten yıllık masrafın 4 de biri çıkar. Aylık en az 13-14bin para kazanır. Bir işçiyle yapsa 2500 ona verse gayet iyi
 • 5 Oy
  Koy tavuğu 2 günde 1 yumurta yapar .....yumurta yemi kullanmış emmim
 • 5 Oy
  ticarette bir numaradır türkiye'min insanları !!!!!!! :D
 • 5 Oy
  paraya para demiyor dişleri yok
 • 5 Oy
  bnde 45 tavuk var hiç 40 yada 30 yumurta alamadım bi günde . 5-10 arası degişiyo mevsimine göre güneşe göre
 • 7 Oy
  @carnacman aynen katılıyorum.. gençler örnek alsın diyor 60bin lira kendinde varmış 70 binlira kredi almış :D şaka gibi ya :D la bi gencin 60bin lirayı bi araya getirmesi zaten o amcanın yaşını bile geçer bu devirde... hele bankadan 70bin lira kredi alması cabası :D 5bin lirayı bile vermez bankalar genc'e :D eyy gidi eyy bol kepçeden sallama cumhuriyeti... Türkiye oooyy oooyyy!!!!
 • 9 Oy
  Tavukların yediği mısır ve soya ABD'den genetiği değiştirilmiştir,kimi ütüyon hemşehrim...
 • 3 Oy
  @mkurt nereden bildin genetiğinin değiştirildiğini yanındamıydın yalancı şahitlik yapma
 • 1 Oy
  @mkurt Yonca ekiyorlar bunun için ne anlatıyorsun sen. Bilip bilmeden.
 • 5 Oy
  milleti kendi istedikleri gibi yönlendirmeye çalışıyorlar kasti yapılan yalan yanlış haberler.para basıyormuş okdar kolay bir iş ve para basılsa herkes yapar.ya bi hastalık gelse hepsi ölse tüm sermaye çöpe gitse bunu niye yazmıyorlar
 • 5 Oy
  Tavuk dediğin gezecek arkadaş, yumurtası lezzetli oluyor.
 • 5 Oy
  haberi görende adam köşeyi düz dönmüş zanneder.1100 yumurta 40 kuruştan topu topu günde 440 lira eder.kışın 1100 yerine 500 yumurta ancak alır.bu mu para basmak..
 • 5 Oy
  kusura bakmayın da o kadar tavuğun gezip doğal beslenebilmesi için en az 20-30 dönüm biraz sulak otlu bölge olması lazım veriyorsunuz gdo lu yemi sonra neymiş organik
 • 4 Oy
  İNANMAYIN KARDEŞİM FENNİ YEMİ YİYOR KAFALARINA GÖRE VETERİNERDEN İLAÇ ALIYORLAR DENETLESİNLER DOĞAL YEDİĞİNİ YALAN TARIMDA BİR MÜHENDİS VAR TAVUK SATIP MİLLETİN KANINA GİRİYOR RESİMDEKİ TAVUKLAR LOHMAN CİNSİ NORMAL YEM YERSE KİLO ALIR HERĞÜN YUMURTLAMAZ GÜNLÜK 1350 TAVUKTAN FENNİ YEM YEMEDEN 110 YUMURTA ALINIRMI KÖYLÜ NİYE HERĞÜN ALAMIYOR YALAN BUNLAR
 • 4 Oy
  allah yolunu açık etsin
 • 4 Oy
  Bizde gezen tavuk besliyoruz 40 tavuk var ama sadece buğday veriyoruz, 10 yumurta zor alıyoruz ne hikmetse,adam 1350 tavuktan 1100 iyi valla.
 • 2 Oy
  @guvenlikhuseyin Sadece yumurta yemi veriyoruz demekte sende verirsen yumurtlar arkadasım
 • 4 Oy
  HAVADAN PARA KAZANMAYA MERAKLILARA ÖRNEK OLSUN.EMEK VERMEDEN KAZANILAN PARANIN DA KIYMETİ BİLİNMEZ.GELDİĞİ GİBİ HIZLA GİDER.
 • 5 Oy
  NE MUTLU ÇALIP ÜRETİYOR LANET OLASI ORTADOĞU VEYA DOĞUNUN İNSANI GİBİ YAN GELİP YATTIĞI YERDEN PETROLDEN TERÖRDEN BESLENMİYOR
 • 2 Oy
  @deniz7351 - ' ÇALIP ' derken .... Ne kastediyorsunuz ? Yoksa alışılagelmiş Ülke ortamında diliniz mi sürçtü ? Adam EMEKÇİ be kardeşim utanın utanın da ona göre ' yorum ' yazın .
 • 5 Oy
  2,5 SENEDE YATIRIM MALİYETİ ÇIKIYORSA SÜPER İŞ.2 SENEDE BİR TAVUKLARI YENİLE KARDEŞ.1000 ADET YARKA ALSAN 16-17 BİN TL.NESİ VARKİ.65 YAŞINDAN SONRA AYDA 4-5 BİN GELİR ADAMI DELİ EDER.
 • 2 Oy
  @xsara2010 günlük 1100 yumurta diyor abicim ne aylık 5000 inden bahsediyorsun günlük 300 TL den 9000 tl
 • 5 Oy
  kaç paraya satıyosun onuda söylede bu işin maliyetini hesaplayalım.değermi değmezmi bakalım...
 • 5 Oy
  aylık ortalama 20 000 lira dedigin para ,bır cogumuzun hayali bile degil..
 • 0 Oy
  dayı bu olayı niye anlattınki bir arkadaşın yorumundaki gibi şimdi seni fetocu yaparlar tavuklarına kayyum atarlar arkasından varlık fonuna sonra kendilerimi yer satar yoksa suriyelilere müslüman kardeşleremi yedirir bilemem
 • 4 Oy
  yem vermeden 1350 tavukdan 1100 yumurta alsın.... gelsın bende yumurtlarım mümkün deil boş işler bunlar ben veternerim imkansız ayrıca üzerinde işletme numarası olan bütün yumurtalar gayet sağlıklı ve kontrol edilen yumurtalardır
 • 4 Oy
  Günde 150-200tl para getirir ona 1000 yumurta buna para basıyor denilmez. Ama dayıyı tebrik etmek lazım o yaşta o çalışkanlık şimdiki birçok tembel gencimize ibretlik.
 • 2 Oy
  @krizone köy yumurtası tanesi 1 liraya satılıyor hatta daha fazla. bu 50 kuruştan verse günde 500 lira eder aylık 15 bin eder 1350 tavuktan daha ne olsun mübarek. Biz 400 dönüm tarla ekiyoruz senede elimize 40 bin kalsa dua ediyoruz.
 • 1 Oy
  @krizone AYDA 6000 TL NEDEN KÖTÜ !!!
 • 9 Oy
  şimdi yumurtladığına bakmayın.yarın kar yağdığında ısıtmalı bir binaya koymazsa kışın evde yiyecek yumurta alamaz.kapalı ortama koyarsada organik yumurta denilemez
 • 2 Oy
  @wolflone1985 senin hiç tavugun oldumu ? kısın bunların kumesıne girdinmi ? beton olsa fırın gibi yaparlar bunlar bilip bilmeden iişkembeden sallama
 • 5 Oy
  Lohman tavuğun yumurtasına, ben köy yumurtası demem
 • 6 Oy
  350 tavuk 1100 yumurta bizde tavuk bakıyorduk ama 1 tavuk günde 1 yumurta demektir bu nasıl oluyor
 • 12 Oy
  @tuardc Oyunu akp ye veriyorsundur eminim..! bin 350 tavuk diyor görmüyormusun.
 • 3 Oy
  @hrnkocak Yok sen iyi hesap yapamıyorsun bak burada o salaklığı azınlık yapmış yani Akp ye oy vermeyenlerde azınlıkta olduğuna göre emin ol bu sizden biri.
 • 6 Oy
  inanmayın haber yalan.lohman cinsi bu tavuklar ve bunlar yumurtacı tavuk.yani horoza gerek duymayan genetiği bozulmuş ve sadece kendi özel yemini yemesi gerek.bu yemden en az gunde 110-130 gr yemesi gerek.yani 1000 tavuk için gunluk 120 kilo yem lazım.ortalama kg fiyatı 1.3 -1.5 liradır bu da yaklaşık gunluk 168 lira eder.1000 tavuk en iyi şartta yuzde 75 yumurta verir 750 yumurta eder .35 kuruştan versen 262 lira sadece yem parasını çıkartan gunde 95 lira kalır bunun içine bakım elektirik aşı yumurtaların nakliyesi vb masrafları çık sana gunde 40 lira ya kalır ya kalmaz
 • 10 Oy
  Ben de çiftlik geziyor sandım bea :)
 • 6 Oy
  Aylık ortalama 20.000 lira kazanıyor.Tavukların yemi , suyu vede verilen emek göz önüne alınınca çokta fazla bi mebla değil.Yem fiyatları almış başını gidiyor zaten.Ama genede amcamız kendine bi meşgale bulmuş.
 • 2 Oy
  birader bunlar tavuk emin ol sen evde harcadıgın 50 tl lık su varya ondan daha az su ıçerler
 • 5 Oy
  350 tavuk nasıl günde 1.100 yumurta veriyor tanıdığım iki tane böyle çiftlik var 2.000 tavuk var günde 1 tane yumurtluyor bu adamın tavukları günde 3 yumurtluyormuş kesin iğne yaptırıyor tavuklara çok yumurtlasın diye
 • 13 Oy
  @mryalcin Oyunuda eminim akp ye veriyorsundur..! Yazıyı iyice okumadan cevap yazmışsın, bin 350 diyor, bidaha oku..
 • 5 Oy
  Hormon yok. 350 tavuktan günde 1100 yumurta. Hormon yok. Soya var. Gerçekten çok doğal olmuş. Bizim köydeki tavuklar günde sadece bir defa yumurtluyor. Yoksa bizimkiler mi malzemeden çalıyor.
 • 2 Oy
  @enginars 350 değil kardeş bin350 yzıldığı için sadece rakama bakmışsın. 1350 tavuk diyor. Günde 1 bile yumurtlamıyor nlayacağın tavuklar. 1350 tavuktan 1100 yumurta normal iyi beslenirse. ayrıca soya hormon değildir. yonca gibi oda normal bir bitkidir. Adam zaten organik demiyor doğal diyor. ikisi farklı şeyler.
 • 2 Oy
  @enginars KARDEŞ 1350 TAVUKTAN ALIYOR 1100 YUMURTAYI.DİKKATLİ OKU :)
 • 9 Oy
  kümes yumurtasından 3 katı fiyata satarsa tabiki paraya para demez
 • 47 Oy
  AMAN AMCA TAYİP VE ALİ BABACAN DUYMASIN YERLİ VE DOĞAL ÜRETİM YAPIYORSUN DİYE SENİ TERÖRİDST İLAN EDERLER..
 • 8 Oy
  iyi güzelde,ancak kendisini tatmin eder şimdilik.günlük yüz yumurta yemini işciliğini ve diğer masrafları korumaz.tavsiye edilecek yatırım değil
 • 6 Oy
  @eymas okumayı bile beceremiyon gelmişin yazmak için yazıyon 100 değil 1100 insan ilk önce görecek görecek
 • 10 Oy
  o tavuklar yumurta yemi yemezse o kadar yumurtlamaz yalan söylüyor lohman doğal yem yiyecekte o kadar yumurta yapacak gülerim ...
 • 4 Oy
  @dokunursam Yazılanları tam olarak okudunmu sen, okuyup yazdıysan cahilin tekisin, okumadan yorum yazdıysan, cahilinde cahilisin, bu arada beynini kullansaydın keşke..
 • 23 Oy
  350 tavukdan günde 1100 yumurtayı nasıl alıyor bu vatandaş. kendi de yumurtluyor ailece galiba
 • 19 Oy
  @irfan.kolcak Kardeşim yazıyı bi tekrar oku istersen Bin 350 tavuk diyor ok....

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın