Resmi Gazete'de yayımlandı! Hava araçlarında sigorta tutarları düzenlemesi

Ticari olmayan ve azami kalkış ağırlığı 2 bin 700 kilogramdan daha aşağı hava araçlarıyla yapılan uçuşlarda yolcu başına asgari sigorta teminatı ve yolcu taşımacılığında gecikmeden dolayı taşıyıcının asgari sigorta yükümlülüğü artırıldı.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Hava araçlarında sigorta tutarları düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığının "Türkiye'de Faaliyet Gösteren Hava Araçları İçin Yolcu, Bagaj, Yük Ve Posta Mali Sorumluluk Sigortası Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, ticari olmayan ve azami kalkış ağırlığı 2 bin 700 kilogramdan daha aşağı hava araçlarıyla yapılan uçuşlarda yolcu başına asgari sigorta teminatı 113 bin 100 özel çekme hakkından (SDR) 128 bin 821 SDR'ye, yolcu taşımacılığında gecikmeden dolayı taşıyıcının asgari sigorta yükümlülüğü yolcu başına 4 bin 694'ten 5 bin 346 SDR'ye yükseltildi.

Ticari uçuşlarda, kayıp, zarar ve gecikme riskleri için bagajla ilgili asgari sigorta yükümlülüğü yolcu başına 1131'den 1288 SDR'ye, yük ve postayla ilgili asgari sigorta yükümlülüğü kilogram başına 19 SDR'den 22 SDR'ye çıkarıldı.

Yönetmelik 28 Aralık'ta yürürlüğe girecek.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bu uluslararası bir kuruluş oan ICAO ya ait bir kardır... ICAO kuruluşunca yapılan çalışmalar sonucunda mali mesuliyet sigorta limitlerinde değişiklikler gerçekleşmiştir. Montreal Konvansiyonunun 24. Maddesine göre, 5 yılda bir SDR’ı (Özel Çekme Hakkı) oluşturan Devletlerin sorumluluk limitleri gözden geçirilir ve Tüketici Fiyat Endekslerindeki yıllık artış ya da azalmaların ağırlıklı ortalamasına göre revize edilir. Nisan ayında ICAO konseyi, kg başına 19 SDR olan limitin 22 SDR olarak güncellenmesini önermiş olup, önerilen limit 28.12.2019 tarihi itibariyle geçerli olacaktır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler