HGS'de çift katı ücret şoku

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu'ndaki HGS sistemindeki bir arıza nedeniyle bakiyesi eksik olan araçlara ceza yazıldığı ve bu cezanın da 11 kat artarak 105,60 TL olarak sürücülere gönderildiği iddia edildi.

HGS'de çift katı ücret şoku

Sürücülerin köprü ve otoyollardan daha hızlı geçişlerini sağlayan HGS sistemindeki cezaları değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü (YSS) ve Kuzey Çevre Otoyolu’ndan geçiş yapan kamyon, kamyonet ve iş makinelerine hesaplarında yeterli bakiye olmadığı için ceza kesiliyor.

Ancak nakliyatçı esnafımız, HGS bakiyelerinde yeterli miktarda para olduğunu fakat sistem bakiyeyi görmediği için ceza yazıldığını söylüyor. Çeşitli zamanlarda köprüden birkaç kez geçen sürücüler 15 gün geçtikten sonra cezadan haberdar oluyor. Bu süre zarfında 9 lira 60 kuruş olan geçiş ücreti 11 kat artırılarak 105 lira 60 kuruşa ulaşıyor. Cezalar uygulandıktan sonra sürücülere ödeme için bildirim gönderiliyor. Bildirim gönderilen sürede dikkate alınıp ödeme yapılmaz ise icra takibi başlatılıyor. Mahkeme ve avukat masraflarıyla birlikte ödenmesi gereken tutar katbekat artarak yüksek meblağlara ulaşabiliyor" açıklamasında bulundu.

"Önce uyarı yapılmalı"

HGS sisteminin plakaları okumamasının vatandaşın suçu olarak görülmemesi gerektiğini kaydeden Palandöken, "Vatandaşlar suçu olmayan bir cezayı ödüyorlar. Ancak diğer köprü ve otoyollarda uygulama ne ise, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de sürücülere aynısı uygulanmalı. Yetersiz bakiye bilgisi sürücülere SMS ilegönderilmeli. Buna rağmen verilen süre zarfında ödeme yapılmadığı takdirde cezalar uygulanmalıdır. HGS sisteminde yeterli bakiye olduğu halde sistem arızası nedeniyle hesapta para yokmuş gibi işlem yapılıyor. Zaten akaryakıt zamları ve yüksek vergiler altında ezilen nakliyatçı esnafı bir de bu tür cezalarla mağdur edilmemeli. Sürücünün köprüden geçiş yaptığı gün plakası belirlenerek uyarı niteliğinde bilgi mesajı gönderilmeli ve ödeme yapması için belli bir süre tanınmalı" ifadelerini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Her yerden giydiriyorlar uçana kaçana geçmeyene geçene çünkü deniz bitti .
@asil9904 HGS BORCU GELDİ HALBUKİ ODEMİŞTİM.. MAKBUZLARI 2 KERE FAKS 2 KERE MAİL YOLUYLA GÖNDERDİM DUZLTMİYORLAR HALA.. CEZAM MİLYARIN USTUNDE GÖRUNUYOR ODEDİGİM HALDE
AKP nin sistem bozuk diyerek vatandaşı yolma taktikleri.ŞAŞIRMIYORUZ.
Bu hükümet tadını kaçırdı,bir ceza 11 kat eklenirmi,Bu millete gareziniz mi var.yazık o araç sahiplerine.bu cezaların anı seçimde ahesli ahesli çıkar.
Hgs ne zaman düzgün çalışıyor ki?
sürekli KANDIRILDIK diye isyan eden hükümet gibi bizde nakil vasıtalara KANDIRILDIK desek borumuzu silerlermi !!!
MİLLETİ NEREDEN NASIL SOYACAĞINIZI ŞAŞIRDINIZ
31 milyar dolar cari açığın kapanması lazımmmmmm. Haydi MİLLETTTTTT :-(
RİZEDEDE OYLE PARK YAPTN 90 SAGDAN GECTİN 250 56 KM HIZ 200 RESMEN KABAK TADI VERDI CUMHUR BAŞKANININ HABERI YOK BENCE ALTTAI FETOLAR INSANLARI BIKTIRIYOR OY VERMESINLER BU DURUMU YAZMAK LAZIM BAŞBAKANLIĞIA
@ceyda5353a onun haberi olmadan bu ülkede kuş kanat çırpabilir mi ? İyi ise ben yaptım, kötü olursa haberim yok ! Akıl tutulması var insanlarda.
VALLAHI YAZIK GECECEN BIR YERDEN BIR YERE ALACAK SENDEN 50 LIRA PARA BU NASIL DEVLET ANLAYIŞI DEVLETİN YOLU PARAYLAMI OLUR OZAMAN VERGILER NEREYE GIDIYO
10 küsür yıldır devlet kurumu olarak gördüğümüz kurumların tamamı dolandırıcı üçkağatçı ve halkı üçkağatçılıkla soymaya çalışan hırsız oldu.
akpye oy verenler inşallah sizlere iki kat ceza yazmışlardır hehehehehehe
hgs ve ogs sisteminde yaşadıklarımız şundan ibarettir.buradan herkese duyurulur.buranın haricinde hiç bir kuruma ve yetkiliye anlatamadım.mağdur ötesi bir hal yaşadık.velhasıl konu şudur.sistemde para yuklüdür bir gün önce geçiş oluyor ,bir gün sonrada geçiş oluyor sistem tıkır tıkır işliyor tahsilatını yapıyor fakat her ne hikmetse iki geçiş arasındaki geçişde arızalı olan sistemleri yüzünden ceza yazıyor.paranız yok diyor.banka otomatik aktarımı olduğu halde şimdi bir kere daha soruyorum iki geçiş arasında parada bitmediğine göre nasıl oluyorda para olmadığı için kaçak geçiş cezası oluyor
sayın bsr.cino affa gerek yok sistem adamakıllı çalışsın başka bir şeye gerek yok yanlış yanlışla düzeltilmez.
OGS ve HGS de idari para cezasına af çıkartılsın.
Diğer Haberler