Hibe desteğiyle sera kurdu, 3 ton üretiyor

Kütahya'da aldığı 30 bin TL hibe desteğiyle sera kuran girişimci vatandaş, istiridye mantarı üretip kilosunu 7 TL'den satıyor.

Hibe desteğiyle sera kurdu, 3 ton üretiyor

Kütahya'nın Şaphane ilçesinde yaşayan Mehmet Emin Gürbüz, Genç Çiftçi projesi kapsamında aldığı 30 bin lira hibe desteğiyle kurduğu serada İstiridye Mantarı yetiştiriyor.

Şaphane Halk Eğitim Müdürü Fuat Bayri, Halk Eğitim Merkezi tarafından mantar yetiştiricilik kursunu başarıyla bitirip, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca finanse edilen kırsal kalkınma destekleri kapsamında hibe desteğinden faydalanarak tesis kuran Mehmet Emin Gürbüz'ü ziyaret etti.

Mantarların yetişmeye başladığını dile getiren Gürbüz, "Tesisi geziyorum, sık sık mantarlara bakıp kontrol ediyorum. Onlar da ilgi istiyor, ilgileniyorum ve mantarların yetiştiğini görmek beni de çok rahatlatıyor. Hobi gibi başladık ama şimdi ticaretini yapıyoruz.3 aylık periyotlar halinde yaklaşık 3 ton mantar üretiyorum. İzmir'e toptan kilosunu 7 TL' ye satıyorum.

Tam olgunlaşmamış olanlarını biraz daha bekletip Simav ve çevre ilçe pazarlarında satılması için pazarcı esnaflarımıza satıyorum. 120 metrekare kapalı alan kurdum. Eşim sürekli bana destek oluyor. Hasat döneminde yevmiye ile işçi tutuyorum. Sıfırdan başladığım bu işte ailemle birlikte iyi bir yol aldık. Bize bu imkanı sunan Hükümetimizden, mantar yetiştiriciliği kursunu bizlere veren Halk Eğitim Müdürlüğümüzden Allah razı olsun. Bize güvenenleri mahcup etmemek için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
3 ton 21 bin eder.bunu satacak vergi verecek,sigorta verecek,birde adam çalıştıracak,naklini sağlayacak,120 m2 kapalı alan kuracak ve 21 bin kazanacak.bu arada bunla geçinecek,gübre alacak.görende milyoner oldu sanacak.
@gazma9999 HEMEN ZIPLIYOSUN SAZAN O ADAM ÜRÜNÜ YILDA DÖRTKEZ KALDIRIYO HABERİN YOK TABİİ HESABINI YAP KARDEŞ SEN
@kaya875 sende geride durmuyorsun kefal. Yılda 4 defa alsada 84 bin ederki kira vergi ssk ulaşım, mahsül..... gibi masrafları en iyi ihtimalle 40 bin düşünürsen kalan 40 bin yaparki buda aylık kazancı 3300 tl demek. bu yüzden herkes işveren olamaz işte. 3300 tl kazancın olup işverenin çifçinin sıkıntılaırnı çekeceğine gir bir işe 2 binliraya çalış daha iyi. oda en iyi ihtimal 3.300
Üretici vergi vermez gazma9999. 120 m2 için işçi çalıştırmana gerek yok. Ailenle en az 2 kişiyle yaparsın. Hepsini toptan vermiyormuş. Yani perakende sattığı da varmış. Yani perakende en az 10 liradır. Yani işin özü senin matematik hesabınla bir aileyi kurtaramıyacağın belli, sakın ülke ekonomisi iççin yorum bile yapma. (Bu arada iyi verim alırsan 4,5 tona kadar da çıkarsın.)
AZA KANAAT ETMEYEN ÇOĞU BULAMAZ. NE YAPSAYDI HIRSIZLIK MI. SENİN BİLDİĞİN BİR ŞEY VAR İSE ONU YAPALIM.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler