Hisarcıklıoğlu'ndan bankalara 'faiz indirimi ve yapılandırma' çağrısı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Faizlerin bir süredir geriye doğru gidişini memnuniyetle takip ediyoruz ancak bu haliyle bile küresel rekabete uygun değil." dedi.

 Hisarcıklıoğlu'ndan bankalara 'faiz indirimi ve yapılandırma' çağrısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yüksek faizin, üretimin ve yatırımın önündeki en önemli engellerden olduğunu belirterek, "Faizlerin bir süredir geriye doğru gidişini memnuniyetle takip ediyoruz ancak bu haliyle bile küresel rekabete uygun değil." dedi.

Hisarcıklıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), yeni yönetimiyle, arzu ettikleri proaktif hareketi başlattığını ve politika faizini cesur bir şekilde düşürdüğünü ifade etti.

Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyası olarak Bankanın politika faizini indirmeye devam etmesini beklediklerini, enflasyondaki gerileme ve dünya piyasalarının genelinde yaşanan faiz düşüşleriyle yeni faiz indirimi için uygun koşulların oluştuğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, politika faizindeki indirimin bankaların kredi faizlerine yeterince yansıtılmadığını üzülerek takip ettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Kamu bankaları bu yönde hızlı adımlar attı. Ne yazık ki özel bankalarda aynı yaklaşımı yeterince göremiyoruz. Hem faiz indirimi hem de kredi yapılandırmalarında firmalarımıza zorluk çıkarıyorlar. Bankalar, kısa vadeli düşünmeyi bırakıp ellerini taşın altına koymalılar."

'KREDİ YAPILANDIRMALARI HIZLA HAYATA GEÇİRİLMELİ'

Bu firmaların üretime, ihracata ve istihdama katkı sağladıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, söz konusu işletmelerin ülkenin milli serveti olduğunu ve korunmaları gerektiğini, buna karşın özel bankaların kredi borçlarının yapılandırılması konusunda yeterince hızlı davranmadıklarını ve firmaları beklettiklerini ifade etti. Hisarcıklıoğlu şu değerlendirmede bulundu:

"Bu nedenle reel sektörümüz kan kaybediyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, bu konuyu yakından takip ederek bankaların önünü açan düzenlemeyi hayata geçirdi ama bankalar hala beklemede. Çerçeve sözleşme müzakereleri aylardır devam ediyor. Kredi yapılandırmalarının hızla hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bankalarımıza yeniden bir çağrı yapmak istiyorum; hepimiz aynı gemideyiz, birlikte çalışalım, yapılandırmaları hızla bitirelim. Üretimin, istihdamın, yatırımların önü açılsın, Türkiye'nin önü açılsın."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
50 yaşımdayım bu güzel ülkemde tek kazanan gördüm bankalar başka kazanan yok bankada zarar diye bir kavram yok tahsil edemediklerini devletten tahsil ediyor vatandaş zarar ederse anadan babadan kalmış evi köyü satıyor borç ödeyeceğim diye kanser olup gidiyor bu güne kadar batan banka duymadım batırılan banka tabiki bir sürü
Her şeyi KHK ile çözen iktidar, bir KHK da faizler için çıkarsa olmuyor mu ?
Devlet bankaları da yapılandırma yapmıyor!
Sayın Hisarcıklıoğlu çok doğru söylemiş.Şu anda bankalar yapılandırmaya yanaşmıyor aynı durum konut kredilerinde de mevcut insanlar bu indirimi hissetmesi için yararlanması lazım biz sadece yeni kredilere yapıyoruz demek le oluyor mu? yüksek faizi size yansıtmak daha çok kazanmak istiyoruz demektir.Türkiye geleceği için önemli sizden faiz olarak yapılan indirim tekrar ekonomiye farklı sektörlere yansıyacak milletin bu ekonomik durumda yastık altında saklama imkanı var mı? Özellikle kamu bankaları öncelikle bu konuyu acilen ele almalı eski yüksek faiz karından bir nebze vazgeçmelidir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler