Hükümetten kamu işçilerine yeni zam teklifi

Hükümet kamu işçilerine yeni zam teklifi yaptı. 2019 ilk 6 ayı için seyyanen zam üstüne yüzde 7 artış önerdi. 2019 ikinci 6 ay zam teklifi yüzde 4 oldu. 2020 zam teklifi ise ocak ve temmuz aylarında yüzde 3 oranında artış şeklinde oldu.

Hükümetten kamu işçilerine yeni zam teklifi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, Mahmut Arslan başkanlığındaki Hak-İş heyetini makamında kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık 1 saat sürdü.

Arslan, kabulün ardından Bakanlık girişinde basın mensuplarına görüşmeye dair açıklama yaptı.

Bazı sözleşmelerin üzerinden 6 ay, bazı sözleşmelerin ise 8 ay geçtiğine dikkati çeken Mahmut Arslan, kamudaki işçilerin bir an evvel toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını beklediğini ifade etti.

Hak-İş olarak 5 Temmuz'da, 2019-2020 yıllarını kapsayan taleplerini hükümete sunduklarını ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

"Hak-İş'e bağlı sendikaların yaklaşık 70 bine yakın üyesinin toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde, bizim yaptığımız taleplere karşı Sayın Bakan tekliflerini sunmak için bizi davet etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizde Sayın Bakan'ın bu toplu iş sözleşmelerinin masada ve bir an evvel sonuçlandırma konusundaki çabalarını, gayretini ve iyi niyetini bir kez daha görmüş olduk. Sayın Bakan'ın bu çabalarının ve gayretlerinin toplu iş sözleşmesinin sonuçlandırılmasında da önemli bir katkı olacağını düşünüyoruz. Sayın Bakan'ın gelinen en son noktada bize sunduğu teklif; İyileştime yapıldıktan sonra ilk yılın birinci 6 ayı için yüzde 7, ikinci 6 ayı için yüzde 4. İkinci yılın ilk ve ikinci 6 ayı içinse yüzde 3+3 ve enflasyon farkı."

"KATKI VE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Kendileri için yapılan tekliflerin kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Mahmut Arslan, şöyle konuştu:

"Ortada taleplerle teklifler arasında bir uzlaşma, bir uyum söz konusu değil. Sayın Bakan müzakerelerinin devam edeceğini, bizimle de görüşmeleri sürdüreceğini, yeni bir durum olursa bunu da değerlendireceğimizi ifade etti. Sayın Bakan'ın bu çabalarını sonuçlandırmasını umut ediyoruz. Önümüzdeki günlerde toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını arzu ediyoruz. Bu konuda katkı ve destek vermeye devam edeceğiz."

Arzularının, bugün belli bir aşamaya gelip çalışanlara bir müjdenin verilmesinden yana olduğunu ifade eden Arslan, teklifin kendileri için kabul edilebilir bir noktaya gelmesi halinde sözleşmeyi imzalayacaklarını bildirdi.

"HEDEF, ÖNCEKİ YILIN ENFLASYONU ÜZERİNDE BİR ORAN

Bir önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üzerindeki bir orana sözleşme imzalamak istediklerini belirten Mahmut Arslan, bu noktaya ulaşılması halinde kendileri için sözleşmenin imzalanma aşamasına geleceğini kaydetti.

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, sıkıntıların, sorunların ve grevlerin yaşanmasını kimsenin istemediğini dile getirerek, herkesin bir an evvel toplu iş sözleşmesinin masada sonuçlanmasından yana olduğunu ifade etti.

Görüşmede, taşerondan kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşmeye dahil edilmesini istediklerini de aktaran Arslan, bu işçilere uygulanan yüzde 4+4'lük zammın günlenmesini talep ettiklerini vurguladı.

Teklif edilen iyileştirmenin ne kadar olduğunu sorulması üzerine Mahmut Arslan, bunun 80 lira civarında olduğunu dile getirdi.

TÜRK-İŞ EYLEM KARARI ALDI

TÜRK-İŞ Koordinasyon Kurulu, 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, bayramdan sonra perşembe günü tüm işçilerin katılımıyla basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
Gayet iyi..işçiler 5000 tl / ortalama...seyyanende eklenince 450-500 tl / 6 aylık...uhh süper para..5500 tl maaş..şükür ettirecek iyi para
15 yıldır TKİ de Maden Teknikeri olarak çalışıyorum. Bugün yatan maaş tüm sosyal haklar dahil 3845 TL... 5000 TL maaş alan kalmadı maalesef...
alenen dalga geçme oranları 2020 sen almış 2019 a koymuş işçileri bu hükümet keriz zannediyo herhalde
@teksmuhendis san olayı nasıl anlıyosun bilmem ama 5000 Tl maaşla çalışan kaç işçi var varsada kesin siyasidir kadrosu artı 3500 ün altına o seyyanen dediğin ama sadece 60 Tl olan zam yok mühendis efendi bil istedim
@teksmuhendis başınızdan fazla
öğretmenin 4 bin civarında maaş aldığı yerde işci 5500 alıyor, yok artık
ben memurum adam dün 696 sürekli işçi olarak işe girdi ben 3.500 alırken adam 5000 alıyorda alsın ama bize neden az onu anlamadım
Kamudaki teknik personel 657 veya 399 için söylüyorum. 6500 TL üzerinde. Ancak kurumdan kuruma değişmekle birlikte SSK lı teknik personel maalesef 4000 TL alamiyor. Ben 15 yıldır TKİ de Maden Teknikeri olarak çalışıyorum. 3800 TL son maaşım...
çıplak maaşı değil..
vhki işci olsan 5000 tl olurdu...
ben 696 sayılı KHK'lıyım.İzmir Büyük Şehir belediyesinde çalışıyorum.2200 civarı maaş alıyoruz.Nerede 5000 tl maaş öyle sallamakla olmuyor bu işler.Memurlar da 4500-8000 arası maaş alıyorlar.olayı çarpıtmayalım lütfen.Ayrıca 1 Mayıs İşçi bayramında biz çalışiyoruz siz tatil yapıyorsunuz üstüne birde 750 tl ikramiye alıyorlar nabeeeeerrr...
@vhki_mem_1993 kamuda 29 yıllık usta kadrolu işçiyim en üst limitteyim ve bu günkü maaşım 4.020 tl. nerede o beş bin lira maaşlar.
@enginkuslar sen kamu iscisi degil taseronsun, bu yuzden ciplak maasin dusuk
memleket bitti.geçmiş olsun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler