Hurda araç düzenlemesinin detayları belli oldu

Model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtları için 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapanların motorlu taşıtlar vergisi ile trafik borçları ve gecikme cezaları silinecek.

Hurda araç düzenlemesinin detayları belli oldu

Ekonomik ömrünü tamamlamış 20 yaş ve üzeri araçlarla ilgili yapılan düzenleme resmen yürürlüğe girdi. Düzenleme 355 bin kamyon, kamyonet ve çekici, 100 bin minibüs, otobüs ve panelvan, 1.6 milyon otomobil, arazi taşıtı ve motosiklet olmak üzere 2.1 milyon aracı ilgilendiriyor.

Başvuru nasıl ve ne zamana kadar yapılacak?

Posta'nın göre; başvuru bugün başladı. 31 Aralık 2018’e kadar sürecek. Önce Trafik Tescil’e, aracınızı hurdaya ayırmak istediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Buradaki işlemlerden sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek aracın birikmiş tüm vergi ve ceza borçlarını sildireceksiniz. Vergi dairesinden hurda aracınızı teslim için size bir numara verilecek. Daha sonra araç teslim edilebilecek.

Ödeme yapılacak mı?

Belli kilonun üzerinde araçlara kilo başına ödeme yapılması gündemde. En son çıkan hurda yasasında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), 3500 kilonun üzerindeki araçlara model yılına göre kilo başına 1.5 lira civarı hurda parası ödemişti. Örneğin 5 ton olan bir araç için 7500 lira ödenmişti.

Aracın ağırlığı nasıl belirlenecek?

Araç tartılacak. Ama ağırlık ruhsatta yazan tutarı geçerse ruhsattaki rakam baz alınacak. Bazı uyanıkların araç ağır olsun diye boş haznelere su, kum doldurdukları belirtiliyor.

Parayı kim verecek?

Ulaştırma Bakanlığı ödeyecek. Ödeme de 1 ay içinde yapılacak.

Hangi borçlar silinecek?

Başvuru yapıp aracını kayıt ve tescilini sildirenlerin tüm Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası borcu, 31 Aralık 2016’ya kadar plakaya kesilen borçlar ve faizlerin tamamı silinecek.

Araç nereye teslim edilecek?

İl özel idaresi, büyükşehir belediyesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na teslim edilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
valla ülkem dürüst insanlar ülkesi olmaktan çıktı.borcunu ödemeyene mükafat veriliyor. ödeyan enayi zaten.devletten kaç kaçabildiğin kadar mantığı yerleşmiş insanlara.
VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN NAMUSLU VATANDAŞ NE YAPACAK ACABA BU HABERDEN SONRA.
hadi araçı hurdaya teslim ettim . birde üstüne para alacaksın .yetmedi vergi borcunda silinecek ne ala memleket.
DÜZENLİ OLARAK VERGİSİNİ VE CEZALARINI ÖDEYEN VATANDAŞLARA HAKSIZLIK OLUMUYORMU ONLARADA ESKİ TAŞITLARI İÇİN BİR AVNTAJ VERİLSE KEŞKE
Doğası, tarihi, kültürü zengin bir memleket ancak böyle bir mafya düzeni anlayış ile düzgün, namuslu, ahlaklı ve vicdanlı insanlara IZDIRAP olur..! Hırsız, kuralsız, saygısız, eğitimsiz insanlara da CENNET olur..
vergisini düzenli ödeyen arkadaşlar şükretmeyi bilmiyorsunuz. şükür edin ki ödeyebilmişsiniz. ödeyemeyenin durumunu anlamazsınız. işi gücü düzgün olsa zaten öder.
Dürüst insanlar Her zaman VERGİSİNDE borcunada sadık....benimde eskimiş ARACIM VAR ama hiç bir borç ve vergim yok cezamda yok....bu tür yasalar Dürüst insanları sahtekarlığa yönlediriyooo....daha mantıklı ve anlaşılır bir yol bulmalı...devlet ARACIN O GÜNKÜ BEDELİNİ ÖDEYİP eskileri tedavilden kaldırılmalı bence....DEVLETİN GÖREVİ dir zaten....
@bedirhancelik ""Araç nereye teslim edilecek? İl özel idaresi, büyükşehir belediyesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na teslim edilecek."" yazıyor zaten. ,affettiği araçlara devlet el koyuyor.
Ben 2 yıl önce 1990 model aracımın tüm vergi borçlarını ödemiştim ( 850 - 900 TL civarıydı ). Şimdi çıkan bu haberle kafamı duvara vuruyorum. Aynı şekilde yine Öğrenim kredisi borcumu faiziyle ödemiştim, ben ödedikten 6 ay sonra onunda faizini sileceklerini açıklamışlardı. Delirmemek elde değil
@sener.kazan kyk borçlarını faiziyle yapılandırdılar kendileri kanmaya alışık olduğundan vatandaşıda kandırıyorlar...
arkadaşlar dürüst vergisini zamanında ödüyen vatandaşlar herzaman enayi durumuna düşürüldügü için arabamı sattım kurtuldum devlete vergi mergi yok oh be rahatladım
@huysuz_2017 öyle konuşma bence bak sonra tespit ederler hava parası alırlar hemde vergisiyle...
bizim memleket böyle , borcunu ödemeyenin peşine koşarlar , affederler ,taksit yaparlar. ayağına giderler. ama siz hele üstünüze düşen bir vazifeyi yerine getirmeyi çalışın, oraya buraya onay almak için koşarsınız ,sıra bekletirler, üstüne para alırlar. siz sorumluluklarını yerine getiren bir kişisiniz, ama yatan bir kardeşiniz var . onun için endişe edilir , o çalışmaz ona yardım edilir.
@lahmiyiyenler sus satan zavallıyı zabıta kovular O da arac altında can verrir burası türkiye
Ödediğim vergiler haram olsun.
yasa uygun bi yasa ama adaletli değil kesinlikle .eski aracların yoolardan kalkması gerek birisde bensem eski araba kullanan. fakat adaletli olmak lazım.
eski çalişmayan arabayı dıyorlar araban calıssa niye hurdaya verecen güzel diyor
ESKİ ARABALARI ÇEKSELER PİYASADAN KAZALAR AZALIR TABİ MAKUL FİYATLARLA MESALA 5.000 TL VEYA 10.000 TL ARASI ARACINA GÖRE PARA VERSİNLER. ADAM BENİM ARACIM ESKİ YOLA BAKMADAN ÇIKIYOR NASIL OLSA MASRAFI AZ DİYE
vergi namustur..vergi bir nevi zekattır..vergi ahlakdır..vergi hizmettir..bunları nasıl affedersin biz aptal sınıfı olmakla itham ediliyoruz
dürüst olmayana, adaletsiz ve vergi kaçırana, ne deniyorsa silin kafanızdan artık onlara AFola.
Diğer Haberler