İBB kademeli yaya geçidi düzenlemesini hayat geçiriyor

Kademeli yaya geçidi düzenlemesi tüm kavşaklara yapılacak.

İBB kademeli yaya geçidi düzenlemesini hayat geçiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sinyalize kavşaklarda Kademeli Yaya Geçişi Düzenlemesini hayata geçiriyor. Bu düzenlemeyle birlikte, trafiğin geliş ve gidiş yönündeki trafik ışıkları birbirinden bağımsız olarak çalışıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen kademeli yaya geçidi düzenlemesiyle, araçların kırmızı ışıkta bekleme süresi azalırken, yayaların da güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesi sağlanıyor.

Karşıdan karşıya geçmek isteyen bir yaya, trafik butonuna bastığında sadece geçiş yaptığı kısımdaki araçlar duruyor. Diğer yöndeki araçlar gereksiz yere durmak zorunda kalmıyor. Yaya, refüje yapılan bekleme alanına geldiğinde yeniden butona basarak, yine sadece geçiş yaptığı kısımdaki trafiği durdurmuş oluyor. Böylece, yaya refüje gelene kadar trafiğin diğer yönü boş yere beklemiş olmuyor. Bu uygulama sayesinde trafik çift yönlü olarak durmadığı için araçların ışıkta bekleme süresi azalmış oluyor.

Şimdiye kadar 100’ün üzerinde kavşakta uygulanan Kademeli Yaya Geçişi Düzenlemesiyle; bir yönden butona basan yayanın geçişini tamamlayabilmesi için orta refüjde bulunan bekleme alanında tekrar butona basması gerekiyor. Bununla birlikte, okul gibi yaya yoğunluğunun fazla olduğu kavşaklarda, bir yönden butona basarak geçişe başlayan yayanın, refüje geldiğinde yeniden butona basmasına gerek kalmadan, sistem otomatik olarak çalışarak trafiği durduruyor.

Kademeli yaya geçişlerinde, yayaların güvenliğinin sağlanması amacıyla refüjlere yapılan yaya bekleme alanları, engelli yaşlı ve çocukların da ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlandı. Düzenlemenin İstanbul genelindeki tüm sinyalize kavşaklarda yapılması planlanıyor.İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
yaya kaldırımına engelli rampasına araba çakan öküzlere bir çözüm bulsun belediye
trafikte herzaman yayalara yol veriyorum arkadaki sığırlar kornaya basıyor niye bekliyon diye.eğitim şart arkadaş.
şu yaya geçitlerini de lütfen kaldırsınlar, hiç bir özelliği yok. kadıköy ziverbey sg nın önünde bir tane var , hiç bir işe yaramıyor. çünkü yaya geçidini ve yayayı gören hiç bir araç durmuyor. benim hakkım diyerek de atlayamıyorum. çünkü çarptıklarında olan bana olacak , haklılığımın pek bir önemi de kalmayacak . hızla gelen araçlara el sallıyorum , sığır bak burası yaya geçidi , yavaşla ve yok gibi çok belirgin gibi işaretler yapıyorum. adamlar arabanın içinden bana bakıp deli mi ne , neden bana böyle işaret yapıyor gibi bakarak korkup daha da hızlanıyorlar.
devlet, halkı kırsalda, köyde, kasabada, ilçede yaşamaya teşvik edecek hiç bir şey yapmıyor, bu nedenle sosyal ve ekonomik gerekçelerle halk metropollere akın ediyor, bu kaosu ortadan kaldırmak yol ile, yaya geçidi ile, metro imkansız. insanlar dağıtılmalı, ülkenin çeyreği istanbulda yaşıyor, bunu hangi şehir olsa kaldıramaz, çok gelişmiş ülkelerin bile benzer şehirler aynı durumda, hiç farkı yok. tam bir keşmekeş.
ne güzel çoluk çocuk boyna butona bassın oyun oynasın araçlarda dur kalk
o butonlar çalışıyor mu
Bizim memlekette çalışmaz bu sistem canı sıkılan butona basar trafik yok yere durur. bizim memlekettekilere okullarda Türkçeden fazla trafik ve saygı eğitimi verilmeli anca öyle çözülür. Yayayı görünce üzerine doğru gelip gaza basılmaması gerektiği öğretilmeli önce.
bizim burada başlattılar aslında çok iyi oluyor siz diğer kavşaktan gelene kadar diğer kırmızı ışık yanıyor ve araç duruyor aslında bütün kavşaklara yapsalar çok iyi olur kötü yanı biraz ışık geç yanıyor ilkinde ve araçların kırmızı ışıkta durma süresi çok kısa yani biz yayalarda jet motoru yok hemen karşıya geçelim. süreyi bi 5 saniye daha uzatsalar daha daha iyi olur diye düşünüyorum.alında bunlar yerine yaya alt geçidi yapılsa bütün sıkıntılar ortadan kalkacak
Diğer Haberler