II. Abdülhamid'in mirasçılarının payı tek tek hesaplanacak

Sultan II. Abdülhamid’in 7 bin 756 tapu kaydından oluşan miras davasında yaklaşık 100 hissedarın paylarına düşen miktarın bilirkişi vasıtasıyla hesaplanmasına karar verildi. Abdülhamid'in 32 varisi 7 yıl önce İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne mirasçı olduklarını ve paylarına ne kadar hisse düştüğünün tespiti için dava açmıştı. Davanın açılmasından sonra bu sayı 250'ye kadar çıktı.

II. Abdülhamid'in mirasçılarının payı tek tek hesaplanacak

34'üncü Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamid'in tam 7 bin 756 taşınmaz tapu kaydından oluşan miras davasında mahkeme şu ana kadar tespitli yaklaşık 100 hissedarın paylarına düşen miktarın (hisselerinin) bilirkişi vasıtasıyla hesaplanmasına karar verdi. Mahkeme, dosyaya sunulan bazı mirasçılık belgelerinin sahte olup olmadığının tespiti için ise savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'nde önceki gün görülen duruşmaya Sultan II. Abdülhamid'in torunlarının avukatları katıldı. Mahkeme, 19 Temmuz'da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapıldığını tutanağa geçirdi. Mahkeme, taraf avukatlarının talepleri doğrultusunda bugüne kadar Abdülhamid'in mirasçıları olduğunu tespit eden bilirkişilere tekrar dosyayı gönderme kararı aldı. Mahkeme, ara kararında tespit edilen yaklaşık 100 mirasçının, paylarının ne kadar olduğunun belirlenmesini istedi. Buna göre bilirkişi, Sultan II. Abdülhamid'e olan akrabalık derecesine göre tüm mal varlığından ne kadar oranda pay alabileceklerini araştıracak. Abdülhamid'e yakınlığına göre hissedarlar büyüyen ya da küçülen oranlarda Abdülhamid'in mallarından pay alabilecek. Bilirkişinin tespitinin ardından mahkeme, hissedarlara ne kadar oranda pay sahibi olduğu hakkında karar verecek.

Mahkemenin kararıyla birlikte mirasçılar, devlete başvurarak Abdülhamid'in mirasını isteyebilecek.

32 VÂRİS 7 YIL ÖNCE DAVA AÇTI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde saklanan belgelere göre Abdülhamid'in yurt içi ve yurt dışında 7 bin 756 taşınmaz tapu kaydı var. Abdülhamid'in sadece Türkiye'de ise 2 bin 369 tapu kaydı bulunuyor. Abdülhamid'in Türkiye'deki tapulu arazisi 1 milyon 256 bin 947 dekar. Bu tapulu arazinin 391 bin 573 dekarı devlete, 8 bin 627 dekarı da şahıslar adına geçtiği Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşiv kayıtlarında yer alıyor. Abdülhamid'in 32 varisi 7 yıl önce İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne mirasçı olduklarını ve paylarına ne kadar hisse düştüğünün tespiti için dava açmıştı. Davanın açılmasından sonra bu sayı 250'ye kadar çıktı. Ancak en son Abdülhamid'in akrabalık derecesine göre bu sayı yaklaşık 100'e kadar düştü.
BAZI TAŞINMAZLAR

Galatasaray Adası
Sultanhamam'daki İzmirli Hanı
İstanbul Gedikpaşa'daki tiyatro arsası
Eyüp Kopçageçidi'ndeki 21 dönüm tarla
Eyüp'te 18 dönümlük Bahariye Kışlası
Kağıthane'de 20 dönüm arazi
Bakırköy'de 70 dönüm arazi
Bakırköy Veliefendi çayırı
Dolmabahçe'de 30 dönüm bostan
Beşiktaş Serencebey'de 2 dönüm bağ
Ihlamur'da 3 dönüm arsa
İstanbul Horhor'da konak ve 5 dönüm arsası
Arnavutköy Akıntı Burnu'nda gazino ve müştemilatı
Ortaköy'de Dalyan mahallesi ve Ali Saip Paşa Yalısı ile müştemilatı
Paşabahçe İrcirli köyünde 40 dönüm arazi ve şişe fabrikası
Beykoz'da 40 dönüm bostan, üç bahçe, 6 tarla, 2 çayır, 3 arsa, 1 bağ, 1 dükkan ve yalısıyla Tokat çiftliği, Yalnız Servi çiftliği.
Beykoz'da Abraham Paşa'dan alınan 38 dönüm arazi ve üzerindeki müştemilat
Şişli'de İzzet Paşa çiftliği
Çatalca ve Çekmece'de; Filifos, Kaparya, Safra, Kılıçali Sagır, Silivri, Bosna, Sazlı Bosna, Haraççı, Papas Bergos, İzzettin, Tozalak çiftlikleri ile Yahya Bey Kışlası.

Sabah

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Madem dava açıyorlar. Türk halkı olarak %65 inin Türkiye tarafından ödendiği Osmanlı borçları için dava açalım hadi buyursunlar.
borçlarını da hesaplayacak mısınız ?
para verip mi? almış, yoksa ingilize peşkeş çektiği anadoluya karşılık ingilizler mi bahşetmiş
Tamam alsınlar.Ama ATATÜRKÜN ödediği Osmanlılara ait borçlarda tahsil edilsin eğer para kalırsa ödensin. Savaştan çıkan yoksul bir nesil osmanlı borçlarını ödedi.
bunu kendı parasıylamı almıs ATATÜRKÜN hıc gayrı menkulu yok lider dedıgın halkı ıcın yasayandır
Adamlar ülkeyi bölüşüyor farkında mısınız ? Adalar felan...
battı osmanlı kalmadı sizin malvarlığınız. gidin ingilizlerden isteyin en son onlara teslim etmiştiniz.
o zaman Osmanlı dan kalan ve Türkiye Cumhuriyet'nin ödediği borçları da miras alsınlar.Türkiye Cumhuriyeti borçları ödediğine göre bize ödesinler borçları .
zamanında abdulhamit dedeleri osmanlıyı satmış yemiş bitirmiş şimdide torunlarına miras olarak Türkiyeyi veriyorlar gitsinler ingilizlere peşkeş çektiği sınır dışındaki topraklardan hak talep etsinler lanet olsun bugünleri yaşatanlara bunları hak sahibi yapmaya kalkkışanlara
sultana bak Türkiye yi üstüne geçirmiş, acaba şu nada hesabı nasıl ödiyor.
ABülhamitin mirasının peşine düştünüz acaba kaçınız ruhuna fatiha okuyorsunuz?
Maşallah hiçbir şey bırakmamış
Ne mirası kardeşim . Türkiyenin yarısını mı talep edeceksiniz ? O zaman gidin fethedipte kaybettiğimiz topraklardan isteyin öyle bir hakka sahipmisiniz görelim? Bu halk savaşarak kan dökerek oraları aldı. Onların kanları ne zamandan beri Osmanlı ailesine hak olmuş?
YA ARKADAŞ KİMSE SORMUYOR MU BU KADAR MAL VARLIĞINI NE İLE ALDIN EEE OSMANLI HANEDANI BURASI BENİM DEDİM Mİ İŞ BİTER NE MİRASI O ARAZİLER HALKTAN ÇALINAN ÇALINAN O YÜZDEN HALKIN OLMALI
Mirasçı sadece mülklerini de almaz, Cumhuriyet sonrası Osmanlı adına ödenen borçları da üstlensinler o zaman. Ayrıca Osmanlı devletinde MÜLK devlete ait değil miydi? Bu mülkleri ve yerleri biz vatandaşın olanaklarıyla sağlamadılar mı? Vatandaşın bu mülklerde hiç mi hakkı yok? Bence saçma sapan bir dava bu...
Osmanlı bitti hak hukuk yok
KOSKOCA OSMANLIYI HAÇLILARA PEŞKEŞ ÇEKTİ YIKTI GİTTİ YANLIŞ POLİTAKALARI YÜZÜNDEN ACABA TAZMİNATINI BU TORUNLARDAN ALMAK İÇİN BENDE MAHKEMEYE KOŞACAM HADİ BAKALIM BUNLARIN Bİ HAKKI VAR DİYE Bİ ÇAKIL KADAR TOPRAK VE TAPU VERİN BAKAYIM HAİNLER.
bence bu mirasçılara, dedeleri yüzünden kaybedilen topraklar ile ilgili ve oradan sürülen insanlar ve onların oradaki malları ile ilgili dava açılmalı...
TÜRKİYENİN TAPUSUNU VERİN OLSUN BİTSİN UĞRAŞTIRMAYIN.
Bu nasıl bir servettir. Değil 250 mirasçı 1250 mirasçının hayatını kurtarır. Bakırköy 70 dönüm arazi ne demek ? Bakırköy de giriş kat sobalı 2+1 dairenin kirası 1300 TL.
ülkeyi araplara peşkeş çekmek yetmedi,şimdide aramızdakilere paylaştırın bakalım.
ELİN DEDESİ NELER BIRAKMIŞ..BİZİMKİLER İSE BORÇ BIRAKMIŞ :))
bu paralar kimden cıkacak?
o torunları bu ülke için ne yapmış ki trilyonluk arazileri bedavaya alıyorlar....o topraklarda 80 milyon insanın hakkı var...... kimin toprağını kime bedavaya veriyorlar????
Reddi miras yapmadıklarına göre dedelerinden kalan borçlara da ortak olacaklardır.
Burada ne kadar Osmanlı düşmanı var Yunan artıkları
birazını Abdülhamidin torunlarına,geri kalan kendi adamlaına....
Ben de isterem
NE OSMANLISI DEVLET OSMANLI TOERUNLARINA PARA VERMEK İÇİN BAHANE ARIYOR OLMUS ATIN NALLARI
Diğer Haberler