İmar Barışı'na üç günde 188 bini aşkın online başvuru

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi almak için e-Devlet üzerinden başvuran yapı sahibi sayısının ilk üç günde 188 bin 571'e ulaştığını bildirdi.

İmar Barışı'na üç günde 188 bini aşkın online başvuru

Bakan Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlıkça uygulamaya konulan ve son dönemde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği İmar Barışı düzenlemesinde başvuruların 8 Haziran itibarıyla e-Devlet üzerinden alınmaya başladığını hatırlattı.

Bu kapsamda İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmak isteyenlerin sayısının, her geçen gün arttığını vurgulayan Özhaseki, "İlk üç günde uygulamaya başvuran vatandaşların sayısı dikkat çekici noktaya ulaştı. e-Devlet'ten sisteme ilk üç günde 171 bin 638 konut sahibi, 16 bin 933 de iş yeri sahibi başvurdu. Böylece İmar Barışı düzenlemesiyle Yapı Kayıt Belgesi için müracaat eden vatandaşların sayısı 188 bin 571'e ulaşmış oldu." diye konuştu.

İmar Barışı düzenlemesine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların e-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla başvurularını tamamlayabileceklerini aktaran Özhaseki, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin de vatandaşlara bu süreçte yardımcı olacağını dile getirdi.

  • Özhaseki, vatandaşları uyardı

Özhaseki, vatandaşlara söz konusu başvurulara ilişkin, "Büro açarak, yönlendirmek isteyenlere vatandaşlarımız itibar etmesinler. Kendileri isterlerse doğrudan internet ortamında sisteme girebilir, il müdürlüklerimize gidebilir, ilçelerde de tapu müdürlüklerimize giderek, oradan yardım alabilirler." uyarısında bulundu.

Başvurularda İstanbul için farklı bir yol izlediklerini anlatan Özhaseki, "İstanbul'da 40 yerde bürolar açtık. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal tesislerini kullanıyoruz. Adresler belli. Vatandaşlar kendi ilçesinde memurlarımız vasıtasıyla müracaat edebilirler." dedi.

  • İmar Barışı başvuruları

İmar Barışı düzenlemesine kısa sürede büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor.

PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ile "www.turkiye.gov.tr "adresine veya "e-Devlet" mobil uygulamasına giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait sayfaya erişebiliyor.

Söz konusu sayfaya giriş yapan yapı sahipleri, "İmar Barışı Başvuruları" bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor.

Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018'e kadar yatırılabilecek.

Başvuruda bulunmak isteyen yapı sahipleri İmar Barışı'nın detaylarına ilişkin merak ettiği tüm bilgilere ise "imarbarisi.csb.gov.tr" ulaşabilecek. AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
zamanında dürüst olmayıp devlet arazilerine çöken gece kondu yapan herkes 3 5 daire sahibi oldu en az dürüst olan vatandaşta fakir olarak kalmaya devam etti madem bu mal devletin ve bende bu devletin 1 hissedarıyım vatandaş olarak hakkım haram oldun bu ülkede dürüst olmayana vergi affı imar affı ceza affı var dürüst olan ise malesef veriyor
NE OLACAK? ÜLKE HIRSIZ YUVASI OLDU... HIRSIZI AF EDERKEN MAĞDURLARA SORDUNUZ MU? ŞEHİRLERİ KATLEDENLERİ AF EDERKEN KİME SORDUNUZ?
bu memlekette AKP ile birlikte bir kural geldi..kurralara uymayan devletin malına cöken vergisini vermeyen kısaca devletin vatandasın hakkını yiyen kim varsa bunlara AF getirdi. devletin ihalelerinden malı götürenlerin milyonluk borcları sıfırlanırken askerlikleri ise cürük diye halledildi. vergiyi veya vatani görevini düzgün ödeyen dürrüst vatandas hic bir zaman bu kadar asagılanmamıştı..bir de utanmadan 80 milyonun hakını yiyip vatanseverliği dini bayragı kimseye bırakmıyorlar.
@yasin3202 arkadaşım on numara yorum olmuş tebrik ederim
suc biz vatandaslarda geri zekalı gibi bir konut almak icin bir ömür calışıp 300 bin lira ödeyelim .adam gitsin devletin arazisine evini 5 kuruş ödemeden benimkinin 2 katı büyüklüğünde evi olsun. devletin vatandasın konut almasına yardım etmesi güzel bir sey ama bu sosyal ADALET ilkesi icinde olmalı.. kuralsızlık kanunsuzluk vatandasın hakını yeme devletin malını peşkeş cekme DÜRÜST vatandasın devlete olan güvenini bitirir..bu yapılanlar DÜRÜST vatandasa sen enayiliğine doyma demekdir.
BUNLAR ÜLKENİN UYANIKLARI HARAM HELAL DEMEDEN MALI GÖTÜRENLER KİM HAZİNE ARAZİLERİNDEN 1 METRE YER ÇALSA HARAM ZIKKIM OLSUN SÖZÜN BİTTİĞİ YER
Devlet yine toprakları 5 kuruş vermeden işgal eden kişileri ödüllendirdi. Bizim gibi dürüst vatandaşlar yine kaybetti.
Çok adaletsiz bir kanun, ve çok sıkıntılar doğuracak
NERDE ADALET NERDE !
iyide arkadaş bu ülkeyi yıllardır siz yönetmiyormusunız niye çökmelerine izin veriyorsunuz diğer taraftaki insanlar yıllarca borç harç ev sahibi oluyor ozamansa ya oy kaygısı var yada rant olayı var ama Allah büyük ahirette elbet hem çökenlere hemde izin verenlere hesabını soracaktır orada kimseye telefon açıpta yardımcı olmasınada sen benim kim olduğumu biliyormusun denmesinede müsaade etmiyorlar
allah reisten razı olsun.2 dönüm tarla vardı imar falan yok. buraya kaçak ev yaptık tarla değeri 30 bin lira ev değeri 100 bin liraydı.şimdi sadece araziyi babamın oğluna 500 bine veririm.evle beraber en az 800 bin eder çünkü tapulu arazi ve ev.üstüne de hem suyu hem elektiriği kanalizasyonu getirip bağlamak zorundalar )) elleri mahkum tek evde olsa yapmak zorundalar.he oyumu da ince ye vereceğim kazığı ben attım bu sefer
Bizim insanımız kadar kolpacı bedavayı seven millet yok adam 40 yıl kirada ev sahibi olamamış sen gel hırsıza arsıza birde mükafat gibi af getir neyin affı bu hırsızlığın affımı......katran kaynamayla olur mu şeker cinsine ettiğim cinsine çeker...
Akp den önce ev mi vardı mağaralarda yasıyordunuz şimdi bi de kalkmış nankörlük ediyorsunuz gözünüze dizinize dursun!
@iyetimoglu biz çadırda kalıyorduk ev nedir bilmiyorduk. 1992 yılında akp gelince ev aldı bize. kardeşim siz nerede yaşıyorsunuz? rüyanızda bir şeyler görüp gerçekmiş gibi onları mı konuşuyorsunuz?
bende kiracıyım. bu ülkede, dağdan inecek teröriste ev sözü verildi. zamanında nasıl ele geçirdiği belli olmayan birinin ele geçirdiği topraklarda benimde hakkım var, imar barışıymış. seçim barışı seçim. bu dünyanın öbür dünyası da var kardeşleer,
bu kadar başvuru varsa demekki birileri işlerini yapmıyor. gerçi villaları kendileri dikiyor sonrada af çıkarıp villa sahibi oluyor.
şimdi bunun yanında ne ormanlar satıldı.Nice topraklar aşiret agalarına geçti.Neden oy toplamak için eger oyunu AKP ye verirsen sana toprak vericek.Ülkeyi ne hale getirdiler.Ülkenin %50 si süzme ......
Ben kanuni olarak ev sahibi olmak için dünyanın parasını vereyim bilmem kaç katlı ruhsatı olmayan evlere bedavadan ruhsat ver.bunda benim hakkım varsa HARAM OLSUN bunu vesile yapanlarda ailesinden sağlığından bulsun,oy için kullananlarda ateşlerde yansın inşallah.Nasıl bi müslüman memleket olduk ya.yiyen yiyene haramı.
13 MİLYONDA 118000 ÇOK RAKAM DEĞİL BUNLAR YANGINDAN MAL KAÇIRIYORLAR. YAPI RUHSATI BUNLAR İKTİDARDA KALDIKLARI SÜRECE GEÇERLİ DÜŞTÜKLERİ ANDA YAPI RUHSATLARINIZIN GEÇERLİLİĞİ YOK. VERDİĞİNİZ PARALARIDA BİR GÜZEL YİYECEKLER. DEMEDİ DEMEYİN
ne kadar para ödeyeceğini bilmiyor daha kimse...
anlamadığım olay arsa benim kişiden satın almışım ama evi kaçak yapmışım. geçmişte belediye iskan ruhsatı vermiş evimin vergisini belediyeye ödüyorum. bana tekrar iskan ruhsatı vermek için benden emlak değerinin % bilmem kaçı kadar daha para ödememi istiyor. haram zehir zıkkım olsun. bina ruhsatı alabilmek için ev için yaptığım gidere yakın para ödemem isteniyor. lanet olsun kendini küçük ilah sananlara.
Diğer Haberler