İşsizlik, nisanda yüzde 10.5 oldu

Nisan döneminde işsizlik oranı, geçen yıla göre 1.2 puan artış gösterdi. Yeni yılla birlikte gerileme yaşanan işsizlik oranında bir önceki mart dönemine göre ise 1.2 düşüş yaşandı.

İşsizlik, nisanda yüzde 10.5 oldu

İşsizlik oranı yeni yılla birlikte gerileme gösterse de, geçen yıla göre yüksek seyir devam ediyor. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 463 bin kişi artarak 3 milyon 287 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,2 puanlık artış ile yüzde 10,5 seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile yüzde 12,4 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 3,8 puanlık artış ile yüzde 19,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,2 puanlık artış ile yüzde 10,7 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı yüzde 47,2 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 519 bin kişi artarak 28 milyon 157 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 47,2 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 32 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 550 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18,9’u tarım, yüzde 19,1’i sanayi, yüzde 7,8’i inşaat, yüzde 54,3’ü ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,5 puan, sanayi sektörünün payı 0,4 puan azalırken, inşaat sektörünün payı 0,3 puan, hizmet sektörünün payı 0,7 puan arttı.

İşgücüne katılma oranı yüzde 52,7

İşgücü 2017 yılı Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 982 bin kişi artarak 31 milyon 444 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,7 puan artarak yüzde 52,7 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 72,3, kadınlarda ise 0,8 puanlık artışla yüzde 33,4 olarak gerçekleşti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
ver mehteri osmanli torunlarina !!!
HALK Her şeyi yalan üzerine kurulmuş bir hükümete nasıl inansın.
kalem kağıt ellerinde isted,kleri gibi oynasınlar
ula turizm de calisan herkesi işkur a gonderdiler ise giriyorum diye burda is 5 ay ondan sonra yine cikacak
bu rakamlar safsata ! sokaktaki durum bu değil !
insanlari 6 ayligina ise yerlestir sure bittikten sonrada 6 ay is imkani verme ...sonra issizlik azaliyor ....super bir zeka bizim halkimizda inaniyor ....
15 Temmuz nöbeti tutanların çoğu işsiz..
kım ıscı almıs onu bana soylesenıze
Her şeyi yalan olanların bir yalanı daha.
sahi dolar euro ne kadar bu kayyum atanan firmalar kayyumdan önce ne kadar kazanıyordu kayyumdan sonra ne kadar bu paralar kimin cebine gidiyor kayyumlardaki yolsyzluğu kim kontrol ediyor açıklayın
Kimse kusura bakmayacak. Piyasayi hep cok ucuza calisan insanimiz ve kacak calisan yurr disindan gelen insanlar bu hale sokuyorlar. Belediyeler hep kendi adamlarini hep dayisi olani alir. Cogu kiside is begenmez. Ulkede okudugu bolum ile ilgili calismayan sayisi calisan sayisindan cok fazla.
Acele etmeyin, Eylül ayı sonrasını bekleyin. Bu sevinmek veya küçük düşürmek için değil, kendi başarısızlıklarının ilerde nasıl sonuç vereceğini göstermek için. Ülke yöneticilerini destekleyen kesimin tabandan uyarı yapması, yol köprü yapmak, adı sanı bilinmeyen bölümlerde üniversiteler açmak, gereksiz giderlerle mali yükü çoğaltmak, geçici iş bulmak, yandaşları beslemek yerine eğitim, sanayi, bilim, tarım ve hayvancılığa destek verip üreten Türkiye olmak, kişi başı gelirin gerçekten belirtilen miktarda olması için çalışmaların istesinler. Ya da işe girenler alsın maaşını, baksın keyfine.
Diğer Haberler