İşsizlik oranı Ağustos'ta yüzde 11,3'e yükseldi

İşsiz sayısı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 435 bin kişi artarak 3 milyon 493 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1.2 puanlık artışla yüzde 11,3 oldu.

İşsizlik oranı Ağustos'ta yüzde 11,3'e yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 435 bin kişi artarak 3 milyon 493 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,2 puanlık artış ile yüzde 11,3 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile yüzde 13,7 olarak tahmin edildi.

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,6 puanlık artış ile yüzde 19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,2 puanlık artış ile yüzde 11,5 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı yüzde 46,7

İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 323 bin kişi artarak 27 milyon 473 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 46,7 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 257 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 579 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 21’i tarım, yüzde 19’u sanayi, yüzde 7,4’ü inşaat, yüzde 52,6’sı ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1,2 puan, sanayi sektörünün payı 0,3 puan, inşaat sektörünün payı 0,1 puan azalırken, hizmet sektörünün payı ise 1,6 puan arttı.

İşgücüne katılma oranı yüzde 52,6 olarak gerçekleşti

İşgücü 2016 yılı Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 759 bin kişi artarak 30 milyon 967 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,5 puan artarak yüzde 52,6 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı değişim göstermeyerek yüzde 72,6, kadınlarda ise 1 puanlık artışla yüzde 33,1 olarak gerçekleşti.

Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 34,6

Ağustos 2016 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puan azalarak yüzde 34,6 olarak gerçekleşti.

Kamu istihdamı yüzde 1,7 arttı

Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, 2016 yılı III. döneminde toplam kamu istihdamı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 1,7 oranında artarak 3 milyon 569 bin kişi olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam ve işsizlik arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 34 bin kişi artarak 27 milyon 81 bin kişi olarak tahmin edildi. İstihdam oranı değişim göstermeyerek yüzde 46 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 66 bin kişi artarak 3 milyon 475 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile yüzde 11,4 oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
Alın size AKP’nin istikrarı gerçek rakam bu değil çok daha fazla işsiz sayısı
@e5656 iş var çalışacakmısın 5 tane tekniker Laz'ım buyur gel!!! Hep laf , boş laf !!!
@turk_gucuuu ne kadar maaş vereceksiniz... herhalde asgari ücret demiyeceksin çünki vasıflı iş gücü arıyorsun tekniker 2 yıllık yüksek okul mezunudur projelere imza atabilme yetkisi vardır..HADİ BAKALIM ŞİMDİDE SEN SÖYLE YOKSA SENDE KURU SIKICI MISIN...
@turk_gucuuu LAFIN DOLUYSA RECCAKA CEVAP VER.. Söyleyecek şeyin yoksa burada 3 milyon suriyeli,1 milyon ıraklı,bilmemkaç yüzbin romen dahil balkan ülkelerinden,belki birkaç yüzbin afrikalı insanı memlekete doldurup ucuz iş gücünden yararlanıp palazlanan yeni yetme akape zenginlerinden biri olarak atıp tutma.
@turk_gucuuu teknik okulmu kaldı maymun...imam al sen en iyisi 5 tane onlardan sürüyle var...
Yaşasın Yeni Türkiye..eserinizle gurur duyuyordur herhalde akp...
2023 Türkiye'sine hoş geldiniz gençler. Evlenecek olanlar ev, araba almak isteyen gençler iş kuracak olanlar devlet diyor fazla heveslenmeyin donunuzu bile alırız diyorlar. İşverenler artık şu deneyimli eleman sevdanizdan vazgeçin herkes anne karnında mi öğrenecek işi.
genç işsiz oranını doğru versenize, 22-27 yaş arası gerçek genç iş arayanlardır, 15-24 yaş arası daha çocuktur iş aramaz,millerti aldatmayın,isdtatistikle oynamayın dünya neyi esas alıyorsa sizde onu esas alın,22-27-29 yaş arası alınırsa genç işsiz oranı %40 çıkacak.
ekonomi tıkır tıkır çalışıyor
yokmu daha yurt dısında bos gezen gelsin turkiyeye nede olsa misafirperverizzz
Çok fazla sayıda kayıt dışı çalışan var.Yüksek sgk primi insanları kayıt dışı çalışanlara yönlendiriyor.
@mmuratt52 kayıtdışı çalışan göçmenlerden bahisediyorum.
@mmuratt52 ÇAKTIRMADAN,ÖZELLİKLE TURİZM BÖLGELERİ SİGORTA YATIRMADAN ÇALIŞTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÖZ KONUSU HELE BU SENE İNANILMAZ SEVİYEDE
Hangi işsizlikten bahsediyorsunuz!!! Çalışacak adam bulamıyorum!!! Herkes istiyorki masa başı iş ? Sonrada işsizlik var derler!!! Lafla bu gemi yürümez!!!!
malesef durum çok acı. işi bilen yok para isteyen çok. istiyorlar ki evden çıkmadan para kazanalım, ona da kafa lazım, e o da onda yok. gelirler burda Mynetin kafasını patlatırlar... ????????????
sen bunları ahırda ki öküze anlat anlar, ama bunlar anlamaz...
@caygaraci doğru ağaç dıkecek ışçi alınıp azda osa katkı sağlar kendısıne ulkeve neslımıze
Ucuz iş gücüne yönelip Suriye'li mültecileri işe alırsan olacağı bu.
@sinan_seviner_1961 bakanın kendisi televizyonda gülerek Suriyeliler olmazsa halimiz haraptı kimse pis işleri yapmıyor onlar yapıyor gitmek isteselerde biz bırakmayacağız diyordu bu işsiz gençler yarın bi uyanırda tahtlarınızı başınıza yıkarsa o Suriyelilerde size sahip çıkmayacak bilesiniz
Gerçek işsiz sayısı Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Ankara da yaptırmakta olduğu binanın kat sayısı kadar olsa gerek. Bu binada Türkiye için ne yapıp, üreteceklerini anlamadım. Çevremde de anlayan yok. Yazık diyeceğim ama hangi birine!...
@atilla.bicer Kapasiten arttıkça anlarsın zamanla canım kardeşim. Acele etme, herşey zamanla anlaşılır.
Bunlar daha iyi günlerimiz
2001 yılından beri "bunlar daha iyi günlerimiz" diyorsunuz. Emin olun ki, daha iyi günler Türkiye'yi bekliyor...
@caygaraci bu günleri bu imkanlarla 2001 den daha iyi diyorsan ya yancısın ya şak şakçısın 1000 tl kira 1600 asgari ücret iyi diyorsan 2001 e bakar rakamlara göre konuşursun herkes biliyor pttyi satıp her şeyi satıp ona rağmen dışardan borçlanarak yol yaptı diyorsun yolu yapana 20 yıl boyunca yapyığının 10 katı para vereceksin o yol devlete kaldığında bir 20 yılda o şirkete verdiğin parayı amorti edecek iyi olan ne sağlık ocağında bile sıraya giremiyorsun randevu al diyor Allah bir kaza vermesin acile düşersen kalçanda kırıkla4 günameliyat sırası bekleyebilirsin iyi olan ne5 milyon Suriyelimi
@caygaraci ağaç dıktırsın yuzde bıre
Doldurun doldurun suriyeli,ıraklı,afrikalı vasıfsız,tahsilsiz bir sürü insanı doldurun ülkeye sonra işsizlikten bahsedin. Reyızınız çözse ya bu işsizlik sorununu 15 günde istanbulda namaz kılarak.
@tubica kırgız kazak ve özbekleri de katlaım listeye, kızlıyda adımbaşı çekik gözlüye rastlıyorum çoğu evlerde yardımcı olaral kaçak çalısıp keyif çatıyorlar
Yakinda suriyelilerin yaninda calismaya basliycaz
@aglon77 surıyelılere ağaç dıktırelım
Almanayaya laf söyleyeceklerine suriyelileri otobüslerle almanyaya götürün de Türkiyede işsizlik bitsin.
BU RAKAM DA YALAN ÇIK ÇARŞI PAZARA GİT VAROŞLARA SOKAKLARA CADDELERE BAK NELER GÖRECEN YAŞASIN AKP
6.5 milyon suriyeli var memlekette.diger siginmacilari ortadogu artiklarinida eklersen 10 milyon toplama yapar. Milli irade uyusun.
Bu tür yazılar yazanların Müslüman olduklarına dair şüphelerim depreşiyor. Bi kaç tane Müslüman kardeşin yada Müslüman olmayan İNSAN, Vatanına sığınmış çok mu görüyorsun. Hükümet bunlara el uzatmasa şayet "hani biz Müslüman devlettik, niye yardım etmiyorsunuz" diye çığırtkanlık yaparsınız. Artık daha iyi anlıyoruz ki, sizde "her yol" var...
Hangi ülke milyonlarca sığınmacı almış. Almışsa daire vatandaşlık vaadi mi verir. Hastane zaten bedava ilaç bedava. Vatandaş ezilsin dursun. Vergi mergi de yok bunlara.
@caygaraci bu siyonist yaklaşımdır İslamiyeti sadece bu ülkenin çocuklarına aitmiş gibi görmek Müslüman cihat eder Türk gibi 1000 yıldır cihad ediyor suriyeli kardeşlerin ne yapıyor ürüyor ve eline silah alıp toprağını aşını yuvasını kurtarmaya gitmiyor muhacirler ensara sığınmış ama bedir savaşında en önde çarpışmış ve en fazla kaybı vermiştir uhud hendek devam etmiş sonunda da Mekke fethedilince bir çoğu dönmüştür seninkilerde nargile çekip nede olsa müslüman kardeşi 90 yıl önce hastanelerde katlettiği mehmetçiğin gölgesine sığınmış nargile keyfi yapmaktadır ibni selul olmayın
bu günleri arayacağımıza bahse girerim...bunlar iyi günler...
Suriyelileri doldurduktan sonra bu ülkede ne ekonomi kalır ne de huzur. Hep o Akp 'nin lüzumsuz duygusallığı yüzünden oldu. Adamlara acıdılar şimdi acınacak duruma getirdiler, her taraf işsiz güçsüz Suriyeli ve Kürt dolu.
Bu maaşı begenmeyip bos gezenler ne olacak
1300 maaş a şükür eder olduk bir işten kovulsak yandık. .zaten intihar ayrılık aile içi katliam açlıktan yokluktan. ..bu haksizlik devam ettikçe bu ülkede herşey olur
Az ile yetinmeyinin gözünü toprak doyurur. Toprak ile yetinmeyenin gözünü ateş doyurur. Ateş ile yetinmeyenin gözünü!!! göz de yandı, öyle bi dertte kalmadı...
@caygaraci bu tipik hükümet yaklaşımı herkezi azlığa mahkum edip kendileri 1.5 milyon avroluk zırhlıya biniyor köşk yetmiyor saray yapılıyor bu idareciler neden azla yetinmiyor da sadece vatandaş azla yetiniyor ve adım gibi eminim sende o zenginlerdensin
İŞSİZLİĞİN %11-12 OLMADIĞINI HERKES BİLİYOR, BELKİ BİR ORAN VERMEK DOĞRU DEĞİL AMA VERİLEN ORANLARIN İKİ KATIDIR, HELEKİ ÜNİ. MEZUNU OLUP ORTAOKUL MEZUNU BİRİNİN YAPACAĞI İŞLERİ MECBURİYETTEN YAPAN GENÇLERİMİZ HADDİNDEN FAZLA
Bu korku ülkesina dönen,yıllarca OHAL uygulamak isteyen idareciler milleti korkutuyor ve iş yeri sahipleri iflas açıklaması yasak olduğu için,yeni yatırım yapmıyor,gizli gizli varlıklarını dışarı kaçırıyor.Bir an önce OHAL KALDIRILMALI MİLLETE GÜVEN VERİLMELİ,yoksa çok geç olabilir.
Akp sağ olsun , Suriyelileri getirdi herkesi işsiz yaptı. Siyasete duygularını sokarsan tarihte olduğu gibi diğer devletler gibi dünya sahnesinden silinirsin. Siyasette duygu yoktur, siyasette çıkar vardır. Siyaset yapmayı öğrenin biraz Akp. O Suriyelileri bu kadar almayacaktınız , milletin parasını 10 milyar doları çarçur etmeyecektiniz. Ama müstahak size.
15 temmuzu yaşamış bir ülke için bu tür verileri malzeme yapan şahsiyetlerin bu ülkede bir yazar kasa muhabbetine ekonomik bunalıma girdiğini unutmuş olmalılar .
o yazar kasa zamaninda acta bak dolar nekadardi şimdi nekadar
Al partiye gönül verdik fakat şuanda ekonomik anlamda aşağı yönlü hareket olduğu konusuna katılıyorum. Malesefki son 1 yıldır başarısız bir tablo var. Evet çok büyük yatırımlar yapıyor devlet. Faiz oranlarını düşürüyor ve ımf ye borcu bitirdiler ama üretim yeterli değil boş gezen insanlar arttıkça iş daha zora giriyor. Enflasyon yüksek değil ama orta ve küçük ölçekli firmaların vergi maliyeti korkunç yüksel bundan dolayı büyüyemiyor be para harcamaya korkuyorlar. İnsanlarda kayıt dışı işçi çalıştırmaya yöneliyor. Yemek sektörü bile türkmenleri çalıştırmaya başladı
NE İSTİKRAR NE İSTİKRAR..
önümüzdeki yıldan itibaren 400 bin imam hatipli mezun olacak her yıl....bakalım nasıl iş bulacaklar......
OLUR.MU CANIM TC GÜLLÜK GÜLİSTANLIK
olsun duble yollarımız var ekmeği banar banar yeriz..
İşin yoksa birde GSS sigortası borcun var unutma ödemem yok baban dan veya anan dan alırlar yanı sonu icra boş gezerken borçlanan tek ülke bizizdir her halde.
TEK ÇÇZÜM EMEKLİLİĞİ HAKEDİP YAŞA TAKILANLARI EMEKLİ ETMEK.
Bu daha iyi gunlerimiz
Çalışırbgibi gösterilen İŞ - KUR ...v.b. işçiler de zaten işsiz güçsüz dolaşırlar. Keza belediyelerde ...v.b. kurumlarda hesapta çalışanlara oturttulacak değil koltuk sandelye bile yok. İşsizlik oranı bana göre en az % 25 dir. Dilerim iyi olur. herkesin bir işi, evinde aşı, kaygısı tasası olmaz. selamlar
HERKES MASA BAŞI İŞ İSTİYOR, ÜRETİMDE ÇALIŞMAK İSTEYEN YOK. BUGÜN Kİ AKLIM OLSAYDI 15 YAŞINDA İKEN MUHASEBECİLİK YERİNE TEKNİK BÖLÜM OKURDUM.
hepsi yalan bakın ülkelerinden kaçan vatan hainlerine ne rahat yaşıyorlar ülkemizde eeee bizde rejimi değiştirelim diktatörlüğü başkanlığı getirelim işsizlik yoksulluk kalmaz
emeklilikte yaşa takılanları emekli etmezseniz 10 yıla kadar daha çok artar işsizlik sayısı...
mesleki yeterlilik belgesi için ocakta ceza kesmeye başlayın siz bakın bu işsizler kaça çıkacak ......
bu işsizlik rakamına evde oturan ve sırf emekli olsun diye sigortalı gösterilen işverenlerin eşleri de dahil mi..ya da kendi kamyonuyla nakliyecilik yapan ama 20 küsür bin lira verip "K" belgesi almayıp bu belgesi olan bir firmada kendini sigortalı çalışan gösterip de aslında kendi işini yapan nakiyeciler de dahil mi.. ya kaçırdığı vergiye göz yumulmasına ne demeli..adam kendi işini yapıyor ama ne vergi ne birşey.. devlet 3 kuruş rızık peşinde koşan seyyar satıcıyı kovalayacağına bu gibi kayıtlı kayıtsızları kovalasa neler çıkacak ama yok.. her zulüm gariban için.. patronlara sefa sürmek var
ne önemi var 10 gün tatil olacak hep beraber otursunlar işte ...gözünüz ne zaman açılacak çok merak ediyorum ortalık berbat diyoruz kimse inanmıyor anca gezelim tozalım lay lay lom
5 Milyon Aşagı Degil Eyyyyyyyyy Gençlik Zaman Yaklaşıyor Kendi Cebini Degil Ülkesini Seven İnsanlara Sahip Çık.....
Diğer Haberler