İşte partilerin alacağı para yardımları!

Devlet yardımı alacak olan siyasi partiler 2014 yılının aynı zamanda yerel seçim yılı olması nedeniyle 2 katı tutarında Hazine yardımı alacak.

İşte partilerin alacağı para yardımları!

Peki hangi siyasi partiye neye göre yardım alacak ve paralar hesaplara ne zaman yatacak?

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan partilerin paralarının bugün içinde hesaplara yatması bekleniyor

Yapılan yardım miktarlarına bakıldığında en büyük payı AK Parti'nin alacak. AK Parti'nin ardından sırasıyla CHP ve MHP geliyor.

Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yardım ödeneği, dün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından onaylandı. Devlet yardımına hak kazanan AK Parti, CHP ve MHP'ye yapılacak yardımın, söz konusu siyasi partilerin hesaplarına bugün yatırılması bekleniyor.

YARDIM NEYE GÖRE YAPILIYOR?

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri "(B) Cetveli" toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. Bu ödeme de ocak ayının ilk 10 günü içinde tamamlanıyor.

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor. Bu yardımdan faydalanabilecek siyasi partilere, milletvekili genel seçiminin yapılacağı yıl 3 katı, mahalli idareler genel seçim yılı için ise 2 katı olarak ödeniyor. Her iki seçim aynı yıl içerisinde yapıldığında ise bu ödemenin miktarı 3 katı geçemiyor.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan 3 partiye, 2014'ün yerel seçim yılı olması nedeniyle 2 katı tutarında Hazine yardımı yapılacak. Bu çerçevede, söz konusu siyasi partiler, toplamda 315,7 milyon lira tutarında Hazine yardımı alacak.

Bu paranın 177 milyon 130 bin 328 lirası AK Parti'ye, 92 milyon 343 bin 259 lirası CHP'ye ve 46 milyon 233 bin 934 lirası MHP'ye ödenecek. Maliye Bakanlığının, söz konusu Hazine yardımını partilerin hesaplarına bugün aktarması bekleniyor. AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
her kimin kursağına benim bir tek kuruşum haksız yere giriyorsa haram olsun....
gel keyfim gel bizde eve ekmek götüremeyelim kimin umurunda
bu düzenin değişmesi gerekiyor, kimin gücü yeterse girsin siyasete masrafları kenileri karşılasın.
Haram zıkkım olsun haklarımız
bayrak,pankart asmakla oy alacaklarını sanan siyasi partilere kızmayın.kendimize kızalım.
Neye yardım yapılıyor ki seçilenlerin hepsi zengin. Masrafları kendileri karşılasın.Memura zam dedi m 3 kuruş zam o da şimdiden fazlasıyla buharlaştı....
Diğer Haberler