Cumhurbaşkanı Erdoğan süper teşvik paketini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 proje için verilecek süper teşvik paketini açıkladı. 135 milyar liralık teşvik paketinin detaylarını açıklayan Erdoğan, "Bu yatırımlar sayesinde 134 bin dolaylı istihdam ortaya çıkacak. Bu yatırımlar ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlarken, ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalmasını sağlayacak. 47 milyara ulaşan cari açığımızda 19 milyar dolarlık bir iyileşme sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nin tanıtımı ve teşvik belgesi dağıtım töreni, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl hazırlıkları tamamlanan 23 projeye vereceğimiz teşvik belgelerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu 23 proje, sıradan bir hadiseymiş gibi görülüyor. Bu 23 projenin 135 milyar TL yatırım bedeli olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlar sayesinde 34 bin doğrudan, 134 bin de dolaylı istihdam ortaya çıkacak" dedi.

Türkiye'nin sadece büyümediğini gelirin adil bir şekilde paylaşımının da sağlandığının altını çizen Erdoğan, "Burada hemen bir sinyal vereyim. Doğuyu ihmal etmeyin. Turizmde özellikle Van, Ağrı, Iğdır. Buraları ihmal etmeyin. Nevruz sebebiyle 163 bin turist geldi. Doluluk oranı yüzde 90’a çıktı. Oradaki alt yapıyı hemen yapmamız lazım. İran’dan oraya turistler geldiği zaman özellikle bu nevruz kutlamalarını yapabilsinler" dedi.

Erdoğan cari açık konusunda da, "Biz başarılı bir tüccarsak, başarılı bir siyasetçiysek nereden uygunsa alır bu adımı atarız. Cari açık sorunun kökten çözme irademizi ortaya koyduğumuza inanıyorum" dedi.

BİNALİ YILDIRIM: KARAMSAR SENARYO ÜRETENLERİN HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKTIK

Başbakan Binali Yıldırım ise törendeki konuşmasında şu açıklamalarda bulundu:

Türkiye günden güne artan bir güce sahip oluyor. Dün Yusuf Ünsal'a uygulanan davranışa şahit olduk. Dün Cumhurbaşkanımız Yusuf'u aradı ve asil davranışından tebrik etti. Alman polisini şiddetle kınıyor, ölümüne Erdoğan diyen kardeşimizin gözlerinden öpüyorum. Memleketi sevmek işte budur. Proje bazlı teşvik sisteminin tanıtımı için buradayız. Bu teşvik sisteminin özelliği ülkemize yüksek ve orta ölçekle katma değerli ürünler sağlayacak cari açığımızı kapatmaya destek olacak alanlara özel teşvik vermek. Dolayısıyla bugün törenini icra ettiğimiz bu teşvik sistemi sektörel ve firma bazında katma değeri yüksek yatırımları ilgilendiriyor. Toplam büyüklük 135 milyon, yararlanan proje sayısı 23.

Türkiye'yi yatırım üssü bir ülke haline getirmek için gece gündüz çalıştık. Özel sektör 800 milyar üzerinde Türkiye'de yatırım yapıyor. Devlet 125 milyar yatırım yapıyor. 15 yılda nereden nereye geldiğimizi gösteren en güzel rakamlar bunlar. Türkiye özel sektör eliyle kalkınmasını sağlıyor. 2002'de 2003'te ifade ettiğimiz bir hedef var. O gün bugün bu kararlılık içinde çalışıyoruz. Siz değerli yatırımcılarımızın görüşleri önerileri destekleri yol gösterici oldu.

Türkiye'nin bugün yatırım çeken ülkelerden biri olmasını hep birlikte başardık. Milli gelirimizi 851 milyar dolara çıkardığımız gibi... 10 milyon vatandaşımıza istihdam sağladık. Karamsar senaryo üretenleri heveslerini kursaklarında bıraktık. Türkiye düşmanların bütün beklentilerini boşa çıkardı. Emperyal görüşler ve örgütlerini yerle bir ettik. Türkiye bugün kararlılıkla geleceğe yürüyor. Bütün makroekonomik göstergelerde tarihi denebilecek göstergeleri sağladı. 1993-2002 yılları arasında Türkiye yılda sadece 2.6 büyüme başarmışken, 2003-2017 yılları arasında ortalama yüzde 5.8 oranında büyümeyi sağlamıştır. 2017'de elde ettiğimiz 7.4'lük büyümenin 2.3 puanı yatırım ve ihracattan geliyor. Bu tablo da gösteriyor ki, Türkiye yatırıma ihracata dayalı bir büyüme sürecine girmiştir. Bu büyüme inşallah önümüzdeki yıllarda da aynen devam edecektir.

İŞTE PROJENİN DETAYLARI

Söz konusu sistem kapsamında desteklenecek yatırımların toplam tutarı 135 milyar TL olup, 23 adet yatırım projesi için teşvik belgesi düzenlenecek.

Teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar şunlar:

Alvi Medica,
Assan,
Atayurt,
BMC (4 adet proje),
CFS,
Dow Aksa,
Ekore,
Ersan,
SASA (2 adet proje),
İpek Mobilya,
Most Makine,
Siirt Bakır,
Metcap Enerji,
TUSAŞ,
Oyak Renault,
Yıldız Metalurji,
Vestel,
Sütaş,
Tosyalı.

DESTEKLENECEK YATIRIM KONULARI

Teşvik belgesi almaya hak kazanan firmaların aşağıda belirtilen üretim konuları stratejik nitelikleri ve teknolojik özellikleri nedeniyle proje bazlı olarak desteklenecek yatırımlar arasında yer alıyor.

• Yenilenebilir Enerji Teknolojileri (Ingot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi)
• Metalürji Yatırımları (Alüminyum yassı mamul, entegre madencilik, külçe çinko, külçe kurşun, izabe ve katot bakır üretimi vb.)
• Ham Petrol İşleme Rafinerisi
• Petrokimya Ürünleri (Polietilen, Polipropilen, Polimer-Çips, PTA-MEG vb.)
• Karbon Elyaf ve Kompozit Malzeme
• Tıbbi Cihazlar ve Sağlık Teknolojileri (Kateter, stent, kalp kapakçığı üretimi)
• Raylı Sistem Araçları (Hızlı tren, metro vb.)
• Savunma Sanayi Teknolojileri (Muhtelif zırhlı araçlar, muharebe uçağı)
• Motorlu Taşıtlar-Elektronik (Hibrit motor, dizel motor ve batarya üretimi)
• Tarım Teknolojileri Yatırımları (Entegre teknik hayvancılık)

35 BİN KİŞİYE DOĞRUDAN İSTİHDAM

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek 135 milyar TL tutarındaki 23 proje ile yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan istihdam yaratılması öngörülüyor. Söz konusu projeler ile yaratılacak dolaylı istihdamın ise 134 bin kişinin üzerinde olması beklenmektedir.

Diğer taraftan, söz konusu yatırım projelerine konu ürünlerin, ülkemizin dışa bağımlılığının yüksek düzeyde olduğu ürünler ile küresel rekabet gücü yüksek ürünlerden oluşması nedeniyle yatırımların ithalatı azaltıcı ve ihracatı artırıcı etkilerinin güçlü olması beklenmekte, anılan yatırımların hayata geçirilmesiyle cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolar olumlu etki yaratılacağı öngörülüyor.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ NEDİR?

Proje Bazlı Teşvik Sistemi, 7 Eylül 2016 tarihli ve 29824 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6745 Sayılı “Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 80 inci maddesi ile “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” ne ilişkin usul ve esasları belirleyen 2016/9495 Sayılı “Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar” kapsamında uygulanıyor.

Söz konusu destek sistemi ile kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda, asgari 100 milyon dolar tutarındaki, Türkiye'nin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak, teknolojik dönüşümünü sağlayacak, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlar proje bazlı olarak destekleniyor.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ KAPSAMINDA SAĞLANAN DESTEKLER

Proje bazlı olarak desteklenmesine karar verilen yatırım projelerine nitelik ve ihtiyaçları doğrultusunda çok çeşitli destek alternatifleri sunuluyor. Bu kapsamda yatırımcılar;

• Vergisel Destekler
• Gümrük Vergisi Muafiyeti,
• KDV İstisnası,
• Bina inşaat harcamaları için KDV İadesi,
• Yatırım tutarının 2 katına kadar Kurumlar Vergisi İndirimi veya 10 yıla kadar Kurumlar Vergisi İstisnası,
• İstihdam Destekleri
• 10 yıla kadar Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği,
• 10 yıl süreyle Gelir Vergisi Stopajı Desteği,
• Nitelikli Personel Desteği,
• Finansal Destekler
• Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar Faiz veya Kâr Payı Desteği,
• Sermaye Katkısı,
• 10 yıla kadar Enerji Desteği,
• Yatırım Yeri ile ilgili Destekler
• Yatırım Yeri Tahsisi ve belirli şartlarda söz konusu taşınmazın bedelsiz olarak yatırımcıya devredilmesi,
• Altyapı Desteği
• Diğer Destekler
• Kamu Alım Garantisi ve ile İzin, Ruhsat, Tahsis, Lisans ve Tescillerde Kolaylık Getirilmesi, desteklerinden bir veya birden fazlasından yararlanabilecek.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ KAPSAMINDA HAZLİHAZIRDA DESTEKLENEN YATIRIMLAR

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen ilk proje olan Mardin’in Mazıdağı ilçesinde gerçekleştirilecek 2,9 milyar TL tutarındaki 900 kişiye istihdam sağlayacak Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi’ne yönelik olarak yatırımın niteliklerini ve sağlanacak destek unsurlarını içeren Destek Kararı 24 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış ve anılan yatırım adına yatırım teşvik belgesi düzenlenmişti.

Bugün gerçekleştirilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Töreni kapsamında açıklanan 135 milyar TL tutarındaki 23 adet yatırım projesinin her biri için, Resmi Gazete’de yayımlanacak Destek Kararlarını müteakip yatırım teşvik belgesi düzenlenecek.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ İÇİN MÜRACAAT NSIL YAPILIYOR?

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında değerlendirilmek ve desteklerden faydalanmak isteyen yatırımlar, Ekonomi Bakanlığının davet mektubu veya duyurusu üzerine Bakanlığa müracaat edebiliyor.

Bakanlığa sunulan yatırım projeleri, ülkemizin mevcut durumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek kritik ihtiyaçlarını karşılayabilme, ülkemizde üretim kapasitesi yetersiz olan ürünlerde arz güvenliğini sağlayabilme, ülkemizin teknoloji açığı olan alanlarda teknoloji kapasitesini geliştirme, dış ticaret açığı verilen alanlarda ithalat bağımlılığını azaltma, yüksek katma değerli olma, ülkemizde üretimi olmayan, yeni nesil teknolojiler kullanılarak üretim yapılmasını sağlayabilme, farklı sektörlerde ülkemize rekabet gücü kazandırabilme, etkileşimde olduğu sektörlerde teknolojik dönüşümü hızlandırma ve bu sektörlere pozitif dışsallık sağlayabilme, yenilikçi ve ar-ge yoğun yatırım olma, cari işlemler dengesini olumsuz etkileyen ve hammadde sıkıntısı yaşanılan sektörlerde gerçekleştirilecek yüksek katma değerli işlenmiş ürünlerin üretimine yönelik olma, ülkemizin hammadde potansiyelinin değerlendirilmesine olanak sağlayan entegre üretime yönelik olma gibi niteliklere uygunlukları bakımından değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Bakanlık tarafından uygun görülen projeler Bakanlar Kuruluna sunulmakta olup, Bakanlar Kurulu tarafından desteklenmesine karar verilen her bir yatırım projesi için Bakanlar Kurulu Kararı niteliğinde olan Destek Kararı düzenlenmekte, Destek Kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasını müteakip, firmanın müracaatı üzerine, yatırım projesi için yatırım teşvik belgesi düzenleniyor.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİNİN VİZYONU

Sistem sayesinde, dışa bağımlılığı azaltacak, ihracat potansiyelini artıracak, sanayide teknolojik ve dijital dönüşümü sağlayacak, Ar-Ge içeriği yüksek yatırımların hayata geçirilmesi ile Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine ve istihdam düzeyinin artırılmasına katkı sağlanacağı ve bu kapsamda kamu yararının sağlanarak orta-uzun vadede gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan toplumsal refaha katkıda bulunulacağı öngörülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 117 yorum
devletin son barutlari bunlar. yandaslar bu paralarida yiyecek. sonra devasal bir borc cocuklarimiza kalacak
@ata_ata_1997 Şu an için tüm ekonomik göstergeler mükemmel değil mi? Düşünün ki arabayla gidiyorsunuz göstergeler harika, yakıt deposu ful, hararet normal, arıza lambası hiç yanmıyor, tabi bu arada motordan dumanlar yükseliyor ama dikkate alan yok durmak yok yola devam, gidin bakalım nereye kadar gideceksiniz...
küçük esnafa yine bişey yok her zamanki gibi
YEV HE HE.YESİNLER SENİN TEŞVİĞİNİ,DOLAR 4.07 EURO 5 TL.BU GİDİŞLE FAİZDÜŞÜRME DEĞİL ARTIRMASSAN,ORTALIK TOZ DUMAN OLACAK
@berkuygurc IMF YE DESEKİ BANA BORÇ PARA VER UYGULAYACAĞI EN YÜKSEK YÜZDE 6 FAİZ.ŞİMDİ TÜRKİYEDEKİ ENYÜKSEK BORÇLANMA BONO FAİZİ 14.46.BİRİLERİNE ŞİRİN GÖZÜKMEK VE IMF Yİ KÖTÜ OLARAK GÖSTERMEK İÇİN ÜLKEYİ ZARARA UĞRATIYORLAR
yav arkadaş para yok diyorsunuz 135 milyarı nereden buluyorsunuz valla bravo...
para yok ülke batıyor diye bu sizin paranoyak ve histerik korkularınız sadece
@devrimdeniz76 Yıllık Milli Gelir 3,5 trilyon TL Hatırlatayım..
@devrimdeniz76 Haberin başlığından sonrasını da okursan. Para verecem değil para almayacağım diyor devlet. KDV istisnası, vergi indirimleri, gümrük vergisi falan gibi büyük gider kalemlerinden muaf tutuyor firmaları.
@devrimdeniz76 işşizlik sigortasında biriken parayı kullanacaklar
@yusuf_ayhan_1993 tabiki korkarız bu vatan hepimizin birinin değil
senden ve benden :))
@kenan180 Almayacaksan asgari ücretliden emekliden memurdan işçiden almayacaksın aslanım tv den gördüğümüz lüx hayatı yaşayanlardan değil
ESNAF KAN AĞLIYOR..SAAT ŞU AN 15:46 SİFTAH YOK..ÖDEMELER BİRİKTİ..ACİL PARA LAZIM..ZOR DURUMDA OLAN BÜTÜN ESNAFA ACİL KREDİ LAZIM..
RTE AĞZINLA KUŞ TUTSAN DA BOŞUNA. ÜLKEYİ GETİRDİĞİN HALE BAK. SENİN YERİNDE BAŞKA BİRİSİ OLSAYDI 40 DEFA İSTİFA EDERDİ. MİLLET SENİ SADIĞA GÖMMEDEN ÇEK GİT YETER ARTIK.
Memura İşçiye vatandaşa zırnık yok gene hep fakirden al zengine ver politikası.
BÜYÜKLER DAHA DA BÜYÜYECEK KÜÇÜKLER YOK OLACAK
Alkışlayın alkışlayın,iyi öpecekler giderayak sizi.Zaten sattılar memleketİ,şakşakçıları da satsalardı keşke...
HANGİ MİLYONLAR BU HABERİ BEKLİYORDU.? ZATEN 23 PROJE ODA 21 İŞ VERENE.
Ne varsa büyük patronlara küçük esnaf a avucunu yalatıyosunuz çok yazık
“ölümüne erdoğan diyor,memleketini sevmek böyle bişey” ???????
Milletin parası niye zenginlere veriliyor? Verilecekse işsiz gençlere verilsin kendi işlerini kursunlar...
alan firmalara bakın hepsi bağlantılı arkadaşlar
Şeker fabrikalarını ABD'ye peşkeş çeken BOPCULAR vatan satarak vatan savunulması yapılmaz
Kalkınmanın temeli eğitimden geçer. Eğitimimizin hali ortada. Yakında ekonomi duasına çıkarsak şaşırmayalım.
Firmalarda belli her halde! Gel yandaş gel
dağıtın holdinglere milletin parasını sonra halka teşvik verecez diye oylarını kapın.
offf gider ayak 135 milyar kimin oarasini kime veriyorsunuz
İşçi,Memur, Emekli ve çiftçi yok tarım hayvancılık üretim yok sattığı şeker fabrikalarının yerine yöre halkını kalkındıracak her hangi bir yatırım yok varsa yoksa rant çevresi millet aç aç yaşam savaşı veriyor her gün zam yağmuru bu yatırım paketi tam bir rant fiyaskosu Beni inanddıra bilmeniz için tarım ve hayvancılıkta yapılacak reformu görmem lazım millet petrol ve araç yiyemeyeceğine göre önce halkın geçim refahı için tarım ve hayvancılık şart Gap projesi neden hayata geçmiyor benim elimde yetkim olsa bu ülkeyi dört yılda tarım ve hayavancılıkta devrim yaparım Çok basit
vatandaş açlıktan öleceğiz diyor gene zengine zenginlik alt tabakaya hiç birşey yok oy oyunu bence tüm kamu kurum ve kuruluşları varlık fonuna devir edildi deniyor kredi alabilmek için 135 milyar fon acagiz bankalar faiz düşürsün deniyor bankaların faiz batağına sürüklenen bir proje ortaya çıkıyor yazık alt tabakaya yazık küçük esnafa bataklığa çekiliyor acıyorum milletin haline
EMEKLİLERE PARA YOK TEŞVİKMİŞ ZENGİNİ DAHA ZENGİN ETME YOLLARI BUNLAR HADİ ORADAN 2.000 SONRASI EMEKLİLERE NE İNTİBAK VAR NE BİR ŞEY KURUMLARINIZA YAZIYORUZ CUMHUR BAŞKANI VE BAŞBAKAN BU KONUYA BAKSIN DİYE ONLAR KENDİLERİNİN ÜZERİNE VAZİFE OLMAYAN KONU HAKKINDA CEVABI YAZIP KANUN LAZIM DİYORLAR KANUNLARI KİM ÇIKARIYOR BAŞTAKİ OLANLAR AMA BAŞTA OLANLAR SADECE MİLLETVEKİLLERİNE ZAM ÇIKARIYOR DİĞERLERİ ÖLSÜN EVET BU HALK ACINDAN ÖLÜYORDU AMA SİZ BAŞTA KİLERİNİ KORUMAK İÇİN CANINI VERDİ SİZ ÜÇ KURUŞ PARAYA KIYIP EMEKLİYE VERMİYORSUNUZ ELİNİZ TİTRİYOR.
EKONOMİNİN CANDAMARI KÜÇÜK ESNAF NERDE. TARIMSAL ÜRETİMİ ÜLKEMİN İNSANIN YAŞAMA İHTİYACI OLAN TARIMSAL ÜRÜNLERİ ÜRETİM İÇİN TEŞVİK VAR MI ? BOŞ VAAT HEPSİ. SATA SATA SATACAK BİRŞEYDE KALMADI. TÜM BAKANLARI TOPLASA MİLLET VEKİLLERİDE DAHİL BIRAKIN İHLAE PEŞİNDE KOŞMAYI ÜLKE SORUNLARI NELERDİR NASL KURTULABİLİRİZİ ARAŞTIRIN DİYEN VAR MI BUNU DERT EDİNENE VAR MI KOCAM SIFIR YANİ YOK TABİ
Bu teşviği alanların paraya ihtiyaçlarımı var? Peki neden teşvik alıyorlar? Yüz binlerce çalışanı olan patronlar bunlar sırf seçim yalakalığı yapıyor iktidar partimiz ki çalışanların oyları kendilerine dönsün diye. Başka bir gerekçesi ve açıklaması yok bunun.
Yok Reyiz yok! Teşviklerle meşviklerle kurtaramayacaksın. Senin miyadın doldu. Bu milletin önünü aç,çekil git.
yandaşlarda kurtaramıyacak bu secımde sızı
Sütaş a vestel e destek olmasan ne olur. Bu şirketlerin sahipleri araştırılmalı. Ben organik hoşafa da üç beş milyar verirler diye düşündüm
Yandaşa süper, küçük esnafa lüfer'in kılçıkları.
dolar kaç tl sn akparti genel başkanımız? Aldığımız zam şimdiden eridi gitti. çarşı pazar yanıyor. Siz bizim vergilerimizle saraylarda yaşıyorsunuz bir de vatandaşa gariban dye hitab ediyorsunuz asıl gariban kim aceba
tayyip zenginlerin baronların adamı. baronlar şartlı getirdi.çifçi batmış. bakkal batmış umrunda degil. geldiginde dedi. ufak esnafı bitecek.
para calmanin yeni yontemini bulmuslar.
nası sevindik nası sevindik bi bilsen..23 firma....
sütaş'ı israillilere satmışlardı onları da düşünmüşler :))
Zengini daha zengin yapma projesi. Halka yansıyan ne var burda HİÇBİRŞEY
KANIMIZI EMDİN. SURİYELİLERİNİ DE AL DEFOL GİT ÜLKEMİZİN BAŞINDAN
Demokrasi adalet yoksa bunlar boş çırpınışlar.
Bu saatten sonra dikiş tutmaz .olay bitmiştir.cunku sizde faizleri düşürecek kapasite yok o iş de yalanla olsa onu da yapacaksınız ama marketten alınan ürünleri gizleyemezsiniz.bu milletin duygularıyla oynarsaniz yalanla dolanla Allah da böle böle cezalandirir.allahin adaletinib sizin gibi olduğunu mu zannediyorsunuz
Birde memuru işçiyi emekliyi düşünseler ahh. Bu sadece işsizliğe karşı alınan önlem. İşçiye memura emekliye faizsiz kredi verseler, ozaman ben bankaları görürüm.
hepsi hikaye bir projeye yüzlerce kişi müracaat ediyor durumu uygun olanlara verilmiyor yandaş kişilere veriliyor bunu gözüyle görmeyen yatırımcı halen amadır
Bilo oglan ile KIZ BEKIR mi bu projeleri HAZIRLAYANLAR acaba :)???? Hepside yalan dolan....AKPli Arabi tiplere verilen krediler vb ...normal halka gene kocaman bir deve vereceklermis;) LOL
Diğer Haberler