FİNANS

İşten çıkan kıdem tazminatını alabilcek mi?

İşten çıkışlarda verilen kıdem tazminatıyla ilgili yeni düzenleme...

İşten çıkan kıdem tazminatını alabilcek mi?

Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili en önemli tartışmalar ise işten çıkartılan işçinin kıdem tazminatını ne zaman ve ne kadarını alabileceği üzerinde yoğunlaşıyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde bazı köşe yazarlarına konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bugün Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar'ın köşesine yansıyan bilgilere göre önümüzdeki yasama gündeminde TBMM'nin gündemine gelecek olan Kıdem Tazminatı Fonu, bireysel emeklilik sistemine (BES) benzer bir formülle çalışacak. Şirketler, çalışanların kıdem tazminatlarını bu fona yatıracak ve fon devletin garantisinde olacak. Fon'da biriken para da BES'teki gibi değerlendirilecek.

Yeni modelde işçiler işverenin kendisi için Kıdem Tazminatı Fonu’na para yatırıp yatırmadığını her an görebilecek. Parasının ne kadar biriktiğini, getirisini izleyebilecek. Çalıştığı şirket iflas etse bile fondaki parasına birşey olmayacak.

Bir başka işe girdiğinde de aynı hesap yine işlemeye devam edecek.

TAZMİNATLAR NE ZAMAN ALINACAK?

Ancak burada en büyük tartışma işten çıkartılan işçilerin kıdem tazminatlarını ne zaman alacağı üzerinde yoğunlaşıyor. Normalde işten çıkarılan bir çalışan kıdem tazminatını hemen alabiliyor. Yeni sistemde ise bu konu son derece belirsiz. İşten atılan bir çalışan kıdem tazminatını ne zaman alabilecek? Burada konulan bazı senaryolar var. Bunlardan bir tanesi işten çıkartılan bir çalışanın emekliliğe hak kazanacağı tarihe kadar hesabına dokunamaması. Diğeri, bu hesabından belirli oranda bir parayı çekme hakkı olması. Bir diğeri de işten ayrıldıktan belirli bir süre sonra parasının yine belirli bir oranını çekebilmesi.

 

(HÜRRİYET)

Okuyucu Yorumları76 yorum
 • 2 Oy
  toplanan deprem vergileri nerede millet cayır cayır ödüyor haram zıkım olsun
 • 1 Oy
  işi bırakma kararı veren veya işten çıkartılan bir kişi alacağı tazminatıyla kendisine bir dükkan açabiliyordu ama bu süreçte devlet şimdi herkese işten çıktıysan git bir yerde sıfırdan asgari ücretle çalış diyor. emekliliğin hayal olduğu bir ülkede tazminatları emekli olunca almaktan bahsediyorlar böyle bir saçmalık olamaz. bir düzenleme yapılıyorsa biraz insaflıca yapılmalıdır. yazık bu kadar insana....
 • 3 Oy
  BİR İŞÇİNİN EMEGİNE GÖZ DİKMEDİGİNİZ KALMIŞTI GERİ KALMIŞ ZİHNİYET .
 • 5 Oy
  arkadaşlar.bana lazım olan benim şimdiye kadarki olan tazminatım ne olacak,birisi bana bunu açıklayabilirmi,yani geriye dönükleride kapsıycakmı?
 • 0 Oy
  bildiğim kadarıyla yasa çıktıktan sonra işe girenleri kapsıyor bu tazminat olayı
 • 0 Oy
  kanun geriye dönük calışmaz.yürürlüge girdigi tarihten sonra ya calışır.müktesep haklarda bi sorun sıkıntı yok ama nasıl nemalanacak belli degil.birde türkiyede şimdiye kadar fonların akibeti belli .hepsi amacı dışında kullanıldı.
 • 1 Oy
  Ben bu devletin hiç bir uygulamasını güvenilir bulmuyorum ve çünkü baş bakmayanı ve tüm bakmayanları siyasetçileri bürokratlarının çoğunluğu dürüst değil her şeyleri yalan ve yalancılar yüzsüz yalancılar.Nasıl almanyada fabrikalar var ihracat yapıyor para kazanıyorsa bu ülkede seviyesi oldukça alçak devleti vatandaş gibi bir gelir kapısı vatandaşı var pastanın başındaki ganı bozuklar yavşaklar.
 • 1 Oy
  VVatandaşın bir tek kıdem tazminatı kalmıştı onuda götürecekler.Özel şirkette çalışan bir kişi işten çıkarıldığı zaman çalıştığı kadar kıdem tazminatı oluyordu ve yeni iş bulana kadar o tazminatla idare ediyordu.Şimdi yatırılan tazminatı daha işçi çıkmadan iktidar o paryı harcıyacğından dolayı emekli olanakadar lamayacak.
 • 1 Oy
  iyi tarafı var bırakında insan gibi her yıl cekelim paramısı ben 57 yaşında emekli olcam tazminatı ne yapayım ozaman.zaten maaşım yüzde 15 vergi olarak kesiyorsunuz.ondan sonra cıkıp kul hakkı yemek günahdır diyorsunuz...bazı yasalarıda calışanlar icin yapın ALLAH AŞKINA yeter aysonu zaten maaş yetmiyor.
 • 0 Oy
  devlet gene uyanıklık yapıyor arkadaşlar emekli olasıya kadar kim sağ kalır kim ölürr o paralar unutulur tabikide hazineye kalırr !!!
 • 0 Oy
  AKP YE VERDİĞİM OYA YAZIKLAR OLSUN......
 • 0 Oy
  valla ben paramı ev geçindirmekte zorlanan millet vekillerine bağışlıyorum. yazıktır garipler tatile bile çıkamıyorlar. canlarım benim .her kuruş helal osun size. ha birde benim bir yeğenim var yetim maaşı alıyor onun maaşıda bülen arınca bağışlıyoruz yazıktır traş olacak permatik bile alamıyorlar çok üzülüyoruz aiilecek . ben işsizlik maaşımıda kandilde yatan öcalana bağışlıyorum. adamcağız dergi filan alsın kendine. birde tellak tutsun ben öderim parasını. yazıktır aç bırakmayın adamı. valla bağışlıcak bişeym kalmadı. var ama burada söylenmöez.
 • 0 Oy
  Patronlar devlete baskı yapıyor tazminatı kaldırın diye.Devlette bunu kendi alehinde kullanıp daha sonra kaldıracak zamanındaki emlak vergisi fonları gibi. Kimsenin işçilerin haklarını düşündüğü yok kanun var denetim yok olan denetçilerde çay içip keselerini doldurmaya geliyorlar zaten.Biz millet olarak dürüst değiliz.
 • 0 Oy
  Kımsenin parası devlette kalmaz ölmeye yakın alırız paramızı milletin parasını işletecek devlet, madem bu kadar milleti düşünüyorlar o zaman istediği an ceksin millet parasını fondan ..
 • 0 Oy
  şimdi devlet baba bizi düşünüyor, neden .... ! çünkü bu hükümet işveren yanlısı değil garibanın haklarını savunmak için,işvereni karşısına alıyor , neden ...! sırf bizlerde haklarımızı alalım,gelir düzeyimiz yükselsin diyeee bütün bunlar,oylarımızı akp hükümetine vereceğiz neden...! çünkü bu kıdem tazminatı ile ilgili tüm maddeleri kamuoyunda tartışmalara açtı aylarca maddeler üzerinde görüşüldü yazarlar ,işciler ,sendikalar ,vs.vs herkes fikrini açıkca beyan etti ve meclisteki partilerin fikir birliği ile bu yasa çıkıyor ...! not : ne hikmetse işadamları gık bile demiyorlar neden acaba...
 • 0 Oy
  1)bu para fonlar da değerlenecekse,çalışana ayrıca kar payı verilecekmi? 2)sadece emekliler alabiliyorsa,işten ayrılan ya da çıkarılan iş bulana kadar ne ile idare edecek?
 • 2 Oy
  arkadaşlar taşeron firmalar 11 ay çalışıyor gösterip kıdem tazminatı vermiyor bu açıdan işçinin kıdem tazminatı devlet tarafından korunuyor bence iyi çalışan açısından
 • 0 Oy
  ya iyi iyi de neden emekliliğe kadar bekleyeceğim yada neden paramın bir kısmını alacağım yine devlet garantisinde olsun tamam ben işten çıktımmı yine benim paramı versin hemen ihtiyacı olan var benim paramı neden kullanacaklar...
 • 2 Oy
  Yemeye doyamadılar. Parayı alıp hiç edecekler. 2023 de bir yasa bu paralara el konmuştur. Bitti.
 • 2 Oy
  Böyle bir kanun çıktığına sevinmek lazım. Çok kişi tanıyorum. Özel sektörde çalışıyor. Fakat emekli olduğu halde kıdem tazminatını almıyor. Çünki emekli oldu. Fakat aynı işte yine çalışıyor. Bu durumların da önüne geçilecektir. Ya da İşyeri sahibi iflas ettiği zaman, Kıdem tazminatı alamayan işçilerin mağduriyeti de ortadan kalkacak. Bir kişi bile çalıştıranlar kıdem tazminatını yatıracaklar. Bu fon hem devletin işine gelecek. Hem de ileride işçilerin alacağı tazminat güvenceye alınmış olacaktır.
 • 0 Oy
  bırakın iyiyimiş ya devlet asgari ücretli işciyi çok düşünse çalısma saatlerine dikkat eder önce büyük işletmeler tamada orta ve küçüklerde mesai bakılıyormu sabah 8 aksam gün batımı bunları düşünmeyen iktidar düşüne düşüne kıdem tazminatınımı düşündü amaç belli ellerine alabildikleri kadar para almak ve parayıda neymi ş emekli olunca alacakmısız bu şartlarda ben emekli oluncaya kadar zaten düşük maaşla çalısayım işten ayrılımcada alacagım toplu parayı devletten alamayayım madem düşünceleiler iş akti bittiğinde hemen gelin biz verecegiz deseler ya bana para lazım yılar sonra değil
 • 0 Oy
  Yazıyı birkez daha okuyunuz.Burada amaç vermek değil nasıl el koyarım mantığı.KEY ve Tasarruf Teşviklerde bunu yaşadık.Banka getirileriin %100 olduğu zamanlarda geri ödemelere bu oran 5,6 olarak hesaplandığını biliyorsunuz (!) umarım.Kapitalzm; gölge vermeyen ağacı keser. FON diyince hemen duracaksın.
 • 0 Oy
  Devlet işçilerinin kodem tazminatları şimdiki durumda bile devlet garantisinde ama özel sektörünki değil. Yapılacak düzenleme ile özel sektör çalışanlarının kıdem tazminatları garantiye alınacak ama tüm çalışanların kıdem tazminat miktarları belirli bir miktar düşecek sendikalar çok bencilce davranıyor çoğunluk hakkını alsın yerine belirli bir azınlık daha çok kazansın derdinde.
 • 0 Oy
  Adam istifa etti fon paayı işverene iade edicek mi? VEYA Adam işten ayrılıp Kıdem tazminatıyla kendi işini kurmak istiyor .Kıdem tazminatının tamamı ödenmeli .Ayrıca devlet millet içindir bu şekilde devlet devlet için oluyor .İşverende çalışanda mağdur ediliyor .Bu konu çok ince eleyip sık dokunmalı
 • 0 Oy
  işin kısacası su arkadaslar hükümetin parası bitti satacak baska malda kalmadı işçiler çalışan bir amele zaten senin sırtından devlet parayı çalıştırıp yiyecek işsizlik sigortasında biriken para 6 katrılonu geçti hükümet şimdi hazır paraya gözünü dikti işçi kardesim uyan paranı SENDİKALAR a bile kaptırma hesap sor
 • 0 Oy
  nemaparası.keyparası.kalmadı.derkenişsislikparası.çıktı.şimdide...tazminatlar.....ardındanda.maşımızaortakolurlar.sonunda.dönünde.biröpücükverinderler..
 • 0 Oy
  herkes aldığı ücretten ssk lı gösterilirse ok. ve işten çıktığında bu parayı keş alması lazım. yoksa saçma bir uygulama. ve halk sokaklara dökülür.
 • 0 Oy
  çok saçma sapan işçi gidipte patronuna diyebilirmi patronum sen bu ay benim kıdem tazminatını yatırmamışsın diye ,patronda diycek sana güle güle sana kıdem falan yok.bu sefer devlete gitçen oda diycek şunu şöyle yap böyle yap.olan yine işçi bizlere olcak.zaten baştakilerin hepsinin bir fabrikası var bunu bunlar öneriyorlar az kaldı sırtımızda donumuzuda alırlarsa şaşırmam.
 • 0 Oy
  faizler silinsin ana para ödensin yeter
 • 0 Oy
  Bu fona aktaracakları parayıda deprem vergileri gibi yola harcayacaklar. Sonra bilmem kaç kilometre yol yaptık diye övünecekler. Ne güzel dünya be..
 • 0 Oy
  bu saçmalığın birtek amacı var.özelleştirmelerle çizdikleri tozpembe tabloyu seçime kadar sürdürebilmek için kaynak yaratmak.bu işi sadece tuzu kurular,patronlar ve hükümet yalakalrı destekler.ha bide aptallar.
 • 0 Oy
  işsizlik fonundaki gibi iktidarların açıklarını kapatacak desenize şuna...
 • 0 Oy
  bu kanun bununla kalmayacak dışardan ucuz işci getirip maaşları daha aşağıya çekip milletin iyice belini kıracaklar
 • 0 Oy
  haw kazanılmış haklar ne olacak onla ilgili bir haber verse bu hükumet hep indiregandi peşindeler ne tuhaf
 • 0 Oy
  diyelim ki işten çıktım ,bir daha da çalışmayı düşünmüyorum emeklide olmayı düşünmüyorum kendimi dondurdum:))) yani alamayacakmıyım kıdem tazminatımı ölünceye dek biri cevaplarsa sevinirim şimdi şöyle düşünenler olabilir ne yiyip içecen peki.balık tutarım ava çıkarım falan filan doğada herşey var mantar falan hepsi mevcut:))))))).alamayacakmıyım parayı nasıl bir iştir arkadaş yaaaa.işsizlik parasından sonra iş buna mı geldi bu parayıdamı vermemek için hertürlü dalaverayı çevirecekler.ey hükümet yetkilileri köşeleri kaptınız hertürlü iş bitiriminden payları üleştiniz bizi bize bırakın kardeşim.
 • 0 Oy
  KONUŞULMAYAN BİR YAN DAHA VAR ARKADAŞLAR...FONA İŞ VEREN TARAFINDAN NE KADAR PARA YATIRALACAK NİYE BUNDAN BAHSETMİYORLAR...BİLDİĞİM KADARIYLA TAZMİNATIMIZ EPEY DÜŞÜYOR DİYE....
 • 0 Oy
  adam zaten işten cıkmıs kiraydı 3 cocuktu bes cocuktuya hani o cocuklar bedava dan doymuyor okula bedavadan gitmiyor hersey para millet yakında duvarları kemirecek sayenizde yatak odamızdan gittiğimiz geldiğimiz yere herseye yeni kanun yeni düzenleme adı altında el atıp hiç ettiniz yine fakirin fukaranın cüzdanındaki 3 kurusa göz diktiniz işte sizin dininiz işte sizin imanınız bu ! zaten adam işten atılıyor parasız neyle gecinsin sizin cemaatinize mürid olup sizemi dilensin istediğiniz hep bu değilmi siz önce işcisine bir elden bir bankadan para veren iş verene bakın yeter
 • 0 Oy
  yeter işçinin alınteriyle ettiğiniz alay yeter yandasa cektiğiniz peşkeşler yeter beslediğiniz libya suriye vatandasları önce kendi vatandasını besle özel sektörde insanlıktan cıkararak calıstırılıyor bu ülkede insanlar iki dudak arasında güvensiz stersli hor görülen hayatları görün eğer gercekten allahtan korkuyorsanız biraz yaradana inanıyorsanız işçiyi insandan saymayan patrona dur deyin sağlık can güvenliği yarının garantisi olmadan calısılmasına dur deyin adam zaten işten atılmıs yeni bir iş bulana kadar 3-5 kurus kıdem tazminatıyla ewine coluğuna cocuğuna bakacak ama nerdeeeeeeeeee
 • 0 Oy
  AYNI EMLAK KONUTTA TAKİ GİBİ KIDEM TAZMINATIMIZI HİÇ EDECEKLER BEN İŞTEN ÇIKARILIRSAM BILIRIM PARAMIN DEGERINI KIMSE YA DÜŞMEZ ÖYLE DEGİLMİ SAYIN ÇALIŞANLAR..
 • 0 Oy
  kıdem tazminatı işten çıktıktan sonra tamamen ödenmeli bence ve işçi kendi isteğiyle çıktığında da alabilmeli yoksa şu anki yasya göre işçiler kıdem tazminatını alabilmek için sevmedikleri halde aynı işyerinde çalışmak zorunda kalan birer köle durumundalar. ben kendimden biliyorum 5 yıllık tazminatımı bırakıp çıkmak zorunda kaldım hepsi de zehir zıkkım olsun
 • 0 Oy
  işten çıkardıktan sonra verilmeyecek ve emekliliği bekleyecekse bu para ne işime yaradı zaten işsiz kalmışım paraya ihtiyacım olacak emeklilik yaşı 65 o güne kim öleee kim kala
 • 0 Oy
  geçenlerde taminat kaldırılacak deniyordu.ne yapcakları belli değil bunlarında.
 • 0 Oy
  ben bu belirsizliklerde aldım tazminatımı.şanslıyım derdine yansın millet.ey daha coook değişir diyenler.(900 tl maaş alıyordum,primim maaşım üzerinden yatıyordu,4.5 sene calıştım son calıstıgım yerde.12 ocak 2012 yılında cıkarıldım.bu hesap üzerinden hesaplayın).vall aben aldım paramı bakın basınızın caresine
 • 1 Oy
  bencede en iyisi du sistem
 • 17 Oy
  Şu an kıdem tazminatı kesinleşmiş bir alacak değildir. İstifa ettiğinizde yada kanunla belirlenmiş aleyhinize olan durumlarda işvereniniz işinize son verdiğinde kıdem tazminatı hakkınız yanmaktadır. Bu düzenleme eğer kıdem tazminatlarını garanti altına alacaksa çalışan için iyi olacaktır. Kimsenin parası devlette kalmaz, eninde sonunda alırsınız.
 • 0 Oy
  haklısın devlette kimsenin parası kalmaz.. tıpkı tasarruf teşvik fonu, konut edindirme fonu gibi,,,, dimi. fon paralarını devlet istediği yere kullanabilir. biliyormusun. tıptı deprem fonlarınla otoyol yapılması gibi. sen hala uyu...iyi geceler....30 yıl çalış sonra bir maaş ikramiyen var desinlerde göreyim.. bu arada yüzde 8 den yüzde 3 e düşüyor. buda size verilecek paranın çok fazla düşeceğini gösteriyor...
 • 0 Oy
  Bakın ne güzel söylemişsiniz İsmail bey kimsenin parası devlette kalmaz öder diye.Çok haklısınız bu konuda devlet işçileri sendikaları tarafından yapılan yaygara da bu yüzden zaten onların kodem tazminatları şimdiki durumda bile devlet garantisinde ama özel sektörünki değil. Yapılacak düzenleme ile özel sektör çalışanlarının kıdem tazminatları garantiye alınacak ama tüm çalışanların kıdem tazminat miktarları belirli bir miktar düşecek sendikalar çok bencilce davranıyor çoğunluk hakkını alsın yerine belirli bir azınlık daha çok kazansın derdinde.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın