İşten çıkartılanlar için üçüncü tazminat

30'dan az personel istihdam eden işyerlerinden çıkartılan çalışanlar için üçüncü bir tazminat var. Üstelik bu tazminat üç ile çarpılıyor.

İşten çıkartılanlar için üçüncü tazminat

Çalışma hayatında işvereni de çalışanı da koruyan kurallar ve güvenceler var. Çalışanın işten ayrıldıktan sonra mağdur olmaması için üç ayrı tazminat sistemi konulmuş durumda:

1-İhbar tazminatı,

2-Kıdem tazminatı,

3- Geri dönüş tazminatı (kötü niyet tazminatı).

Kıdem tazminatı kişinin çalıştığı yıl ile brüt maaşının çarpılması ile hesaplanıyor. İhbar tazminatı ise çalışılan yıla göre belirleniyor ve 2 haftadan 8 haftaya kadar çıkıyor. Geri dönüş tazminatında ise 30 kişiden fazla işyerinde çalışanlar, 1 ay içinde dava açtıklarında 8 brüt maaşa kadar tazminat alabiliyor.

30 kişiden az personeli olan ve Türkiye'deki çoğunluk şirketlerin çalışanlarının ise farklı bir güvencesi bulunuyor. Bu çalışanlar işe geri dönüş davası açamıyorlar ancak 'kötü niyet tazminatı' ile alacakları parayı 3'e katlayabiliyorlar.

Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre, kötü niyet tazminatı fesih hakkını kullanırken işverenin yaptığı hatalarla ortaya çıkıyor. Birçok çalışan bundan habersiz olduğu için de bu tazminatı kaçırıyor. Oysa dediğimiz gibi ihbar tazminatının üç katı ödeniyor ve ciddi bir tutar oluşturuyor. Burada çalışanın işten çıkartılırken haksızlığa uğraması söz konusu. Örneğin bir işçi sadece evlendiği için ya da hamile kaldığı için işten atılmışsa devreye kötü niyet tazminatı giriyor. Yine ırk, cinsiyet ayrımı, sendika üyeliği, hakkını arama gibi konularda da kötü niyet tazminatına hükmediliyor.

Bir işveren işçinin gerçek maaşını bordroya yansıtmıyor ve prim vergi kaçırıyorsa çalışan da bunu Çalışma Bakanlığı'nın ALO 170 hattına bildirmişse bu sebeple çıkartıldığında kötü niyet tazminatı devreye giriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Geri dönüş tazminatı diye bir şey hiç duymadım. 4 aylık işe başlatmama tazminatı + 4 aylık boşta geçen süre alacağıdır o.
@romper 4857 sayılı iş kanunu aç orada yazar
hükümetin işsizliği önlemesi gerek tek yol bu hazıra dağlar dayanmaz .bu suriye politikasından da vazgeçmesi ve suriyelileri ülkelerine göndermesi veya avrupaya gitmek istiyene yol vermesi gerek.özel sektöre hazineden para akışını durdurması gerek.o gerek bu gerek peki sonuç evet mi hayır mı bu soruya hiç gerek yok tu ülkenin zaten tek yönetiyorsun durum ortada. aramızın iyi olduğu ülke kalmadı sonumuzu hiç hayırlı görmüyorum bir olmamız gerek hep beraber ülkemizi daha iyiye götürmek çalışmak gerek havanda su dövüyoruz
Diğer Haberler