Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı

Piyasaların merakla beklediği kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), kasım ayında yüzde 0,38 arttı; yıllık enflasyon yüzde 8,55'ten yüzde 10,56'ya yükseldi.

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,38, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,01, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,56 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,87 artış gerçekleşti.

AYLIK EN YÜKSEK ARTIŞ YÜZDE 2,69 İLE GİYİM VE AYAKKABI GURUBUNDA OLDU

Ana harcama grupları itibarıyla 2019 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan, ev eşyasında yüzde 0,59, haberleşmede yüzde 0,39, konutta yüzde 0,36 ve ulaştırmada yüzde 0,33 artış gerçekleşti.

AYLIK EN FAZLA DÜŞÜŞ GÖSTEREN GRUP YÜZDE 0,44 İLE ÇEŞİTLİ MAL VE HİZMETLER OLDU

Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Kasım ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise yüzde 0,15 ile lokanta ve oteller oldu.

Yıllık en fazla artış yüzde 43,35 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti

TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre eğitim yüzde 14,35, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 14,03, sağlık yüzde 13,85 ve lokanta ve oteller yüzde 13,07 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGESİ (B) AYLIK YÜZDE 0,59 ARTTI

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,59, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10,31, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,90 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,13 artış gerçekleşti.

Kasım 2019'da endekste kapsanan 418 maddeden; 33 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 296 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 89 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

piyasa-enfl1

piyasa-enf2


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
Enflasyonda ki artış bukadarken; Ekrem'in %80 link Su Zammı yapmaktaki gayesi neydi.. Bunlar birde iktidar olsalar Millet hapı suyla değil Şarapla yutar herhalde
%80 lik su zammı öyle mı? ????
KİME GÖRE
Seçimden önce Cami cami dolaşıp , "Günde 50_60 yerde İftar açıyoruz" diyen (oda nasıl oluyorsa artık) Din tüccarının, siyasetine Dini alet eden Ekrem'in gerçek yüzü ortaya çıktıkça Anketlerde dibe gitmeye başladı. Kimse özel bir gayret içinde de değildi. Ne iftira ne karalama ! Kendi eliyle Kendi Diliyle indirdi Maskesini
YIL 2002 ÇEYREK ALTIN 35 TL YIL 2019 ÇEYREK ALTIN 450 TL NASIL BİR EKONOMİ YÖNETİM BURDAN YAPIN HESABINIZI  ANLAYANA TABİKİ !!!!!!!!UYUYAN MİLLETLER KÖLE OLARAK UYANIR ....!!!!
Bunların Birde garip bi Fransız hayranlığı var. Meşhur Fransa Kraliçesi gibi Ekrem'de "Şu bulamayan Şarap içsin" mesajı vermiş olabilir. Altıncı ayını Doldurmadan Tırt oldu Ekrem Başkan! Kimsede özel bı gayret sarfetmedi. Kendi eliyle Kendi Diliyle indirdi Maskesini . Boşyere demedik Yalan Dolan da Kemal Ekrem'in Çırağı bile olamaz. CHP genel başkanı olmaya en layık isim Ekrem'dir diye boşa demedik
işte senin gibilerin çoğunlukla olduğu 80 milyonluk bir ülkeyi yönetmek 4 tane koyunu gütmekten daha kolay. peki imamoğlunun su fıyatını mecburen arttırması gerektiğinin ardında yatan sebep enflasyon artışı olmasın? Allahım suçum neydi de beni bunlarla aynı ülkede yarattın?
Kafanın içindeki kıyma kaç kg haberin varmı
@gamlibaykus_19 %70 DOĞALGAZ, B, OKADAR ELEKTRİK DOKUNMUYIORDA SANA SU MI DOKUNUYOR,YADA DÜNYANIN EN PAHALI BENZİN MAZOTU DOKUNUOIRDA SANA SU FATURASIMI DOKUNUYOR SANA
su zammi teklifi yuzde 20...yuzde 80 i yandas basin cikardi...biraz arastir oyle yorum yap.
@tanju.navruz evet yüzde 80 lik su zammı, keşke Ak Parti Mhp vs oyları ile reddedilmeseydi ve chp oyları ile geçseydi, ekremin batılı ülkelerden aldığı krediyi tıpış tıpış ödeyeceksiniz ekreme oy veren insanlar, eskişehirde yüzde 60 lık su zammı kabul edildiydi galiba, başka hangi chp belediyelerinde zam olmuştu? bunlar 10-15 değil 50 -100 zam yapmayı çok seviyor, ithal elektrik ve doğalgazla kıyaslıyorlar bir de, yerli sudan bahsediyoruz
Fiyatı düşen şeyler i çok merak ediyorum. acaba nekadar düştü 1 kuşluk düşüşlere düşüş deniyor çünkü.
hahahahaaaaa :))))) ailecek çıldırdık :))))) hahahaaa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler