Kazadan sonra araçta değer kaybına dikkat! Tazmini mümkün

Maddi hasarlı bir kazaya karışan aracın piyasa değeri düşüyor. Çok kişi farkında değil ama bu kayıp sigortadan tazmin edilebiliyor. Peki hangi yol izlenmeli ve nelere dikkat edilmeli? İşte detayları...

Kazadan sonra araçta değer kaybına dikkat! Tazmini mümkün

Kazaya karışan aracın, kazadan önceki ikinci el piyasa değeri ile kazadan sonraki ikinci el piyasa değeri farklı oluyor. Arada oluşan bu farka ‘araç değer kaybı’ deniyor. Kaza sonucu araç en iyi ve orjinal parçayla tamir edilse bile ikinci el değerindeki düşüşün önüne geçilemiyor. Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre bu düşüşten kaynaklanan zarar tanzim edilebiliyor.

Kaskoya mutlaka eklenmeli

Çoğu araç sahibi değer kaybının nasıl tanzim edileceğini bilmiyor. Peki ne yapmalı? Anlatalım... Araç değer kaybı, kazaya karışan diğer araç sahibinin sigortasından talep edilebiliyor. Ancak, araç vurup kaçtıysa bu durumda ‘kasko’ da alternatif olabiliyor. Bu yüzden kasko yaptırırken, araç değer kaybına yönelik tazminatı poliçe kapsamına aldırın.

2 yıllık süreye dikkat!

Yasaya göre; araç değer kaybı için zaman aşımı 2 yıl. Karşı taraf kazaya karışıp kaçmışsa bu durumlarda zaman aşımı bu kişinin tespit edildiği tarihten başlıyor. Örneğin; 1 yıl sonra tespit edilirse o tarihten itibaren 2 yıl ekleniyor. Sonuçta burada sınırsız bir hak talep etme tarihi yok. Sonradan tespite dahil maksimum 10 yıl içinde zarar talep edilmeli.

Nasıl hesaplanıyor?

Aracın değer kaybı hesaplanırken, o günkü şartlardaki emsal ikinci el değerine bakılıyor. Kazadan önce aracın değeri, modeli, üretim yılı, kilometresi, tamir edilen parçanın özelliği ve hasar oranı dikkate alınıyor. Bu duruma göre aracın kazalı piyasa değeri bulunuyor. Sonra aradaki fark hesaplanıyor. Ortaya çıkan rakam değer kaybı oluyor. Sigorta bu değeri ödüyor.

Aracılar çok fazla

Her yıl binlerce kaza olduğundan birçok kişi bunu fırsata çevirmiş durumda. Sırf araç değer kaybının tanzimine yönelik hizmet verdiklerini iddia edenler var. Bu firmalar sigortada yapılacak işlemleri sizin adınıza takip ediyor. Belli bir komisyon talep ediyor. Ancak bu aracıların nasıl denetlendiği bilinmiyor.

Yargı kararı var

Değer kaybının talep edilebileceğiyle ilgili Yargıtay 17’nci Hukuk Dairesi’nin kararı var. Bu kararda, “Araçta meydana gelen değer kaybı gerçek zarar kalemleri arasında bulunmaktadır. Bu durumda mahkemece, davacı aracındaki değer kaybından davalı sigorta şirketinin limiti dahilinde sorumlu olacağı gözetilecek” deniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
ADAM GİBİ YOLUNDAN ŞERİDİNDEN GİDEN VE SİNYALLERİNİ VEREN BİRİ KAZA YAPMAZ HAK EDENE VERİN CEZAYI YÜKLÜ OLSUN Kİ DİKKAT ETSİNLER
sigorta sirketlerindeki ekspertizler devlet tarafindan takibe alinmali at kosturuyorlar hayat onlara guzel
OFF..OKURKEN BİLE YÜREĞİM TÜKENDİ. BİDE SİGORTA FİRMALARINDAN TALEP ETMEKLE UĞRAŞIRKEN ÖMRÜMÜZ BİTER VALLA.
SERVİSLER SİGORTACILARI SİGORTACILAR MİLLETİ SOYUYOR .YABANCI ARAÇLAR BİR KEZ DAHA SATILIYOR MİLLETE.İTTİR GİTSİN.
değer kaybı dediğiniz olay eğer saca girmişse kaza örneğin tampon ızgara felan değilde direk arabanın metal aksamına o zaman değer kaybı alınabiliyor diye biliyorum. örneğin tampon değişirse değer kaybı alınmıyor diye biliyorum
tek taraflı kazalarda değer kaybı ne olacak yazık günah değil mi?
@harun_turker16 tek taraflı kazada kendi ihmalin, hatan veya dikkatsizliğin vardır. neden senin değer düşümünü ödesin adamlar. mağdur olduğun zaman alabileceksin işte..
Diğer Haberler