FİNANS

KDV'de yüzde 10'luk 'düz oran' dönemine geçilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sayıları 1 milyona ulaşan mükellefte “düz oranlı flate rate” KDV sistemine geçileceğini söyledi.

KDV'de yüzde 10'luk 'düz oran' dönemine geçilecek
Maliye Bakanı Naci Ağbal, sayıları 1 milyona ulaşan mükellefte “düz oranlı flate rate” KDV sistemine geçileceğini söyledi. Ağbal, üretim aşamasında KDV ödemelerinin sahte belge trafiğine yol açabildiğini belirterek, mükellefi belgelendirme külfetinden kurtarıp satıştan yüzde 10 KDV isteyeceklerini söyledi.
 
Gazete Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV reformuyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. İngiltere’deki KDV sistemini yerinde inceleyip analiz ettiklerini, sektörden önerileri topladıklarını belirten Ağbal, birkaç hafta içinde konuyu Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na (EKK) ve ardından da Bakanlar Kurulu’na getireceklerini anlattı.
 
DENETİMLER AZALACAK
 
KDV reformuyla işletmeler için kolaylık getireceklerini belirten Ağbal, İngiltere’de KOBİ’lere başarılı bir şekilde uygulanan “flate rate” olarak adlandırılan, düz oranlı vergi sistemini Türkiye’de uygulayacaklarını söyledi. Ağbal, yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendiren düzenleme uyarınca, yüzde 18 KDV’ye tabi satış yapan mükelleflerden yüzde 10 oranında vergi alacaklarını belirtti. Ağbal, mevcut uygulamada işletmelerin, satışlarından yüzde 18 oranında KDV toplamışsa, alışları dolayısıyla ödedikleri vergileri düştükten sonra kalan KDV’yi Maliye’ye aktardığını vurguladı. Ağbal, bunun yerine getirecekleri sistemi şöyle anlattı:
 
“Normalde yüzde 18 KDV toplayan mükellefe, ‘Bize yüzde 10’unu ver, tek tek faturalarla biz de uğraşmayalım, sen de uğraşma. Hasılatının yüzde 10’unu KDV olarak öde’ diyeceğiz. Mükellef faturalarını gene toplayacak. Özellikle KOBİ’lerde bu uygulama, sistemi basitleştiriyor. İşletmeler bazı giderleri faturalaştıramıyorlar. O zaman yüksek KDV ile karşılaşmamak için başka yollara yöneliyorlar. Bu düzenlemeyle Maliye açısından denetim ihtiyacı azalacak. Açık söylemek gerekirse zaman zaman sahte belge trafiğini doğuran önemli faktörlerden biri budur. İşletmeler belgeleyemedikleri harcamaları belgelemek için sahte veya muhteviyatı yanıltıcı belge kullanabiliyor.”
 
TERCİHE BIRAKILACAK
 
Ağbal, yasayla bakanlık olarak genel yetki alacaklarını, hasılatı belli tutarın altındaki işletmeler için bu düzenlemeyi getireceklerini söyledi. Ağbal, ulaştırma sektörü gibi özellikle hasılatı kayıtlı sektörlerde başlayacaklarını belirtti. Bu uygulamanın mükellefin tercihine bırakılacağını vurgulayan Ağbal, isteyen mükellefin eski sistemle devam edebileceğini ifade etti.

DEVREDEN KDV SİSTEMİNE SON
 
Yapılacak düzenlemeyle yatırım, üretim ve ihracat üzerinde KDV’nin yük olmaktan çıkarılacağını kaydeden Ağbal, devreden KDV uygulamasına son vereceklerini belirtti. Mevcut uygulamada yatırım veya üretim aşamasında 100 TL KDV ödeyen mükelleflerin, yaptıkları satışlarda topladıkları KDV’yi bu rakamdan indirdiklerini anlatan Ağbal, indirilemeyen vergi dolayısıyla devletin biriken KDV borcunun 140 milyar liraya ulaştığını anlattı. Ağbal, bunun 30 milyarının belediyeler ve diğer kamu kurumlarına ait olduğunu, işletmelerin indirilemeyen KDV alacağının ise 70-80 milyar lira dolayında bulunduğunu söyledi.
 
Ağbal, yeni sistemde, indirilemeyen KDV’nin belli periyotlarla nakit olarak iade edileceğini ifade etti.

‘15 TEMMUZ YARALARI SARILDI’
 
Geçen sene 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonomiyi canlandırmak için birçok tedbir aldıklarına dikkat çeken Ağbal, “Ekonomi 15 Temmuz’un yaralarını sardı. Artık geçici vergi indirimlerine Türkiye’nin ihtiyacı kalmadı. Başka sektörlerle ilgili olarak da geçici vergi indirimi düşünmüyoruz” dedi.
 
İSTİSNALAR YERİNE SIFIR ORANLI VERGİ
 
Ağbal, Türkiye’de halen yüzde 1, 8 ve 18 oranında KDV uygulandığını, bazı mal ve hizmetlere ise KDV istisnası tanındığını belirterek, özellikle yüzde 18 oranındaki vergide indirim öngörmediklerini söyledi. Ağbal, İngiltere’de bazı sektörlerde vergi istisnası yerine yüzde sıfır oranı uygulandığını, bu konuda bir çalışma yaptırdığını anlattı.
 
53.9 MİLYAR LİRADA KALDI
 
Geçen yıl toplam 103 milyar liralık KDV tahakkukuna karşılık tahsilat oranı, 53.9 milyar lirayla yüzde 52 seviyesinde kaldı.
 
İHRACATÇI VE YERLİ KDV FARKI KALKACAK
 
Ağbal, ihracatçı ile yerli üretici arasındaki KDV farkını da ortadan kaldıracaklarını söyledi. İthal edilen aynı mal için her aşamada yüzde 8 KDV ödendiğini belirten Ağbal, bu tür mallarda ithalatçıların daha sonra iade alacaklarını söyledi.
 
30 EYLÜL’DE BİTECEK VERGİ İNDİRİMİNDE SÜRE UZATILMAYACAK
 
Maliye Bakanı Ağbal, beyaz eşyada, mobilyada ve konutta geçen yıl eylül ayında yapılan ve mart ayında uzatılan geçici vergi indiriminin süresinin 30 Eylül’de dolacağını anımsatarak, vergi indirimi süresini uzatmayacaklarını söyledi. Ağbal, o zaman bu lokomotif sektörler vasıtasıyla ekonomiyi canlandırmak için vergi indirimi yaptıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Maliye olarak yaptığımız çalışmalara göre uzatmamızı gerektirecek ihtiyaç kalmadı. Bunlar geçici vergi indirimleriydi. Şu ana kadarki uygulama gösteriyor ki, hedeflediğimiz amaca ulaştık. Tüketici bunu kampanya olarak gördü. Önümüze çıkan rakamlar, kampanyamızın fonksiyonunu başarıyla gerçekleştirdiğini, amacı sağladığını, artık uzatmanın gerekli olmadığını ortaya koyuyor. Bu mallar normal satış trendine girdi. Hatta TÜİK’in rakamlarına göre beyaz eşyada normalin üzerinde fiyat artışı var. 2009 yılında da martta başladık eylülde sonlandırdık. Sonraki aylarda da satış grafiği devam etti.”

ŞAHSİ HARCAMALARA İNDİRİMDE YENİ FORMÜL
 
Bakan Ağbal, bu yıl sonuna kadar TBMM’de yasalaştırmayı hedefledikleri Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı’na eklenecek esnaf ve serbest meslek erbabının şahsi harcamalarının kazançlardan indirilmesine ilişkin düzenlemenin detayları hakkında da bilgi verdi. Mevcut vergi sisteminin, esnaf ve serbest meslek erbabının iş için yaptığı giyim, ulaşım, yemek gibi şahsi harcamaların kazançtan indirilmesine imkân vermediğini, oysa başka ülkelerde bu imkânın bulunduğunu kaydeden Ağbal, şöyle konuştu:
 
“Tasarıda, küçük esnaf ve serbest meslek erbabımızın gerçekten yaptığı ve işin doğasına uygun olan şahsi giderlerini kazancından düşebilmesine imkân vereceğiz. Bu, evindeki mutfak masrafını veya tüp harcamasını yapması anlamına gelmiyor. Yanlış kullanımın önüne geçmek için ister istemez bir tavan getirilecek. Kazancının belli bir oranı belirlenecek.”

 

Okuyucu Yorumları25 yorum
 • 41 Oy
  fabrika işleten altında 700.000-tl lik arabası olan kodaman askari ücretli kadar vergi ödemiyor, insanın adalet diye bağırası geliyor...
 • 27 Oy
  dostlar alışverişte görsün. yakıtta ki vergileri düşürsenize fırıldaklar.
 • 21 Oy
  Tercümesi: Halkı en çok ilgilendiren Et , un, sebze gibi %1 olan kdv 10 a çıkıyor. Pırlanta, lüks yat kotra istisnada kalmaya devam edecek.
 • 18 Oy
  git istifa et kardeşim. hala kdv ile uğraşıyorsunuz, vergi affı çıkartıyorsunuz. ödemiyorlar, ödemeyecekler. siz bu işten anlamıyorsunuz. hukuk yoksa istediğin kadar düzenleme getir, yaptırımı yok
 • 17 Oy
  Asgari ücretle çalışan kişi 1 ekmek aldığında, aynı ekmeyi sabancılardan ya da ağa oğlu aldığında aynı vergiyi veriyorsa o düzen de bir sıkıntı vardır.
 • 0 Oy
  @rrrr_2016 düzende adalet yok arkadaş kazanandan almadığı vergiyi harcamadan alıyor vergi kaçıran iyi yaşıyor kaçıramayan sabit ücretliler hem maaşlarının içinde vergi veriyor hemde harcarken ve ağır vergiler altında eziliyor...
 • 11 Oy
  İlk önce %20 kira stopajının kaldırılması lazım Dükkana 1000 TL kira öderken 200 TL de stopaj ödüyorsunuz. Stopaj ödeyecekse kira yı alan ödesin.
 • 0 Oy
  @demirci_ilker_1971 Stopaj kaynağından kesilen vergidir, Sadece Kiradan alınmaz, sigortalı çalışandan alınır, serbest meslek erbanının sana sunduğu hizmetten alınır. Devletin en kolay alacağı vergi türüdür. Gelir Vergisi Kanunuyla düzenlemiştir. Esnaf olmadığınızdan yada Sigortalı işçi çalıştırmadığınızdan, Mali Müşavirlik Hizmeti almadığınızdan yada avukatta işiniz düşmemiş olmasından dolayı detaylarını bilememeniz normal. Yani siz (Mükellef), onlar adına devlete vergi ödüyorsunuz. Onlar ödeseydi eğer ödeyecekleri vergiyi yine mükellefe yükleyeceklerdi.
 • 33 Oy
  sakın ha yüzde 18 olanı düşürmeyin onlar tekel akaryakıt kdv leri sonra bütçe batar yurt dışı gezileri koyunlara makarna bulgur kış geliyor havuzcu madencilerin tozlu taşlı kömürünü nasıl dağıtacaksınız
 • 11 Oy
  Sayın Ağbal, mükellef cebine giren KDV'yi maliyeye ödemek istemiyor. KDV'yi cebinden çıkıyormuş gibi düşünüyor. Sahtecilik bunun için yapılıyor. Hiç ödemek istemiyorken %10 u öder mi sanıyorsunuz?
 • 1 Oy
  @theshes o zaman kdv esnafın cebine girmeden alış veriş esnasında devletin kasasına girsin kdv
 • 12 Oy
  Peki neden vatandaştan %18 alacaksınız ? %8 olan kdv sabitleyin hepsi sabit %10 olsun tek kdv %1 ler hariç %18 nedir ya tüm dünyada %5 %10 arası
 • 7 Oy
  devreden 80 milyar TL KDV nin mükelleflere iade edilmesi imkansız!! bütçede o kadar para var mı ki dağıtacaksınız??
 • 8 Oy
  Tüketiciden kesilen KDV %10 olsun. Tüketici olarak bizden alınıyorsa her yerde Pos cihazı var. Günümüz Teknolojisinde tüketiciden harcamanın tahsili esnasında %10 KDV'de DOĞRUDAN Devlet'in kasasına girsin. Vergi ödeyen tüketiciden alınan KDV'nin sonradan yatırılıp yatırılmadığı araştırmasına da gerek kalmasın.
 • 4 Oy
  benim anlamadığım çalışanın brüt maaşından en az %15 ile %35 arası gelir vergisi kesiliyor,sgk primi kesiliyor.bu çalışan ve ailesi yiyecekten içeceğe giyime okula telefona doğalgaza suya elektiriğe bilete yani yaşamında kullandığı herşeye %8 ile %23 vergi ödüyor.bu vergi otoda %40, akaryakıtta %70 içkide %70 e yükseliyor.her şeye vergi ödeyen çalışana bir şey yapmıyorlar.işveren daha kolay vergi kaçırsın diye düzenleme yapıyorlar.
 • 6 Oy
  işçilere fişlerle uğraşmayın tek tek bizde uğraşmayalım diyip , biz size şu kadar vereceğiz dediler. Sonra bir baktık asgari ücret ile birleşti. Ayrı verilen ve ayrı hesaplanan şeyler,bir tutulup sahtekarlıkla vergi iademizin üzerine oturdular. Önceden asgari ücreti alıyorduk. Belli bir süre sonra vergi iadesi paraları veriliyordu. Üzerine yatamıyorlardı.
 • 6 Oy
  HAYRET AKP YE YAKIŞMAYAN BİR İCRAAT OLMUŞ KDV Yİ YUKARIYA DEĞİL AŞAĞIYA DOĞRU YUVARLAMAYI DÜŞÜNÜYORLARMIŞ BE YA...
 • 5 Oy
  sonunda kafanız çalıştı ama yeterli olmasada başlangıç için iyi bir haber. Siz yeterki anadoluya çekmeye çalıştığınız üreticileri için ayrımcılık yapmayın yeter.
 • 8 Oy
  yüzde 10 kdv eee birde yüzde 15 gelir vergisi yaptımı sana yüzde 25 kazandığının 1/4 ü devlete yakında kimse esnaflık yapmaz
 • 4 Oy
  devletin vergi alması kadar doğal bir şey yok ama oranlar fazla gibi. bu sistem şu açıdan güzel devlet işleyişin farkında insanları sahtekarlığa zorlamayacak.. insanlar biraz daha şeffaf ve rahat olacak
 • 3 Oy
  eeyyy ağbal bu kadar tantanaya lüzum yok benzini bu gece yarısından geçerli olmak üzere 200 liraya çıkart 195 lirası vergi olsun vergi dairelerini de kapat hiç korkma benzin satışları on misline çıkmazsa gel bana hesabını sor her evde 3 araba yollarda her arabada bir kişi olmazsa racon bozulur bu millet aç yaşar fakat benzinsiz yaşayamaz bir durak ötedeki aynı iş yerinde çalışan eşler ayrı ayrı arabalarla işe gitmezse yüreklerine iner
 • 6 Oy
  Bu sistem yeni vergi anlamına geliyor.Mükellef işinden yada ticaretinden %60 ve üstü kar elde edemiyorsa ki böyle bir mükellef grubuda yok o zaman düpedüz yeni vergi koyuyorsun demektir.
 • 0 Oy
  ülkemizde yüksek ve toplanamıyan bir vergi sistemi var bunu harcamada alınan vergiyle çözüyorlar ötv kdv adı altında o da adaletsiz oluyor kazanandan karından dünya standartında bir vergi alınmalı ama vergi kaçırmanında önüne geçilmeli örneğin Japonyada berberde traş oluyorsun 100 yen fiyat traş üçreti ve %8 de makinaya vergini ödüyorsun bu kadar basit çalışana para değilde makinaya ödeniyor.
 • 0 Oy
  Vergi mi dedi birileri Fotbolcular varya yıllık 2-3-4 Milyon Euro Maaş alan onlardan ülkede hiç vergi alınmıyor zavallı Asgari ücretli vatandaşımızdan vergi alınıyor ne garip bir ülkedeyiz Bu milyon euro alanlarda genelde yabancı futbolcular paramız dışarı gidiyor ülke içindede kalmıyor han gi vergi sistemini tartışıyoruz.......
 • 0 Oy
  Seçim esnafa bırakılırsa işi zor Maliye Bakanlığının... Esnafın KDV'si hep devreder devretmesinin çaresini esnaf halletmiştir. KDV ödemese ne olur ? Haciz yok, ceza yok, bol bol AF geliyor.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın