Kestane üreticileri aylık 9 bin liraya çalışacak işçi arıyor

Türkiye’de en fazla kestane üretiminin yapıldığı Aydın’da hasat sezonu başladı. Ağaçların yüksek olması nedeniyle işçiliğin oldukça riskli olduğu kestane bahçelerinde kestane çırpıcılarına günlük 250 TL yevmiye verilmesine rağmen üreticiler çalışacak işçi bulmamaktan dertli.

Kestane üreticileri aylık 9 bin liraya çalışacak işçi arıyor

Geçen yıl 180-200 TL arasında değişen yevmiye fiyatlarının bu yıl 25-300 TL olduğunu belirten Eğrikavak Mahallesi Muhtarı Muhsin Kıyar, “Şu günlerde deyim yerindeyse ‘Çamurdan adam’ arıyoruz. Mühendis maaşı vermemize rağmen işçi yok” diye konuştu.

Türkiye’de ülkenin en büyük sorunları arasında gösterilen işsizliğin Aydın için geçerli olmadığını ve herkesin masa başı iş aradığı için işsizlikten dert yandığını belirten Muhtar Muhsin Kıyar, Bize göre Aydın’da işsizlik sorunu yok. Yılın 12 ayı çalışmak isteyen için iş var. Ancak kimse tarım işlerinde çalışmak istemiyor. Geçtiğimiz hafta incir hasat sezonu sona erdi. Üreticiler ciddi anlamda işçi ıkıntısı yaşadı. Şimdi kestane hasat sezonu başladı. Geçen yıl 180-200 TL arasında olan kestane çırpıcı gündeliği bu yıl 250-300 TL oldu. Buna rağmen çalışacak işçi bulamıyoruz” dedi.

''AĞACA TIRMANAN VE DENGEYİ KURAN HERKES YAPABİLİR''

Kestane hasadında aranan en büyük özelliğin ağaca tırmanma kabiliyeti ve denge olduğunu belirten Kıyar, “Kestane genellikle dağlık eğimi fazla olan arazilerde yetişiyor. Ağaçların boyu 10 metreden 30-40 metreye kadar ulaşabiliyor. Hasat sezonuna gelen kestaneyi ağaca tırmanabilen ve ağaçta iken denge sorunu yaşamayan herkes yapabilir. Şehirlerde bakıyoruz. Herkes işsizlikten dert yanıyor. İş teklif ettiğimiz gençler ise tarımda çalışmak istemiyor. Bugün asgari ücret 1450 lira. Bir ay kestane çırpan kişinin kazanacağı para ise yaklaşık 9 bin lira. Ancak yine de çalışacak eleman bulamıyoruz” dedi.

Şu anda, Aydın Efeler merkez, Nazilli, Köşk, Ödemiş ve Sultanhisar dağlarında kestanelerin olgunlaştığını ve iki hafta içerisinde yüzlerce ton kestanenin hasat edilmesi gerektiğini ifade eden üreticiler, zamanında hasadı yapılmayan kestanenin dibine döküldüğünü belirterek bu nedenle hasadın vakit kaybedilmeden yapılması gerektiğini söylediler.

25-50 TL ARASINDA FİYAT BEKLENTİSİ VAR

Bu yıl kuraklık nedeniyle kestanede rekolte düşüklüğü olduğunu ve girdi fiyatlarının da yüksek olduğunu belirten Kıyar, “Çırpıcı erkeklere ve kestane taşıyanlara günlük 250 TL, toplayıcı kadınlara ise günlük 125 TL gündelik veriyoruz. Çift yevmiyesi de günlük 300 Tl idi. Bu nedenle bu yıl kestanenin kilogram fiyatında 25-50 TL arasında beklenti var” dedi.İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
ya su adamın adresini verin ayda 9 bin liraya ağaca tırmanmayı bırak atmosfere merdiven dayarım sen ne diyosun abicim
YALAN SÖYLÜYORLAR FIRSATÇILAR AMAÇLARI KESTANE FİATLARINI YÜKSELTMEK AÇ GÖZLÜLER
Halkımız iyice tembelleşti.Millet çalışmaktansa yatmayı tercih ediyor.Bu yoğurdun bolluğu nereden geliyor anlamak mümkün değil.Ne günlere kaldık.
hadi oradan sen günlük 300 tl verde ayda 9000 tl ver bırak aydını uzaydan bile geli çalışırlar aylık 2 aylık 3 aylık bu doğru bi haber değildir ya yapan parasını alamıyor yada o paraları vermiyor şimdi şurda bile bunu okuyanlar sana ulaşmak için uğraşıyordur emin olki çalışmak için sıraya girmiştir günlük aylık kazancı duyunca o paralara kestana ağcına değil gökdelene çıkar bu millet bu işşizlik ortamında ha millet niye gelmez devamlılığı sürekliliği yok tur ama boştada emeklisi yan gelir isteyeni dünya adam var türkiyede yaparlar yani yan gelir isteyenler çıkar çıkar gelir
Bu paraya çalışılmaz mı hemen başlayayım
nerdeyse ben gelip çalışayım
kalacak yerde veriyorsanız ben gelweyim ...nasıl irtibat kuracağız
suriyelilere 30 tl ver bak bakalım ağaçta kestane kalıyormu...
@volkancobbler maalesef onlar pek amelelik yapmıyor,kaçtane suriyeli tanıdımsa başına buyruk ,ya da dandik de olsa kendi işini yapma derdine ,onlar pek zora gelmez ,zaten çoğu devletten maaş da alıyo ptt de kuyrukları görmüyon mu??vatanı için canını riske atmamış da para için10 mt lik ağaca mı çıkacak...
bu parayı bir kişiyemi veriyorlarmış ekibemi günde 250 lira veren kaç ton toplanan kestaneye veriyor iş kaç aylık demiyorum kaç günlük bu parayı normal çalışan birine vermezler aylık 9 bin liraymış verirlermi sizce ongünlük iş için
YALAN KÜLLİYEN YALAN. SIRF KESTANE FİYATLARINA AYAR ÇEKMEK İÇİN YAPILAN BİR MANİPÜLASYONDAN İBARET. BEN ORTA+İYİ KALİTE BİR KESTANEYİ ŞU ANDA 7.50 & 15.00 TL DEN ALIYORUM.
kolay değil. çok zor
VALLA KESTANE İŞİNİ BİLMEMDE FINDIK İŞİNDE; OT TIRPAN İŞİ GÜNLÜK 200 - 300 TL YERLİ AMALE 90 - 100 TL, DAYIBAŞI (EKİP BAŞI 200-250 ), AMALE SERVİS MİNİBÜBÜ EN YAKIN MESAFE 8-10 KM GÜNLÜK ( SABAH GETİR AKŞAM GÖTÜR ) 200 - 250 VE FINDIĞIN KİLOSU 8,50. AYNI MALİYETLER SÖZ KONUSU ADAM KESTANENİN KİLOSU 20 - 25 OLUR DİYOR
adres ver geleyım ben zaten tarzan gıbı adamım sen yeterlı paradan haber ver :) agacdan agaca gecerken bıle yere ınmem maymun gıbı zıplarım bırınden bırıne :)
AÇIK ADRES VERİN YARIN HEMEN GELEYİM.
biz boşa bitcoin kasıyoruz :D
Muhtemelen toplayacağın kestaneye göre para veriyolardır.Atıyorum ayda 10 ton toplayana bu maaşı veriyolardırda ağaçların toplamında 5ton kestane vardır ve 5 kişi çalıştırırlar sende 1000 kilo toplarsın ve maaşında 9bin değil 900lira olur.Sigortanda olmaz düşersen bi anlık hatayla ya ölürsün ya sakat kalırsın.30 metre boru değil 8 9 katlı apartmana eş değer yükseklik.
kestaneyi ağaçtan herkes toplayabileceğinimi sanıyor? o işi yapabilene o parayı verirler, yapamaz az toplarsan havanı alırsın rüyanda görürsün 250-300 lirayı, öyle klavye başında yaparım ederim diyenler 2 gün sonra sabah kalkamaz kestane toplamaya gidemezse, akşam yattığı yeri beğenmeyecek kadar yorulduğunu farkedip vazgeçerse hiç o paraları kazanırım hayali kurmasın, deneyin yapabilirseniz kazanın, mesele burada.
kimileri iş bulamıyor kimileri işi beğenmiyor kimileri işin uzaklığını,yatacak yerininde olup olmadığını söylüyor.kimileri dalga geçiyor,bazılarıhemen atlar giderim diyor kimileri hemen işin siyasi yönüne alavere dalavere kısmına geçiyor.bu işler devletin işkur kanalıyla açık bültenler halinde tvlerde yayınlanması ile yapılması gerekir.devlet televizyonlarının birinde devamlı iş arayanlar bülteni olması gerekir.yoksa sahipsiz insanlar gitttiklerine bin pişman olacak belkide kavgalar cinayetler olacaktır.DEVLET BABA MİLLETİNİ KORUYUP KOLLAYACAK.KURDA KUŞA YEM YAPTIRMAYACAK.ÖZELLİKLEDE KADINI.
@erhantarik Valla kardeşim gerçekten haklısın. Devlet kanalıyla bu işe organize ederlerse mantıklı olur. Malatya da kayısı toplamaya giden insanları görüyoruz. Kimisi para alabilir kimisi alamaz istediğinde dayak da yer. Allah yardımcı olsun. Muhtemelen orada da aynı durum.....
kastane fiyatı şuanda zaten rekor fiyatta kilosu 30 ile 50 tl arası değişmekte burdaki amaç apaçık belli millete oyun edip işte işçi bulamıyoruz yok yövmiyesi 300 tl kısacası at yalanı .... inanı hesabı ağaç ne kadar yüksek olursa dalları o kadar kuvvetli ve saglam olur ayrıca 300 tl yövmiye veren her kimse alsın bir tane şu bom araçlarından madem denge ve yükseklikten bahsediyorsa 16 ile 22 metrelik elektrik direğine çıkıp elektrik arızası yapanlar var aylık 2500 tl çalışıyor elektriğin şakası olmadığını hepimizde billiyoz ağaça çıkıp kestane toplamak çoçuk oyuncağı kalır almayın şu fırsatçı
Yurdum insanının İSG 'ye bakış açısını yansıtan bir haber olmuş. Dengede durabiliyorsan gel nasıl bir mantıktır? Hiçbir önlem yok.
diyelim ki 1 hafta içinde düştün bir yerin kırıldı allah korusun sakat kaldın ne olacak kim bakacak sana 10 metre ile 30 metre ağaçtan bahsediyor.heyyy uyan millet uyan
Diğer Haberler