Kıdem tazminatı taslağı raftan indi

Bakan Müezzinoğlu, "Kıdem tazminatı için önümüzdeki haftadan itibaren belirlenen taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız" dedi

Kıdem tazminatı taslağı raftan indi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili olarak, "Önümüzdeki haftadan itibaren belirlenen taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız" dedi. Müezzinoğlu, işsizlik oranlarında ocak itibariyle son yükselişin görüldüğünü söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, işsizlik rakamlarındaki yükselişle ilgili şöyle konuştu:

"Çok zor bir 2016 oldu. Son işsizlik oranlarında son yükselme rakamını aldık, önümüzdeki ay (şubat) çok hafif bir düşme gelecek. Mart, nisan, mayıs rakamları hızlı bir düşüşü gösterecek. Hızla 11'lere ineceğiz. Aralıkta yeniden tek haneye inmiş olacağız. İstihdam seferberliğinde 1 Ocak-15 Nisan itibariyle 802 bin 856 kişi istihdam edildi. Bunların 583 bin 866'sı tamamen özel sektör. Haziran sonu 1 milyonu hedefliyorduk mayıs ortalarında bu rakamı geçeceğimizi görüyorum."

Kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili gelinen noktayı değerlendiren Müezzinoğlu şunları söyledi:

"Kıdem tazminatının iki sorunlu başlığı var. Birincisi çalışanın hakları işverenin kasasında birikiyor. Bunun çok büyük sorunları var. Bazı işyerleri kapanabiliyor, bu para bir yerde ayrı olarak tutulmuyor. İşveren bunu finansman olarak da kullanıyor. İşveren diyor ki bu yükü bizim üzerimizden al. Diğer taraftan çalışanın neredeyse yüzde 75'i hiç alamıyor ya da hak ettiği oranda alamıyor. En çok mağdur olan çalışan. Bİz bu mağduriyeti daha fazla görmemezlikten gelemeyiz. Kaçınılmaz olarak hakkaniyetli, güvencesi güçlü, sürdürülebilir, şeffaf olan bir fon olacak. Fon yasal güvencesiyle, şeffaflığıyla bir sistem. Önümüzdeki haftadan itibaren taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız. Hak kaybının olmaması bizim de en önemli duyarlılığımız. Yüzde 70 oranında hak kaybı var, hiç alamadığı için."

Müezzinoğlu, emekliye promosyon ödemelerinin yüzde 75'inin tamamlandığını belirterek, "3 milyar 200 milyon gibi bir rakam ödendi" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
inşallah kıdem tazminatını komple iptal edersiniz sayın bakanım. halk bunu istiyor.
sen halk olamazsın..olsan olsan emekçinin sırtına binmiş bir sülük olursu..Halk bunu istiyormuş muş...Önce bi çalış ter akıt yıllarca ondan sonra yorum yaz cahil guraba seni,baba parası yiyen,aile geçindirneyen işçi düşmanı..
benim işsizlik param sizin kasanızdada birikmesin arkadaş ben size güven miyorum. ozaman işveren her ay bana ait bir hesaba bu parayı yatırsın. bende biriken paramı göreyim. + çalıştığım süre boyuncada ben bu paraya dokunamayayım. ama kesinlikle devlete teslim edilmesine karşıyım.
Kıdem tazminatı her işçinin alacağıdır ,bunu çözüme kavuşturmak hükümet ile patron arasında olan bir süreçtir.Çalışan madur edildikten sonra her ikiside gözümde hiçtir.
Asgari ücretli ve işçi emeklisi ölmüş ağlayanı yok
Geçmiş olsun!
fona aktarın devlet ihtiyaclarını karsılasın yıllar sonra öder vatandasa.. zamanındada böyle vardı devlet faiziyle ödedi ve kıymetsiz para aldı insanlar
@erogluerkan evet geçmişte chp kemal yaptığı gibi ssk batırma 2002 yılında ekmeğe yüzde 300 zam dimi kardeşim siz anca dürtülmekten hoşlanırsınız.....
eveti sindire sindire yiyeceksiniz garibanlar
Bir işveren çalışanına maaş veriyor,sigortasını yatırıyor, yemek ve istediği zaman izin veriyor. Ekstra ihtiyaçlarını karşılıyor. Ama çalışan; beni kovsun, tazminat alayım diye dik dik konuşuyor veya işi aksatıyor.Bildiğini okuyor. Adı patron değil mesayi arkadaşına dönmüş. Sorarım devlete: işverenin tazminatı nerde,kıdemi ! nerde ,kredisi ! nerde. Vergi ,sigorta, bağkur, stopaj vs... adı altında herşeyini patron ödediği halde tazminatı ve kıdemi neden devlet değil de işveren öder? Bilgisi olan aydınlatsın.
Eğer işçiyi düşünerek bu yasayı çıkarıyorsanız size halal olsun yok devletin kasasına girecekse iş dahada zor.Zaten işçiye giydirmediğiniz bir bu yasa vardı onuda alın bakalım bundan sonra ne alacaksınız.Sizden de çıkardığınız yasadanda umudum yok siz sadce iş adamlarına çalıştınız 15 yıl boyunca.
Hayırlı olsun oy verenlere kapak olsun..
Bence 100de 90 alamıyor...
emekcilerin emeklerini koruma fonu
iş mahkemeleri neden var.tazminat haksa alınır.bunuda mahkemeler saptar.sen yolunu açarsan o hak çalışanın elinden kolayca alınır.gerçi seçim var.raftan iner tekrar rafa kalkar sonrada biz işçimizi ezdirmedik denilir
Çıkıp birtaneside dememişki, kıdem tazminatlarının en büyük soyucusu taşeron çalıştıran kuruluşlardır. Lakin Tıkır Tıkır pirimi ödeyen şirketlerin sucu gunahı neyki onlarıda fon mon ugrastırıyorsun. Siz sayın ıktıdar sahibi bakan vee millet vekilleri, kendi es dost vede akrabalarınızın sahibi oldugu taseron firmaları bir kontrol ettırıp, bu kıdem tazmınatı olaylarını oralardan baslayın duzeltmeye. 9 ayda bir / 11 ayda bir gir çık yapılan güvenlıkler, temizlikciler, şöförler, devlet kapısındaki taşeronları neden takip etmiyorsunuz. Gümrükleme şirketleri, Ufak çaplı tüm firmaları denetle.
kıdem tazminatı için yapacağınız şey çok basit.. fon falan kovalamayı bırakıp bir kanun çıkaracaksınız..çalışana bundan önceki haklarını ve bundan sonra da her yıl sonunda o yıl ki kıdem haklarını ödeyeceksiniz diye işvereni zorunlu tutacaksınız...böylece kıdem tazminatı konusu sonsuza dek çözülmüş olacak..ama tabi asıl düşünce çalışan değil kıdemleri devlet kasasında toplamak olduğu için bir türlü noktayı koyamadınız.. nasıl bir anda pat diye çalışanı bes primi ödeme zorunluluğuna ittiyseniz aynı şekilde pat diye bir kanunla işvereni çalışana kıdemini ödeme zorunluluğuna iteceksiniz..
iş verenlerin işine gelir.. ödeme yapmaz.. biriktirir sonra iflasını verir .. 100binlerce kişi alacagım var der alamaz. adam batmış yatırmamış fona derler
Her şey düzelti de bir işçinin tazminatı mı kaldı Develet samimi değil bu konuda
Yetmedimi Allah kahretsin şimdide tazminatlarımızdamı gözünüz yıllarca sırtımdan kazanacak iş bitti hadi git dediğinde kasası boşalacak iflas edecek diye benim hakkımı vermeyecek haa isterse gebersin patronların bir çoğu sülük kan emici bir organizma..garibanın hakkını veriyorlarmış gibi tazminat zor geliyor adilere..bi çoğumuz zaten paramızı bu şeytanlardan kırtaramadan prosedür kurbanı oluyoruz..evetçiler şimdi mutlu olun lanet olsun..
memurların tazminatı ve emekli aylığı düzenlemesi ne zaman gündeme gelecek. artık yeter 15 yıldır aynı yerde zıplıyoruz.
Hükümet muhtarların maaşlarına zam yaparken sendikalarımı çağırdı? Zam yapıyorum dedi yaptı. İşçinin emeğinden elinizi çekinnnnn.
bu hafta ozaman paso işten cıkmalar performans düşüklügü olur iş verenin üstüne gelir . kıdem tazelerler.. siz akıllıysanız işciler daha akıllı hepsi girdi cıktı yapar bu hafta
fonda olması daha iyi en azından fon yükseliyor değer kazanıyor..
ben müdürü dövdüm işten kovuldum bugün tazminatımı aldım :)
bunlar allah bı r derse ınanın 2016 zor gecmiş hanı krız yoktu makam arabalarının fıatı cerezdi para vardı becerıksızler yalanla devlet yonetıyorsunuz haınler
öfürün bakalım... adanada sanayi fabrika bırakmadınız... bittik beee... artı birde suriyelileri doldurdunuz memlekete... inanın geçenlerde yaşlı bir türk dilencisine suriyeli sadaka verirken gördüm... yeminle söylüyorum kendi ülkemizde suriyelilerden sadaka alır duruma geldik... o yüzden bunları işi gücü palavra laf kalabalığı... milleti 15 yıldır uyutuyorlar ve geldiğimiz günlere bakın...
adam elindeki işçiyi çıkarıyor yenisini alıyor. sen istihdam oldu diyorsun ama işsizlik oranı sürekli artıyor. işsizlik oranı düşmeye başlasın o zaman konuşun bence. sıcak para lazım sıcak. fon işleri bu para için kuruluyor. fonun kurulma mantığı bu olmamalı. fona gelecek para ile başka işleri çevirecekler. dışarıdan kredi bulmak gittikçe zorlaşıyor. kredi aldığın kurum yada kişilere bir teminat vermez iseniz kredi alamazsınız.
memurların tazminatı ve emekli aylığı düzenlemesi ne zaman gündeme gelecek. artık yeter 15 yıldır aynı yerde zıplıyoruz. mermursen anca memurları satıp millet vekili yerleştirme çalışmasını yaptı
boş vaatler,,boş anlatımlar,, işsizlik fonunda olduğu gibi, saçma sapan bahaneler ve şart öne sürerek işçinin parası verilmeyecek,, İşsizlik fonundaki parayı milletin ananesine, babannesine dağıtıyordunuz, Kıdem tazminatı fonundaki parayıda dedelerine dağıtırsınız artık..
Hep cek cak. Hiç indi iniyor yok. Bu politikalarla mümkün de görünmüyor. Bütün kazancımızı üretime değil toprağa gömüyoruz.
Evet Evet Evet 25milyon evet sizinle....
Hadi hayırlı traşlar.
tasarıyı iyi okumadığınız anlaşılıyor bu biriken paralar iş verenin kasasında duruyor bazen de hiç ödememek için yılı dolmadan girdi çıktı yapılıyor şimdi devlet vergiler gibi bunu da keserek elde tutacak hem devletin kasasında kredi görevi görecek malum israf çok ama alçağın devlette olsun eninde sonunda öder
kıdem tazminatı devlete fon olarak işciden kesilmeli patrondan değil....İşsizlik maaşı alan milyonlarca kişi var hak etmeyen bi bedel ödemeli işci ki hak etmeli kıdemi..emekliliğini nasıl devletten alıyorsa kıdemi devletten almalı fon karşılığı..işveren zaten vergisini veriyor sgk sını yatırıyor.Herşey işverende beklenirse işsizlik tabiki büyür.
Diğer Haberler