Kıdem tazminatında Avusturya modeli uygulanacak

Çalışma hayatının bir numaralı gündem maddesi ‘kıdem tazminatı fonu’. Sendikaların görüşüne göre şekillenecek düzenlemede ‘Avusturya Modeli’ öne çıkıyor.İlk kez 2009’da gündeme gelen modelin neler getireceği tartışılıyor.

Kıdem tazminatında Avusturya modeli uygulanacak

Türkiye’nin gündemini 40 yıldır meşgul eden kıdem tazminatı, fona dönüşecek. Bu dönüşümde ‘Avusturya Modeli’nin esas alınması bekleniyor. Modelin avantajı çok. Her yıla karşılık 1 aylık brüt ücret olan kıdemin yarıya düşecek olması ise işçileri tedirgin eden kısmı. Ama model, kaybın vergi teşviği ve fondan elde edilecek kazançla kapatılması üzerine kurulu. Posta Gazetesi'nden Bilal Emin Turan'ın haberine göre Avusturya Modeli’yle ilgili merak edilenleri İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Dr. Sadettin Orhan cevapladı.

Nemalanıp kazandıracak

  • Avusturya fona ne zaman geçti?

2003’te geçti. Bundan önce Türkiye’dekine benzer bir kıdem sistemi vardı.

-Yeni sistemde işveren ne ödüyor?

Fon sisteminde, işverenler her ay çalışanın ‘brüt ücretinin’ yüzde 1.53’ü kadar fona para yatırıyor. Toplu sözleşmelerde daha yüksek oranlar belirlenebiliyor. Bu birikim, nemalandırıldığından ve vergi avantajları sağlandığından, yeni sistemde kıdem tazminatı eski sistemle aynı rakama denk geliyor.

Parayı çekebiliyor

-Yeni sistemde işçi kıdemi ne zaman alacak?

Avusturya Modeli’nde bir işçi 3 yılı tamamlayınca tazminatın tamamını çekebiliyor. Bu 3 yılın aynı işyerinde geçmesi ya da işten ayrılmak gerekmiyor. Üç yılın sonunda tazminatını hesapta tutmaya devam ederse, ilave vergi teşviği alıyor. Emekli olan, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl hiç çalışmayan da fondaki parayı çekebiliyor.

İsteyen devredecek

-Mevcut haklar ne olacak?

Çalışanlara üç tercih sunuldu:
-Eski sistemde devam etmek.
-Eski haklarını saklı tutup, yeni dönem için yeni sisteme geçmek.
-Eski sürelerine ait tazminatını yeni sisteme transfer ederek, yeni sisteme geçmek.
Geçiş süreci vergilerle teşvik edildiğinden, 2008 sonunda çalışanların yüzde 65’i yeni sisteme geçti.

Esnaf dahil olacak

-Kıdem fonunu kim yönetiyor ?

Bireysel kıdem tazminatı fonunu özel fon şirketleri yönetiyor. Bu şirketlerin uymaları gereken kuralları Sermaye Piyasası Kurulu belirliyor. Fon şirketini işveren
ve çalışan birlikte seçiyor.

  • Esnaf, bağımsız çalışanlar ve memurlar kıdem fonuna dahil

Avusturya’da esnaf ve diğer bağımsız çalışanlar 1 Ocak 2008 itibarıyla kıdem fonuna dahil edildi. Memurlar fon kapsamında değil.

**Hesabı anlık izle** -Çalışanlar kendi hesabını görebiliyor mu? Fon şirketleri, her yıl çalışanlara rapor gönderiyor. Raporda, fon hesabında ne kadar para biriktiği, kârlılığın ne kadar olduğu, gelecek yıllarda kâr beklentisinin ne olduğu bilgileri yer alıyor. İsteyen internetten hesabını takip edebiliyor. Devlet güvencesi -Fon şirketi batarsa ne olur? Çalışanların kıdem tazminatını işleten fon şirketinin batması halinde devlet, kıdem tazminatı ana para tutarını çalışana ödüyor.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
BU YAPILACAK UYGULAMA İŞÇİYE HİÇ BİR ŞEKİLDE YARAMIYOR, BURADA HEM DEVLET KAZANIYOR HEMDE İŞVEREN... İNŞALLAH SAĞLAM BİR ŞEKİLDE İŞÇİNİN HAKLARINI KORUYACAK BİLİR KİŞİ HEYETİ İNCELER VE KENDİSİNE UYGULANMASINI İSTEMEDİĞİ BİR ŞEYİ TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN İSTEMEZ VE ENGEL OLUR...
Anasını ağlattınız bu kıdemin, avusturya .belçika,amerika,faroe adaları ne bulursanız koydunuz modele ama çıkıpta biriniz Türk modeli oluşturamadınız.Demek ki biz bu işi yapamıyoz kardeşim, işçiyi ,çalışanı sömüreceğiz demek bu sistemin adı.
Sen koskoca TÜRKİYE sin senin mantığın yokmu Avrupa devletlerinin maddeleriyle yola çıkıyorsun? kafanız çalışmıyorsa bırakın çalışanlar devem etsin.verdiğiniz üç kuruş para onuda kafanıza göre değerlendiriyorsunuz.. yok arkadaş sen benim haklarımı ver...çok şükür benim kafa çalışıyor ben paramı kendim nasıl çalıştıracağımı biliyorum.
Diğer Haberler