Kimlerin borcu silinecek? Vergi affında bilmeniz gerekenler

Milyonlarca kişinin borcunun yapılandırılmasına yönelik düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte düzenleme hakkında bilmeniz gereken şeyler..

Kimlerin borcu silinecek? Vergi affında bilmeniz gerekenler

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar düzenleme kapsamında yer alıyor.

HANGİ DÖNEMDEKİ BORÇLAR?

30 Haziran 2016 ve önceki dönemlerini kapsıyor. Temmuz ve sonrasındaki borçlar bu yasa kapsamında yer almayacak.

BORCUN NE KADARI SİLİNECEK?

İdari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50'si silinecek. Yani 100 lira idari para cezası, 40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenecek tutarla birlikte ödeyecek.

TAMAMEN SİLİNEN BORÇLAR VAR MI?

Vergi dairesine borcun tutarı 50 lira ve altındaysa bu tamamen silinecek. Vatandaş bu borcu ödemekten kurtulacak.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Vatandaş borçlarını peşin ve taksitli olmak üzere iki yöntemle ödeyebilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler borçla ilgili kurumlara başvurabilecek.

K**AÇ TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK?**

Borçlar peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde ödenebilecek. 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılabilecek.

TAKSİTLER ÖDENMEZSE NE OLACAK?

Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilecek.

NE ZAMANA KADAR BAŞVURU YAPILACAK?

Borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Dürüst vatandaşın ne suçu var alıştılar nasıl olsa af gelir diye yatırmıyorlar( durumu olmayanlar hariç) bunun karşılığında da biz dürüst vatandaşlara da bazı kolaylıklar sağlansın
Vergi borcuyla felan uğraşılcağına halkı borç batağına saplayan bankalarla ilgili birşeyler yapılmalı..ödenemeyen borçları dağ gibi büyüten faiz üstüne faiz koyan bankalar ve onların yanındaki kan emeci avukatların önü kesilmeli..
@tanju.gurdal_2011 bankalar boğazınıza mı yapışıyor kredi alın diye aldığınız bir asgarı ücret 10 tane kredi kartı kullanın babanızın parası gibi gidim kart çekin sağ sola sonra bu borçları silin
Bu kaçıncı af görün işte millette para yok olsa zaten zamanında öderdi ve su anda aynı.kimseye kazancı yetmiyor.yüzde doksanı açlık veya yoksulluk sınırının altında kazanıyor..
Bu kaçıncı af görün işte millette para yok olsa zaten zamanında öderdi ve su anda aynı.kimseye kazancı yetmiyor.yüzde doksanı açlık veya yoksulluk sınırının altında kazanıyor
Bu kaçıncı af görün işte millette para yok olsa zaten zamanında öderdi ve su anda aynı.kimseye kazancı yetmiyor.yüzde doksanı açlık veya yoksulluk sınırının altında kazanıyor.
bundan sonra hiçbirşey ödemeiyecem. bi mal bizmi varız arkadaş. şuna bak ya adam ödemesin temzilensin biz de ödediğimizle kalalım. zehir zıkkım olsun. o zaman bizim ödediklerimizi de gerin verin arkadaş. bu nedir ya.
Ne enayiyim ben ya, vergimi günü gününe ödemişim. Ödemeyene ödül veriyorlar..
ya bi yürüyün gidin, 5 sene ilk yapılanmaya girdik kredi çektik, borç harç vergi borçlarımızı ödedik. Ödemeyenlere hala ne bir icra ne bir uyarı. Bu saatten sonra ne bir ceza öderim ne bir faiz. Nasıl olsa her sene af var.
Boşuna yeniden bir sürü iş çıkarıyorsunuz, nasılsa gene ödemeyecekler. Yaptırımı yok. . Bari ödeme yapanlara bir indirim sağlayın. Ben ödeyeyim başkaları affedilsin. Sosyal devlet anlayışımız değişlemeli.
BEN YURTKUR'DAN ÖĞRENİM KREDİSİ ALIYORUM EYLÜL AYINDA BİTECEK 30 HAZİRAN 2016 ÖNCESİ BORÇLARIM YARI YARIYA İNECEK Mİ BENİM İÇİNDE GEÇERLİ Mİ BU 01,01,2015'TEN BU YANA KREDİ ALMAKTAYIM.
biz enayıyız valla
vergi borcuna sözümüz yok ticaret yapıyorsa ödesin herkes vergi borcunu bir müfettişin yazmış olduğu 40bin tl haksız cezayı ömür boyu ödemicez faaliyete başlamak için muracat edildi işyerinin oluru 6 ayda ancak alındı altı ay sonunda işyeri faaliyete geçti vay efendim muracat tarihinden itibaren neden ssk başlatılmadı çalışacak kişiler işyeri mesaisine başlayamamış 6 ay süredir ssk girişini ne diye başlatılacaktı düşünüyorum şimdi cezayı yazan müfettiş fetocümüydü acep çünki dini imanı olan yeni açılan bir işyerine o kadar cezayı yazmaz yıl 2004
Bu borcunu zamanında dürüstçe ödeyen vatandaşa hakarettir. tebligattan haberimizin olmaması muhtara bırakılanların muhtarlarca ilgililere bilgi vermemesi araç üzerinde borç bilgisi görünmedi ceza tahakkukundan 2 ay sonra araç vize edildi orda da borcu yok göründü ve e-devlet sayfamıza borç bilgisi zamanında düşmediği için 149 tl cezayı 285 tl olarak daha 2 ay önce ödemek zorunda kaldım. Bu böyle olursa ben de ödemem kaç para olursa olsun nasılsa vergi affı gelir diye düşünen milyonlar olur.
Bizim gibi ödeyen hıyarlar napıcak.Bizim paramızı aldığınız faizleride bize iade edin o zaman..
hiç birşeyin silindiği milindiği yok.herşey sistemde olduğu gibi duruyor.gençlerin sgk borçları olduğu gibi duruyor
Ödeyen enayi oluyor.
kredi ve kredi kartı borçlularına ne zaman el atacaksınız acaba vatandaşı bir rahatlatın artık
@gultekdem Kıredi kartı devlet alacağı değildir. yediğinin içtiğinin parasıdır. bankayla anlaş. 30 bin lirayı 3 bine çekiyorlar.
@kazimpugur nasıl 30 liralı 3 bine çekiyorlar
@kazimpugur amma salladın ha. mevcut borcumu ödemek için yalvarıyorum ki vade uzat banka beni icraya vermekle tehdit ediyor. başbakan açıklıyor yapılandırma var bankalar diyor nerden uyduruyorsun. ben bu yasayı çıktı çıkacak beklerden 2 bankadan icralık oldum. yazıklar olsun böyle hükümete de kandırmalarına da.
Devlet kin gütmediği gibi, mükafatlandırması da geriye doğru olmaz. Ancak bankalardan kredi alırken, ve/veya SGK teşvikleri, devlet teşviklerinden yararlanmak için vergi ve sgk prim borç olmama şartları var. Bu da mükafattır. Bireysel vatandaş her zaman kazık yiyen taraftır. KDV de tazir olmayan vatandaşın ödediği dolaylı vergidir. Çünkü vatandaş vergi mükellefi olmadığı için dolaylı vergilere aracılık edemez ve gerçek yük de tüketicinin omuzundadır. sağmal inek gibi...sağ babam sağ...
Diğer Haberler