Kiracıları sevindirecek düzenleme!

Kiralara uygulanacak yıllık artışlarda ÜFE yerine TÜFE baz alınmasını öngören torba yasa teklifindeki madde, kiracılar lehine değişiyor. Teklifin sahibi AK Parti Milletvekili Ziya Altunyaldız, kira artışları için TEFE/ ÜFE ortalaması ya da en düşük olan endeksin baz alınması şeklinde bir değişiklik yapabileceklerini bildirdi. Kiracıları sevindirecek değişikliğin, TBMM Genel Kurul görüşmeleri sırasında yapılması bekleniyor.

Kiracıları sevindirecek düzenleme!

Torba teklifin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında milyonlarca kiracıyı ilgilendiren artış oranı için önemli bir gelişme yaşandı. Kira artışlarının her yıl ÜFE yerine TÜFE oranında arttırılmasını öngören madde üzerinde söz alan CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, teklifin kiracıyı koruma amacı güttüğünü ancak ileride ÜFE'nin daha düşük çıkması halinde bu amaca ulaşılamayacağını belirterek, “Bu yılı düşünerek böyle bir düzenleme yapılması doğru değil. Gelecek yıl TÜFE yüksek çıkarsa bu kez ‘ÜFE'yle belirlenir' teklifi mi getireceksiniz?” diye sordu.

Sözcü'de yer alan habere göre, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da TÜFE ya da ÜFE'nin tercih edilmesi konusunda bakanlık ya da Cumhurbaşkanlığına yetki verilmesi önerisini getirirken, AK Parti Milletvekilleri Cemal Öztürk ve İsmail Güneş, maddenin hem kiracı hem de gayrimenkul sahiplerini gözetmesi gerektiğini, bu anlayışla yetkinin Hazine ve Maliye Bakanlığı veya Cumhurbaşkanlığına devredilmesi gerektiğini söylediler.

GENEL KURULDA DEĞİŞECEK

Teklif sahibi AK Parti Milletvekili Ziya Altunyaldız, ÜFE ve TÜFE'nin ileriki yıllarda daha farklı oluşabileceği yönündeki eleştirilerine kendisinin de katıldığını belirtti ve “Kiralara uygulanacak artış oranı olarak ÜFE ile TÜFE'nin ortalaması alınacak şekilde ya da düşük olan endeksin baz alınması şeklinde bir değişiklik yapabiliriz. Bu maddenin, Genel Kurula kadar bu şekilde kabul edilmesini öneriyorum. Bu madde üzerinde önerge için çalışarak Genel Kurula gelmek isteriz” dedi.

Bu açıklama üzerine madde mevcut haliyle, yani kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE kullanılacak şekilde komisyondan geçti. Maddenin Meclis Genel Kurulunda Altunyaldız'ın ifade ettiği şekilde değiştirilmesi bekleniyor. Yasanın kiracıları koruyacak şekilde düzeltilmesi halinde her yıl konut ve işyeri kiralarına yapılacak artışlarda ya ÜFE ile TÜFE'nin ortalaması ya da bu iki endeksten en düşük olan endeks kullanılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Ev sahibim almanyada yaşıyor kasım ayında kirama devletin açıkladığı %21 oranında zam yaptığını kiramı 1200 tl den 1450 tl ye çıkardığını bana bildirdi. Düşünsenize yıllık kiranıza 3000.tl zam demek.Tabi bende bu rakamı duyunca şok oldum. Bu rakamı ödememin mümkün olmadığını bildirdim. Bana o zaman çıkın dedi.Ne kadar kolay değilmi. Bende bunun üzerine Cumhurbaşkanlığına detaylı bir yazıyla mağduriyetimizi anlattım. Akabinde benim gibi birçok şikayet daha almış olmalılarki düzeltme yapıldı çok şükür. Yoksa gerçekten çok mağdur olacaktık. EV SAHİPLERİ EL İNSAF EL VİCDAN YANİİİİ.
@ozkanabolar arkadaşım sende daha ucuz evde otur malsahibi diye ilenecegine biliyomusunhic o insan eve nesıl sahip oldugunu kendinize uygun evde oturacaksın sonra da vicdan sömürüsü yapmıyacaksın nasıl ddrler ev sahibinin bir evi kıracının 1000 evi var diye kendine uygununu sec
@ozkanabolar Sen bu zeka ile iyi yaşamışsın bu yaşa kadar :D Zaten akp'nin verdiği önergeye göre adam %40 zam yapması gerekirken %21 yapacak! Yani %21 zammı seve seve yapacaksın güzel kardeşim. :) aslında uygulamada hiçbir ev sahibi ÜFE'yi baz almıyordu. TÜFE üzerinden zam yapıyordu. Değişen bir şey yok yani. senin gibilerin gözünü boyuyorlar işte. Uygulmada olan bir şeyi yasaya uydurmuşlar :)
fırsatçı ev sahiplerini öpüyorum
@alibay ev sahipleride seni öpüyor.
Evimizede ortakmısınız size ne kira artışından
@arma461 BU KADAR KİBİRLENME GEREK YOK YARADAN BİR ÇIRPIDA ELİNDEN ALIR HAK YEMENİN BEDELİNİ ÖDERSİN. İSTEDİĞİN KADAR TAPU SAHİBİ OL BU BİR GERÇEKKİ HİÇ BİRİ SENİN DEĞİL. DOĞRU YOLDA KULLANIN....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler