KKTC'de un fiyatları dolara çevrildi

Türkiye'de doların yükselmesini fırsat bilen KKTC'deki un üreticilerinin satışlarını dolar kuruna çevirmesi fırıncıların tepkisine neden oldu.

KKTC'de un fiyatları dolara çevrildi

Konu ile ilgili olarak İHA muhabirine açıklamalarda bulunan KKTC Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, Türkiye’den un ithalatının önünün açılmasını talep ederek, aksi takdirde ekmek üretimini durdurabileceklerini söyledi.

KKTC Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, "Bilindiği gibi KKTC'de un ithali yasak ve bir tek buğday ithalatı mevcut. Buğday yıllardır buradaki iki değirmende öğütülerek ekmeklik un olarak verilmektedir. Maalesef son bir hafta içerisinde şimdiye kadar karşılaşmadığımız bir olayla karşılaşmış durumdayız. KKTC'de faaliyet gösteren un değirmenleri malum doların yükselmesini bahane ederek bundan sonraki un faturalarını dolar üzerinden fatura edileceğini belirtti. Bizim hiç itiraz etmemize fırsat vermeden hemen dolar faturası yazmaya başladılar. Elimde tuttuğum faturada peşin alımlara esmer unun 21 dolar beyaz unun 22 dolardan satılacağını gösteriyor. Ardından dolar satışını hemen başlattılar. Gördüğünüz gibi fatura üzerinde satışları dolar olarak hemen yansıtmaya başladılar. Biz fırıncılar olarak hemen tepkimizi koyarak bunun olmayacağını bildirdik ve yazılı basın açıklaması ile gerekli yerlere itirazımızı dile getirdik. Un satışlarının dolara çevrilmesi bir yana buda yetmezmiş gibi yüzde 15 de zam yaptılar. Bugün bize satılan 50 kilogram ekmeklik unun maliyeti 98 TL’ye gelmiş durumdadır” dedi.

Çıralı, KKTC’deki fırıncılar olarak bu durumu kabul etmeyeceklerini belirterek, “Şu anda Türkiye’de 72 TL olan ekmeklik unun ithalatının acilen serbest bırakılıp Türk lirası üzerinden Türkiye’den getirilmesini bütün yetkililere beyan ettik. Şu anda dövizin yükselmesinden dolayı vatandaşın alım gücünün azaldığı bir ortamda tüm sanayicilerin elini taşın altına koyup karlarından ve üretimlerinden feragat edeceklerine bu arkadaşlar bu durumu bir fırsat bilerek 40 yıllık yapılmayan bir şeyi yaptılar. Bir de, o yetmezmiş gibi yüzde 15 zam yaptılar, bizim arzu etmediğimiz bir olaydır” ifadelerini kullandı.

Fırıncılar olarak dolar üzerinden satışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Fırıncılar Birliği Başkanı Çıralı, ”Böyle bir durumda bizimde ekmeği dolar üzerinden satmamız gerekecek ve buda çok kötü bir örnek olarak öteki ithalatçılarında fiyatlarını dolara endekslemesine sebep olacaktır. Burada konuştuğumuz ekmek temel tüketim maddesidir. Bizler bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Aksi takdirde ekmek üretimini bir süreliğine olsa da durduracağız” şeklinde konuşarak yetkilerin derhal önlem alması konusunda uyardı.İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
tl yi kaale almıyorlar değeri düştüğü için .. türkiyeye yakında by çeker gıbrıs
besle kargayı .....
Kıbrısı ayrı bir devlet olarak tanımanın sonuçları, yapın vilayet gitsin. Kaç tane askerimiz Kıbrıs harekatında şehit düştü. Bunların ağzını yaya yaya rum kesimine bağlanmak istemesi..
@mali_mshm avrupa birliği bir yanda, suriyeliler bir tarafta.. hımm evet seçmek gerçektende çok zor..
canınızı sıkmayın sayın garip guraba fakir fukara yandaşları gemilerle size acilen ivedilikle un satmaya başlarlar sıkıntı yok
pardon ganceli be gardaş burası böyle işte kısa yoldan zengin olmak isteyen çok .bitmek tükenmeyen daha çok zengin olma arzusu..
Verin bunları Rumlara birbirlerini yesinler.Askerliğimi orda yaptım beş para etmezler.
kıbrısın bizim için millet kavramı yok Kıbrısın bizim için stratejik önemi var zaten orada türk yok çok az onlarda türkiyeden gidenler gerisinin neolduğu belli değil türkiyeye çok rest çekmek istediler ama yemedik zaten çoğu rum ile karışmış melezleşmiş çokta s.... ydi
dışarıdaki hainlerle uğraşmak kolay,peki ya içimizdekileri ne yapacağız?
un için muhtaç kalırsan yapar adamlar. Ülkeyi bu hale getirenler utansın
sanki ingiliz sömügesi 3. dünya ülkesi. maaşlarını biz ödüyoruz, suyunu, elektriğini, yiyeceğini biz veriyoruz ama onlar amerika, ingiliz sömürgesi olma derdinde. gençleri doğru dürüst türkçe bile bilmiyor. tam bir nankörlük örneği.
ey kıbrıs sabrımızı test etme biz dolarları hükümete veriyoz borç kapatsın diye siz ne yapıyorsunuz dolar kırmızı çizgimiz sizi şiddetle kınıyoruz
Diğer Haberler