KOBİ'lere yeni kredi imkanı

KOSGEB Başkanı Uzkurti, "Yeni dönemde, her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız" dedi.

KOBİ'lere yeni kredi imkanı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, "Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız. Her bir KOBİ'mizin 100 bin liradan 500 bin liraya kadar bir kredi limiti olacak. Önümüzdeki birkaç ay içinde bunu yürürlüğe koymayı düşünüyoruz." dedi.

Cevahir Uzkurt, Türkiye'nin gelecek hedefleri ve kalkınma planları doğrultusunda KOSGEB olarak kendilerine bir yol haritası belirlediklerini ifade etti.

Öncelikle yerli ve milli üretime daha ciddi, daha yüksek miktarlarda destek vererek KOBİ'lerin ithal ettiği ürünleri yerli ve milli üretmesini teşvik edeceklerini belirten Uzkurt, şunları kaydetti:

"Teknolojinin KOBİ'ler vasıtasıyla tabana yayılmasına dönük birtakım destekler vermeyi planlıyoruz. KOBİ'lerin ölçeğini büyütme ve rekabetçi yapılarını artırmak adına da birtakım destek programları yürütmek istiyoruz. Bunların yanı sıra KOBİ'lerimizin yurt dışı pazarlara açılması için birtakım uluslararasılaşma destekleri ve daha katma değerli üretim yapmalarına dönük olarak teşvik programlarını yürürlüğe koyacağız. KOSGEB olarak bu anlamda 2018 yılı bütçemiz yaklaşık 2 milyar lira ancak geçmiş dönemlere bakıldığında hükümetimiz ihtiyaç dahilinde gerekli olan bütçe artışını yapmış. Bundan sonra da hükümetimizin politikaları doğrultusunda KOBİ'lerimizi güçlü şekilde desteklediğimiz takdirde, uygun görülmesi halinde bu bütçeyi hükümet artıracaktır."

Yerlilik ve millilik konusunda yakın dönemde "Stratejik Ürün Destek Programı" adı altında bir destek programının çağrısına çıktıklarını anımsatan Uzkurt, bu çalışma kapsamında özellikle ithalatı ihracatından yüksek olan orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki firmaların projelerine destek verdiklerini bildirdi.

Uzkurt, bu kapsamda alım sözleşmesini getiren KOBİ'lere öncelik verdiklerini ifade ederek, ithalatı yapılan ürünlerin Türkiye'de üretilmesi için girişimde bulunan KOBİ'lerin, destek almaları için ürünlerini satacakları firmaları kendilerine yazılı şekilde bildirmelerine önem verdiklerini kaydetti.

"ÖNEMLİ BİR ADIM"

Cevahir Uzkurt, KOBİ'ler için önümüzdeki süreçte yeni finansman modellerinin olacağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Burada şüphesiz KOSGEB olarak bizim proje bazlı desteklerimizin dışında belli dönemlerde, ihtiyaç duymaları halinde bankalardan kullandıkları kredinin faizini karşılamak yönünde bir finansman yöntemimiz vardı. Yeni dönemde bu modeli tamamen değiştiriyoruz. Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız.

KOBİ'lerimizi, hangi sektörde olduklarına, proje bazlı üretim yapıp yapmadıklarına, yeni girişimci olup olmadıklarına göre belli kategorilere ayırdık. Bu kategorilerde 100 bin liradan 500 bin liraya kadar her bir KOBİ'mizin bir kredi limiti olacak. Bu kredi işletme kredisi, yatırım kredisi, makine teçhizat kredisi olabilir. Bu kredileri bizim çizdiğimiz çerçevede bankalardan kullandıkları takdirde biz hiçbir çağrıya çıkmaksızın yıl içinde KOBİ'miz ne zaman kullanırsa, kredisinin faizini biz banka ile anlaşarak otomatik olarak karşılayacağız. Bundan sonraki dönemde aslında her bir KOBİ'nin KOSGEB'den faizi karşılanmak üzere bir kredi limiti olacak."

Çalışmayı önümüzdeki birkaç ay içinde yürürlüğe koyacaklarını bildiren Uzkurt, şu an mevzuat çalışmalarını bitirmek üzere olduklarını, modelin uygulanması için bankalarla çalıştıklarını anlattı.

Uzkurt, çalışma kapsamında KOSGEB'in, faizi belli bir puan üzerinden karşılayacağını, bu puanın kullanılacak kredinin türüne göre belirleneceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Örneğin, bir firmamız makine teçhizat almak için kredi kullandığında bunun faiz oranını karşılamadaki taban puanımız 6 puansa, 'yerli makine alacağım' dediğinde 4 puan daha ekleyip 10 puan üzerinden faizi karşılayacağız. Bu çalışma, KOBİ'nin finansmana erişimi konusunda önemli bir adım. Ayrıca bizim KOBİ'lerimizi desteklerken bir yandan da yerli üretimi özendirelim şeklinde bir politikamız var."

KOBİ'LERE 5 MİLYON LİRAYA VARAN TEKNOLOJİ DESTEĞİ

KOSGEB Başkanı Uzkurt, yeni dönem yol haritalarından birinin de teknoloji düzeyi yüksek ürünlerin KOBİ'ler tarafından üretilmesi ve bu sayede teknoloji üretiminin tabana yayılması olduğunu, bu kapsamda açıkladıkları KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında 5 milyon liraya kadar KOBİ'lere destek vereceklerini söyledi.

Uzkurt, Ar-Ge'ye ciddi destek verdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ar-Ge projeleri yapılıyor sonunda bir prototip çıkıyor. Ancak bu prototipleri ekonomiye kazandıracak bir uygulamanız yoksa ya da bunların ticarileşmesini sağlamamışsanız o ana kadar yaptığınız yatırımlar bir anlamda atıl kalıyor. Dolayısıyla biz KOSGEB olarak yeni dönemde teknoloji düzeyi yüksek alanlarda KOBİ'lerimizin yaptığı Ar-Ge projelerini üretime ve yatırıma dönüştürmek için bir Yatırım Destek Programı çağrısına çıktık.

Burada bu teknoloji düzeyi yüksek Ar-Ge projelerinin KOBİ'lerimiz tarafından üretilmesi konusunda 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Temel prensiplerimizden biri burada, bu üretilen teknolojik ürünlerin alıcısını KOBİ'lerin bulması ya da büyük firmaların bu KOBİ'leri bulması halinde eşleşme yapılırsa bu KOBİ'leri öncelikli olarak destekleyeceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
ben 20 yıllık esnafım daha hiç kosgeb kredim onaylanmadı hep bir eksik evrak muamelesi
mıllete kurt masalı anlatmayı bırakın kobımı kaldı esnafmı
boş konuşmalar bunlar...millette bankadan kredi çekecek sicil mi kaldı....
BENDEN TÜRLÜ ADLAR ALTINDA ÇALINAN PARALAR ( VERGİLER) NEDEN SERMAYEYE HEDİYE EDİLİYOR ? HARAM ZIKKIM OLSUUNN !
Yandaşa,yalakaya verilecek kredi türü bunlar..Vatandaşın halkın asla yararlanamıyacağı kjrediler..Hakkımız haram olsun..
yandaşlara özel mi olacak yine? biz sıradan vatandaşız partimiz yok avucumuzu mu yalayacağız yine?
önce işletmeni kur ticaret silile kaydol atöılyeni aç işe başla adam çalıştır sonra proje yap tabi yapamıyorsun bir danışma firmasına 2 bin öde sonra proje onayını bekle kurula girecem diye aylar geçsin sonra kurula gir olmadı bu proje red ye bunlarada kobi desteği diye millete yuttur işte kobi işte kosgeb hepsi hikaye bunların destekleri açıklayacagınıza bu güne kadar kaç kişi aldı onu açıklayın yalancılarr sahtekarlar düzenbazlar
milletten vergileri kanırta kanırta al,esnafa kobiye yandaşa dağıt.hakkım haram olsun.
YA KARDEŞ FAİZLİ KREDİYİ ALAMIYORUZ FAİZSİZİ NERDEN ALACAZ 4,5 AYDIR BU SÖYLEMLER YÜZÜNDEN SÜRÜNÜYORUZ BUNLARA İNANIP YOLA ÇIKMAYIN SAKIN
herşey alt üst oldu ne sicil kaldı ne birşey her tarafımız faiz oldu nasıl çekeceksek nasıl verecekseniz krediyi
kredi cekecek hal mi kaldi sicil mi kaldi kimi kandiriyorsunuz bos laflar bunlar koşulsuz verin esnafa can suyu olsun bakalim bağkur borç vergi borc dükkan kira kirayı karttan öde oooo ooooo olmaz bu iş
1 - insanların sicili bozuk 2- Esnaf dışında herkese veriliyor 3- belli bir yaş kısıtlaması var 4- belli bir sermaye ve borçsuz olmanız gerekiyor, vergi, ssk v.s yeni gene kimsenin alamayacağı bir krediyle başbaşayız , komik muz cumhuriyeti senaryoları bunlar, ağıza bal çalıp vermemekten öte bişey değil , sektör bazlı ve borçtan genel af içeren kredi olmalı yoksa sadece kredi verirler de alan bulunmaz, çünkü esnaf aslanla eşeğin hikayesini yaşıyor
sicil madurlarının vergileri ile sicili temiz olanlar kredi alıyor bu adaletsizlik sicili bızulmuş esnafın alma şansı yok şansta verilmiyor ama bu adam vergisinide ödüyor maliyeye vergi borcu olmayan herkes bu kredileri alma hakkına sahip olmalı kıstas bu olmalı ama kredi kartı senedi kıstas alınıyor bunda adalet yok
onaylanmıyor bilmem kredi kartını geç ödemişssin bilmem senedini şu tarih protesto olmuş kardeşim zaten ihtiyacı olan bu madur kişiler eksiği olmayanın da krediye ihtiyacı yok ama onlara veriliyor.bu sicil maduriyeti düzeltilmediği sürece bu verilen paralar asla ve asla piyasayı rahatlatmaz.
bende esnafım bankaya kredi için gittim nefes krediSi bana vergin borcun sgk borcun varsa sicilin de sıkıntı yoksa kredi kullanabilirsn dediler daha onaylanırsa vergi borcumu sgk borcumu ödeyecek durumda olsam zaten kredi kullanmam
adamı olan kosgep memuruna rüşvet veren kosgepten yararlanabiliniyor aksi elenmeye mahkümz
ÇARŞI ESNAFI PERİŞAN NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ NE KOSGEBİ ESNAFI AYAGA KALDIRIN KOBİ FİLAN HEPSİ BATACAK AKSİ HALDE KÖRMÜ GÖZÜNÜZ ESNAFIN DURUMUNU GÖRMÜYORSUNUZ ALIŞMIŞSINIZ KOBİ KOBİ BAŞINIZI KUMDAN ÇIKARIN BAĞ KUR BORCU VERGİ BORCU ŞARTI KOYMADAN ESNAFA KREDİ YOLUNU AÇIN GEMİ BATIYOR
HEPSİ YALAN KOSGEP FALAN BOŞ BİR KAÇ DOLANDIRICIYA VERİLİYOR PARALAR OKADAR.
sicili bahane ederler vergi borcunu bahane ederler vermezler hacı
yandaşlara para transferi
kime para vereceklermiş ben hiç anlamadım arkadaş esnafsan gel al kredini demiyorlarki yok şunu üretene yok şunu yapana anlaşışılır bir dili yokmu bu kredinin okadar yazı yazılmış bakıyorum bakıyorum boş boş yazılar gecen sene 20 bin çıktı kosgebdenden onuda alamadık neymiş bağkur borcu olanlara vermiyorlarmış ya mübarek benim işlerim iyi olsa bağkur borcum olmasa napıcam senden para alıpta borcum var işlerim kötükü lazım bana para sen o parayı bana sorgusuz vereceksinki bende alım satım yapıp para kazanıp borcumu ödeyim kısacası haber heycanlandırıcı içeriği artık okumuyorum bile
Kredilerin verileceği yerler şimdiden belli olmuştur zaten.vergi Bağkur sigorta borcun olmayacak banka sicil puanların iyi olacak kısacası bu paraya ihtiyaç olmayacak öyle alırsın ancak.benim etrafımda bu parayı alanlar üç beş kişi onlarda tam anlattığım tarife uygun.bu krediyi eğer esnafa kobilere destek adı altında vereceklerse şartları sicili bozuk borçlanmaları olan ihtiyacı olan mücadele eden esnaf kardeşlerimize verilsin bir kezde bizde devletin bir kez yanımızda olduğunu görelim.selamlar
küçük esnafa kobi falan çıkmaz bu ancak büyük çaplı firmalara uygulanacak bir adım.
Diğer Haberler