Kredi kartınızı kırıp çöpe atmayın

Kredi kartı sahiplerinin kırıp çöp kutusuna attığı kredi kartları yıllar sonra hem aşırı fazla borç çıkartıyor hem de icralık ediyor.

Kredi kartınızı kırıp çöpe atmayın

Şikayet Portalı Şikayetvar.com'ın yöneticisi Dr. Ömer Deveci, "Kredi kartlarını kırıp atmak ya da kullanmamak kredi kartı masraflarından kurtulmanın bir yöntemi değildir aksine bir sorundur" diyerek uyarıda bulundu.

Kredi kartını kırıp çöpe attıktan sonra hem başı dertten kurtulmayan hem de icralık olan vatandaşların şikayetleri şöyle:

Haciz geldi

“Bankaya ait kredi kartım eksi bakiyeye düşmüştü. Tüm borcu 2 TL fazla ödeyip kapattım ve ‘Kartı iptal edin’ dedim. Cevap olarak ‘Kartınızı kırabilirsiniz’ yanıtını aldım ve çıktım. Yıllar sonra 500 TL’den fazla borcum olduğu gerekçesiyle bana haciz işlemi başladığını söylediler. Hesapları kontrol ettirdim para yatmış ama kartım iptal olmamıştı. Peşinden ekstre ücreti diye 2.5 TL para kesilmiş ve hesap tekrar eksiye düşürülmüş. Onun üzerinden yürüyen faiz avukat masraflarıyla beraber 500 TL'yi geçmiş. Böyle bir şey olabilir m? Aylar süren telefon trafiği sonrası ne için yatırdığımı bilmediğim 47 TL para yatırmamı istediler. Bu parayla dosyanın kapanacağını belirttiler. O parayı neden yatırdım. İadesini istiyorum. Hiç işlem yapılmayan kredi kartıma nasıl bu kadar masraf çıkabilir? Eksi bakiye benim isteğimle olmadı ki? Talimat bile vermedim. Paramın iadesini istiyorum.”

Kullanmıyorsanız kırıp atmayın

“Bankadan bana verilen kredi kartını kullanmadığım bir dönemde kart yolladılar ve kırıp attım. Banka kart borcu var ve borç ödenmedi diyerek 2 yıl önce haber verilmeksizin kendi kafasına göre ilgim bile bulunmayan bir şehrin şubesi tarafından bu ödeme vadesiz hesabımın kredili bölümünden alınmış. İki yıl boyunca varlığı bile belli olmayan bu borcu nakit avanstan çektiği için 2 yıl süresince faizlendirmiş. Bahsettiği 90 TL'lik borç 2 yıl sonunda 450 TL gibi bir rakama ulaşıyor. Hangi akla hizmetle beni kredi kartımdan borçlandırıyor ve hangi hakla yine 2 yıl boyunca haber vermeden faizlendiriyor? Üstüne üstlük utanmadan bu parayı ödememi bekliyorlar.

“Kredi kartlarınızı iptal ettirin”

Gelen şikayetleri değerlendiren Dr. Ömer Deveci, kredi kartı kullanıcılarını kullanılmak istenmeyen kartlarının bankaya gidilerek iptal ettirilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Deveci, "Kırıp atılan kredi kartları ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Adresine gönderilen kredi kartlarını kullanmak istemeyen vatandaşlar kartı kırarak ya da kullanmayarak tepkilerini gösteriyorlar. Bankaların gönderdiği kartları iptal etmeyen vatandaşlar banka masrafları ve katlanan borçlar ile karşı karşıya kalıyor. Kartınız iptal ettirilmediği sürece kart aidatı gelmeye devam eder. Kredi kartlarını kırıp atmak ya da kullanmamak banka masraflarından kurtulmanın bir yöntemi değildir aksine bir sorundur. Kredi kartlarından kurtulmanın tek yolu kredi kartını iptal ettirmek. Bu işlem yapıladığı taktirde kredi kartı gönderilen kişi sorumluluğu kabul etmiş oluyor. Kartı kuryeden imza karşılığı alan tüketiciler bu tarihten sonraki tüm harcamalarından sorumlu tutuluyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
10 yıl önce böyle birşey yoktu , şimdi açık açık var , demekki birileri köşeyi dönüyor.
NE YAZIKKİ BİR TARAFTAN TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ KULLANMAYA ÇALIŞIYORUZ FAKAT O TEKNOLOJİNİNDE KENDİNE GÖRE KURALLARI OLDUĞUNU KABUL ETMEK İSTEMİYORUZ.OYSA HER YERİN HER KURUMUN KURALLARI OLMAK ZORUNDADIR.KIREDİ KARTINI BASİT ÖNEMSİZ BİR OLAY GİBİ GÖREMEYİZ.SİZ İSTEDİYİNİZ GİBİ ALIŞVERİŞ YAPIYORSUNUZ BANKANIZ O PARAYI KARŞI TARAFA ANINDA ÖDÜYOR YANİ SİZİN RİSKİNİZİ ÜSTLENİYOR.PEKİ BU RİSKTEN NE KADARI BANKAYA GERİ DÖNMÜYOR DİYE DÜŞÜNEN VARMI,SİZ KARTI KIRIP ATSANIZ BİLE O KART BANKADA AÇIK GÖRÜNÜR DOLAYISIYLA TEKNOLOJİYİ USULÜNE GÖRE KULLANMAYI ÖYRENMEMİZ LAZIM ELEŞTİRMEK YERİNE.
her yerde karşımıza kanunlar çıkıyor.Peki adalet nerede.araki bulasın.kuruluşlar deli dumrul misali vatandaşın ensesinden ayrılmıyor.Vatandaşın çok dikkatli olması gerekiyor.Ben hiçbir kanunun haklı olan vatandaşa hakkını verdiğini görmedim.Avukatlar ve kanunlar suçlu olması gerekenleri kurtarmak için varlar.Haklı olanların karşısına ise çeşittli kanunlar çıkarılarak haksız veya suçlu olması sağlanıyor.İnsanları mutlu edecek şey adalettir.
Belgeli tefeci bankacıları üreten akp hükümeti bunları yok edemiyor
bankaların sayısı çok biraz azaltmak lazım. keşke hepsi batsada kurtulsak bankalardan.
bey ler başımızı kanun ları düzenleyen , uygulayan bakanlıklar tutu veriyor kirayı bankaya yatır diyor üçretler bankadan alınacak diyor. onlarda kredi kartını kaktırıyor üçretini almak için mecbur imzalıyorsun
kredi kartım kayboldu / ya da çalındı diye müşteri hizmetlerini arayın. kartı hemen iptal ediyolar. yenisini istemeyin. gönderirlersede teslim almayın ve borcunu bitirdiğinizde artık karttan tamamen kurtulmuş olursunuz.
Banka değil,hırsızlığın yapıldığı şık yerler ,hırsız bankalar.
EEEEE BDDK DENİLEN DEVLET KURULUŞU UYURSA MEMLEKETTE KENDİ ALANIYLA İLGİLİ ÇALŞIMAZSA TABİ BU BANKALAR DAHA ÇOOOK MİLLETİN CEBİNE ORTAK OLURLAR. İYİ UYKULAR BDDK İYİ UYKULAR TÜRKİYE
ARKADAŞLAR BU GİBİ HAKSIZLIKLARI YAZARKEN BANKA İSİMLERİ VEREREK YAZINIZ. YENİ ABONE OLACAKLAR O BANKALARA KARŞI 2 KEZ DÜŞÜNEREK KART ALSIN İŞLEM YAPTIRSIN. EN AZINDAN KÖTÜ REKLAMLARI OLSUN. BİZLER DEĞİL ONLAR UTANSINLAR.
O zaman bu konuda bilgisi olan bir arkadaş, nasıl davranılacağını söylerse memnun oluruz. Arkadaşların dediği gibi biz bankaya "kartı iptal edin" dediğimizde "tamam iptal edilmiştir" deniliyor. Kapanmadığını nasıl anlayacağız. Bir de arkadaş doğru söylüyor. Banka isimlerini yazın ki millet uyansın.
İyide kredi kartını bankaya iptal ettiremiyorsunki. Bin dereden su getiriyorlar. Ve sonuşta da iptal etmiyorlar. Bizlerde iptal oldu diye biliyoruz. Hem istemeden kart gönderiyorlar, hemde vatandaşın burnundan getiriyorlar. bankalara bu gibi durumlarda cezai bir yaptırım yokki. Banka vatandaşdan korksun. Ne diyelim Allah yardımcımız olsun.
ne yapacaz bu bankalarla hep aynısını yapıyorlar son ekstre var deyip borç çıkarıyorlar tefecilik yapıyorlar dahada beteri hatta resmi tefeci
Kartı kırmayın Bankanın camını veya bankacının kafasını kırın.Artık bu kanunlarla başka iş yapılamıyor pis pis sırıtarak vatandaşı soyuyorlar.
Aynı olay benim başıma geldi iptal ettirdiğim bir kredi kartına 2:00 Tl fazla para yatırdığım için kartı iptal etmemişler,daha sonra kart aidatı dahil edip beni 14:00 Tl borçlandırmışlar,bakiye 50:00 tl nin altında olunca bankaların müşteriyi uyarma sorumluluğu yokmuş,böylece iki ay 14:00 tl ödenmeyen borç yüzünden ismimi merkez bankasına bildirmişler,tesadüfen bankayı aradığımda bana 14:00 Tl borcunuz var dediler ve ödemeyi yaparak bankadan ayrıldım,buna rağmen merkez bankası tarafından kanuni kart takipli olarak damga yedim.
İşimiz gücümüzün yanında birde bankalardan kıçımızı korumak için çabalamamız gerekmekte. Tanrı tüketicinin yardımcısı olsun.
Eskiden kredi kartı yoktu.Bu milletin başı da çok rahattı.Kimse borç batağı diye birşey bilmezdi.Birazcık paraya ihtiyacın olsa kardeşine ya da eşine dostuna giderdin.Hatta mahallenin bakkalı borç verirdi.Kimse de bilmezdi.Şimdi kimsenin kimseye güveni yok diye,kardeşine akrabasına minnet borcu olmasın diye sıkışan bankaya koşuyor.Banka da durumu iyi kullanıyor.Durduk yere bankaya masraf ödüyoruz.Bankaları bu hale biz getirdik.Ama bu insanlar birgün bu bankaların da sonunu getirecek.
kartınızı iptal ettirin demiş, zaten ettik deyip etmemelerinden kaynaklanıyor sorun, 1-2tl gibi komik bir bakiyeye bilinçli olarak bırakıp, sonra da buna faiz avukatlık ücreti vs bindirim adamın karşısına çıkartıyorlar. Devletin vatandaşın sorunları ile ilgisi olmayıp kendisini ideoloji pompalamaya adamsından kimse bunlarla ilgilenmiyor, dışarda artık millet birbirini yiyecek kimsenin haberi yok.
bbdk kanunu değişmesi gerek
Kendi vatandaşını bankalara peşkeş çekenler utansın şu hale bak ya bende geçen gün bankanın birinde hesap açtırmak zorunda kaldım. Hesabı açtırırken başıma geleceği önceden sezerek kredi kartı istemedimi özellikle belitmeme rağmen yinede geldi kart iptal ettirdim telefondan bana kartı kırıp atın dedi. Eğer böyle bi borc çıkarsa banada o bana hesap açan kadını gider döverim heralde. Çünkü ancak bundan anlar bu bankalar.
HERKES BİRŞEYLER YAZIYOR SÖYLÜYOR İPTAL ETTİRENLERE BANKA HİÇ BİR KART AİDATI VE BORCUNUZ YOKTUR İLİŞİKSİZ YAZISI VERMİYORSA BUNUN SUÇLUSU VATANDAŞMI BANKALAR KENDİ KANUNUNU KENDİ YAPIYOR BDDK İZNİ OLMADAN YAPILAN UYGULA GEÇERSİZ SAYILMALI BENCE
Ben geçen kredi aldım masrafsız diye.Kredi için çıkan masraf 250 TL oldu sordum bu ne diye. Bey efendi masraf yok ama hayat sigortası var dediler.Ayrıca fatura talimatı vermezseniz 6 TL de ordan gelir dediler.Adamlar öyle yada böyle bir türlü geçiriyorlar.Birde devlet geri kalırmı onlarda utanmadan bir ton vergi alıyorlar garibanın çektiği krediden.
Diğer Haberler