Kredi masraflarını nasıl geri alırım?

Bankalar tarafından kredi kullandırılırken dosya masrafı adı altında alınan ek bir ücret alınıyor.

Kredi masraflarını nasıl geri alırım?

Bazı banka müşterilerince yapılan itiraz ve açılan davalar sonucunda kredi masrafları bu kişilere banka tarafından iade edilmekte. Gelen yoğun sorular neticesinde sizleri aydınlatmak ve yol göstermek amacıyla bir yol haritası çıkardık.

Kimler kredi masrafını geri isteyebilir?
Bankalardan her ne ad altında olursa olsun alınan her türlü kredi kullanıcısı başvuru hakkına sahiptir.

Kredi sözleşmesinde böyle bir masrafın alınacağına dair herhangi bir hüküm yoksa başvuru yapılması uygundur. Yargıtay’ın ilgili kararı gereği 10 yıl içinde kullanılmış olan krediler için başvuru yapılabilir.

Ne yapılması gerekiyor?
Kredi masrafının alınması için aşağıdaki yol haritasının takip edilmesi yeterlidir.

1. Aşama: Kredi kullanmış olduğunuz banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edilmelidir. Bu mektup iadeli taahhütlü olarak yollanmalıdır. Mektup örneği için tıklayınız..!

Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacaktır. Ancak bankanın iadeyi gerçekleştirmemesi durumunda ikinci aşamaya geçilmelidir.

2. Aşama: Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi üzerine;

a- Dosya masrafı miktarı 1.161,67.-TL’nin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile başvurunuz. Dilekçe örneği için tıklayınız..!

b- Dosya masrafı 1.161,67.-TL’nin üstünde ise doğrudan Tüketici Mahkemelerine dava açılmalıdır. Tüketici mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurulması yeterlidir.

Kaynak: Memurlar.net

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 150 yorum
madem haksız yere kesinti yapılmış,devletin bu işe el koyması gerekir,vatandaşları niçin öne sürüyor.bankalara yazı göndererek kesintileri direk olarak vatandaşa ödemelerini sağlamalıdır.ben son 10 yılda 7 kez kredi çektim bir kısmını halen ödüyorum.biliyorumki banka ödemeyi kabul etmeyecektir,sonuçta ya dava açacağım yada ödediğim posta ücretile kalacağım.dava açısada açtığım dava ücretide cabası,onun masrafınıda ödediğimle kalacağım.devlet devlet ise devlet olmanın gerekliliğini yerine getirmelidir.
BU İÇİNE ETTİĞİM MADEM YANLIŞ,TÜKETİCİYİ MAHKEME İLE NE DEMEYE UĞRAŞTIRIYORSUNUZ.ADAM BİR KANUN ÇIKARIN.GENELE UYGULANSIN.KİŞİLER GİDİP BANKADAN ALSIN.
EN MANTIKLISI BANKA KENDİ MÜŞTERİNİ ARAYIP BİLGİLENDİRSİN VEYA HESAPA AKTARSIN BU BANKALAR NE ŞEREFSİZ LER NALET OLSUN ONLARA MUHTAÇ OLURUZ
Vereceğim linkte faydalı bilgiler var. Okuyu takip ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. http://www.kubrayildiz.av.tr/banka-kredisi-dosya-masrafi-iadesi-avukat-ankara.html
Bu masrafların alınması değil iade edilmesi hukuksuzdur. Serbest piyasa şartlarında çalışan bir ekonomide 21.yüzyılda bankanın alacağı komisyonun alanabilir ya da alınamaz diye konuşulması hatta ötesinde tartışılması abesle iştigaldir. Bankalar ilgili tarihteki faiz oranını ve ilgili üründeki dosya masrafını hergün Merkez Bankası'na bildirmektedir, ortada hukuksuz bir durum yoktur. Kredi kullanan müşterinin önünde 2 seçenek vardır, dosya masraflı ürün ve dosya masrafsız ürün. Başta faizi daha düşük diye dosya masraflı ürünü kullanıp ardından dava açıp dosya masrafını talep etmek iyiniyetsizlik
bankacısın galiba :(neden haberimiz olmadan türlü türlü uydurma isimler altında bizden doğranan paralarla ilgili yorum yapmıyorsun bu bir iyiniyetmidir ?????????
zaten kullanan yok Allah elinize düşürmesin. Piyasa ekonmisini yemişim.Herşeyden para talep ediyorsunuz. Sizin yüzünüzden bankada 5 kuruş para bırakmıyorum.
sen bankanın dosya masraflarıylan geçinen birisi galiba
bozacının şahidi şıracı
Sanırım bankacı yada krediye hayat boyu ihtiyaç duymamış birisiniz. Eğer kredi alcaksanız ve bunun komisyonsuz gibi bir alternatifi varsa banka sizin o anki durumunuzdan faydalanarak "istemiyorsanız almayın" şeklinde bir yöntemle komisyon ödemeye mecbur bırakıyor. Kötü niyetli olmak ilk bankadan ve bankacılık kanunundan başlıyor bence
BENİM BİR ARKADAŞIM BANKAYA GİTMİŞ DOSYA MASRAFINI ALMAK İÇİN KARŞISINA İMZALADIĞI SÖZLEŞMEYİ ÇIKARMIŞLAR BÜTÜN KESİNTİLERİ KABUL EDİYORUM DİYE SÖZLEŞMEYE İMZA ATTIRMIŞLAR ONUN İÇİN GERİ WEREMİYORUZ DEMİŞLER ŞİMDİ BU ARKADAŞIM NE YAPMALI?
ii günler.. Ben 10 yıl içinde belki 10 kere 2-3 bankadan kredi çekmişimdir.Fakat elimde hiçbir belge yok.Bankalar bana çektiğim krediler hakkında bana geçmişe yönelik döküman verebilirler mi?
EVET
benimde benzer durumum var.7-8 kredi çekmişimdir ama hiçbirinin kredi hesap no yu bilmiyorum.kredi çektigim bankalar döküman verirmi acaba.örnek dilekçe varmıudır.çok teşekkürler
iyi günler garanti bankasın dan bir hafta önce ihtiyaç kredisi kullandım 3000 liraya 1.122 lira faiz kesildi toplam ödemem gereken 4.122 tl bunun ne kadarını geri alabiliriz
SİZDEN KESİLMİŞ OLANI SİZE DİLEKÇE İLE BAŞVURDUĞUNUZ TAKDİRDE İADE EDERLER
Bu işte çok büyük paralar döndü. vergi rekortmenleri hep bankalardan. bu sektör inanılmaz çok karlı bir sektör. Kredi kullanan daha parası eline geçmeden kesintiye uğruyor, kesinlen paradan bir de faiz alınıyor. Onun için böyle bir kanunun çıkması işlerine gelmiyor. Peki kısacası bu kesintiye razımısın? Ben değilim. Eğer devlet vatandaşı düşünüyor ise bunu en kısa zamanda çıkarmalı ve zorunlu uygulamaya koymalıdır.
yasalarınan uğraşmayalım hak arama yollarını lütfen çalıştıralım.birilerininyanına kar kalmasın.haklarını kaoruyan vede yasaların uygulanmasını sağlıyalım.bu tür yasal yoları bize açan fedakar insanlara teşekürler.
VAZGEÇME ÜŞENME ERTELEME..... HADİİİ
ya bankaları kızdırır da hiç kredi vermezlerse kim bize borç vercek?
10 yılda konut ve taşıt dahil 7 tane kredi aldım.Tamam kredi kartı ve hesap işletim ücreti saçma birşey ama kullanıp kapattığımız kredinin masrafına başta itiraz etmeyip sonra istemekte saçmalık üstelik mahkemeye intikal ederse yüzü astarını geçiyor.Ben de merak edip bankaya gittim ve boş bir hesap ve kredi sözleşmesini alıp inceledim 2 SÖZLEŞMEDEDE MASRAFLAR ve BU MASRAFLARI KABUL ETTİĞİMİZ İBARESİ açıkça yazıyor.Şimdi açık konuşayım ben bankalar olmasa evimi,araba mı,ev eşyalarımı nasıl alacaktım bekleyelim biraz kanun çıkarsa zaten zorunlu olarak iade eder bankalar.
hangi bankada çalışıyorsun
Bankaların haksız olarak tahsil ettiği dosya masrafı, kredi kartı aidatı ve faiz yapılandırma ücretlerinin tahsili için; bankadosyamasraf.blogspot.com
zındık . terbiysiz.... adamlar fırıl fırıl modern dolandırıcı. sen de borozanlığını asıl utanmadan yapıyorsun hayret...
madem bir işi yaptın hükümet bankalara uyarı yap vatandaştan zorla aldığını kendi iade etsin banka tek tek arasın insanları gelin paranızı alın yada vatandaş bankaya gitsin alsın bunu yapmayan bankaya ceza versin hükümet.
BENCEDE PTT Yİ KAZANDIRACAKLAR
bu bankaların için de devlet bankaları da madem devlet bunlara nıye musade ediyor
DEVLET DEVLETLİĞİNİ BİLMELİ GARİBAN VATANDAŞIM KREDİ KULLANMIŞ ( İHTİYACI VARKİ KULLANMIŞ) .KREDİ + BİR SOPADA DA KREDİ MASRAFI , YAZIKTIR GÜNAHTIR DENİZE DÜŞMÜŞ YILANLARASARILMIŞ. DEVLET İNSANLARI MAHKEMELERDE UĞRAŞTIRMAMALIDIR. HEM MAHKEMELERİN YÜKÜ ARTAR HEMDE VATANDAŞIN CEBİNDEN BİR SÜRÜ MAHKEME MASRAFI ÇIKAR. BİR KALEMDE BANKALAR TALİMAT 10 SENE İÇİNDE VERDİĞİN KREDİLERİNDEN ALDIĞIN DOSYA MASRAFLARINI İADE EDECEKSİN O KADAR DİYECEK. AMA BUNU VARSA DEVLET DİYECEK
banka genel müdürğününemi şubeyemi başvuracağız
salak kaymakamlığın tüketici hakem heyetine, okuduğunu anlayamayan salak, sen hiç birşey yapamazsın.
Kredi Aldığın Banka Şubesine.
şubeye..
arkadaşım haberi okursan nereye başvuracağın yazıyor genel müdürlüğüne diyor
genel müdürlüğe başvurman gerektiği halde hala bu soruyu soruyorsan, sen hiç bir yere başvurma arkadaş, o küçücük beynini bunun için yorma, yazık sana. kuş beyinli.
ben mayıs ayında başvurumu kırıkhan asliye hukuk mahkemesine yaptım.tabi öncesinde ziraat bankasına başvurdum.olumsuz cevap üzerine direk mahkemeye başvurdum.çünkü benden 3500tl civarından yaptığım kredi yapılandırmalarından ücret tahsil edilmişti.Bakalım sonuç ne olacak.Bu soyguncu bankalara karşı herkesi hakkını aramaya davet ediyorm.
bugun 393,75 tl banka hesabıma yatırdı dosya masrafı iadesi olarak bence kimse bırakmasın parasını bankada
mrb tam olarak yaptığın işlemleri anlatır mısın rica etsem_?
hangi banka?
HALKBANKASI DENİZBANK VE YAPIKREDİDEN ALDIM HAKKINIZI YEDİRMEYİN BİRAZ ARASTIRIN
ozangazi masraf almışsın da hangi banka onuda yazarmısın
Kimden ne kadar masraf alındığı banka kayıtlarında mevcuttur... Bankalara verilecek talimatla (emirle) bu paraların müşteri hesaplarına geri yatırılmasıdır. İşte bu kadar... Uğraşmaya ne gerek var. O paraları geri vermek isterlerse verirler zaten, ama zorluk çıkarmak isterlerse de çıkarıyorlar yani bin dereden su getirtiyorlar insanlara çok kişi de hiç uğraşmak istemiyor bu da bankanın yanına kâr kalıyor tabii ki.
hacize düşenlerde isteyebilirmi
merhaba bende kredi çektim fakat borcum bittiğinde hesabı kapattım bu şarlarla dosya masrafı alına bilirmi cevaplarınız için şimdiden teşekkür edrim selametle .
hadi ilk olalım,
devlet neden bankalara engel olmuyor ya, bu cinayet işlendiğinde, şikayet yoksa işlem yapılmamaya benziyor, varsa bir suç bankaları cezalandır, bankalar bunu bazen değil sürekli yapıyor.
ben paramı aldım arkadaşlar 420 liraydı dosya masrafı.hakem heyetinin lehime vermiş olduğu kararı alıp avukata verdim.avukat icraya koydu ve parayı aldı.banka tüketici mahkemesine dava açtı onu da kazanacam ayıplı hizmet veren bankalara paranızı bırakmayın...
metehan bey bende aynı durumdaydım banka mahkeme açtı ve banka kazandı benden de 700 tl avukat ve mahkeme masrafını aldılar, dikkatinize.
ACABA HANGİ KREDİLER İÇİN GEÇERLİ BİLGİSİ OLAN VARMI
bende bu gazla bankalara ihtar mektubu gönderiyorum hadi hayırlısı alabilirsem en az 4-5 bin tl var
kimse aldığı parayı geri iade etmek istemez o yüzden banka çalışanlarının sözüne itibar etmeyin. geçen hafta 24 aylık tüketici kredisini 12 nci ayında erken kapattım. banka anaparadan hariç 56 tl fazla para almış hesabımdan bankaya gitiim ya fazla aldınız ya da eksik aldınız, fazlaysa iade almaya geldim, eksikse ödeme yapmaya geldim dedim. işin içinden çıkamadılar siz bir dilekçe yazın dediler. aynı gün saat 15:00 telefonum çaldı gelin imza atın 56 tl hesabınıza yatacak dediler. siz başvurun iade olmazsa tüketici hakları hakem heyeti eğriyi doğruyu ortaya çıkarıyor merak etmeyin
iş bankasını verdiğim mahkeme sonucunda 2000 tl dosya masrafını geri iade aldım. mahkemelere başvurun korkmayın ve avukat tutmanıza gerek yok kendinide davaları takip edebilirsiniz.
HANGİ İMZALANAN DOSYADA DOSYA MASRAFINA İMZA ATILMAMIŞTIR Kİ O KADAR İMZA ATTIRILIYOR HANGİ SAYFASINI OKUYORUZ KESİN İMZA ALMIŞLARDIR.. İBAREYE BAK KREDİ SÖZLEŞMESİNDE DOSYA MASRAFI KESİLECEĞİNE DAİR HÜKÜM YOKSA İNSANIN GÜLESİ GELİYO UMARIM GERİ İADESİ İÇİN YAPILAN MASRAFLAR MÜŞTERİLERİN ÜZERİNE KALMAZ
ben şimdi bankadan geldim öyle bir kanun yürürlige girmedi diyor
ARKADAŞLAR YAZIYI OKUDUM 4 BANKADA KREDİ ÇEKİP KAPATMA YAPTIM SANIRIM 8 SENEDE 10,12 KREDİ ÇEKİP KAPATTIM HALENDE VAR BUGÜN DİLEKÇEYİ BANKALARA YOLLADIM HAKKIMSA ALIRIM İNŞALLAH -BAYA TUTAR VERİRLERSE ))
denemekte fayda var sanırım
sağlık sigorta kesintiside alınabiliyormu
hayır
ben şu anda bankayı tüketici hakem heyetine verdim 2 ay içinde sonuç çıkar dediler sonucu burda paylaşacağım alın arkadaşlar paranızı bankada koymayın kazanılmış mahkeme kararları var kesin alınacak o para biraz uğraşmak lazım sadece...
zorunlu sağlık sigortası için yapılan kesinti de geri alınabiliyormu
erken ödeme yapmış ve krediyi kapatmışsan kalan taksit sayısı üzerinden kesintiyi alabilisin. yine de araştı
MADEM DEVLET ÖYLE Bİ KANUN ÇIKARSIN BU KEFENSOYUCU BANKALARA GÖNDERSİN NİYE MİLLETİ UĞRAŞTIRIYORSUNUZ YAV ALIRKEN İYİ GERİ VERİRKEN KÖTÜMÜ AMA NERDE DEVLET KENDİ AYNINI UYĞULUYOR Kİ ÖZEL SÖKTÖR ONU TAKİP EDİYOR NE ETSİN OLAN YİNE VATANDAŞA OLUYOR KUZU KUZU MEEEEEEEEEEEEEEEEEE DEVAMMMMM
bankalar adama para mı verir..
dosya masrafı için başvurunuza banka kredi için makbuz vermek adına sizden para talep ediyor. bu banka iş bankası. bende almış olduğum 3 ayrı kredi için dosya masrafı adı altında alınan paramın iadesini geçen hafta iadeli taahhütlü dilekçem ile istedim. bugün banka yetkilisi bana bu işlemleriniz için her birine 100 TL.ücret ödemeniz halinde işleme başlayacaklarını iletti.bilginiz olsun, hepsi dalavere peşinde. dosya masrafı parası merkez bankasına gidiyormuşmuş. yasal olarak faiziyle ödemeleri gereken paranın fa,iz farkını önceden yolarak geri alacaklar. ya kısmet kalanı da ne zaman verecekler
frdgncr seni bilgilendireyim ben yıılık hesap işletim ücretim için şikayet etmiştim geri aldım hiç bir ücret ödmedim sadece dilekçeyi göndrirken 4.5 tl gibi bir ücret ödyecksin okdar ama gndrdiğn zamn sana bir küçk bir kagıt verickler onu sakla ve eger banka sana red yazısı gondrirse yazıyla birlikte hakem heytine dileçke yazıcaksın zaten dilekçe örnegini vermiş o boş olan kısımları doldurucaksın birde onların bir fotokopisini çek 2 ader olarak gidrsen daha iyi olur saygılar umarım yararlı olmuştur...
MEVCUT KULLANILAN KREDİ MASRAFININ İADESİ İÇİN BANKAYA SORDUĞUMUZDA ÖNCE KREDİNİZİ KAPATIN SİZE MASRAF İADESİ YAPILACAK CEVABI ALDIK. KİŞİLERDE BU KADAR PARA OLSA KREDİ KULLANMAZ HERHALDE DEĞİLMİ?
hacize düşenler ne yapacak
Banka imza almadan herhangi kesinti yapmaz, Kimse boşa zaman harcamasın dosya masrafı iadesi yok. Bu kocaman bir yalan. bu parayı aldığını söyleyen birini gördünüzmü? hayır dfçünkü sadece dilekçe yazıyosunuz Bankada şu şu kanunun şu maddesi ve imzaladıgınız sözleşmeye istinaden ödeme yapılamaktadır diye cevap gönderiyo... boşa uğraşmayım Beyler bayanlar.......
Diğer Haberler