FİNANS

Kullanmadığınız kartınız varsa dikkat!

Kredi kartı kullanıcılarına bankalardan bir kötü sürpriz daha!

Kullanmadığınız kartınız varsa dikkat!

Kredi kartını aldıktan sonra kullanmaya korkanlar, kartını kullanmayanlar ya da bankanın ısrarı üzerine kredi kartını kullanıma açtıranlar ekstrelerine yansıyan “Aylık İşlemsizlik Ücreti” ile şok oldu.

Buna göre kredi kartını kullanmayanlar kredi kartını kullanana kadar bu ücreti ödemek zorunda.

Bankadan kredi kartı aldınız ama kullanmaya korkuyorsunuz, kartı alıp bir kenara atıp kullanmadınız ya da kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra bankanın ısrarı ile tekrar kullanıma mı açtırdınız? Banka bu aşamada korkunuzu yenmek ya da kredi kartını unutturtmamak için gönderdiği ekstredeki bu yeni masraf ile size bir hatırlatma geçiyor.

Kart sahipleri Şikayet Portalı Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerle kullanmadıkları kartlar için bankaların ekstrelere yansıttığı “aylık işlemsizlik ücretini” şikayet ettiler.

Bankaların bu yeni masrafına göre kredi kartını 3 ay boyunca kullanmayanlara 8 TL gibi bir işlemsizlik ücreti kesiyor. Yine kullanmamaya devam ederseniz bu sefer kredi kartını kullanana kadar aylık 3 TL gibi bir ücreti ödeyeceksiniz.

İşte mağdurların başına gelenler;

TATLI DİLE KANDI BORÇLU ÇIKTI

“İptal ettirdiğim kredi kartı için ilgili aydan itibaren kartı aktif ettirmek için beni sürekli arayan bankaya karşı maalesef bir gaflette bulunup beni arayan banka görevlisinin tatlı diline kanarak onay verdim. Onaydan daha birkaç gün sonra ‘işlemsizlik ücreti’ adı altında e-posta ve sms aldım. Bankanızın kredi kartını boşuna iptal ettirmediğimi anladım. Bu bir haksız kazançtır.”

KART GELMEDEN BORCU GELDİ

“Bankadan bir yıl önce kredi kartı almıştım. 50 TL'lik hesap işletim ücreti kestiler iki kez. Para puanları kullandığım için önemsemedim. Bir dönem 45 TL'lik bir ekstreyi mali durumum nedeniyle iki ay geciktirdim. Sonra faiziyle yatırdım. Bunun üzerine kredi kartının tüm borçlarını ödeyip kredi kartımı iptal ettirdim. Ama kabus yeni başlıyormuş. Bir ay aralıklarla tam 3 kez aradılar. Her seferinde yeni teklifler verdiler. 50 TL'lik harcama çekleri teklif ettiler, kabul etmedim.4’ncu seferde aradıklarında bir anlık boşluğuma geldiği için kartı kabul ettim. Daha bir ay geçmeden cep telefonuma bir mesaj geldi. ‘Kredi kartını kullanmadığınız için 8,5 TL işlemsizlik ücreti yansıtılmıştır’ diye. 3 aydır 8,5 TL borç ekleniyor. Kredi kartı henüz elime geçmedi bile. Bankanın kartını kapatıp bir daha beni rahatsız etmeyecekleri bir çözüm yok mudur?”

HİZMET VERMEDEN ÜCRET ALIYORLAR

“Kredi kartı verelim diye telesekreter aradı. Yıllık kart ücreti düşük olduğunu duymuştum. Cazip geldi deneriz dedim. İşlemi 1’e basarak onayladım. Kredi kartını geçen ay iptal edilmesini ve bundan sonra kullanmayacağımı söyledim. Kart müşteri temsilciniz tarafından iptal edildi. Sonra telesekreter kartı kullanıma açmak için aradı. Ben uyku sersemi 1’e bastım kart işleme açıldı. Basımı yapılıp adresine gönderilecek dedi. Kart geldi. Fakat basımı yapılan kart için 2 gün sonra ‘kartınıza işlemsizlik ücreti 8 TL yansıtıldı’ mesajı telefonuma geldi. Bana kart telesekreter tarafından aranıp verirken telefonda işlemsizlik cezası diye bir şey anlatılmadı. Kart benim kartım değil mi istediğim zaman kullanırım istediğim zaman kullanmam. Bu benim seçimim. Tamam 2 ay süresince işlem yapmam gerekiyor diyelim niye 2 gün sonra yansıtıyorsunuz. Karta yansıtılan işlemsizlik ücretini kaldırınız.”

Okuyucu Yorumları31 yorum
 • 8 Oy
  akbank bunu yapıyor. benim başima geldi. hizmet vermeden ücret alıyorlar
 • 1 Oy
  hırsız akbank!!!
 • 8 Oy
  dikkat edin bankalarden gelen her telefona kanmayın. çünkü banka her zaman kendi çıkarları için arar sizi.
 • 7 Oy
  bankalar arasında en haksız kazancı akbank yapıyor lütfen dikkat edin .. zamanında açtırdığınız hesabı kapattıktan sonra bile akbank hesabı kapatmayıp sizden hesap ücreti kesiyor hatta varsa varolan hesabınızdan bile kesiyor.. ben yıllarca akbankla çalıştım ama bidaha asla ..
 • 8 Oy
  Aynı durum cep telefonları içinde geçerli.Adımıza hat alıpta bir kaç ay sonra kullanmayıp kapatırsak,kullanmadığımız aylara [[
 • 18 Oy
  ALLAH BELASINI VERSİN BU BANKALARIN LAFA BAK YA İŞLEMSİZLİK ÜCRETİ.İŞLEM YAP PARA YAPMA PARA.SOYGUNCU BUNLAR RESMEN.VE HÜKÜMET BÜTÜN BU YAPTIKLARINA GÖZ YUMUYOR.
 • 13 Oy
  Türk Milletinin en büyük düşmanı kan emici faizci tefecilerdir.
 • 4 Oy
  malesef atıl bir hesaba 100 tl yatirdim 5gün sonra çekmek istedim 40 tl işlem üçreti kestiler hak mı reva mı .yoksa resmen adi hırsızlık mı. bu soygunculuga adaletsizliğe dur diyecek yok mu bu ülkede, vatandaş olarak bu kadar mı sahipsiziz ey yetkililer.
 • 6 Oy
  TEFECİLERİN CEHENNEMDE YERİ HAZIR...
 • 3 Oy
  bu kadar deli dumrul işkencesine,bu kadar arsızca insan söğüşleme girişimlerine karşın hükümetin ya da onun yetkili kurulu BDDK nın bankaların bu arsızca,yüzsüzce işlemlerini onaylamak ve onların soygununa yasal dayanak hazırlamaktan başka ne yaptılar onu söyleyin?AKP nin zihniyeti "bana %10 luk haracını verdikten sonra al sana milyonlarca koyun sürüsü soy soyabildiğin kadar yeterki benim %10 komisyonumu unutma"mantığıdır.bu zihniyet milletini %10 komisyon ya da kurumlar vergisi (ne derseniz deyin adına)karşılığı peşkeş çekmeyeceği yerli ya da yabancı hiç bir kurum yoktur.bu %50 vark
 • 2 Oy
  HÜKÜMETİN DAHA ÖNEMLİ İŞLERİ VAR.KÜRTAJI TARTIŞIYOR.
 • 3 Oy
  devlet devletdeğilkı bankalrın oyuncağı olduk
 • 3 Oy
  BANKALARIN HATASI YOK NE ALSALAR HAKLARI. AMA BANKA KANUNU ÇIKARACAK HÜKÜMET YANI DUR DEMEK HÜKÜMETE AİT.
 • 3 Oy
  siyasiler haksız kazanç elde eden yasal tefecilere müdahale edeceğine işçinin kıdem tazminatını nasıl hiç ederim diye uğraşıyor.
 • 3 Oy
  Kimse DUR diyemiyor. Akıllara Acabalar geliyor
 • 2 Oy
  BDDK NEREDE? NEDEN BANKALARA DÜZENLEME GETİRMİYOR? NEDEN DENETLEMİYOR? NEDEN HEP MAĞDUR OLAN VATANDAŞ OLUYOR? BDDK'NIN BANKALARDAN ÇIKARI MI VAR? BANKACILIK KANUNUNA GÖRE BANKALAR İLE MÜŞTERİLER ARASINDA SERBESTLİK İLKESİ BULUNMAKTA. BANKALAR RESMİ TEFECİ OLMUŞ. ONUN İÇİN BANKALAR İLE SÖZLEŞME YAPARKEN "HESABIMDAN HERHANGİ BİR İŞLETİM ÜCRETİ, HESAP İŞLETİM ÜCRETİ, BAKIM ÜCRETİ, KART ÜCRETİ, HİZMET BEDELİ V.S ADI ALTINDA ÜCRET KESİLMEYECEĞİNİ" BELİRTEN MADDE KOYDURMA DA YARAR VAR.
 • 2 Oy
  evet bankalar böyle işleri ile cirit atıyorlar demekki meydan boş.. dur diyen yok.. sen ne yapıyorsun diyen yok... hiç bir ücret alınmayacak diye bir madde çıkarın gitsin.. bird e hesap kapatmalar problem hesap kapandı deyip kapatmıyorlar bir çıkarımı var bu bankaların..bunun için acil önlem alınmalı
 • 2 Oy
  Bu milleti ÇUŞ( Çok Uluslu Şirketlerin) oyuncağı yapanbu iktidarı Allah,bildiği gibi yapsın..
 • 2 Oy
  EY HÜKÜMET YETERYA YETER BU SOYGUNA DURRRRR DEYİNNN HEP SEYİRCİ KALMAKTAN BU MİLLET OYNATMAK ÜZEREEE.
 • 0 Oy
  deli dumrul yaşasaydı bunların yaptıklarını görseydi kahrından intihar ederdi
 • 0 Oy
  hükümette bddk da bankaları koruyor,hükümet tüketiciyi koruyan doğru düzgün bir yasa çıkaramaz mı?
 • 4 Oy
  Benim babam sizlere ömür olsun 2010 da vefat etti polis memuruydu ama hayatında hiç kredi kartı kullanmadı demekki olmadan da oluyormuş değilmi...Size zorla verilen birşey değil kredi kartı kullanmayın peşin alın ne var para biriktirip alın olmuyor mu ???
 • 18 Oy
  Gürleyip gürleyip yağamayan idarecilerimiz nerede acaba? Hoş onlar yağamasada bizim koyunlar Yarabbi Şükür diyor...
 • 4 Oy
  Şükürsüz koyunlar da gaza gelip grev yapıp işten atılıyor dostum, hangisi koyun sence
 • 0 Oy
  Bu da bi şey mi? Ben adıma çıkarılmış teslim almadığım kredi kartı ile sözüm ona telefon ile bi sigorta alışverişi yapmışım ve her nekadar bana teslim edilmiş bir poliçe olmasada bu kartın borcundan dolayı ha bire haciz işlemi yapılacağı mesajlarını alıyorum.
 • 0 Oy
  BDDK bu ve benzeri konularda umarım duyarsız kalmaz..
 • 28 Oy
  akp olduğu müddetçe bizler ezilerek eriyoruz.. sesimizi çıkarttığımız anda kafamıza balyozu vuran bir polis çıkıyor.. peki ne yapalım? bu nasıl bir adalet? benim hakkım hukuk cercevesinde gasp ediliyorsa bunu uygun bir dille protesto edemeyecekmiyim? madem düşüncelerimi dile getiremiyorsam hakkımı savunamıyorsam ezilenlere yardımcı olamıyorsam ömür boyunca mağdur edileleceğimin farkındaysam çocuklarıma bir gelecek kuramayacak kadar kısıtlı imkanlar yaratılıyorsa ve tüm bu olup bitenlere göz yummamızı bekliyorlarsa korkmuyoruz sonuna kadar hakkımızı savunacağız hapis yada ölüm hiç farketmez!!!!
 • 7 Oy
  adamlar yürüse suç konuşsa suç konuşmassa suç ne yabıyor bu akp sizlere anlamıyorum ha yanlış anlamayın ben parti filan tutmuyorum bu arada akp suçlu diyelim beki kimin gelmesini istersiniz de daha iyi olur düzelir bu işler siz çok iyi biliyorsanız söyleyinde bilmiyenlerde ögrensin işsizlik bankaların haksızlıgı veya vs şeyleri düzeltecek birini söyleyin
 • 4 Oy
  çokkk akılllı!!!!sınız))))
 • 22 Oy
  HİÇ ACIMIYORUM BANKANIN HER DEDİĞİNİ YAPIP İMZALAYIP SONRA DAAAA BANKANIN KENDİ PARASINI KENDİ PARANIZMIŞ GİBİ HARCAYIP SONRADA BAĞRIYORSUNUZ AZ BİLE SİZE BENCE BANKA HAKLI SENİN KARTINI AKTİF ETMİŞ 8 TL AZ BİLE 50 TL YAPSINLAR !
 • 7 Oy
  acın halınden ac anlan malesef sen toksun ama ezılen kışilere yardım edecegın yerde dahada ezılsınlerdıyorsun.''merhamet etmeyenlere allahta merhamet etmez''

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın