FİNANS

Bakanlar Kurulu'ndan son dakika açıklama: Kurban Bayramı tatili uzatıldı!

Kurban Bayramı tatil takvimi için beklenen gün geldi çattı. Bakanlar Kurulu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası bayram tatilinin kaç gün süreceği açıklandı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kurban bayramı tatilinin 10 güne uzatıldığını belirtti.

Bakanlar Kurulu'ndan son dakika açıklama: Kurban Bayramı tatili uzatıldı!

Bakanlar Kurulu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 14.40'ta Beştepe'de toplandı. Kurulun önemli maddelerinden biri de Kurban Bayramı tatili oldu. Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olduğunu açıkladı.

 

Bozdağ, "Bakanlar Kurulumuz, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı, vatandaşlarımızın bu bayramlar vesilesiyle aile ziyaretleri, turizm sektörünün canlanması ve ticari hayatın olumlu etkilenmesi ihtimallerini değerlendirerek, vatandaşlarımızın rahat bir şekilde bayramlarını idrak etmeleri maksadıyla Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'na tekabül, tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günün idari izinli olmasına karar vermiştir. Buna göre, 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmasına karar vermiştir." dedi.

 

Turizmciler 6 günlük bayram tatilinin 28-29 Ağustos’un da dahil edilerek 10 güne uzatılmasını, böylece turizmde gelirlerin artmasını istemişti.

  

ÖDEMELER 25 AĞUSTOS'TA YAPILACAK

 

İşsizlik ödeneği kısa çalışma ödeneği ücret garanti fonu yarım çalışma ödeneği ve iş kaybı tazminatı ödemelerinin de her ayın son günü itibariyle yapıldığını hatırlatan Bozdağ, “Ağustos ayının son gününün idari içinli olunması ve yarım günde tatil olması nedeniyle bu ödemelerde 25 Ağustos 2017 Cuma gününden itibaren yapılacaktır. Vatandaşlarımız PTT şubelerine başvurarak ödemelerini alabileceklerdir” açıklamasında bulundu.

 

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ

 

Bozdağ, "Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen köprü ve otoyollarda 30 Ağustos 2017 Çarşamba gününden başlamak üzere 5 Eylül 2017 Salı günü saat 07.00’ye kadar ücret alınmayacaktır” şeklinde konuştu.
KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN?

31 Ağustos 2017- Perşembe Günü | Arefe

1 Eylül 2017 - Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün

2 Eylül 2017 - Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün

3 Eylül 2017 - Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün

4 Eylül 2017 - Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün
 


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 10 GÜN TATİL SİNYALİ  VERMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yaptığı açıklama "10 günlük tatile yeşil ışık" olarak yorumlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda tabii Hükümet, bu 10 günü programına aldı, çalışıyor. Eğer önünde ve arkasında durum hakikaten müsaitse turizm açısından isabetli olur ve gerek iç turizmde, gerekse dış turizm açısından şu anda hareketlenen turizm -mesela bugün itibarıyla Antalya yüzde 80'i doluluk oranı itibarıyla yakalamış vaziyette- bu da turizm sektöründeki açığımızı süratle kapama fırsatını verir. Öyle zannediyorum ki salı günü Bakanlar Kurulumuz var. Bunu Cumhurbaşkanlığı'nda yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum." ifadelerini kullanmıştı.İKİ BAKAN OLUMLU SİNYAL VERMİŞTİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız açıkladı. Salı günü Bakanlar Kurulu toplanacak. Bakanlar Kurulu’nda karar verilecek. Benim düşüncemi soruyorsanız teklif gelirse müspet oy kullanacağım" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da turizmcilerin, Kurban Bayramı tatilinin 6 veya 10 gün olarak kararlaştırılıp ilan edilmesi beklentisine ilişkin, "Antalya milletvekili olarak tercihimizi tabi ki turizmden yana kullanacağız. Ancak salı günü Bakanlar Kurulu’nda karara bağlayacağız" diye konuşmuştu.EKONOMİ BAKANI NE DEMİŞTİ?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise ilk açıklamasında "Bu üretimi düşürür, turizmi destekler mi destekler. Onun için buradaki bölümde susma hakkımı kullanıyorum. Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ama diğer taraftan bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyoruz" diye konuşmuştu.KURBAN BAYRAMI'NDA YURT DIŞINA TATİLE GİDECEKLER DİKKAT!


Arife gününün tam gün tatil ilan edilmesinin özellikle uzak ülkelere gitmek isteyenler için avantaj olacağına değinen Pronto Tour Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Güneli, "Yazın tatile gidemeyenler için okulların açılmasından önceki belki de son şans diyebiliriz. Uzak bölgelere gitmek isteyenler için de bir fırsat olabilir. Kurban Bayramı tatilini başta Schengen vizesi bölgesi olmak üzere, vizeyle gidilecek ülkelerde geçirmek isteyenlere tavsiyemiz, rezervasyon için acele etsinler. Kısıtlı bir süre kaldığı için vize işlemlerinin erken başlaması önemli bir avantaj" diye konuştu.

Güneli, yurt içinde de tercihlerin çoğunlukla Ege ve Akdeniz odaklı olduğunu bildirdi. Kemer, Belek, Alanya ile Bodrum ve Marmaris'in her dönem ilgi gördüğüne işaret eden Güneli, "Ancak gözlemlerimiz, son dönemde Kuzey Ege'deki rotaların daha çok ilgi görmeye başladığı yönünde. Yine Kıbrıs otelleri de bayram için yoğun rezervasyon alıyor." dedi. 

2017 YILINDA KURBAN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, gerekli çalışmaları yaptıklarını, üreticinin, esnafın, tüketicinin Kurban Bayramı'nı rahat geçireceğine inandıklarını belirterek, kurbanlık fiyatlarının geçen yılın üzerinde olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Fakıbaba, Tekirdağ Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, yıllardan sonra ilk defa Trakya'ya geldiğini kaydederek, memur olarak ilk görev yerinin Edirne-Enez olduğunu, 1977'de sağlık ocağına tayin edildiğini aktardı.

Trakya'yı çok sevdiğini, buranın insanını çok beğendiğini dile getiren Fakıbaba, bakan olarak ilk gezisini buraya yapmaktan büyük gurur duyduğunu anlatı.

Fakıbaba, "Trakya, insanıyla, toprağıyla, sıcaklığıyla mükemmel bir yer. Dünyanın en önemli tüketici merkezlerinden olan İstanbul'a çok yakın. Trakya'nın toprağının, çiftçisinin, üreticisinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Burada olmaktan çok mutluyum." diye konuştu.

 

 

 
 
 
 
 
 
Okuyucu Yorumları132 yorum
 • 5 Oy
  Ne bayramlar bayram, ne izinler tatil biz kimiz ki? Sadece okuduğumuz okulun ataması olmadığı için veya torpilimiz olmadığı için veya hayatlarında sadece bir kez girdiği sınavla kazandığı hak ile bizim yarımız kadar çalışmadan bizden 5 kat hakkı fazla olan insanlar olamadığımız için... Bayramı dinlenmeye ayıracak vaktimiz bile yok tatilin hayali bile pahalı bizlere... biz sadece işçileriz. Kul hakkı yenmeyen Müslüman devletin gün yüzünden saklanılan kalabalığından işçi bayramlarında bile ter dökerken kimlerin izin yaptığını seyreden kalabalık gücü sömürülmüş sessiz çoğunluğuz.Adalet toprakta..
 • 5 Oy
  ver mehteri
 • 5 Oy
  ggelecek_1981 denen bı arkadaş var sanki hükümet sözcüsü kardeşim hangi özel sektör çalışanı on gün izinli bitane gostersenee AVM'de bırak izni adam gece 12 de kapatıyor çalışanın evi yok sanki kendi altıniz kuru keyfiniz yerinde klavyeden vatan millet demek kolay haftada ,72saat çalışan memur varmı realist olun biraz ayiptir
 • 0 Oy
  @fenerli197 illa 10 gün izinli mi olmak lazım memurdan 2 gün eksik tatil yapıverin avm de 72 saat çalışıyormussun zorla mı çalıştırıyorlar çalışıyorsan extradan paranı da alıyorsun ha diyosan ben extar açlışmak istemiyorum yada para mı vermiyorlar ara 170 i şikayet et herşeye bir kulp buluyorsunuz ilk önce vatandaş olarak görevlerini yerine getir sonra devletten bekle
 • 4 Oy
  tatil sadece kamu çalışanları için uzatıldı normal çalışanlar için değil hadi bakalım bayramda resmi tatil hayali kuran ve bunlara oy verenler senelik izinlerinize mahsuben izin kullanın bakalım hiç bu adamların çalışanlar için çalıştığını gördünüz mü?
 • 4 Oy
  esnaf ne yapacak kıyıdıdaki otel babaları para kazanacak biz yine ay sonu banka kuyruklarında ödemeye devam edecegiz her sey güllük gülüstanlık nasil olsa.. bu millet koyun oldugu sürece güden cok olur...
 • 4 Oy
  on dönüm bostan yan gel yat osman
 • 4 Oy
  iyi haber öylemi.türkiye ya çok zengin yada batmış başka izahı varmı.devlette çalışanlar nasılsa çalışmıyor ver tatili boşa klimalar çalışmasın tasarruf olur.
 • 4 Oy
  ozel sektör köle haftada 1 gün izin. bayram tatilleri yok. mesai yok
 • 4 Oy
  ulan hep idari hep idari çok çalısıyoya memur
 • 4 Oy
  birileri su avm bi düzenleme getirse güzel olacak
 • 4 Oy
  arasırada çalışsakta masrafların birazını çıkarsak bari tatil geldide neyime memur arkadaşlar için ülke zaten güllük gülistanlık özel sektör düşünsün
 • 4 Oy
  memur olmak varmış! özel sektördekilerinde canı çıksın! hem tatillerden yararlanma! hemde hayatın patronun iki dudağı arasında!!!!
 • özel sektörde çalışanları bu ülkede adam yerine koyan yok yazık
 • 5 Oy
  hangi parayla tatil yapılacak acava kurbanliklar zaten el yakıyor turizm canlanacak da kalan esnaf ne yapacak eleman masrafı işçi masrafını kim karşılayacak
 • 5 Oy
  vaybe insanlar borç içinde yüzerken sizlerin bu tatil uzatması oldukça vahim kime yaptınız tabiki patrona
 • 5 Oy
  hayat bu ülkede hep memura güzel 20 gün tatil olsa ne olur işçiye mi hayır memura herşey bu ülkede memura hem asgari ücretle çalış hah birde 10 gün tatil varmış turizm sektörü hazırmış bize hazır dimi bu ülkede 1500 2000 tl maaşla çalışan tatile gidebiliyomu acama onun cevabını verin bize yazıklar olsun böyle adalete
 • 4 Oy
  akpye oy verin vermeye devam edin
 • 4 Oy
  evet çok çalıştık ihracatımız 750 milyar dolar ithalatımız sıfır dünyaya madein turkey damgasını vurduk azıcık tatilde hakkımız dimi tabi devlet tatilde özele rüyası var
 • 4 Oy
  veeee devlet tatilde.
 • 1 Oy
  acaba bakanlar gerçekten cumhurbaşkanınımızı tavsiyesinden önce ne düşünüyordu.hayır 10 gün çok deyip ardaki arife gününü de tatil olmaz deseydi nederlerdi bakanlarımız.acaba tavsiyeden sonrada tail uzatılmamalı diyerek hayır oyu kullanan bakanımız varmı.
 • 5 Oy
  yorumlara bakıyorumda herkes yatıyoruz,yattıkça batıyoruz diyor... birde üretmemiz lazım diyenler var... yavv arkadaş ürettinizde elinizden mi aldılar... yada şöyle söyleyeyim kocaelinde çalışıyorum gün içerisinde sayısız fabrika denetliyorum ve her gittiğim fabrika mavi yaka personel bulamamaktan şikayetçi.. gelen 1 ay çalışıyor sonra bu paraya çalışmam diyor gidiyor diyo(2200 tl)... şuna eminim yorum yazanların yarıdan fazlası iş beğenmeyip boş gezen tipler (içlerinde maalesef 12 iş değiştirmiş akrabamda var) evet işsizlik var ülkede yok değil ama şuda bir gerçek yeni nesil masa başı işten d
 • 5 Oy
  tatil mi :) ulan sanki diğer 355 gün çalışıyonuz , tatilmiş hayatınız tatil devlet memurları
 • 5 Oy
  Türkiye tam bir tembeller ülkesi oldu,hamd olsun.Bu ülkenin çalışmaya ihtiyacı var ,herkes yatıyor,sonra bu Müslümanlar niye böyle oldu diyorlar,,kimse tembelliği sorgulamıyor,bizim çalışmamız lazım ,yeter arık bu tatil çalışalım artık....bin yıldır yatıyoruz.
 • 5 Oy
  emperyalist düzende ağalar ister Hükümet ler yapar.tatil tatil bir parmak bal ama halk ta para nerde ekonomi ne alemde onu düşünen yok
 • 5 Oy
  Allah'ından bulacaksın akp
 • 5 Oy
  Bu ne sansalat ya Avrupada perşembe bayram ise bir gün cuma iş günü yada izininden alıyorlar
 • 5 Oy
  bu hükümatın en iyi olduğu konu ,bayram tatili süresini uzatmak, Allah başımızdan eksik etmesin.çok iyi uzatıyolar.
 • 5 Oy
  Özel sektöre bi ara bakın .....
 • 5 Oy
  BANKALARI TATİL EDİNDE MİLLET ASIL O ZAMAN BAYRAM ETSİN
 • 5 Oy
  ben çalışıyorum kime sorsam çalışıyor bu tatili kim yapacak merak ettim
 • 2 Oy
  @eyjoo memurlar yapacak 1 Mayis isci bayraminda olduğu gibi
 • 5 Oy
  Tatil masraflarını karşılayalım diye yılbaşında %3 maaşlara zam da verdiler! Gel keyfim geel.
 • 0 Oy
  ekstra izin günleri ücretleri nerden veriliyor merak ediyorum?
 • 4 Oy
  aaa çok şaşırdım minnettarım yaşasın tatil tatil bizi kalkındıracak zaten koskaca senede kaç gün tatil yapıyoruz değilmi?çok çalıştık tatili hak eetik acaba hangi bölgede geçirsem tatilimi?ben bu soruları kendime soramıyorum çünkü hiçbir şeklide bu tatillere ihtiyaç olduğuna inanmıyorum.gelişmiş ülkeler arasında yerimizi alıyormuşuz.bunlarda siyasetin bir parçası günlerdir birde yalandan karar vereceğiz falan filan ben 2 ay önce böyle olacağını söylüyordum.10 gün az bir zamanmı iş kaybı bence tatilden çok çalışmaya ihtiyacımız var.unutmadan ben ayakta kalmaya çalışan küçük bir esnafım ..
 • herkes kendi işinde memnun olması gerekir bence tatilse tatil işse iş herkes mutlu olacak diye bişey yok more.
 • 4 Oy
  normal memur akşam 5 dedin mi kapatır dükkanı evine gider. Yani işi eve getirmez. Öğretmen eve yazılı kağıdı getirir, öğrencilere fotokopiler hazırlar vb yani işi sadece okulda bitmez. Laf atarken birazda bunları düşün olur mu gerçi düşünmek derken sen oturma organınla düşündüğün için biraz zor...
 • 21 Oy
  vay beee hayat memura güzel valla özelliklede öğretmene su öğretmenlere bi düzenleme gelsin artık hangi maslekte 3 ay yatıp para almak var ey ahaliiiiiii
 • 0 Oy
  @veysel266 kıskanma ne olur çalış seninde olur
 • 5 Oy
  zaten türkiyede senenin yarısı tatille geçiyor.ramazan bayramı tatili kurban bayramı tatili 1 ay.adli tatil.23 nisan 19 mayıs zafer bayramı noel tatili cumartesi pazar tatil.
 • 5 Oy
  BU 10 GÜNLÜK TATİL ÖZEL SEKTÖR İÇİNDE GEÇERLİ.YAZIDA AÇIKLAMASINI YAPMIŞLAR.
 • 21 Oy
  teşekkürler BAKANLAR kurulu
 • 19 Oy
  18:17 tatil 10gün, hayırlı olsun!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın