"Kurbanlıkların yüzde 100'ü yerli olacak"

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan, bu yıl kurbanlık hayvan ithal edilmeyeceğini bildirdi.

"Kurbanlıkların yüzde 100'ü yerli olacak"

Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı dönemindeki hazırlıkları üreticilerle konuştuklarını ve bu çerçevede düzenlenen toplantılarla çözümler geliştirdiklerini söyledi.

Kurban Bayramı'nın yaklaştığını ve hazırlıkların hızlandığını belirten Ceylan, "Yerli üreticilerimizin ürettiği kurbanlıklar şu anda hazır ve yeterli durumda. Yerli ve milli olarak ürettiğimiz kurbanlıklarımızı keseceğiz. Kurbanlıkların yüzde 100'ü yerli olacak. Bu sene kurbanda ithalat düşünülmüyor. Sayın bakanımız da bu konuda açıklamalarda bulundu." diye konuştu.

Ceylan, yetiştiricilerin kurbanlıklarını hazırlayıp bayramı beklemeye başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Şu anda kurban için yeteri sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunuyor. 1 milyon 250 bin büyükbaş hayvan kurban için hazır. Geçen yıllarda 850-900 bin arasında büyükbaş hayvan, 2 milyon 700 bin civarında küçükbaş hayvan kesimi yapılmış. Bu sene 3 milyon 700 bin civarında küçükbaş kurbanlık hazır olarak beklemektedir."

Ceylan, yetiştiricilerin emeklerinin karşılığını aldığı ve kar edip yüzünün güldüğü bir Kurban Bayramı geçirmesi temennisinde de bulundu.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
HOLLANDADA ÇOK DEĞİŞİK BİR KOYUN IRKI VAR.ÇOK BÜYÜK.ÇOK İYİ ET VE SÜT VERİYOR.ANCAK ALMAYA KALK TRİLYON VERSENİZ SATMIYORLAR.ADAMLAR BU IRK YABANCILARA SATILACAK BİR IRK DEĞİL Kİ SATALIM DİYOR.BİZİM ÜLKEMİZDE OLSA PARAYI GÖRÜNCE HEMEN SATARLAR.ÖRNEĞİN KANGAL KÖPEKLERİMİZ. YABANCILARA PEŞKEF ÇEKİLİYOR.
@apartmanyikan para peşinse devlet bizi bile satar yeterki dolar gelsin
DAĞLARDA BİLE AVLANACAK KEKLİK BILDIRCIN VE BENZERİ HAYVANLAR KALMADI NESLİNİ TÜKETTİK ETÇİL Bİ MİLLETİZ ÜRETİMDE YOK DEVLET Bİ KARAR ALSA BU YIL KURBAN KESİMİ YASAKLANSIN DİYE SENEYE İKİ KATINA ÇIKAR KÜÇÜKBAŞ BÜYÜK BAŞ KURBANLIK ÇOĞALIR BİDE DİŞİ HAYVANI BELLİ Bİ YAŞA KADAR DOĞURAN ÜREYEN DİŞİ HAYVANLARIN KESİMİ YASAKLANSIN MEZBAHALAR ÖNLEMİNİ ALSA DİŞİ ÜREYEN HAYVANLAR KESİLMESE KURBAN SATIŞ YERLERİNDE DİŞİ KOYUN SATILMASA ÇOĞALIR GİDER NE OLACAK BİR YILDA KESİLMESE NE OLUR ONUN YERİNE ĞARİBANLARA PARASI DAĞITILSA DAHA HAYIRLI OLUR ÇOĞALIR HAYVAN SAYISI
bence dışardan getirtmiyoz değil getiremiyoz ucuz hastalıklı hayvanları hep bize kakaladılar demekki bitti birde veresiye verseler her yer yabancı kurbanlıklarla dolardı bir sürü yandaş aracı olur yolunu bulurdu
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler