Maliye Bakanı'ndan vergi indirimi açıklaması

KDV ile ilgili çalışmada bir oran indiriminin asla söz konusu olmayacağını belirten Maliye Bakanı Ağbal, yılsonunu kadar da vergi indirimi düzenlemesi yapılmayacağını söyledi.

Maliye Bakanı'ndan vergi indirimi açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal, 2017 yıl sonuna kadar vergilerle ilgili bir düzenleme planı bulunmadığını söyledi. Ağbal, “KDV ile ilgili çalışmada bir oran indirimi asla söz konusu değil. Yüzde 18 KDV oranında hiçbir şekilde indirim olmayacak. KDV'de küçük işletmeler için tek oran üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu. Ağbal, geçici vergi indiriminin devam etmesini de gerekli görmediğini söyledi.

OVP, eylül sonuna doğru açıklanacak

A Haber’de ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Ağbal, büyüme ivmesinin artarak devam ettiğini belirterek, öncü göstergelerin 3.çeyreğin ilk iki çeyrekten daha iyi geleceğini gösterdiğini vurguladı. Türkiye'nin 2017 yılında çok rahat yüzde 5'in üzerinde büyüyeceğini söyleyen Ağbal, şöyle konuştu: "Büyüme hikayesini orta vadede de sürdürecek bir ivmeye girmiş olduk. 2017 yılı büyüme tahminini yukarı yönlü revize edeceğiz. 2018-2020 yıllarına ilişkin büyüme hedeflerini bu ay içinde paylaşacağız. Orta Vadeli Plan, eylül sonuna doğru açıklanacak"

Makine yatırımları yukarı çekilmeli

Maliye Bakanı Naci Ağbal, son dönemde düşüş gösteren makine teçhizat yatırımlarıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, Türkiye'nin makine teçhizat yatırımlarını yukarı çekmesi gerektiğini söyledi. Ağbal, “Makine teçhizat harcamalarını artırmak için KOSGEB destekleri ya da vergisel destekler üzerinde çalışılıyor. İndirimlerin eylül sonunda bitmesi hedefleniyor, sonrasında makine-teçhizat ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde geçici vergi indiriminin devam etmesi gerektiğini düşünmüyorum. Bunlar geçici vergi indirimleriydi, bu indirimler amacını karşıladı, Türkiye'nin performansı bu indirimlerin devamını gerekli görmüyor.”

Faiz oranları aşağı gelecektir

Son dönemin en çok tartışılan konularından biri olan faize de değinen Ağbal, "Reel sektör haklı olarak faiz oranlarının yüksekliğinden şikayet ediyor. Ekonomi yönetimi olarak faiz oranlarının aşağı gelmesini sağlayacak genel ekonomik koşulları, tedbirleri almak bizim görevimiz. Finansal piyasalardaki kırılganlığın tamamen ortadan kalktığını söyleyebiliyoruz. Faiz oranları enflasyonun da aşağı gelmesi ile beraber aşağı doğru gelecek” dedi.

Kriz ihtimali söz konusu değil

Türkiye ekonomisinde de bir kriz ihtimali olmadığını söyleyen, Ağbal şöyle devam etti: Türkiye ekonomisinde ne eylül, ne aralık, ne de gelecek yıl için bir kriz ihtimali söz konusu değil. Bir kriz edebiyatı, bir kriz söylemi geliştirmek istiyorlar, bunlara herkes gülüp geçiyor, reel sektörde güven en yüksek noktadadır. KGF geri dönüşleri başladı, kaynak maliyetlerinin de aşağı geldiğini görüyoruz” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
bulmussun boyle cahil hakkini bilmez halki yuklenin de yuklenin. 90 liralik elektrik faturasi vergilerle 190 lira oluyot ama vatandastan gik cikmiyor. 40bin TLlik otomobiller 160bin TL ye satiliyor herseyden bu kadar cok vergi alan baska bir devlet daha yok.
vergiden geçiniyor devlet indirim yapar mı siz evet demeye devam edin hala koyunlar olduğu sürece hiç bir şey olmaz devlete...
Halkı söğüşlemeye devam yani.
Hay sizin verginizi..böyle ülke yönetmeye ne var.!
tabi devam devam acımadıki
aman indirmeyin, indirirseniz, vatandaş bir nefes alır, bir rahatlar, neme lazım
ekonomi göçmüş kasa bomboş her şeye vergi halkın beli büküldü fakir öder zengin ve yandaş ödemez yatın mazotu bir tl bizimki dört tl elmas ve pırlantanın kdv si sıfır her şeye yüde 18 hükümet elemanları bürokratlar mersedes audiyle gezer halk minübüsle otobüsle nasıl olsa bizim vergilerimizle alınıyor adaletsizlik ve kalkınmasizlik partisi müftü bile mersedesle geziyor duayla imamla makam arabasının ne alâkası var sırat köprüsünden mersedeslemi gececekler din tüccarları
KDV'yi geç artık onu salladıkta ÖTV'yi kaldırsanızda halk bayram etse ne var sanki... Devlet üretemez devlet fabrikatörlerden adam gibi vergi toplayamaz vergi açığı olur onları getirip halkın önüne ÖTV diye koyuyorsunuz dünyanın en pahalı ülkesi haline geldik artık bir dur deyin.
1000 liralık telefon trt payı kdv kdvnin kdv si ile 1600 lira oluyor.Üretemediğin telefondan üreten kadar para kazanıyorsan ve kimsede buna ses çıkarmıyorsa o ekonomiye birşey olmaz.O ekonomiden de birşey olmaz.
SAYIN MALİYE BAKANIMIZ, CUMHUR REİSİMİZ SİZE MEMURLARDAN KESİLEN, VERGİ DİLİMİ ADALETSİZLİĞİ HUSUSUNDA TALİMAT VERMİŞTİ.NE? OLDU BU TALİMAT.NE? ZAMAN GEREĞİ YAPILACAK. YÜZDE 27 VERGİYİ ZENGİNLER BİLE VERMİYOR.MEMURDAN KESİLEN YÜZDE 27 LİK VERGİYİ İNDİRMEK İÇİN BAŞKA NEYİ? BEKLİYORSUNUZ.
daha da artar vergiler siz rahat.olun
olsa şaşarız zaten, millei sömürüyosunuz vergi vergi diye....
BU NASIL BİR SAÇMALIK TAŞERON İŞÇİYE YILLIK 60 TL ZAM YAPIYORSUNUZ 2000 TL MAAS ALAN BIR TASERON İŞÇİDEN VERGI DİLİMİNE DÜŞTÜN DİYE YILIN SON 6 AYINDA AYDA 350 TL TOTALDE 2100 TL KESİYORSUNUZ BU NE NANE BU NE TURŞU SENİN TUZUN KURU SAYIN BAKAN !
sanayi tüplerinde kdv %18 den % 8 e düşürülmesine rağmen ,tedarikçi firmaların indirim yerine zam yapmalarını ve küçük işletmelerin bu durumdan daha da zarar görmelerini nasıl açıklamak istersiniz
biz alacağımızı aldık diyor bakan.
kdv yi son derece yanlış buluyorum. katma değer yaratmanın önünde en büyük engel
sayin bakanim yat almayi dusunuyorum bi ara Lüks Yatlarda ötv sifira dusmustu tekrardan dusecekmi acaba. biz genelde yat yiyiyoruzda. otv sifira tekrar cekilirse cok iyi olacak. tesekkurler. ver mehteri verrr
kurulan kölelik düzeni üzerine kurulu saltanattan vaz geçmedi devlet...Bir gün Zulum eden devlet erkanının başınada Allah bir zalim musalat eder...Korkarım O zalim yöneticiler yüzünden halkta zulum görecektir.
Diğer Haberler