Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı, vergiler dolayısıyla yılın son aylarında asgari ücretin 1404 lira altına düşmesinin telafisiyle ilgili bir tebliğ yayınladı. Buna göre aradaki tutar çalışanların asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Geçtiğimiz günlerde Meclis'te kabul edilen torba yasa ile asgari ücretin 1404 lira altına düşmesi sorununa Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile çözüm getirilmişti.

Maliye Bakanlığı da düşüşün asgari geçim indirimi yoluyla telafisine yönelik olarak yapılan yasal düzenlemenin uygulama esaslarını belirledi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, 2017 yılı Ocak ayında ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.(Reuters)

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
ULAN SOR BAKALIM AGİ UCRETİNİ DOĞRU DÜRÜST ALAN İŞÇİ VARMI
@ahmet.kilic4368 oyunun yönünü değiştir?
Hadi gözümüz aydın... 11. ayın maaşları da ödendikten sonra yasalaştı (3 aydır konuşuyorsunuz). Evli, çocuklu olan dan yine kesiliyor (birde HALK arasında çocuk parası denmiyor mu), Neymiş 1.404,06 açıklanmış (aslında 1.270,75). Bu işin doğru çözümü: Gelir Vergisi 1. Diliminin "12 x Asgari Ücretin Gelir Vergisi Matrahı Tutarı" olarak belirlenmesidir. ASIL OLMASI GEREKEN; ÜCRETLİDEN GELİR VERGİSİ ALINMAMASI DIR, AMA BÜYÜK TÜRKİYE YE GELİR LAZIM. YOKSA ..... (Herkes düşüncesine göre tamamlasın). ÖZGÜR BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ.
@zaza.amed chp dürtmese onuda göremezdiniz insanlara yaranılmıyor insanlar hep sevildiği yere gidiyor?
@anik55 Bizler adil eşit sevginin yanındayız. sadece c?p değilde, muhalefet partileri Asgari Ü., taşeron vb, birçok konuda seçim beyannamelerini iyi hazırladığından, sikişan hükümetçe yapıldı, yoksa yapılmazdı!
agi ile asgari ücret ayrı şeyler bunları birleştirmek sadece kandırmaktan başka birşey deil
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler