Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Maliye Bakanlığı, vergiler dolayısıyla yılın son aylarında asgari ücretin 1404 lira altına düşmesinin telafisiyle ilgili bir tebliğ yayınladı. Buna göre aradaki tutar çalışanların asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret kararı

Geçtiğimiz günlerde Meclis'te kabul edilen torba yasa ile asgari ücretin 1404 lira altına düşmesi sorununa Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile çözüm getirilmişti.

Maliye Bakanlığı da düşüşün asgari geçim indirimi yoluyla telafisine yönelik olarak yapılan yasal düzenlemenin uygulama esaslarını belirledi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, 2017 yılı Ocak ayında ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.(Reuters)

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
ULAN SOR BAKALIM AGİ UCRETİNİ DOĞRU DÜRÜST ALAN İŞÇİ VARMI
@ahmet.kilic4368 oyunun yönünü değiştir?
Hadi gözümüz aydın... 11. ayın maaşları da ödendikten sonra yasalaştı (3 aydır konuşuyorsunuz). Evli, çocuklu olan dan yine kesiliyor (birde HALK arasında çocuk parası denmiyor mu), Neymiş 1.404,06 açıklanmış (aslında 1.270,75). Bu işin doğru çözümü: Gelir Vergisi 1. Diliminin "12 x Asgari Ücretin Gelir Vergisi Matrahı Tutarı" olarak belirlenmesidir. ASIL OLMASI GEREKEN; ÜCRETLİDEN GELİR VERGİSİ ALINMAMASI DIR, AMA BÜYÜK TÜRKİYE YE GELİR LAZIM. YOKSA ..... (Herkes düşüncesine göre tamamlasın). ÖZGÜR BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ.
@zaza.amed chp dürtmese onuda göremezdiniz insanlara yaranılmıyor insanlar hep sevildiği yere gidiyor?
@anik55 Bizler adil eşit sevginin yanındayız. sadece c?p değilde, muhalefet partileri Asgari Ü., taşeron vb, birçok konuda seçim beyannamelerini iyi hazırladığından, sikişan hükümetçe yapıldı, yoksa yapılmazdı!
agi ile asgari ücret ayrı şeyler bunları birleştirmek sadece kandırmaktan başka birşey deil
Kimsenin ağzında yeni zam oranıyla ilgili bir açıklama yok.
10 kişi toplanıp koskoca ülkenin asgari ücretle gecinmesine karar vermesi güzel birşey ama bu 10 kişi aclık tatmadıkları icin karar vermeken hic utanmamaktadır ben işverenim ama vicdansız değilim bir işcinin gecine bilmesi icin en az 2000 tl maaaş alması lazım birde devletin kesinti yapmasını kendimce doğru bulmuyom
@oguzkuafor kodomanlar neyle doyacak kardaş
Bu hükümetin adaletsiz olduğu nerden belli biliyor musunuz AGİ ilave yaparak ayak yapıyorlar insanlar eğer resmi tatillerde çalışırsa (mecbur çalışıyorlar yılda 20gün tatil var nerdeyse) mesai ücreti alacağı için brüt asgari ücreti geçecek ve her türlü asgari ücret limitini aşacak. adamların yapacağı asgari ücretin brütü x12 = %15 vergi dilimi yapmak varken ama kaç senedir 15000tl de tutmalarından ne mantıkta oldukları belli siz olun bu vatandaş sömürücülerine oy vermeyin bıktırdılar artık.
ASGARİ ÜCRETİ ARTTIRDIK DİYORLAR BELLİ BİR AYDAN SONRA DEVLET ELİNİ ASGARİ ÜCRETLİNİN CEBİNE ATIYOR. ÇÜNKÜ İŞİNE GELİYOR ALIŞMIŞLAR YA ! VERGİ DİLİMİNDE ARTIŞ YAPSALAR SORUN KALMAYACAK..AMA İŞİNE GELMİYOR.. ŞİMDİDE YOK AGİ YE AYAR ÇEKME GİBİ LAF SALATASI YAPIYORLAR YAZIKLAR OLSUN BU HIRSIZLARDAN BU CACIK OLMAZ.. BUNLAR KENDİLERİNE MÜSLÜMAN
@10711923438 gazoz da ötv var pırlanta da ÖTV yok bunları destekleyene acıyorum bide ağlamazlar mı?
yAHU HER ŞEYİ ALLAK BULLAK ETTİNİZ ASGARİ ÜCRETİN DE İÇİNE ETTİNİZ. bU PARA AZ İŞTE AZ, İŞVERENE GÜCÜNÜZ YETMEDİ DEVLETE ABANDINIZ HALA İŞVEREN VERMEM DİYOR SESİNİZ ÇIKMIYOR GÜCÜNÜZ GARİBANA YETİYOR. BIRAKIN ARTIK ŞU ÇETREFİLLİ YOLLARI HERKES KAZANIYORSA İŞÇİDE KAZANSIN İŞVEREN CEBİNDEN İŞÇİNİN HAKKINI ÖDESİN HA BATTIĞINI MI SÖYLÜYOR BIRAKSIN O ZAMAN BATMAYACAK KİŞİLER BU İŞİ YAPAR O KADAR BASİT.
yani bu sene zam yapılmıycakmı.açlık sınırının altın bir asgari ücret vurun anasını satam vurun işçiye.İşçi daha ne kadar kemer sıkacak bakalım.
@ahmet_takmakli_1981 kırsal kesim tek bir kişiyi istiyor hükümet az bile yapıyor ben olsam su bilr vermem angut çok adam sandalye koysam kazanır diyor ğerisini sizler düşünün bizamet hak verilmez ALINIR.
@anik55 sen ne sayıklıyon yahu.Umarım bu küçümseyici lafını rabbim sana teker teker yutturur.
SİZİN HAYATINIZ PALAVRA.
müstehak bu makarnacılara çok gördüm seçimden önce asgari ücretle çalışıyor koyun arabası yok yol yaptı diye akp akp diye yırtırıyor kendini kimse aglanmasın şimdi neyi hakhediyorsan o şekilde yönetilirsin.
650 kira 100 tl telefon 150 tl ulaşım 200 tl doğalgaz çocuk bezi 50 tl su 35 tl elektirik 100 tl peki biz ne yiyicez 1 çocukta okula gidiyorsa bunun gideri anlayacağınız biz sürekli kandırılıyoruz allahın sopası yokki kafalararına vursun ben hakkımı helal etmiyorum
rüşvetler asgari ücrete eklense 2 bin tl olur.
bu memlekkette en düşük memur maaşı 2500 tl . Asgari ücret 1400 . Sanırım işçiler açlık sınırının altında almaya devam edicek. içler acısı memleket.Birtane baba yiğit yokki tüm işçileri organize edicek 2 gün iş bırakma eylemi yapılsa .
ulan dünya ne ile uğraşıyor.siz neyin ğeşindesiniz. henüz devletin başıyım diyenden ses seda yok .neyin kafasını yaşıyorsunuz
Diğer Haberler