Manisa kirazı Güney Kore yolcusu

Türkiye'den kiraz ithal etmek için Manisa'nın Alaşehir ilçesine gelen Güney Koreli heyet, ilçedeki kiraz bahçelerinde incelemelerde bulundu.

Manisa kirazı Güney Kore yolcusu

Türkiye ile Güney Kore arasında yaş sebze meyve alımı için ilçeye gelen heyet, kiraz bahçelerini, işleme, paketleme tesislerini ve soğuk hava depolarını gezdi.

Tesisleri gezen heyete Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki ve Bitkisel Sınır Kontrol Daire Başkanı Neslihan Alper eşlik ederek bilgiler verdi.

Güney Koreli heyetin, incelemelerinin ardında Türkiye'den kiraz alımı için bir rapor hazırlayacakları belirtildi.

'İŞLETMELERDEN ETKİLENDİLER'

Heyetin gezisinin ardından gazetecilere açıklama yapan Alper, Türkiye'nin ihracatçılarına her türlü kolaylığı sağladığını dile getirerek, "Güney Kore halkı Türk kirazının aromasını, tadını, kokusunu çok beğeniyor. Hedefimiz Güney Kore pazarına girmek olacak. Heyetimizin de çok memnun kaldıklarını görüyoruz. İşletmelerimizdeki hijyen koşulları ve uygulanan işlemlerden gerçekten etkilendiler." dedi.

Alper, Güney Kore'ye ihracatın başlamasının ardından Uzak Doğu pazarının hareketleneceğine işaret ederek, "Artık ürünlerimizi Uzak Doğu'ya da ihraç edebileceğiz. Güney Kore ekibimizle Alaşehir, Afyonkarahisar ve Antalya’da ki çeşitli kiraz bahçelerinde, paketleme tesislerinde ve fumigasyon ünitelerimizi gezdireceğiz." ifadelerini kullandı.

İHRACATÇI GÜNEY KORE PAZARINDAN UMUTLU

İhracatçılardan Salih Çalı da, Güney Kore ile Türkiye arasındaki yaş meyve sebze ticareti protokolünün ihracatçıları oldukça memnun ettiğini belirterek, "Güney Kore ile yapılan protokol gereği ihracat alanımız genişleyecektir. Biz hazırız, yeter ki devletimiz lojistik imkanları sağlasın. Güney Kore’ye ilk etapta kargo uçaklarla ihracat yapacağız, talepler doğrultusunda deniz kargo ile de yapılabilir." dedi.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Zaten biz üretir ama az sadece sizler için üretiriz siz yersiniz godamanlar ihracat rekoru kırar zengin olur millette arkasından bakar yalanır.
Ne içiyorsun sen evlat söyle de biz de takılalım
kara_dream KARDEŞİM ÜLKEMİZİN ŞİDDETLE İHRACATA İHTİYACI VAR.BİZ AZ YİYELİM ÇOK SATALIM.ÜLKEMİZİN BORCU BAŞKA TÜRLÜ ÖDENMEZ. FEDA DÖNEMİNDE HER YÖNDEN FEDA DÖNEMİNDEYİZ.BEN ÜLKEMİN GELE CEĞİ İÇİN GEREKİRSE CANIMI FEDA EDERİM.TAKİDR SİZLERİNDİR.
AMASYA'DA HERKES 0900LERİ KESİYOR. BİZDEN GEÇEN SENE 4-5 TL'YE ALANLAR ACABA KAÇA SATIYOR. MASRAFI 4 LİRA SATIŞ 5 LİRA NE KAR AMA! BİR DE NAZLI ALINIYOR BİR DE NAZLI...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler