Memur maaşlarına 3 ayrı zam geliyor

Memur maaşları ne kadar oldu sorusunun cevabı Haziran ayı enflasyon farkının açıklanması ile cevabını bulurken Temmuz ayında memurlar 3 ayrı zam almış oldu. Memur maaşları temmuzda ne kadar olacak? Memur maaşlarında son durum...

 Memur maaşlarına 3 ayrı zam geliyor

Memur maaşları ne kadar oldu sorusunun cevabı Haziran ayı enflasyon farkının açıklanması ile cevabını bulurken Temmuz ayında memurlar 3 ayrı zam almış oldu

Temmuz ayı ile birlikte memurlar için üç ayrı artış ortaya çıktı. Maaşlara yüzde 3.5 zam alan memurların enflasyon farkı da yüzde 5.17 oldu.

Memurların üçüncü zamları ise her ay aldıkları aile yardımlarında gerçekleşti. Memurların temmuz zammı geçtiğimiz yıl yapılan toplu sözleşmede yüzde 3.5 olarak belirlenmişti.

Ayrıca bu yılın ilk 4 aylık döneminde enflasyon yüzde 4'ü aşarsa, enflasyon farkı verileceği de karara bağlanmıştı. 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 çıktı. Yani memurlar için yüzde 5.17’lik fark oluştu.

Maaşlara önce 3.5’lik zam uygulandıktan sonra 5.17’lik fark da eklendi. Böylece en düşük memur maaşı 3 bin 133 liraya yükseldi.

MEMURA EKSTRA ZAM

Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem'in haberine göre, memurlar için üçüncü artış ise eş ve çocuk yardımlarında gerçekleşti. 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir memurun aylık ödeneği 369.63 liraya çıktı.

Toplu sözleşmede belirlenen yeni katsayı rakamlarına göre memurların alacakları aile yardımlarını hesapladık. Hâlen memurlara çalışmayan eşleri için 231.64 lira ödeniyor.

Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 54.28, Altı yaş üstü için 27.14 lira olarak uygulanıyor. Temmuz zammı yüzde 3.5 + 5.17 olunca eş yardımı 231.64 liradan 251.68 liraya yükseldi.

Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 54.28 liradan 58.98 liraya, 6 yaş üstü için 27.14 liradan 29.49 liraya ulaştı. 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan memura aylık 340.20 lira ödenirken, bu tutar 369.63 liraya çıktı.

ENGELLİ ÇOCUĞA YÜZDE 50 ARTIŞ

Toplu sözleşmede engelli çocukları olan memurlar için de avantaj getirilmişti. Buna göre çocuklar için verilen aile yardımı ödeneği, en az yüzde 40, engelli olan çocuklar için yüzde 50 artırımlı olarak ödenecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 67 yorum
Brüt rakamları verip de memur düşmanlarını buraya toplamayın. Birazdan dişlerini göstermeye başlarlar.
@rainman0602 memur düşmanı diyosunda aldıgınız parayı siz ilk önce şükredin gerci siz memurlar onuda bilmezsinz
Adamsinnnn
bunun burutumu var. net maaslari biliyoruz biz. asgari ucrete gore dunyanin en carpik gelir adaletsizligi bizdedir...birde ayrica sizde doner sermayeden aldiginizi hic soylemessiniz sanki o para degilde demir parcasi
@recep_alaoglu_1981 Yalama recep efendi niye şükredelim, çalışıp kazanıyoruz, maaşımız kimsenin insanı değil. Sen niye memur olamadın acaba?
@recep_alaoglu_1981 Alın işte geldi bir tane. :) Sene ne be ister şükrederim, ister etmem. Sen kendi maaşının derdine yan.
@recep_alaoglu_1981 ah be recep bu recepler neden bu kadar kil oluyor sence
@rainman0602 bi itirazın mı var,memnuniyetsizler
@rainman0602 bir memur olarak söylediğine katılıyorum ama memur maaşlarına laf etmenize anlam veremiyorum. Benim düşüncem enflasyon bu kadarlen ülke ekonomik çöküntü yaşarken alım gücü bu kadar azalmışken memura verilen zam yetersiz. fakat asgari ücretliyedr en az 400-500 tl zam yapılmalı.
@recep_alaoglu_1981 sen şükret
@rainman0602 zam görmedim. Ayrıca eksik Ldım
asgari ücretliye 1600 çok diyin üstelik en az 700 tl kira da orururlar ama grev yada yürüyüş hakları yok sesleri çıkmaz günde 12 saat çalışırlar bayram düğün cenaze izinleri olmaz. Memura 10000 maaş verin ev hediye edin 4 ay çalışsın 8 ay tatil yapsın yine de acız diye ağlarlar.
memura yapdıgınız zammın yarısını asgari ücretliye yapsanız asgari ücretli rahat bir nefes alsa.Türkiye nüfusunun yarısından cogu asgari ücretli
@recep_alaoglu_1981 @recep_alaoglu_1981 yüzde 4 zam alıp şükür mü edeceksin? 64 lira senin neyini ne kadar değiştirecek? Memura zam çok demeyin ben neden az alıyorum diye düşünün. Memur maaşları düşüktür, asgari ücret modern köleliktir. Sizin hakkınızı da savunmak bize düşüyor. Oy verirken bunları da düşünseydiniz.
@nazaram_78 ben neden az alıyoru m? Devlet bana anca o kadar zam veriyor. Keşke fazlasını verse,ama memura bakıyorsun altında hep lüks araba ve hala ağlıyor. memur olmak için dayı lazım. Asgari ücretli de dayı olsa ne işi olur o maaşla( bende asgari ücretle calisiyorum) dayım olsa memur olurdum.
1 haftadir hergün zam yapıyorsunuz en düsük maasi 5bin lira yaptınız kafanızda.Ayıptır ya 3.5 zam verilmisti enflasyon farki verilecek üzerine.Yok aile ödenegine yok bilmem neyine zam veriliyormus sanki bunlar maastan ayri alinan paralarmi.Amac vatandaala memuru karsi karsiya getirmek sizde aracılık yapıyorsun
@umutkaranfili_2018 Enflasyon farkı zam değildir.Bunu zammış gibi yansıtmak yanlıştır.Rakamlar verilirken eşi çalışmayan 6 yaş altı 2 çocuk yardımı eklenerek 1/4 en yüksek derecedeki memur maaşı veriliyor. 251 çalışmayan eş+118 6 yaş altı iki çocuk=369 TL. 1/4 gelmiş memurun 6 yaş altı 2 çocuğu olur mu? Diğer konu Temmuzda alınan zam cebe girmeden vergi dilimine gidiyor.Emekli olan memurun maaşı zaten düşüyor bu yetmezmiş gibi eş yardımıda kesiliyor.Sanki memur emekli olunca çalışmayan eşi çalışmaya başlıyor.
@umutkaranfili_2018 HERGÜN MEMURA ZAMMMM DİYE DİYE ÇEKİRDEKÇİ BİLE %35 ZAM YAPTI BU NE HAL ALLAH AŞKINA EV SAHİBİ SIRAYA GİRDİ İYİ, BİR ZAM YAPARIZ ARTIK DİYE,BU YIL ZAM YAPMAYACAKTI AKLISIRA...ORTALIĞI VELEVELEYE VERİP AYAĞA KALDIRMAYIN,MUHTEŞEM ZAMMM DİYE..NBERESİ SİNEK BİLE DOYMAZ BUNLARLA.
@emrepomak Zam değil Zamcık o zaman öylemi benim memurum işini bilir Ölün lan Asgari Ücretliler
işsiz asgari ücretli kirada oturana yokmu asrın reisi
kesinlikle abartılıyor başlık. brüt tutarlar üzerinden gerçekte olmayan rakamlar veriliyor. sonrada vatandaş yanlış anlıyor durumu.
Memurum bu ay maaşım hazirana göre düştü..O kadar zam aldık falan diye hesap yaptık güya..vergi dilimimiz yükselmiş, şunu yılbaşında hesap edemeyip her ay eşit maaş veremeyen sisteme ne diyeyim bilmiyorum..
vergi dilimine girip geri alıyorlar zammı merak buyurmayin
BEĞENMEYEN MEMUR ARKADAŞLAR VAR HEMEN İSTİFA EDİN (SIKIYORSA TABİ)
Memura zam ne ki? emekliye her gün zam yapılıyor!..inanmayan yandaş medyaya baksın.
ulan iyikide evlenememişim yoksa asgari ücretle halim harap olurdu
3 ayrı zam var diye yalan konuşma ben kendim maaş yapıyorum net zam % 8 gerisi boş
enflasyon farkını nasıl olurda zam olarak aktarırsınız anlamış değilim , aslında hiçbir zam yok sadece resmi enflasyon oranı karşısında sabitlenmiş bi ücret var ki ben gerçek enflasyonun çok daha düşük olduğunu düşünüyorum...
millet müjdeye doydu,para koyacak yer bulamıyor,,daha fazla bir şey vermeyin
RTE samsun mitinginde öğretmen polis sağlık personeline 3600 ek gösterge kararnamesini çıktığını söyledi.Ya siz yayınlamıyorsunuz yada birileri yalan söylemiş her zaman olduğu gibi birde bununla ilgilenir misiniz*
Bir kere bu zam değildir enflasyon karşısında eriyen maaşın enflasyon seviyesine getirilmesidir. Yani daha açığı şöyle anlatayım; yılın ilk altı ayında ki maaşıyla 100 ekmek alan bir memur enflasyon farkı verildikten sonra yine 100 ekmek alacaktır çünkü adı üstünde enflasyon farkı yani alınan ücretin yükselen mal fiyatları seviyesine getirilmesidir. İkincisi 3 farklı zam falan almıyoruz sadece 8,67 enflasyon farkı alıyoruz yani ayrıca aile yardımına zam yapılıyormuş gibi haber yapıyorsunuz. Memur maaşı 10 un üzerinde kalemden oluşmaktadır o zaman memura 10 ayrı zam diye haber mi yapacaksınız?
memur mu kaldı? Artık memur yok. Memurluklar var. Nasıl mı? Polis ayrı maaş alır asker ayrı maaş alır imama ayrı maaş öğretmen ayrı maaş Hemşire ayrı maaş alır sadece doktora zam yapılır sadece profosöre zam yapılır. zam mam kalmadı kardeşim. enflasyon nispetinde zam zam değildir.millete zulümdür. Şuan yaz tatili dönemindeyiz. Kaç kişi kafası rahat belli bir miktar önceden bütçe ayırıp tatil planlıyor. Ya memlekete akrabanın yanına ya ana babanın yanına. çoluk çoçuğu alıp hanımla hangimiz bir hafta 5 yıldızlı otelde tatil yapabiliyoruz. memur demek mecbur demek...
gerçekten çok fazla çocuk parası veriyorlar. 56 tl verdikleri 500gr bebelac mama 38tl o da bir hafta olmadan bitiyor. şimdi 56 tl neyime çare olacak
üç zam nerde kardeşim, enflasyon farkı ne zaman zam oldu, vatandaşı memura karşı doldurarak algı operasyonu yapmayın, 2010 yılında memur maaşı ile kaç gram altın alınıyordu, şimdi kaç gram altın alınıyor ona bakın
anca yattığı yerden para alan memura zam var alın teriyle çalışıp kıt kanaat geçinen asgari ücrete zam yok
hep memura, hep memura, bu memlekete sadece onlar hizmet ediyor değil mi ? işçiyide düşünün azıcık.
Esnaf tüccar kan ağlasın memur ülkenin kötü durumundan etkilenmesin öyle mi? Böyle saçmalık olur mu ya.
@bassc Benim brüt kazancımın üçte biri kesintiye uğruyor. Verdiğin vergiyi bir söylesene bana.
memura zam falan yapmadılar, 6 aylık enflasyon oranı 9,17, zam dedikleri şeye ekleyerek verdikleri ise 8,67. yani enflasyondan 0,50 eksik. yani enflasyondan daha az artış yaptılar. ayrıca maaş rakamları yükseldi ama vergi dilimi rakamları aynı oranda yükselmedi, bu da şu demek memur daha erken üst vergi dilimine geçecek ve maaşı azalacak. matematik bilmeyene ne anlatıyorsak biz de.
Çocuk yardımlarından 54.28 ve 24.14 küsüratları yok mu beni bitiren nokta 54 ney la 54 liraya çocuk mu büyür :))) hele bide 27 küsüratıda küçük enişte hahajajja
Hep aglayan memur ben anlamıyorum, ya asgari ücret ile çalışmanız ne olacak? Memur olmak için dayı lazım olmazsa olmuyor işte memur ağlıyor altında son model araba. Asgari ücretin 2 katı maaş alırsınız hala aglarsiniz,şükür edin biraz şükür
@tuncm67 TÜRK MİLLETİ GELİR VERGİSİ ADALETSİZLİĞİ VE GELİR PAYLAŞIMI ADALETSİZLİĞİ YAŞIYOR.TÜRK İNSANI İSTİYOR Kİ HER ÇALIŞAN KESİM İLE HER EMEKLİ KESİM EŞİT ÜCRET ALSIN.MEMUR TEK MAAŞ ALIYOR VE YILDA 3-4 KERE VERGİ KESİNTİSİYLE MAAŞLARI PULA DÖNÜŞÜYOR.AMA İŞÇİ HEM MAAŞI YÜKSEK HEM DE YILDA 6 İKRAMİYE ALIYOR.İŞÇİ EMEKLİSİ NEREDEYSE MEMUR ÇALIŞANI KADAR MAAŞ ALIYOR MEMUR EMEKLİSİ İSE EMEKLİ OLUNCA MAAŞININ YARISINI KAYBEDİYOR.AĞIR İŞLERDE ÇALIŞANLARA SÖZÜMÜZ YOK.ALLAH ONLARA DAH ÇOK VERSİN.ASGARİ ÜCRETLİLERDE EN AZ 2,5 ALMALI.DERDİMİZ BU.BUNUN ADI AĞLAMAK DEĞİL HAK ARAMAKTIR.EV KİR.HABERİN VARM
@apartmanyikan ben asgari ücret alıyorum ve Türkiye'de çalışan özel sektör genelde asgari ücret veriyor o zaman biz kendimizi öldürelim mi? Bizim ödediğimiz vergiyi ne kuyumcu ne de eczacı ödüyor,bizden de yılın son 3-4 ayı kesinti yapılıyor zaten aldığımız ne ki? En düşük memur maaşı 3000 TL asgari ücret(agi dahil) dahil olmasa asgari ücret 1400 TL
iyi de çocuklar 6 dan büyük olunca ihtiyaçları azalıyor mu ki.
Yeter ya arkadaş bıkmadınızmı yüzde 40 enflasyon yüzde8.5 çıkmış verdikleri yüz tl para soğan patates bie 7 tl hergün müjde müjde ama kabahat sizde değil oy veren bu millete daha beter olsunlar inşallah
Sabah gazetesin haberi böyle olur... Eleştirmeye bile değmez..
üç zam 5 zam. bırakın bu yandaş medya ağzını.verilen zam mutfakdaki zammı karşılamıyor. aylık patates soğan bide dometes.kardeşim biz bunları ithal etsek bu kadara yemeyiz.ne oluyor.elektrik petrol zammı cabası, gerçmişsiniz bide memura zam.hemde 3 zam birden. ne demek üç zam kaç para ediyor. varmısınız vekil,bakan,memur maaşlarını asgari ücrete endeksleyelim. vekile bi zam veriyorlar farkı 40 senelik memurun maaşından fazla.sanırsınki seçenlerini besliyo.halbuki herkes ev geçindirme derdin de.refah payı cabası.
BUNLAR VELVELEYE ÇOK MERAKLI GECEN YIL 60 TL SU FARUSI 70 TL ELEKTRİK FATURASI İKEN ŞİMDİ SU FATURASI 110 TL ELEKTRİK FATURASI 115 TL NE ZAMMI KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE GERİ ÖDÜYORUZ NE ZAMMMI ALOOOO
sanki memura ekstradan zam veriliyormuş hemde 3 kere veriliyormuş gibi gösteriliyor. enflasyondan kaynaklanan farkı veriyorlar ki o da karşılamıyor. gelen zam da vergi dilimi ile elden gidecek.
zam yapılsa ne olur 3. ayda vergi dilimine giriyoruz verdiğinin fazlasını alıyor zaten çok şükür Allah devlete zeval vermesin Allahım herkese cümlenin çocuğuna nasip etsin. millette memur iyi maaş alıyor zannediyor
Sayın devlet; zam yaparken memur,sgk,emekli,engelli vs. ayırım yapmadan herkese aynı muameleyi yapsan ölür müsün.???
Memura hangi zam,acaba verilen zamam bir yıl önceki alım gücü varmıdır?onun için halkla dalga geçmeyin,düzenin yalakacılığını bırakın,bu ülkede halkın güçlenmesiyle herkesin değeri olur,yürde onluk bir kesimin zenginleşmesi bu ülkenin batmişliğinin net görüntüsu demektir. Bu ülkenin gerçeklerini görün yalan dolanla bir gün sizde kendinizi dipte görürsünüz. dünya artık evrensel hukukla,adaletli beyinlerin geliştirdikleri demokrasiyle gelişir,bir dönemin sultanlarını bu topraklar çok gördü,artık yeter bu ırkçı ve kinci dinci barbarlığı.Güç ve hukuksuzluk zihniyeti psikolojik bir hastalıktır.
Müjde müjde deyince yani. 1- Zaten bu hakkımız 2- emekliye verilen bayram ikramiyesi verilip müjde denseydi tamam dı. 3- bizim bayramda harçlık verecek ve kurban eti yedirecek çocuklarımızda vad üvey evlat muamelesi yapılıyor 4- vergi diliminden son 3- ayda bu zamların kaç katı geri alınıyor pes doğrusu müjdeymiş.
Aile yardımına gelen 20 TL yi, büyüttünüzde büyüttünüz, sanki tüm memur hanımları çalışmıyor, çocuk yardımları zaten traji komik ayrıca zam zam dediğinizde tam olmsada enflasyon farkı( memursenin sayesinde tam enflasyon farkıda alınamıyor)
Gelen zam sabit haberi parçala parçala vermeyin...%/8.67 tüm maaşa yapılıyor...yani aile yardımı zamla alakalı yükseliyor...ayrı bir zam yok
ENFLASYON RESMİ OLARAK 9,17 VERİLEN ZAM 8,67 YANİ 0,5 PUAN ENFLASYONUN ALTINDA MEMURA KAZIK,BÖYLE DÜZENE YAZIK,HANİ HAK HANİ ADALET,HANİ ADALET VE KALKINMA,BUNLARI İKTİDAR ETTİKÇE KAZIKLAMAYI SEVİYORLAR,VATANDAŞDA ALIŞMIŞ ARTIK KAZIKLANMAYA Kİ UMURSAMIYOR,AVRUPADA BÖYLE ENFLASYONA BÖYLE ZAM YAPACAKSIN YER YERİNDEN OYNAR,AMA BİZDE TIK YOK,NEDEN POLİS JANDARMA ENSENDE BİTERDE ONDAN.
ek göstergesi 3600 olan 1in 4. derecesindeki memura mı bu zammı yapıyor benim var iki çocuğum benim aldığım çocuk yardımı 112 tl verdikleri maaşı gösterirken hiç yeni başlayan memur üzerinden göstermiyorlar.emekliliği gelmiş olandan bakıyorlar.
ÇOCUK PARASI ÇOK AZ. AH BİRDE VERGİ DİLİMİ ADALETSİZLİĞİ GİDERİLSE VAR YA! İŞTE O ZAMAN MEMURLAR RAHATLAYACAK.
Diğer Haberler