Memur ve emeklinin gözü haziran zammında!

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin maaşlarına, haziran ayı enflasyon rakamlarına göre ay başında ek zam yapılması gündemde.

Memur ve emeklinin gözü haziran zammında!

Geçen yıl hükümet ve memurun 21 gün süren toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından devreye giren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşlarına yapılacak zammın 2012 yılı için yüzde 4 4, 2013 yılı için ise yüzde 3 olmasına karar vermişti.
NE KADAR ARTIŞ YAŞANMIŞTI?
Bu kapsamda devlet memuru, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin maaşlarına bu yılbaşında yüzde 3 oranında zam yapılmış, ancak yüzde 0,14 oranında enflasyon farkının ilave edilmesiyle maaşlar toplamda yüzde 3,14 artmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden tüketici fiyatları endeksi Mayıs ayında yüzde 0,15 oranında yükselmiş, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 3,21 olarak gerçekleşmişti. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılacak yüzde 3'lük zam oranı da aşılmış oldu.

HAZİRANDA BELLİ OLACAK
Maaşlara yansıyabilecek enflasyon farkında gözler, bu ayın enflasyon oranına çevrildi. Haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, yüzde 0,21 oranında enflasyon farkı alacak. Bu ay fiyatların sabit kalması bir yana yüzde 0,20'den daha az oranda düşmesi halinde bile maaşlara enflasyon farkı yansıyacak. Buna karşın, geçen yılın haziran ayında olduğu gibi bu Haziran'da da aylık enflasyonun -0,90 olarak gerçekleşmesi durumunda maaşlara enflasyon farkı eklenmeyecek. Memur, sözleşmeli ve memur emeklilerinin maaşlarına enflasyon farkında limit -0,20 olacak. Haziran ayında fiyatların 0,20'den daha az oranda gerilemesi, enflasyon zammını da beraberinde getirecek. Fiyatlar, yüzde 0,20 ya da daha fazla oranda düşüş gösterirse, bu defa enflasyon farkına ihtiyaç kalmayacak.

Sonuç olarak ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 3'ün üzerinde gelmesi halinde devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını Temmuz ayı içerisinde alacak.

BAKAN ŞİMŞEK NE DEDİ?
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk 6 aydaki enflasyonun, memur maaş zammını aşması halinde, aradaki farkın bu yıl da maaşlara yansıtılacağını söyledi.

Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre durumu değerlendireceklerini belirten Bakan Şimşek, ''Memur maaş zammı, enflasyonun altında kalırsa geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl ortaya çıkan farkı, maaşlara ilave edeceğiz. Memur ve emeklimizi, bugüne kadar enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da ezdirmeyeceğiz'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 79 yorum
bu kadar yüzsüzlük olurmu memur hem eylem yapacak birde zammı alacak...
kardeş memurların %60 ı çalımadan maaş alıyor orman işletme müdürlükleri ve il çevre orman müdürlüklerine gidin içler acısı 60 yaşında teyzeler patik örüyor devlet dairelerinde.
memur ve emekli maaşı için daha eylem yapmadı. halkla birlikte her meslekten vatandaşlar gibi memurlarda özgürlük yolundaysa... mevladan memurun çileli maaşına alacağı zam haysiyetli memurlara yüzsüz diyen yüzsüzlerin yüzlerini akartmasını isterim.
Eylemi polis mi yaptı ? Gezi parkında eylem yapanlar polislermiydi yoksa ? Bu ülkede memurun eylem yaptığı görülmüş işmidir de öyle diyorsun be hey cahil.
memurlar beğenmemiş yorumunu . hadi ben beğeneyim. :)
bu gün eylemde olan memurlara zam yapmayın :)
bak senin yazını çoğunluk beğenmemiş demek ki eyleme gidenler daha çok zammı takip ediyorler hem eylem yapsınlar hem zam beklesinler :)
bırak zam yapmayı hem eyleme katılıp çalışmazlar hem izin kullanırlar hemde çalışmadıkları günün maaşını alırlar.not: bende bir memurum.
halkın üzerine attığınız gaz bombalarının parasını vatandaşa verseydin daha fazla zam yapmış olurdunuz.
nasıl tespitte bulundun zavallı yakılan yıkılan araçların kaldırımların parasını soracağına gazın hesabını yapmışsın.at gözlüğünle nereye bakıyorsun öyle çıkar gözlüğünüde sağına soluna bak.( Atlara gözlük takılınca sadece önünü görür sağı solu göremez.) aydınlandınmı biraz yok sen yine aydınlanmassın hala gözlüğün takılı....
yucel asıl seni aydınlatmak lazım...
halka bak sen!gaz bombası sizin gibi vatan millet düşmanlarına az bile.Sizin gibiler adam olsa devlet malına zarar vermez be.
sen halk diye kimden bahsediyorsun, o teroristlerdenmi? yuh size be, bide devlette çalışıyorsun sanırım, devlet düşmanı dünya kadar adam devlette malesef!!!
Eylem yapanlara verilen paralar fazla geldi galiba azdılar,sağı solu yıkıp dağıttılar.Bunları tek tek tespit edeceksin ve verdikleri zararı ödettireceksin.Gazdan bahsediyorsun ama yıkılan yakılanların parası bizim cebimizden çıkacak,zehir zıkkım olsun,helal etmiyorum.Bunlar dış güçlerin,lobilerin tetikçileri,hak böyle aranmaz,Ayrıca ne aradıklarını da bilmiyorlar,birileri işaret veriyor,bunlar da oraya saldırıyor.Olay bu...
senin zammını sana peşin ödemiş işte. halk nerede imiş. alayı serseri çapulcu kamu düzenini bozan karışıklıktan nemalanan dış mihrakların tetikçileri bunlar mı halk.
memur ve emeklinin gözü 0.20 -0,30 luk yani 2 ila 6 lira arası bir zamda öyle mi lütfen haber başlıklarınız biraz daha insaflı ve mantıklı olsun.
eline sağlık
cok anlamlı bır yorum .kutlarım
EMEKLİ, ASKERİ ÜCETLİ İŞÇİ, BİTİK MEMUR AYAKTA ZOR DURUYOR BUNCA BİBER GAZLARI YAPILAN MASRAFLAR ÜLKEYİ KALKINDIRIRDI ŞİMDİ ZAM YAPMIYARAK O PARALARDA BİZDEN ÇIKACAK ALLAHDAN REVAMI BU SANDIK BAŞINDA GÖRÜŞECEĞİZ
siz dandığıda kabul etmezsiniz demokrasiyi kendiniz kazanınca kabul edersiniz bir solcu olarak söylüyorum kılıçtaroğluyla iktidar göreremezsiniz
Bu duruma gelene kadar aklınız neredeydi madem bu kadar ayrıntılı bir durumu düşünebiliyorsunuz o zaman olayı bu kadar büyütmenin anlamı yoktu sayenizde ülke kalkınmadı diğer ülkelere rant oldu bu gidişattan sonra bir bekletiniz olmasın lütfen
Zam İSTEMİYORUMMMMMMMM Akaryakıttaki vergiyi yüzde 50 ye düşürsünler özel iletişim vergisini yüzde 10 indirsinler siğaradaki vergiyi yüzde 50 ye düşürsünler Kömürü beleşe dagıtıp parasını benden yada benim aldığım kömüre yansıtmasınlar ŞÖYLE SÖYLEYEYİM DOLAYLI VERGİLERİ KALDIRSINLAR VERGİYİ KAZANCA GÖRE GELİR VERGİSİ OLARAK TÜKETENDEN DEGİL ÜRETİP KAR EDENDEN PARA KAZANANDAN ALSINLAR BEN ZAMMMMMMMMMMMM FALAN İSTEMİYORUM
ağzına sağlık
Ezdirmeyi boşver emekliyi acından öldürdünüz.Yalan konuşma sayın bakan.
devlet denen kuruluş gösteri yapan destek veren devlete millete zarar veren memura ne zammı verecek kardeşim manyak mısınız. bide bugün bilmem kaç memur iş bırakıyormuş. o şerefsizlere mi zam yapılacak iş bıraktıkları için yattıkları için çalışmadıkları için. zam ilk önce hak edene verilir. bunlar normal maaşı hak etmiyo..
ekonomi çok buymuş imf ye borç veriyoruz ama halk aç..masal anlatanlaraasgari ucret 800 tl emekli maaşı 700..ne buymuşuk deyilmi
asgari ücreti senin onüne geçip gösteri yaptığın çapulcu iş dünyası belirliyo, primin az yatınca emekli maaşıda düşük oluyo kuş beyinli, hangi devlet kurumunda asgari ücret var, sen iş dünyasına tepkini göster
SOKAĞIN ENFLASYONU %3 MÜ İNSANLARLA DALGA GEÇİYORLAR ASGARİ ÜCRETLİ EMEKLİ MEMUR İNLİYOR
ülkede açlıktan ayakatan tutmakta zorlandığımız %50 var
idari görevden emekliyim maaşa gelen zam 30tl.
En kıyak emekli ikramiyesini ve emekli maaşını kamu işçisi almaktadır. Kamuda müdür olmaktansa işçi olmayı tercih ederim.
sayenizde emekliler ölmeden mezara girdi.sizler kendi hesabınızı düşünüyorsunuz.nasıl olsa ekmek elden su gölden.kesenizi doldurun ..eee insaf artık birazda emeklileri düşünseniz ölürmüsünüz allahın belaları.
bozdur bozdur harca bitmez
hakkatten ezdirmediler memuru. akbile %35 zam kiraya %20 zam Elektriğe doğalgaza %40-50 zam memura %3 zam gerçekten çok insaflılar.
kardeşim kendi maaşlarına yaptıkları zammı yazmayı unutmuşun
oradaki 100 TL yi gösterme 11 yıldır her defasında 20 TL ile 40 TL.arası zam alıyorum
bu adamlar emekliyle dalga geçiyor, maalesef mynet in başlığı daha acı. emekliyi 0.00 lara muhtaç bıraktılar.
memurun işi gücü kalmadı bu oranlardaki zamları merak ediyor değil mi. Bu haberleri yazarken dikkat edinya memur bu kadar aciz değil, ilgiyi memura çekmekten daha kolay bir haber yok nede olsa
Artık bu hükümetten zam istemiyoruz % 3 zamdan bıktık seçim zamanını bekliyoruz.
yaptığınızada yapacağınıza lanet olsun,emekliyim. zam zam zam, herşeye zam. ama bize gelince sadece fantazi. siz ancak kendi maaşınıza zam yapıp onuda çıkarmak için piyasaya zam yaparsınız..bizde aslanlar gibi öderiz ,bizler mağdur,sizler mağrur. nasıl zam yapıcaksınız millete,satacak bişeyde kalmadı artık.
mesaileri kestiniz 2 milyon çarpı 300 tl güzel kaynak yaptınız memura 10 sene yüzde 3 verseniz ne olacak memur 6 ay önceki maaşına ancak 10 sene sonra yetişecek sonrada aile yardımını kesersiniz hikaye hep aynı hikaye olur sonra memur bakarkı 11 yıl önceki maaşımla şimdiki maaşım aynı
emekliler uyanın bunlardan size hayır olmadığı gibi yaşayacağınız ülkede bırakmadılar.
"Fiyatlar, yüzde 0,20 ya da daha fazla oranda düşüş gösterirse, bu defa enflasyon farkına ihtiyaç kalmayacak" NE ENFLASYON FAİZ CANAVARI ARTSIN NE DE MEMUR FARK ALSIN.FAİZİ SIFIRLAYIN YETER.
Fark vermemek için bu günden Haziran enfilasyonunu ne çıkacağını yada talimatla ne açıklanacağı belli değlmii !!
dikta böyle uygun gördü..şükürcü olun biat edin ne bağırıyonuz..
memurların ve sözleşmelilerin gözü bu zamda abartıya bak sanan da milyarlarca zam verilecek
Benim gariban maaşım kırk hesabın birleşmesinden oluşuyor. Devlet ne yapıyor ediyor her zam vakti kırpacak bir yerini buluyor. Kimse zannetmesin memura zam veriyorlar. Çıksın bir meurda desin ki benim temmuz ayında alacağım maaş ocak ayından fazla. Yok öyle bir memur.
Sayın Bakan, çok komiksinn....
bayanların sınırsız doğum borçlanması bayanların pirim eksikliği hele turizmde çalışan sezonluk 6 ay çalışması bu yüzden çalışan bayanın mezarda mı? emekli olsun. hani sınırsız çocuk borçlanması olacaktı ne oldu sayn bakanım faruk bey.
ayıptır ayıp başbakan ve tüm bakanlar bu tablodan utanmalı bu paranan geçim mi olur
şu enflasyonu ben hesaplasam keşke..kendin hesapla kendin zam yap....ne kadar güzel
ne desek boşşş !!!
30 lira zam la hiç ezilmedik neler neler aldık.................
Allah kul hakkı yiyenlerin belasını versin tuzunuz kuru nasılsa, hiç düşünmüyormusunuz 20 sene sonra öldüğümde Allahın huzuruna bu kadar ağır günahla çıktığımda ne yaparım diye hadi biriniz rum ve yahudi soyundan geliyorsunuz ama hepinizmi aynısınız Peygamber efendimiz cehennemin dibinde yahudilere ve mecusilere ayrılan yeri açıkça tarif etmiş nasıl bu kadar korkusuz olursunuz anlamıyorum
gelir dağılımı açısından sonuncu olan bir ülkede neden bahsedeceğiz, demokrasiden mi, insan haklarından mı, sosyal devlet olma kriterlerinden mi, yıllardır bu komedi sürüp gidiyor, her kes cebine baksın, iyiyim diyenler ona göre oyunu versin kötüyüm diyenler de ona göre oyunu versin, herkes şakşakçılığı bırakıp hayatın gerçeklerine göre oyunu versin ne diyeyim
enflasyon hikaye durum kötü, bir akıllı çıkar ortaya bir şey atar hükümet zaten önceki hükümetler zamanında yanlış yapılmıştı der, biraz daha zam verirler, amaç bozulan imajı 3 lira ile düzeltmek, demedi demeyin, not alın.
ne çokmuş gözüm takılı kaldı
tamam şimdi yandı memurlar çünkü ne zaman zammın üzerine enflasyon farkı eklenecek olsa 0(sıfır) veya ekside çıkıyor ama daha sonraki aylarda yüksek çıkıyor
Anasına babasına bakmayandan adam olmazsa,emekliye bakmayan hükümettende adam olmaz.
emekliyi ekmeğe muhtaç ettiler utanmadan ezdirmedik diyorlar.yazıklar olsun..sandıkta görüşeceğiz.
Diğer Haberler