Memur ve emekliye ek zam geliyor

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri alacakları zam oranını öğrenmek için yarınki enflasyon rakamlarını bekliyor.

Memur ve emekliye ek zam geliyor

Enflasyon eksi çıkmadığı takdirde en az yüzde 2.1 ek zam alacaklar.

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü yarınki enflasyon rakamlarına çevrildi.

Temmuz-Aralık döneminde Bütçe Kanunu kapsamında yüzde 4 oranında zam alan devlet memurları, Aralık enflasyonu sıfır çıksa dahi ek zamma hak kazanacaklar. CNBC-e anketine göre TÜFE'nin yüzde 0.38 artması öngörülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon verilerine göre, Temmuz-Kasım döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 6,17 oranında artış meydana geldi. 5 aylık dönemdeki bu artış da, maaşlara yüzde 2,1 oranında enflasyon farkı verilmesi durumunu ortaya çıkardı.

Yarın açıklanacak Aralık ayı enflasyonu eksi 2,1 veya bu rakamdan daha yüksek oranda eksi çıkmadığı takdirde, memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri, enflasyon farkı alacak. Aralık ayı enflasyonu sıfır çıkarsa ek zammın oranı yüzde 2,1 olacak. Aralık enflasyonunun yüzde 0,5 olarak ilanı halinde enflasyon farkı yüzde 2,6'ya, Aralık enflasyonunun yüzde 1 olması halinde ise enflasyon farkı yüzde 3,1'ye yükselecek.

Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilmesi durumunda, 2012 Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan maaş katsayıları, enflasyon farkını da karşılayacak şekilde Bakanlar Kurulunca yeniden belirlenecek.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ DE ARTIYOR
Bu arada 1 Ocak'ta yürürlüğe giren ve 16 yaşından büyük işçiler için brüt 886,5 lira olarak belirlenen yeni asgari ücret de, asgari geçim indirimiyle memur ve sözleşmelilere aylık 6,75 lira ile 11,41 lira arasında maaş artışı sağlayacak.

Bekar ya da evli ancak eşi çalışan bir memur ya da sözleşmeli için 6,75 lira olan asgari geçim indirimindeki iyileşme, evli ve eşi çalışmayan bir kamu çalışanı için 8,09 lira, eşi çalışmayan 1 çocuklular için 9,1 lira, 2 çocuklular için 10,12 lira, 3 çocuklular için 10,74 lira, 4 çocuklular için de 11,41 lira olacak.

Fiş toplamanın sona ermesinin ardından uygulamaya konan asgari geçim indiriminin, asgari ücrete endeksli olarak hesaplanması asgari ücretteki artışın çalışanın maaşına yansımasını sağlıyor. Aylık maaşlara eklenen asgari geçim indirimi asgari ücrete endeksli olarak her 6 ayda bir yeniden hesaplanıyor.

ZAMLI MAAŞ NETLEŞMEDİ
Öte yandan, toplu sözleşme yasası geciktiği için devlet memuru, sözleşmeli ve memur emeklilerinin, 15 Ocak'ta alacağı zamlı maaş henüz netleşmedi. Her yıl toplu görüşme ile ağustos ayında belirlenen zam oranı, bu sene toplu sözleşmeye geçildiği için tespit edilemedi.

Şu anda Bakanlar Kurulu'nda olan yasa taslağının Meclis Genel Kurulu'nda yasalaşması gerekiyor. Daha sonra çıkacak kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulacak. Cumhurbaşkanının onayının ardından, sendikalar ile hükümet toplu sözleşme masasına oturarak zam oranını belirlemeye çalışacak. Anlaşma sağlanması halinde uzlaşılan oran, memur maaşlarına yansıyacak. Uzlaşma olmaması halinde, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek ve memur maaş zammını belirleyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de memurların toplu görüşme yerine toplu sözleşmeye geçmesi ile ilgili düzenlemenin referandumda kabul edildiğini ve hazırlanan yasa taslağının Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini açıklamıştı. Çelik, yasanın yetişmemesi durumunda Bütçe Kanunu'nda Bakanlar Kurulu'na yetki veren maddenin bulunduğunu söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 172 yorum
elektrik su gaz ekmek gıda giyim yapılan zamın aynısınıda vatandaşa yansıtsınlar yeter
Vekillerin hangisiniz maaşa ihtiyacı var. çok merak ediyorum.550 vekilden 20 tane çıkarmı acaba hepsi üst bürokrat iş adamı müteahhit vs.asgari ücrete 100 de 100 zam yapsan ne olur.sizi Allaha havale ediyorum.Bu makamlar bu mevkiler bu saltanatlar sizede kalmaz.götüreceğiniz bizim gibi 3 metre kefen.
bizlerede sayın emekli vekillerimizin aldığı maaşın yarısını versinler yeter o zaman hakkımız helal olsun yok vermezlerese haram olsun.emekliler olsun düz memurlar olsun maaşlar az.vekillerimiz kendileri,ne gelince dozer kepçesiyle.işciye memura gelince sadaka. veriyorlar.
Kendilerine geldimi 1 saatte. Memura emekliye geldimi enfilasyon, tüfe zart zurt ayak oyunları el insaf sayın vekiller artık biraz gerçekleri dönün.
YALANCILAR EFLASYONO ARTIRMAMAK EMEKLİYE DULA ZAM VERMEMEK İÇİN NE OKKABAZLIK VARSA YAPIYORSUNUZ MAAŞIMDA HİÇ BİR ARTIŞ YOK 760 TL NE ALIRSAM DOLARIN ARTIŞINI BAHANE EDİB YÜKLÜYORLAR ZAMLARI TOPUNUZA RABBİM BİR TOKAT VURACAKKİ SİZİN TOPUNUZUNDA FELEGİ ŞAŞACAK BU 2012 DE GÖRECELSİNİZ.
DEVLET BODROLU ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA DÜŞMAN BENCE YAZIK .........
son 9 yılda polise,imama 9 kez ek ve hatırı sayılır zam yapan hükumet tsk personeline tek kuruş zam yapmadı.amaç belli polis devleti kurmak imamlarla desteklemek.hem memura zam yapıpta ne olacak sanki.memur zaten epeyce maaş alıyor.memurdan kesilip vekillere verilmeli bence
zaferakin24'e sorarım.Polisin 12 ayda aldığı maaşı asker 6 ayda alıyor.ya gercekleri bilmiyor yada işine öyle geliyor.ama maksadının aslınıda gizleyemiyor.Polis,İmam falan asıl derdini açıkça söyl de o perdeden cvp vereyim.eğer kafanı kaldırıp dünyaya bakacak olursan.uygar ülkelerin Polis devletimi asker devletimi olduğunu daha iyi görebilirsin.ama sen ve senin gibilerin de asıl amacı belli.ama şunu unutma o özlediğniz devir tarihin karanlıklarına coktan gömüldü.Türkiye artık o Türkiye değil.
haklısın askeri personele zam yok neden bizde insanız
kardeş iyi akşamlar bende polisim ama 9 kez zam göremedim hiç ispatla 9 kez zam yapıldığını ya biz bilmiyoruz yada çarpıtıyorsun
tsk personeli darbeydi ihtilaldi andıçdı derken zammı hamuduyla götürdüler zaten,polis halen biruzmançavuşdan daha az alıyor oyak bir diğer emeklilik kesintilerine rağmen!!!emekli olduklarında bir polis emekli tazminatının 6-7 katı tazminat alıyorlar vatandaşa yalan yanlış bilgi anlatma acındırmaya çalışma.darberci zihniyetin vatandaşı olmaktansa polis devleti olmayı yeğlerim en azından canım malım sağ salim vicdan ve merhamet hakim...
doğru söylüyorsun garipler aç memur emekli işci şimdiye kadar yaptıkları zamlar sayesinde gül gibi geçiniyorlar onlara göre.
hangi polisten bahsediyorsun?Türk polisimi?Biz neden almadık bu zammı.1 kez yapıldı bu zam onuda kademe kademe herkes aldı.Burda ajitasyon yapmayın lütfen.Maaşlarımızı,hangi dereceden emekli olduğumuzu,aldığımız ikramiyeleri karşılaştıralım.kim kimden fazla alıyor.Allahtan korkun ve halinize şükredin.Gözünü toprak doyursun.Bir şey yazarken araştır ondan sonra yaz.Boş boğazı cehenneme atmışlar yokmu daha odun demiş?Anlayana....
Akıl dağıtılırken siz neredeydiniz acaba!!!
BU AKP,DENEN ZALİMLER KUL HAKKINI NASIL ÖDEYECEKLER MÜSLÜMANIZ DİYEREK FAKİR FUKARANIN HAKKINI YİYORLAR ZEHİR ZIKKIM OLSUN EMEKLİYE GELİNCE YOK KENDİLERİNE GELİNCE HERŞEY ŞERBEŞT BUNLAR KAFİRLERDEN DAHA KÖTÜ
50 lira zam alırlar göbek atar benim yurdum insanı
SSK EMEKLILERI YINE UNUTULDU.EN BUYUK VERGIYI VEREN ISCI.EN DUSUK MAASA CALISAN ISCI.SESINI CIKARMAYAN ISCI.VER ALLAHIM KIYAMET YANI BASIMDA GOREYIM BUNLARI
daha 2012 ye girmeden verdiğiniz zammın 10 katını vergilerle geri aldınız maaşımızın değeri biraz daha azaldı biraz daha fakirleşti memurunuz. enflasyonu azalmış gibi gösterip vergileri uçurdunuz fakirleri fakirleştirip zenginleri zenginleştirdiniz ülkenin bütün varlıklarını satıp geçici olarak ekonomiyi iyi yolda gibi gösterdiniz şimdi satacak bir şey kalmadığı için güncellemelere başladınız ama bizde sizi güncelleyeceğiz ilk seçimlerde.....
ağzınıza sağlık az bile söylüyorsunuz
EVET ARKADAŞLAR AKŞAMA SABAHA AKARYAKITA ZAM YOLDADIR.YENİ KAZIK HAYIRLI OLSUN DİYORUM,YAŞASIN AKP VE SOYGUNLARI,YOLA DEVAM YOL BİTERSE OFF ROAD A DEVAM!!!!!!!
Yaşasın, yaşasın, ancak bu kadar iğrenç bir yorum yapılabilir.
ATATÜRK'E SORMUŞLAR MİLLET VEKİLİ MAAŞLARI KAÇ PARA OLSUN; ÖĞRETMEN MAAŞINI GEÇMESİN DEMİŞ BİLMEYENLERE DUYURULUR.
bugün türkiyede en çok şubesi olan bir markete gittim...1200 aldığım süt 1550 olmuş..aynı şekilde 4950 aldığım kaşar peyniri 5750 olmuş..bir çok şeyin fiyatı o söyledikleri enflasyon oranının en az bir kaç katı artmış..bunlarda utanmasalar hala enflasyonu eksi çıkaracaklar..
yeni mi ayıldınız daha önce neredeydiniz ?
BENİM VEKİLLERİM AÇ İKEN,EVDE ÇOCUKLARI HASIR KEMİRİYOR İKEN ALACAĞIM ZAMLI MAAŞ ŞİMDİ BENİM BOĞAZIMDAN NASIL GEÇSİN?TEPKİ OLARAK FERRARİ SİPARİŞİMİ DERHAL İPTAL ETTİM,NE YAPALIM 1 YIL DAHA 2010 MODEL LAMBORGHINI İLE İDARE EDERİM.ZAMSIZ ASTSUBAY MAAŞIYLADA ANCAK LAMBORGHINI'YE BİNİLİYOR ZATEN.
refarandumun üzerinden epey zaman geçti neden yasa taslsğını şimdiye kadar hazırlamadınız? millet vekili maaşları söz konusu olunca gece yarısına kadar çalışıyorsunuz! ye kürküm ye devir sizlerin..
KENDİ MAAŞLARINA BİR KAÇ DAKİKA DA KARAR VERN VEKİLLER ÇALIŞANLARA EMEKLİLERE GELİNCE AYLARCA KARAR VEREMİYORLAR. EKONOMİ O KADAR KÖTÜ DEMEKKİ.
Bilmeyen de çok büyük zam olduğunu zannedecek.Zam değil sadaka deseniz olmaz mı?:(( Memura verilen %3 lük zammı da hiç vermesinler.İğneden ipliğe her şeye en az %25 zam geldi.kaşıkla verip kepçeyle almak alışkanlık haline geldi bu ülkede maalesef.Yazıkk.Kendimizi kandırmakta n başka yaptığımız hiç bir şey yok!Zam yapıldı diye birbirimizi kandırmayalım lütfen!
ÖLÜSÜ BİLE BİR ÇUVAL PARA YAPAN,KAYMAKLI-BALLI-TERAYAĞLI VEKİLLİK
ENFLASYON MU? NE ENFLASYONU EKSİ ÇIKAR CANIIIIMM EKSİ ÇIKAR. GÖRMÜYONUZ MU HER ŞEYİN FİYATI YARI YARIYA İNDİ:))
arkadaslar enflasyon zammı beklemeyin nasıl olsa yarın eksi cıkaracaklar
Ülkemizde enflasyon varmış kah kah kah kah kim çıkarıyor bu hurafeleri.Mademki enflasyon varda emekliler niye etkisi altına almıyor maşallah gül gibi geçinip gidiyoruz süper bir yaşantımız var.Ben yılbaşında parise gidecektim ama ermeni aşığı gibi görünen aslında oy aşığı olan şarkrovziye kızdım ondan gitmedim
emekli millet vekili maaşlarını artıracaklarına işçi,memur emeklisini versinler.
keske memur olsaydımda maasım hep aynı kalsaydı mıllet memur olamıyo sız ısyanlardasınız elınızdekıne sukredın bunu bulamıyanlarda var
Ne yalvarıp duruyorsunuz ey millet neyi eleştiriyorsunuz. siz değilmisiniz halinden memnun olan her şey çok iyi diyen, emekli, işçi ,memur esnaf siz değilmisiniz, % 50 oy veren şimdi seçim olsa % 70 çıkar . bak ne diyorum size, aynı bağın gülüyüz biz. hadi bidaha bidaha bidaha ... istikrar sürsün....
BENCE AKP. İKTİDARI ARALIK ENFLASYONUNU EKSİ ÇIKARMAK İÇİN ELİNDEN GELEDNİ YAPACAKTIR. YA DA KENDİ MAAŞLARINA DAHA RAHAT ZAM YAPABİLMEK İÇİN EMKLİYE MEMURA BİR PARMAK BAL ÇALACAKLAR DUDAKLARINA.
Yapılan en az zam %25 son 1 yıl içinde.Ama nedense bu enflasyon hep düşük çıkıyor.Dolar %35,Euro %25 arttı son 3-4 ayda.Yani en az %30 develüasyon oldu,ama nedense bizimenflasyon beyefendi hala %10 civarında.Sanırım hükümetin %10 takıntısı var %10 barajında olduğu gibi.TÜİK te zaten Hükümetin arka bahçesi haline geldi,onlar ne derse o çıkıyor rakamlarda.Ama Uluslararası kuruluşlar da olmasa doğruları yazan,herkesi uyutacaklar Süper ülkeyiz diye...Batıyor denen Yunanistanda bile Milli gelir 40,000 dolar...Görmeyen gözlere sokulur...
kendilerine hangi enflasyonu baz aldılarsa ben de o zamdan istiyorum.
sence verirlermi?
BUNLAR ENFLASYON FARKINI VERMEMEK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIP ENFLASYONU Bİ ŞEKİLDE EKSİDE GÖSTERİRLER, NE YAPALIM KADERİMİZ BÖYLEYMİŞ.ONLARA OY VERENLER UTANSIN.
garip, gureba, hak, adalet, dediler, hakkımızı yedileler. ahirette iki elim yakalarında
vekiller kendilerini gelince %100 üstünde zam yapıyorlar bizlere gelince % 1 olsun %2 olsun diye tartışıyorlar yazıklar olsun sizlere verdigim oylara bu zamana kadar sadece oyumu helal ettigim TEK lider varsa oda rahmetli erbakandı kendisini siyasi görüş olarak sevmem bana ters birisi ERBAKANA oyun helali hoş olsun hak eden siyasi lider oydu bu zamana kadar geri kalana haram zıkkım olsun diyorum helede şuanki başımızdakiler zehir olsun diyorum bizlerle dalga geciyorlar ALLAHIM DA ONLARLA DALGA GEÇSİN İNŞALLAH
vekile % 100 işçi memura 2.1 helal olsun adalet ve kalkınma partisine....
BAŞBAKANIMIZ AKP İKTİDARA GELDİĞİNDE MEMURU VE EMEKLİYİ HİÇ UMMADIĞI BİR ŞEKİLDE GÜLDÜRECEĞİZ MERAK ETMESİNLER DEMİŞTİ. ANCAK İLK 3 YIL KİMSE BİRŞEY BEKLEMESİN SÖZÜNÜ HATIRLATMAK İSTERİM.İLK 3 YIL GEÇTİ.ÜSTÜNE KAÇ 3 YIL DAHA GEÇTİ.BİRŞEY GÖREMEDİK. AKLIMA SÜLEYMAN ÇİLLERİN 2 ANAHTAR SÖZÜ GELİYOR.SİYASET BU MU? YANİ YALAN DOLAN MI? BEN YİNEDE UMUTLUYUM. EKONOMİ İYİ GİDİYOR, DOĞRU YOLDAYIZ DİYEN BAŞBAKANIMIZA GÜVENİYORUM.BU SEFER MEMURA VE EMEKLİYE GÜZEL BİR İYİLEŞTİRME YAPACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.
Bu güzel bir iyileştirme olursa ...nerenden istersen orandan öperim..ama değilse sen hükümeti öp olur mu...
emekliden birazdaha indirim yapsınlar vekillerin maası az onlara versinler onlar gecinemiyorlar ya....
müjde maaşlara 20 tl ek zam geldi :)) o da tam kesin değil :))
BAKANLAR KURULU DA AVANS NİTELİĞİNDE %3 VERECEK....SONRASINDA DA TOPLU SÖZLEŞMEYİ BEKLEYECEK.....O DA NE ZAMAN NETLEŞİR ALLAH BİLİR.....NİSAN MI OLUR, MAYIS MI OLUR BİLİNMEZ...AVANSI %3 VERECEĞİNİZE, VERSENİZE %10-YADA %20.....O ZAMAN BEKLEYELİM NİSANI YA DA MAYISI...BU SEFER DE,DEVLET OLARAK, FARK VERECEĞİNİZE FARK ALIN...OLMAZ MI?
ağızlarında hakkı ve adaleti düşürmeyen kelleler HAK VE ADALET Konusunda sınıfta kaldılar,,,,,hak yiyerek ve adil davranmayarak öbür dünyalarına iyi bir gelecek hazırlıyor kendilerine.. ALLAH C.C hepinizin belasını ve cezasını bu dünyada verir inşallah. memur işçi, emekli inim inim inlerken sizler sefa sürün bakalım.
Enflasyon herkesi etkiliyor, neden memur emeklilerine zam yapılırken işçi emeklilerine de yapılmıyor. Asgari ücrete fazla zam yapılmıyor, işverene yük olmasın tamam da emekli maaşını veren taraf devlet, neden diğer emeklileri görmezden geliyor.
MEMUR ZENGİN MİLLETVEKİLİ GARİBAN ARKADAŞLAR,GARİBAN MİLLETVEKİLLERİ DERNEĞİNE YARDIM İSTİYORUZ.YOKMU YARDIM EDEN
en duşuk memur maaşı denge tazmınatıyla 1750lira asgari üçretli neyapsın allah gözunuzu doyursun 5 bin lira verseler memur yine açız diyor ne yapıyorsunuz akşama kadar yatıyorsunuz işe girerken kırk takla atıyor sunuz girdikten sonra maaşı begenmiyorsunuz
ENFLASYON ORANIN %7 İLE % 10 ARASINDA OLDUĞUNU İDDAA EDİYORLAR FAKAT YAPILAN ZAMLARIN ORTALAMALARI %15 BU ZAMLAR BİZİM MİLLETE AZ BİLE ASLINADA ZAMLAR HÜKÜMETİMİZN OY ORANI KADAR OLMALI
ALLAH ADALETLİ KAFİRE,.ADALETSİZ MÜSLÜMAN YANINDA YARDIM EDER.AVRUPA ÜLKELERİ ADALETLİ OLDUKLARI İÇİN ZENGİN.
Yıllardır tekrar eden durum. Şimdi eksi çıkar, ocakta artış devam eder.Mayıs haziran yine düşer. Yayın organları bunu yazmaktan, biz bunu okumaktan bıktık ama ayarlayanlar bu yalana hala bıkmadılar.
Diğer Haberler