Memur ve emekliye sürpriz zam

Memur ve memur emeklileri yılbaşında çifte zam alacak. Bu yıl ilk kez toplu sözleşme imzalayan memurlar, 2013 yıl başında yüzde 3’lük zammın yanı sıra yüzde 1.3 de enflasyon farkı alacak.

Memur ve emekliye sürpriz zam

Böylece aile yardımı hariç en düşük memur maaşı, enflasyon farkıyla 1.762 liradan 1.785 liraya çıkacak. Yüzde 3’lük yılbaşı zammıyla da 1.839 lira olacak.

Memurla yapılan toplu sözleşmede hükümetin, 6 aylık zammın enflasyonun altında kaldığı durumlarda, ‘aradaki fark kadar ilave zam yapacağı’ hüküm altına alınmıştı.

Hükümet, Resmi Gazete'de de yayınlanan 2013 yılı programında, 2012 yılı henüz sona ermemesine rağmen, bu yıl için son altı aylık enflasyonun 5.3 olacağını öngörmüş ve bunu programda açıkça ifade etmişti.

Maliye Bakanlığı'nın bu öngörüsü, memura Temmuz ayında yapılan yüzde 4’lük ikinci yarı yıl zammının üzerinde olduğu için hükümet, memur ve memur emeklisine yüzde 1.3 enflasyon farkı verecek.

Maliye bürokratları Hürriyet'e yaptıkları açıklamada, 2013 yılı hesaplarını memur ve emeklisine enflasyon farkını görerek yaptıklarını vurguladılar. Bürokratlar, ilave giderin, 2013 yılı bütçe hesapları içinde bulunduğunu, bu nedenle memurun 1 Ocaktan itibaren hem enflasyon farkını hem de yüzde 3 toplu sözleşme zammını alacağını söylediler.

Maaşlar ne olacak?

Maliye Bakanlığı'nın öngördüğü enflasyon uyarınca vereceği fark ile, yüzde 3'lük 2013 ilk altı aylık zam gözönüne alındığında yeni memur maaşları 1 ocak 2013'ten itibaren şöyle olacak;

(Aile yardımı dahil) en düşük memur maaşı; 1762 liradan yüzde 1.3’lük enflasyon farkıyla 1.785 lira olacak. Yüzde 3 yılbaşı zammının eklenmesiyle en düşük memur emeklisinin maaşı 1.839 liraya çıkacak.

Aile yardımı olmaksızın en düşük memur maaşı enflasyon farkıyla; 1.520 liradan 1.540 liraya; yeni yıl zammıyla da 1.586 liraya çıkacak.

(Aile yardımı dahil) Ortalama 2.045 lira olan memur maaşı ise enflasyon farkıyla 2.072 liraya yükselecek. Yılbaşı zammıyla 2.134 lira olacak.

Aile yardımı olmaksızın ortalama memur maaşı enflasyon farkıyla 1.947 liradan 1.972 liraya; yeni yıl zammıyla ise 2.031 liraya çıkacak.

(Aile yardımı dahil) 10.672 lira olan en yüksek memur maaşı enflasyon farkıyla 10.811 liraya; yeni yıl zammıyla da 11.135 liraya yükselecek.

Aile yardımı olmaksızın en yüksek memur maaşı 10.430 liradan 10.565 liraya; yeni yıl zammıyla da 10.883 liraya çıkacak.

Emekli de 14 lira fark alacak

Yasa gereği, memurlar dışında memur emeklileri de hem enflasyon farkını, hem de toplu sözleşme zammını alacaklar. Bu çerçevede, yılbaşında 2 milyon 700 bin memurun yanı sıra 1 milyon 911 bin memur emeklisinin maaşına da benzer bir zam yapılacak. Böylece en düşük memur emeklisi maaşı 1.084 liradan, yüzde 1.3’lük enflasyon farkıyla 1.098 liraya yükselecek. Yüzde 3’lük yılbaşı zammının eklenmesiyle maaşı 1.131 lira olacak. (HÜRRİYET)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 60 yorum
aman memur kardeşlerim bu parayla devlette calışılmaz gelin özel sektöre 701 maaş cumartesi ve bayarmlarda calışma yıllk 10 gün izin hemen istifa edin
akıllı olacaksın sende devlet memuru olsaydın yaolamadınmı zekanmı yetmedı .yetmemıs bellı. bız akıllıların ısıne burnunu sokma.sana kımse engel olmadı devlet memuru olma dıye .kahvede az oturup cok ders calıssaydın ve tabıkıı gerı zekalıda olmamamn gerekıyor olabılırdın sende memur
Başkalarının haklarına laf atacağınıza kendi haklarınızı savunun. Ben senin gibi günümü gün ederek hayatı boşlayıp yaşamadım. liseden sonra dershane, dershaneden sonra öss sonra beş parasız 4 yıl okul 2 yıl yüksek lisans sonra 2 sene kpss için dershane... hayatım okumakla geçti, en sonunda atandım. Tabiki haklarımızı savunacağız. Sende çekseydin bu ceremeleri sende memur olsaydın!!!!
memura %50 zamda olsa memnun kalmazlar.
ya sizin orasi berbatmis kardes ben pazarda calisiyorum 12 saat yillik izin yok isler yogun orda calisilmaz sende bize gel ya memur olaydik halimiz ne olurduuu..
Gel sana teklif.. Olabiliyorsan memur ol. Olamıyorsan ulaşamadığın ciğere mundar deme..
yorum yapan arkadaş ne kadar güzel yorum.memurlar 701 tl ay sonunu getirin.gözü doymaz lar şükretmeyi ögrenin 1800 tl den bahsediyorlar .isyan ediyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm anlayan anlasın halimizi
sende memur ol arkadaş olma diyen mi var
Bozdur bozdur harca. oy veren % 50 nin kulakları çınlasın.
800 tl ye mıllet ev gecındırıyor haram aldıgınız para
Evet ama yetmez?????
TEMPOCU % 50 ADINA SANA SESLENİYORUM.BIKTIK ARTIK ANANI DA AL GİT......
VERDİKLERİNİ YÜZDE ON İKİ ZAMLARLA İLE GERİ ALACAKLAR BOŞUNA SEVİNMEYİN
Alın başımıza çalın zammınızı
EMEKLİ SANDIĞI / BAĞKUR / SSK yı Birleştirip SGK yaptık ( OLDU ) Diyenleri Bu haber nedeni ile birkez daha ANIYORUM....!!!!
bu birleşmeyi amerika bile anlamadı ki, biz nerden anlıycaz...
Her şeye % 15,%20 yapılırken maaşlara neden %3,5 zam yapılıyor. akepenin adaleti bu mu?
3. ÇOCUĞU RAHATÇA YAPARIM ARTIK.
Her şey % 25-30 zamlanırken nasıl oluyorda oluyor enflasyon hala %5-6 çıkyor bilen varsa anlatsın ,bir ara garibim canım ciğerim Mustafa balbay izah etmeyeç alışıyordu attılar sorgusuz içeriye ,hadi cevap verin kuzucuklarım ..mee mee meee me meee
ümmeti muhammedin birlik ve beraberliğini bozdu. dünyasını ahiretini yıktı. cazip faiz güzel faiz dedi herkes çeksin dedi.ev alsın araba alsın, ihtiyaç kullansın dedi,ve modern tefecilerin başını çekti.şuanda insanlarımızın bankalara borçu ödemeyip veya helal kazançını harama degişip ihtiyaçlarını gideriyor. fakat bunların yanında ihtihar etmesi, boşanması veya işini kaybetmesi cabası bana % 100 zamda verseler asla tayyip e oy kesinlikle vermem
işci emeklisine zam yokmu bu devlete işci emeklileri pirim ve vergi ödemedilermi yani bu neşiş ne kebap yetkililer sözüm size
3 ay önce 1.8tl olan LPG şimdi 2,8 Tl. elektriğe ve doğalgaza ortalama yüzde20 zam gedi.. memur yüzde 3-4 zamla zengin olur artık!!!
emekliye yani 40 milyon iyilestirme veriyorsun bakanimda 10.000 milyar emekli maasi alan memurunla 1000 milyar emekli maasi alan memurunuzun iyilestirmesi 40 milyon once adaletsizligi kaldirin aradaki adalet ve kalkinma ama emekli ogretmen polis veyahut memur emeklileri gercekten durumu kotu iyilestirme yapacakasaniz enflasyon oranininda yapin ama sizin onunzde efflasyon rakamlariyla deyil ya bakanim sizin vaktiniz yok yenge hanimida kolunuza takip cebinize 200 tl. koyun pazara cikin eve kavgayla donersin bakanim uzaktan oturdugun yerden burokrasiyle 3+3 verelim 4+g4 verelim pazarligiyla olmu
ne güzel askeri ücretli olarak yeniden insandan sayılmadık :D
yahu şuraya memurlar hakkında ılerı gerı dangozca yazı yzanlar var ..oğlum niye kıskanıyorsunuz .bizmi dedık lan sana memur olma dıye .engel mı oldu dıger memurlar. tuttukmu senı i.ne kahvede az otursaydında adam gıbı vaktınde ders calısıp kalıtelı adam olsaydın ya .karısma bız memurların ısıne senın zekan yetmez .abuk subuk yorumlar yazma kımse senı anlamıyor
dangoz sensin.insanların görüşü senle aynı olmak zorunda değil
1/4 ekgös 3000 eşittir 1.442.00 tl nasıl oluyuorda endüşük emekli maaşı 1.839 tl diye basına açıklanıyor BİLEN VARMI
bir my net klasiği,atmışlar bol kesedennnnnnn
1084diyor arkadaşım
Ben 2 Üni,versite bitirerek, 25 yıl 6 ay görev yaptıktan sonra 1/4 "EN YÜKSEK DEVLET MEMURU" dereceden 2012 de emekli oldum. Temmuz ayında maaşım 1.357TL oldu ocakta ENFELASYON ve % 3 artışla 50TL zam gelse 1.407 TL olur. Bende anlamıyorum en düşük memur emeklisi 1.857 ise BİZİM MAAŞIMIZA % 35-40 MI ZAM YAPILACAK. 2012 dea en düşük emekli memur maaşı 1.500 olacak denildi. Bir yılda 2 zam aldık halen 1.500 olamadı.
% 1,3 değil arkadaşlar % 0,13 yani binde 13 haberi yazan arkadaşın matematik hocasının kemikleri sızlamıştır. Be bu tosuna hiç bir şey öğretim demiştir.
işçi ve bağkur emeklileri ne olacak
memur olmak ıcın kendınızı parcalıyor en yuksek torpılle işe girmeye çalısıyor asgarı ucretın 2 katından fazla maas alıp cumartesı pazar ve resmı tatıllerde calısmıyorsunuz sabah 8:30 da ıse gırıp 4:30 da erkenden bırakıyorsunuz kapalı alanda tertemız ışte calısıp bir de aldıgınız paraya az dıyorsunuz istersenız hepınıze utanmıyorsanız 5000 tl verelım sıze gelen para asgarı ucretlıden vergı olarak kesılsın yeterkı sız memnun olun hem parasını alıyorsunuz hem de devlete yanı bu mıllete ısyan edıyorsunuz.once bır sorun bakalım aldıgınız para helalmı?helal olacak kadar calısanlara helal olsun.
kardeş memur olanlar torpille atandı diyosun ben öğretmenim ve memur oluyorum kpss den 77 puan aldım ve atandım sıralamaya girdim..hakkımı arayacağım tabiki ne kadarsa hakkım..ama bana yada memurlara asgari ücretle çalışanlardan bahsetme..ben üni kazanmak için ayrı çaıştım üni bitirmek için ayrı memur olmak için ayrı çalıştım.bu kadar emekle bu kadar memur olunuyor..sana çok büyük geliyorsa bu paralar memur olsaydın..ama hem lise mezunu ol yada oradan bile mezun olma hemde asgari ücretle iş bulmuşsun onada laf at..kusura bakma ama senin s.l.k lığın memurları bağlamaz..mynet bu 2. yorum ilki??
oh be bayram günü iyi haberdi, dertlerimiz çözüldü
ulan işçiyi, ezdirin ,memuru sevindirin ,yazıklar olsun size ve patronlara tüühhhhhhhhhhhhhh.
sallama haber
sayın b.bakan enflasyon bu kadar düşükte faizler neden enflasyon oranın 2 katı tabi senin enflasyon sepetinde tarak tırnak makası vs varsa
önce rakamları doğru yazsınlar, ondan sonra konuşalım (1.3 değil 0.13 )
verdiğiniz zammı elektriğe suya dolal gaza yakıtamı verelim? yoksa zam aldık diye sevinelimmi? el insaf................... maaşlara yüzdelik üzerinden zam yapıldıkça fazla maaş alanla az maaş alan arasındaki fark gittikçe artıyor...
ya süpriz zam diye manşet atmışsınız ya gerçekten de çok büyük bi süpriz.hükümet valla bizleri mahçup etti.artık harca harca bitmez. siz de yazıp yazıp durursunuz
bayram sürprizi...
ayda 10 tl çok fazla birazını kesseler iyi olacak...
Zam filan yapmayın istemiyoruz ama hic bir şeyede zam yapmayın bizi bize bırakın nasıl olsa bütcemizi ayarlarız ama ac ama tok gecinip gideriz
yorumlara bakıyorum da 100 yüz hükümet muhalifi,beğnilerde 100 de 80 hükmet muhalifi.akp liler okumuyor galiba bu haber ve yorumları.sandığa gelince 100 de 50.daha beter olacağız.bekleyin.akp'liler ALLAH tan korkmuyorlarki.insan hakkı hukuku bilsinler.
akp değil, Ak Parti. Adamlar Partiyi bu isimle kurmuş siz hâlâ isme takılıp kalıyosunuz.Bu da sizi haksız konuma düşürüyor.Senin ismin şenol iken birisi sana sadece Nol diye hitap edebilir mi? Ederse tepkin ne olur.İsimlere takılıp kalmayın ve de Mynet'in dolduruşuna gelmeyin.Mynet, hem nalına hem de mıhına vuruyor. Hazır sinirleriniz bozuluyor. Yazık değil mi size? Üstelik slogancılık devri kapandı.İçinde bir miktar su bulunan bir bardağa sadece boş kısmından bakarak değerlendirme yapamazsınız.
İşçileri başka allahmı yarattı ? sürünmeye alışıklar nasıl olsa !
bize mmaş zammı verenleri allaha havale ediyorum.bir gün sokakda dilenirler inşallah.ama allahda sesimi duymuyor
yazıklar olsun. benzin'e doğalgaz'a zam üstüne zam geçiriliyor tepki yok!!! ücretlilere de gelince sanki dünyayı veriyormuş gibi yaygara koparılıyor!!!
haberi yapan godoş! hangi emekli en düşük maaş olarak 1.762,00 TL emekli maaşı alıyor? Nerede yaşıyorsunuz siz?
asgari ücretle çalışan arkadaşlar yazık günah bu kadar sene okuyupta sıralarda dirsek çürütüp emek harcadınız üni den tezlerle yükseklisanslarla mezun olup size asgari ücretlemi iş verdiler..gerçekten çok üzülüyorum halinize.. ayıptır ya ben öğretmenim ve öğrencilerimden okuyacak ve okumayacaklar belli ediyor kendini..okumayanlar ilerde işte böyle asgari ücretle çalışıp devlete memur olan insanlara çok kazanıyosunuz diye yazarlar..bana kimse torpilden atanamamaktan bahsetmesin..ben atandıysam çalıştıysam herkez atanır.. asgari ücrete bizde üzülüyoruz ama bunu memurlara saldırarak dile getirme
Ya arkadaş, ben 26 yıllık işçiyim toplu sözleşmelerde verilen zamlar belli biz bu ülkede yaşamıyormuyuz en düşük memur maaşı 1800 olursa bizim çalışma koşullarımız memurla aynımı tamam memura verilsin ama işçi ne yaptı size de kimsenin umrunda değil ben anlamakta zorluk çekiyorum.
ben 2001/15 kasımda 2/6 sında emeklı oldum thy de mud lukten ayrıldım sımdı 1200 tl maas alıyorum 2011 de ssk ewmeklı oldu 2400 tl oluyor nasıl emeklı sandıgına 30 yl prım odemısım bunda adalet nerede
intibaklar noldu ahte müslümanlar..
bu haberi yazmadan önce suya yapılan bayraktar zammına bakın. ve saçmalamayın. zam falan yok. bu ülkede okuyan insana düşmanlık artıyor. memura iş sahibine düşmanlık artıyor. cehalet cahil ve cahillik karaktersizlik kölelik yalakalık körlük sıfatları hat safhada.. 50 kişi ile sınıfında eğitim verirsen olacağı budur..
koca bir yalaaan...aile yardımı ve cocuk parası dahil 1715 lira ki... 14 senelikte memurum...
Haber7in en son güncellendiği tariha bakar mısınız;Güncelleme:24 Ekim 2012 12:27 .El insaf Mynet. Bu temcid pilavımı birader, ısıtıp ısıtıp koyasınız milletin önüne?...
Diğer Haberler